ÚvodAktualityVydejte se s námi po stopách našich známých skladatelů
Kultura

Vydejte se s námi po stopách našich známých skladatelů

Hudební tradice naší země sahá hluboko do minulosti, vždyť za nejstarší českou píseň se považuej chorál "Hospodine, pomiluj ny" z 10. století. Velkou kapitolu české hudby představovalo baroko a klasicismus (17. a 18. století), kdy řada českých muzikantů odešla ze české kotliny a ovlivnila vývoj hudby evropské, sem by patřil například "Il Boemo" Josef Mysliveček, Heinrich Biber, Jan Václav Stamic nebo Antonín Rejcha. Velká jména klasické hudby, která se proslavila daleko za našimi hranicemi v 19. a 20. století vám budou určitě znít již povědomě. Vždyť kdo by neznal Bedřicha Smetanu, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Gustava Mahlera, Bohuslava Martinů anebo Jana Jakuba Rybu? Vydejte se spolu s námi po stopách autora Rusalky, Prodané nevěsty, Lišty Bystroušky a dalších slavných hudebních velikánů naší minulosti.
Rodný dům Antonína Dvořáka Kultura

Rodný dům Antonína Dvořáka

Barokní rodný dům světoznámého skladatele Antonína Dvořáka v Nelahozevsi je významným cílem milovníků hudby z celého světa. Od léta 2024 tu můžete nahlédnout do dětství jednoho z největších hudebních skladatelů všech dob a poznat místa, zvuky a vlivy, které inspirovaly jeho tvorbu.

Centrum Bohuslava Martinů v Poličce – Městské muzeum a galerie Polička Kultura

Centrum Bohuslava Martinů v Poličce – Městské muzeum a galerie Polička

Nové interaktivní expozice pro všechny generace. Pojďte se s námi bavit a vyzkoušet sebe sama v Poličce. Poznejte život a dílo poličského rodáka v nové moderní expozici, některé osobní předměty a dokumenty rodiny Martinů jsou uveřejněny vůbec poprvé, navštivte i jeho školní třídu.

Dům Gustava Mahlera v Jihlavě – expozice světového skladatele Kultura

Dům Gustava Mahlera v Jihlavě – expozice světového skladatele

V Domě Gustava Mahlera je umístěna expozice světově proslulého dirigenta a hudebního skladatele s názvem Gustav Mahler a Jihlava. Expozice dokumentuje prostředí, v němž Mahler prožil své mládí, zdroje jeho tvorby i pozdější vzájemné vztahy s Jihlavou.

Dům Gustava Mahlera – expozice Jana Koblasy Kultura

Dům Gustava Mahlera – expozice Jana Koblasy

Jihlavská Znojemská ulice se v roce 1860 na patnáct let stala domovem jednomu z největších hudebních velikánů – Gustavu Mahlerovi. Drobná expozice nabízí nápaditý pohled na Koblasovu tvorbu.

Zvuková mapa Luhačovic Zážitky

Zvuková mapa Luhačovic

Luhačovice, největší moravské lázně v CHKO Bílé Karpaty, s pohádkovou architekturou Dušana Jurkoviče a léčivou minerální vodou Vincentka si užijete všemi smysly. A to doslova, jako průvodce po tomto krásném městě můžete využít Zvukovou mapu Luhačovic.

Socha Leoše Janáčka v Ostravě Památky

Socha Leoše Janáčka v Ostravě

Socha je umístěna na Jiráskově náměstí, zachycuje Leoše Janáčka v životní velikosti s liškou Bystrouškou v náručí.

Rodný byt Bedřicha Smetany Kultura

Rodný byt Bedřicha Smetany

V zámeckém pivovaru v Litomyšli, kde se 2. března 1824 narodil známý hudební skladatel Bedřich Smetana, čeká návštěvníky nová expozice. V autentickém domácím prostředí se seznámíte s životními osudy i nejvýznamnějšími díly světově proslulého skladatele.

