Galerie moderního umění sídlí v budově bývalého Záložního úvěrního ústavu, postavené podle návrhu významného českého architekta Osvalda Polívky v letech 1911-12. Svými sbírkami děl českého výtvarného umění přelomu 19. a 20. století patří mezi nejvýznamnější v České republice.
Galerie moderního umění v Hradci Králové od svého vzniku v roce 1953 vytváří a pravidelně také doplňuje sbírku českého moderního výtvarného umění. Sbírky galerie poskytují velmi dobrý přehled o vývoji českého moderního výtvarného umění od přelomu 19. a 20. století do současnosti.
Ve sbírkách galerie se nacházejí díla umělců, jejichž tvorba je spojena s počátky českého moderního umění (Jan Preisler, Ant. Slavíček, Ant. Hudeček, Václav Radimský), Osma a Skupina výtvarných umělců (Emil Filla, Bohumil Kubišta, Antonín Procházka, Josef Čapek, Václav Špála), sociálně zaměřená tvorba dvacátých let (Miloslav Holý, Karel Holan, Jan Kotík), krajináři Umělecké besedy (Vojtěch Sedláček, Václav Rabas, Vlastimil Rada), artificialismus, surrealismus a další imaginativní tendence v období mezi světovými válkami (Jindřich Štyrský, Toyen, Alois Wachsman, Josef Šíma, František Muzika), Skupina 42 (Kamil Lhoták, František Gross, František Hudeček, Jan Kotík, Ladislav Zívr), Skupina Ra (Václav Tikal, Josef Istler, Bohdan Lacina), informel a expresivní abstrakce (Vladimír Boudník, Mikuláš Medek, Robert Piesen, Jiří Balcar, Vladimír Fuka) a díla současných umělců. Ve sbírkách galerie nechybí ani díla dalších důležitých představitelů českého moderního umění, jako jsou Josef Váchal, Jan Zrzavý, František Tichý, Zdeněk Sklenář nebo Jiří Kolář.
V letech 2014–2016 proběhla rozsáhlá rekonstrukce budovy, při které byly odstraněny necitlivé zásahy z minulosti a provedeno restaurování uměleckých děl a uměleckořemeslných dekorativních prvků v interiérech. Za velmi zdařilou obnovu pozdně secesní budovy někdejšího Záložního úvěrového ústavu a zároveň první komplexní rekonstrukce v historii budovy získala i prestižní republikové ocenění Stavba roku 2017.
V přízemí jsou soustředěny služby pro návštěvníky (pokladna a informace, šatna, kavárna, galerijní prodejna, odpočinkový prostor), v prvním poschodí je přednáškový sál, studovna pro čtenáře a badatele, víceúčelová klubovna a dětský/výtvarný ateliér pro doprovodné programy k výstavám a stálé expozici. Návštěvníky galerie zaujme určitě i vzduchotechnika, která vtipně a v uměleckém stylu doplňuje interiér.
Galerie Vladimíra Preclíka v prvním poschodí
V reprezentačních prostorách prvního poschodí je umístěna také Galerie Vladimíra Preclíka. Základem její proměnlivé expozice je soubor uměleckých děl, která významný český sochař a hradecký rodák daroval Královéhradeckému kraji. Galerii zdobí zrestaurované a tím i zachráněné papírové tapety staré 100 let, které imitují kůži.
Bezbariérový přístup
Galerie moderního umění má bezbariérový vstup z Úzké ulice, vpravo od hlavního vchodu do budovy. Bezbariérový přístup je možný do všech prostor, které jsou otevřeny veřejnosti.
Galerie moderního umění
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2021 – III. místo v kategorii Muzejní počin roku 2021 – za projekt „Sbírka Karla Tutsche“
2016 – Zvláštní cena v kategorii Muzejní počin roku 2016 – za projekt „Rekonstrukce budovy Galerie moderního umění v Hradci Králové“