Ostrava otevřela veřejnosti architektonickou perlu, památkově chráněnou Grossmannovu vilu. Vila Františka Grossmanna přitahuje pozornost přepychovým provedením i neobvyklým stavebním řešením. Po kompletní rekonstrukci je vila v původní podobě z roku 1924.
Grossmannova vila v
Ostravě prošla v letech 2021 – 2024 kompletní rekonstrukcí a od 4. dubna 2024 je tato významná památka otevřena s prohlídkami veřejnosti.
Rodinou vilu s reprezentativním sídlem stavební kanceláře si nechal postavit v letech
1922–1924 známý ostravský stavitel a architekt
František Grossmann. V prostředí tehdejší
Moravské Ostravy měla mnohá nej. Architektonickým řešením počínaje, výjimečným vybavením a velkoryse pojatou zahradou konče.
Tradičně pojatá stavba ve stylu
dekorativismu od počátku přitahovala pozornost svým přepychovým provedením. Soudobý tisk opěvoval její zařízení jako „přímo pohádkové,“ podobající se vnitřku paláce oplývajícího cennými uměleckými sbírkami obrazů a porcelánu. Dům byl obklopen zahradou s exotickými dřevinami, sochařskou výzdobou, altánem, bazénem i kašnou. Celý komplex pak tvořil nejrozsáhlejší poválečnou vilovou realizaci na Ostravsku. Specifickou atmosféru budovy dokreslují barevné vitráže, které se nachází v téměř každé místnosti. Ojedinělé jsou i do současnosti ve vile zcela dochované původní dřevěné prvky a vestavěný mobiliář.
Stoletá budova má za sebou řadu různých zásahů a před rekonstrukcí nebyla v dobrém stavebně technickém stavu. Cílem obnovy bylo vrátit kulturní památku co nejvíce
do stavu a podoby z roku 1924, což se díky práci mnoha profesionálů téměř na sto procent povedlo. Významná role při obnově památkově chráněného objektu připadla
dobovým fotografiím. Mezi práce patřila například repase truhlářských prvků, zhotovení repliky původního schodiště, restaurování štukové výzdoby a nástěnných maleb, zhotovení replik nedochovaných atypických keramických krbů, komínů i repase a repliky původních obkladů a dlažeb a mnoho dalšího.
František Grossmann
František Grossmann se narodil 3. srpna 1876 v Pustějově a základy stavebního řemesla získal od svého otce, který byl zednickým předákem. Po studiu na mistrovské škole při německé průmyslovce v Brně se vypracoval na samostatného stavitele ve Frýdku a roku 1906 se přestěhoval do Moravské Ostravy a spojil své síly s architektem Františkem Fialou. Firma pak realizovala na Ostravsku celou řadu staveb, přičemž mezi ty nejhodnotnější patřila dostavba kostela Panny Marie Královny v Mariánských Horách, Dům katolických tovaryšů nebo soukromé sanatorium Dr. Leopolda Kleina.
Z „pohádkového paláce" se František Grossman a jeho rodina radovali pouhých deset let. V důsledku hospodářské krize a finančních problémů volil stavitel v roce 1933 dobrovolný odchod ze života. Vilu pak v dražbě v roce 1937 získala Hypoteční a zemědělská banka moravská v Brně. V březnu 1939 dům zakoupili Alžběta a Josef Rybovi. Josef Ryba byl ředitelem výrobního podniku firmy Eternitas v Moravské Ostravě. Po konci druhé světové války a Rybově odchodu z vedení podniku rodina odprodala polovinu domu roku 1958 manželům Pištovým. V letech 1964-65 pak vilu odkoupil městský národní výbor pro účely zřízení mateřské školy a posléze školní družiny, které chátrající dům opustila v roce 2005.