Galerie výtvarného umění v Ostravě je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje, jedná se o největší sbírkotvornou galerii v kraji. Sbírky GVUO jsou neustále rozšiřovány a svou kvalitou instituci řadí k pětici nejvýznamnějších sbírkotvorných institucí v České republice.
Výstavní prostory GVUO najdete v Domě umění, památkově chráněné budově z roku 1926, která patří mezi skvosty ostravské architektury. Nabízí výjimečné prostředí pro prezentaci výtvarného umění jak bohatých galerijních sbírek, tak časových výstav věnujících se zejména umění od 19. století po současnost. Od 60. let 20. století se GVUO zaměřuje na rozsáhlou akviziční činnost a neustále
rozšiřuje své sbírky výtvarného umění. V tuto chvíli již zahrnují přes 23 tisíc uměleckých předmětů.
GVUO pořádá výstavy, vzdělávací a doprovodné programy pro širokou veřejnost. Umělecká díla ze své sbírky galerie pravidelně zapůjčuje na výstavy v České republice i zahraničí. Správní a dokumentační centrum GVUO sídlí od roku 2008 na ulici Poděbradova 1291/12, kde najdete také rozsáhlou knihovnu s badatelnou.
Stavba Domu umění
Budova Domu umění byla postavena na základě veřejné soutěže, vypsané v roce 1923. Architektonický návrh, podle kterého s drobnými úpravami začal stavět Rudolf Kaulich,
navrhli František Fiala a Vladimír Wallenfels, kteří s projektem označeným červeným čtvercem v anonymní soutěži skončili na druhém místě.
Žáci Jana Kotěry a Josefa Gočára vyprojektovali budovu funkcionalistického stylu. Architekti ve svém projektu navázali na místní prostředí i vývoj architektury v první polovině 20. let. Červené cihlové stěny našeho Domu umění zrcadlí architekturu místních hornických kolonií. Díky svému puristickému vzhledu a velkým plochám cihlových stěn je náš Dům umění dodnes výrazný v rámci okolní zástavby.
GVUO pracuje na
přístavbě Domu umění s názvem Bílý stín, kterou připravil
architekt Josef Pleskot.
Instituce byla oceněna v
Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2018 – zvláštní ocenění v kategorii Muzejní výstava roku – za výstavu „Černá země? Mýtus a realita 1918–1938“
2012 – II. místo v kategorii Muzejní výstava roku 2012 – za výstavu „Jan Zrzavý: Božská hra“, ve spolupráci s Národní galerií v Praze
2008 – III. místo v kategorii Muzejní publikace roku 2008 – za publikaci „Sváry zření / Fazety modernity na přelomu 19. a 20. století / 1890–1918“
Objavte Galerii výtvarného umění v Ostravě, která nabízí bohaté sbírky a unikátní funkcionalistickou budovu s bohatou historií.
GVUO, neboli Galerie výtvarného umění v Ostravě, je příspěvková organizace Moravskoslezského kraje a největší sbírkotvorná galerie v kraji.
Sbírka GVUO aktuálně obsahuje přes 23 tisíc uměleckých předmětů.
Výstavní prostory GVUO se nachází v Domě umění, který je památkově chráněnou budovou z roku 1926.
Budova Domu umění je postavena ve funkcionalistickém stylu.
GVUO získalo ocenění v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis, včetně zvláštního ocenění za výstavu 'Černá země? Mýtus a realita 1918-1938' v roce 2018.
GVUO pořádá výstavy, vzdělávací a doprovodné programy pro širokou veřejnost.
Bílý stín je název přístavby Domu umění, kterou navrhl architekt Josef Pleskot.
GVUO vystavovala mnoho děl, včetně výstavy Jana Zrzavého 'Božská hra', která byla ve spolupráci s Národní galerií v Praze.
Design Domu umění odráží místní prostředí a vývoj architektury s puristickým vzhledem a cihlovými stěnami, které zrcadlí místní hornické kolonie.
Administrativní a dokumentační centrum GVUO sídlí na ulici Poděbradova 1291/12.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.