ÚvodCo chcete dělat?PamátkyHájenka v Pavlově – myslivna lišky Bystroušky
Památky

Hájenka v Pavlově – myslivna lišky Bystroušky

Hájenka v Pavlově (Střítěži) na Šumpersku je místem zrodu bajky, která inspirovala skladatele Leoše Janáčka k vytvoření světově proslulé opery. Do seznamu kulturních památek patří i nedaleká křížová cesta s kaplí.

Středověký statek, který později sloužil jako myslivna, je jediným pozůstatkem zaniklé osady Střítež, která byla zničena za uherských válek v druhé polovině 16. století. Usedlost navíc zůstala zachována v původní podobě i s dílnami a zahradou.
 

Liška Bystrouška z hájenky Střítěž

Vedle historické ceny má statek i okolní příroda velkou kulturní hodnotu díky příběhu o chytré lišce Bystroušce. Zrod příběhů o lišce Bystroušce se váže ke konci 19. století, kdy byl v oblasti revírníkem Gustav Kořínek. Jako myslivecký adjunkt tam sloužil malíř Stanislav Lolek, který se před nástupem na výtvarnou akademii učil lesníkem. Revírník mu vyprávěl o osiřelém liščím mláděti, které žilo mezi domácím zvířectvem na statku. Bylo prý mimořádně bystré a čiperné a vyvádělo neuvěřitelné kousky. Podle tohoto vyprávění Lolek vytvořil asi 200 kreseb, které se roku 1920 staly podkladem pohádky spisovatele a novináře Rudolfa Těsnohlídka Liška Bystrouška. Veselé příhody nejprve vycházely na pokračování v Lidových novinách, pak vyšla kniha, jež se dočkala mnoha vydání a překladů.

Pohádky si už v novinách všiml skladatel Leoš Janáček. Napsal podle ní libreto a roku 1924 složil jednu ze svých nejslavnějších oper Příhody lišky Bystroušky. Díky němu tak znají lišku Bystroušku milovníci opery po celém světě.
 

Ekologické vzdělávání

Hájenka se nachází v lesích, odkud pocházela legendární liška Bystrouška. V budoucnu by zrekonstruovaná budova měla sloužit ekologickému vzdělávání.

V budoucnu by měl objekt sloužit veřejnosti. Částečně jako turistický cíl, bude zde možné konat koncerty či jiné akce. Hlavní funkce by však měla být vzdělávací. Školáci by zde jezdili na jednodenní exkurze zaměřené na lesnictví a životní prostředí.
 

Křížová cesta a kaple Panny Marie

Soubor křížové cesty a kaple Panny Marie sestává z 12 kamenných sloupů – zastavení kalvárie a dále kaple Panny Marie včetně dřevěného misijního kříže je posledním odkazem na stále živý kult Panny Marie Střítežské.

Jednotlivá zastavení křížové cesty pocházejí z roku 1840 a podle datace na posledním sloupu byla restaurována v roce 1907. Jsou zhotoveny z maletínského pískovce (ze kterého je vytesán i sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci) a výjevy na nich zobrazují poslední okamžiky života Ježíše Krista. Původní obrazy z plechu byly ze sloupů odcizeny a na začátku 21. století nahrazeny novými obrazy s pašijovou tematikou od místního umělce Petra Herziga Dubnického.

V interiéru se nachází jednoduchý zděný oltář, původně doplněný soškami sv. Huberta a sv. Josefa. Po pravé straně kaple je umístěn dřevěný misijní kříž.

Aktuality

Silvestr na hradě Bouzov

Poslední den roku 2024 vás hrad Bouzov zve na prohlídku. Přijeďte si ukrátit čekání na Nový rok na hrad Bouzov. Prohlídky pouze na telefonickou rezervaci od 12 do 15 hodin.
Bouzov, Olomoucký kraj

Zimní prohlídky na hradě Bouzov

Romantický hrad založený na přelomu 13. a 14. století se nachází v malebné krajině Litovelska a Mohelnicka. Do roku 1696 jej střídavě vlastnili příslušníci různých českých a moravských rodů, pak panství s hradem koupil Řád německých rytířů. Od roku 1945 je majetkem státu.
Bouzov, Olomoucký kraj

Hudební festival Hrady CZ 2025

Festival Hrady CZ patří k největším kulturně společenským akcím v České republice. 20. ročník festivalu se uskuteční během léta 2025 na významných českých a moravských historických památkách postupně v osmi různých krajích České republiky.
Bouzov, Olomoucký kraj

Adventní prohlídky na Bouzově

Advent nepředstavují jen Mikuláš a čerti.
Bouzov, Olomoucký kraj

Vánoční hrad Bouzov

Přijďte si s námi zazpívat koledy na I. nádvoří v době vánočních svátků.
Bouzov, Olomoucký kraj

Letní kulturní festival Hrady CZ – Bouzov

Putovní letní kulturní festival Hrady CZ v magickém prostředí osmi hradů po celé České republice představí špičku současné české a slovenské hudební scény. Na konci srpna zavítá na hrad Bouzov.
Bouzov, Olomoucký kraj

O perníku v Lošticích

V Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích bude 26. října 2024 v 9 hodin otevřena výstava tematicky spjatá s vánočními svátky, nazvaná O perníku. Výstava bude prezentovat historii perníkářského řemesla na Moravě, zejména na Šumpersku.
Loštice, Olomoucký kraj

Putování za tvarůžkovým strašidlem

Nestihli jste Noc v muzeu? Nevadí! Do konce listopadu máte stále možnost vyrazit na dobrodružnou dětskou stezku v Muzeu Olomouckých tvarůžků!
Loštice, Olomoucký kraj

