Gočárovo schodiště vede z ulice Komenského k ulici Na Kropáčce a dále pak kolem kostela Nanebevzetí Panny Marie na Velké náměstí. Schodiště, které nese jméno svého architekta Josefa Gočára, vzniklo na místě, kde kdysi stávala stará vodárenská věž.
Dnes je Gočárovo schodiště
vstupní branou k rekonstruovaným Jižním terasám. Ke konci divadelní sezóny se stává jednou ze scén divadelního festivalu Divadlo evropských regionů a festivalu Open Air Program.
Architekt Josef Gočár musel vyřešit nároční urbanistický úkol, a to zastavět proluku, která vznikla po zboření bývalé vodárenské věže Kropáčky. Na místě, které neslo (a stále ještě nese) název Na Kropáčce, bylo v letech 1909 až 1910 vystaveno schodiště.
Architektonické dílo, které slouží především k užitku zdejších obyvatel, je významným počinem královéhradecké moderní architektury. Hradečané schodiště vzali za své a začali mu postupem času přezdívat „U tří tupláků“. Přízvisko vzniklo podle tří velkých svítilen, které připomínají svým tvarem tuplák.
V roce 1997 bylo schodiště celkově restaurováno.
Poznejte Gočárovo schodiště v Hradci Králové, významné dílo moderní architektury od Josefa Gočára, oblíbené pro kulturní události.
Architektem Gočárova schodiště je Josef Gočár.
Gočárovo schodiště bylo postaveno v letech 1909 až 1910.
Před výstavbou Gočárova schodiště zde stála stará vodárenská věž.
Na Gočárově schodišti se konají scény divadelního festivalu Divadlo evropských regionů a festivalu Open Air Program.
Tři velké svítilny na Gočárově schodišti připomínají svým tvarem tuplák a odtud vzniklo přízvisko schodiště 'U tří tupláků'.
Celková restaurace Gočárova schodiště proběhla v roce 1997.
Josef Gočár musel zastavět proluku, která vznikla po zboření bývalé vodárenské věže Kropáčky.
Gočárovo schodiště vede z ulice Komenského k ulici Na Kropáčce a dále kolem kostela Nanebevzetí Panny Marie na Velké náměstí.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.