Výstavy výtvarného umění v působivých prostorách renesančního měšťanského domu v jihočeském Táboře. Město Tábor provozuje galerii U Radnice od roku 2008 a prezentuje zde převážně současná umělecká díla.
Výstavní činnost je koncipována tak, aby táborské veřejnosti a turistům přijíždějícím do
Tábora z celé České republiky i ze zahraničí přiblížila tvorbu předních výtvarných umělců, ale i umělců a výtvarníků žijících ve zdejším regionu.
Za poměrně krátkou dobu své činnosti se může pochlubit uspořádáním výstav Adolfa Borna, Zdeňka Milera, Karla Valtra, ale i autorů mladší generace jako je Roman Franta, Teodor Buzu, Renata Klogner Štolbová a další.
Historie budovy
Dům čp. 54 je jednopatrová budova nepravidelného půdorysu s malým dvorkem, která se svou severní stranou přímo napojuje na původní gotickou radnici na Žižkově náměstí. Nejstarší historické zprávy k domu pocházejí
z první poloviny 16. století (roku 1551 je dům uváděn jako nově vystavěný při zdech rathouzních). Jediným zbytkem historického stavu v průčelí je dnes obloučkový štít táborského typu, orientovaný do čela ulice.
Do domu se vchází kamenným gotickým portálem se zkosenými hranami, na který navazuje síň se schodištěm do patra a vstupem do sklepa. Jedna z místností ve vstupním podlaží je klenuta složitou sítovou hřebínkovou klenbou, další křížovými hřebínkovými klenbami. Jde o
historicko-architektonicky vysoce hodnotný objekt, který byl v průběhu své existence několikrát přestavován.
Prozkoumejte současné umělecké díla a historickou architekturu v Galerii U Radnice v Táboře, provozované od roku 2008.
V galerii jsou prezentována převážně současná umělecká díla předních výtvarných umělců, ale i umělců žijících v regionu.
Město Tábor provozuje galerii U Radnice od roku 2008.
V galerii se konají výstavy děl Adolfa Borna, Zdeňka Milera, Karla Valtra, i mladších autorů jako Roman Franta.
Budova, datovaná do první poloviny 16. století, byla několikrát přestavována a má historicko-architektonickou hodnotu.
Do budovy galerie se vchází přes kamenný gotický portál, který vede do síně se schodištěm.
Galerie obsahuje složitou sítovou hřebínkovou klenbu a křížové hřebínkové klenby.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.