Statek Studená Loučka v Mohelnici

Navštivte muzejní expozici Hřebečský grunt. Hřebečsko už v mapách dávno nenajdete, ale o jeho historii i lidských osudech se můžete dozvědět v areálu jednoho z mála dochovaných hřebečských statků.
Mohelnice, Olomoucký kraj

Ahoj, já jsem kůň – naučte se starat o koně

Program, který vás provede světem koní, v Líšnici. Dvouhodinový program, který nenásilnou formou seznámí skupinku 8-12 účastníků s péčí o koně. Zkusí si koně vyčistit, zahrát si různé hry s míčem a obručemi, popis částí koně, vodění, následné nauždění, nasedlání a jízdu na koni.
Líšnice, Olomoucký kraj

Pravěké hradisko Obersko

Mohutné valy pravěkého hradiště na kopci vysoko nad údolím řeky Třebůvky vzbuzují dodnes obdiv a úctu. Hradisko bylo vybudováno lidem lužické kultury, kteří obývali území České republiky před příchodem Keltů.
Pavlov, Olomoucký kraj

Hrad Mírov – státní věznice

Hrad Mírov byl vybudován na skalnatém útesu nad obcí Mírov nejpozději v letech 1258-1266. Původně vznikl asi jako biskupský lovecký hrad, jehož založení se většinou připisuje olomouckému biskupovi Brunovi ze Schauenburku (1245-1281). Dnes hrad slouží jako státní věznice.
Mírov, Olomoucký kraj

Tvrz Kobylků z Kobylího v Podolí

Unikátní intaktně dochovaná stavba z roku 1551 založená na místě staršího gotického objektu prošla dlouhým procesem obnovy.
Podolí, Olomoucký kraj

Romantický hrad Bouzov – hradní skvost střední Moravy

Pokud se vydáte na hrad Bouzov, jistě zavzpomínáte na řadu pohádek a filmů, v nichž se tento romantický hrad objevil. Hrad je oblíbeným místem turistů, pro které jsou přichystány také kostýmované a večerní prohlídky.
Bouzov, Olomoucký kraj

Relax park Bouzov

Užijete si pořádnou jízdu samospádem na minikárách! Rychlost sjezdu ovšem můžete libovolně regulovat, takže se vůbec není čeho bát. Z kopce dolů jedete sami, nahoru vás vyvezeme lyžařským vlekem. V místě je známý hrad Bouzov, možnost ubytování v místě i nejbližším okolí.
Bouzov, Olomoucký kraj

Zámek Žádlovice u Loštic

Žádlovický zámek představuje významnou historickou a architektonickou barokní památku. Dlouhou dobu sloužil jako střední odborné učiliště zemědělské, postupně však prochází rekonstrukcí a vzniká zde depozitář Archeologického centra, jehož část bude přístupná veřejnosti.
Loštice, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Valáškův Grunt

Přijměte pozvání do restaurace Valáškův grunt, která se nachází v obci Kozov. Najdete zde výbornou kuchyni, pivnici a vinárnu k příjemnému posezení.
Bouzov, Olomoucký kraj

Kemp Iveta – Za vodou

Rekreační středisko v malebném údolí Svojanova vás dobije novou energií. Vychutnejte si nezapomenutelnou dovolenou v kraji lesů a rybníků.
Borušov, Pardubický kraj

Restaurace U Coufalů

Restaurace s dlouholetou tradicí v srdci Loštic, kraji olomouckých tvarůžků.
Loštice, Olomoucký kraj

Kavárna Galerie U lišky Bystroušky s nabídkou tvarůžkové zmrzliny

Netradiční zmrzlinou vyrobenou z olomouckých tvarůžků se můžou osvěžit obyvatelé a návštěvníci Loštic na Šumpersku, kde se proslavený pikantní sýr vyrábí. Loštická kavárna U lišky Bystroušky vyrobila jako první na světě tvarůžkovou zmrzlinu a její majitel si recept nechal patentovat.
Loštice, Olomoucký kraj

Tvarůžková cukrárna v Lošticích

Už jste ochutnali tvarůžkovou kremroli? A co Loštický koláček s povidly? Tvarůžková cukrárna nabízí netradiční zpracování Olomouckých tvarůžků, které nadchne nejen milovníky tohoto aromatického sýru. Toto jedinečné místo nesmíte v Lošticích vynechat.
Loštice, Olomoucký kraj

Morava Camp v Mohelnici

V Morava Camp máme dlouholetou tradici a stojí za námi spoustu spokojených zákazníků. Každý rok se snažíme o moderní posun, a proto se vždy máte na co těšit. Najdete u nás pohodlí ať už v chatkách, turistických ubytovnách, v hotelových pokojích, ale i vyžití v podobě stanování.
Mohelnice, Olomoucký kraj

Sport & Relax areál Bozeňov

V rekreačním areálu zažijete relax, sport, přírodu i dovolenou bez stresu a starostí. Oblíbený areál Bozeňov se nachází uprostřed bušínovských lesů, v údolí, kde sice není signál, ale zato je tu mnoho aktivit pro každého.
Zábřeh, Olomoucký kraj

Občerstvení v Pekle u Moravské Třebové

Poněkud tajuplné, přesto na procházku příjemné místo naleznete hned na okraji města Moravská Třebová. Občerstvení poskytuje poslední chaloupka uprostřed lesa na turistické trase mezi Moravskou Třebovou a Rozhlednou Pastýřka.
Moravská Třebová, Pardubický kraj