Rodný dům Leoše Janáčka ve staré škole v Hukvaldech Kultura

Rodný dům Leoše Janáčka ve staré škole v Hukvaldech

Budova staré školy, v níž se 3. července 1854 narodil Leoš Janáček, dnes již neexistuje. Na jejím místě stojí od roku 1877 patrová budova bývalé školy a dnes poskytuje přístřeší Informačnímu centru Hukvaldy, Pamětní síni Leoše Janáčka a minigalerii. Na jejím průčelí je umístěna pamětní deska s bronz

Hájenka v Pavlově – myslivna lišky Bystroušky Památky

Hájenka v Pavlově – myslivna lišky Bystroušky

Hájenka v Pavlově (Střítěži) na Šumpersku je místem zrodu bajky, která inspirovala skladatele Leoše Janáčka k vytvoření světově proslulé opery. Do seznamu kulturních památek patří i nedaleká křížová cesta s kaplí.

Památník Josefa Suka v Křečovicích Kultura

Památník Josefa Suka v Křečovicích

Památník v rodišti houslisty a skladatele Josefa Suka (1874–1935) se nachází v domku, kde Josef Suk strávil podstatnou část svého života. Dům nechal postavit jeho otec v roce 1895, aby zde mohl již tehdy známý Josef Suk odpočívat po koncertních cestách.

Rodná světnička Bohuslava Martinů v Poličce Kultura

Rodná světnička Bohuslava Martinů v Poličce

Se jménem Bohuslava Martinů je neodmyslitelně spjaté unikátní, romantické, i když pro život trochu nepraktické místo – malá světnička ve věži kostela sv. Jakuba v Poličce. Zde se 8. prosince 1890 budoucí slavný hudební skladatel narodil.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – barokní skvost Vysočiny Památky

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – barokní skvost Vysočiny

Barokní zámek v Jaroměřicích se řadí k nejmohutnějším stavbám první poloviny 18. století u nás i v Evropě. Reprezentační prostory zámku si zčásti zachovaly svou původní podobu, zčásti jsou volně instalovány v duchu šlechtického životního stylu 18. a 19. století.

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě Kultura

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě

Objevte místo, které inspirovalo jednoho z nejslavnějších hudebních skladatelů! Ve Vysoké u Příbramě našel na více než 20 let svůj druhý domov Antonín Dvořák. Novorenesanční zámeček s rozlehlým parkem je otevřen celoročně.

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích Kultura

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích

Obec Jabkenice nedaleko Mladé Boleslavi je pevně spojena s posledním desetiletím života a tvorby hudebního skladatele Bedřicha Smetany (1824-1884). V jabkenické myslivně v bezprostřední blízkosti rozsáhlé, dodnes zachované obory knížat Thurn-Taxisů, působil od r. 1875 Smetanův zeť Josef Schwarz.

Památník Jaroslava Ježka – Modrý pokoj v Kaprově ulici Kultura

Památník Jaroslava Ježka – Modrý pokoj v Kaprově ulici

Modrý pokoj Jaroslava Ježka (1906-1942) v Kaprově ulici v Praze nabízí pohled do prostředí, kde známý hudební skladatel žil a tvořil. Pokoj v soukromém bytě, který je udržován v původním stavu a pochází z počátku 30. let 20. století, je zařízený ve stylu funkcionalismu.

Muzeum Bedřicha Smetany v Praze Kultura

Muzeum Bedřicha Smetany v Praze

Budova muzea se řadí k nejkrásnějším novorenesančním stavbám v Praze. Nalézá se v sousedství Karlova mostu a náleží ke komplexu budov dřívějších Staroměstských mlýnů. Je odtud jedinečný pohled na řeku Vltavu a panorama Pražského hradu.

České muzeum hudby v Praze Kultura

České muzeum hudby v Praze

České muzeum hudby schraňuje ve svých sbírkách více než 700 000 hudebních exponátů. Kromě notového archivu, sbírky hudebních nástrojů nebo hudební fonotéky také pozůstalosti Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a dalších významných hudebních osobností.

Památník Leoše Janáčka v Brně Zážitky

Památník Leoše Janáčka v Brně

V domku, kde žil Leoš Janáček, se dozvíte vše o jeho životě i tvorbě. Nachází se zde audiovizuální sál, součástí expozice je výstava věnovaná skladatelovým vrcholným dílům a především kompletně dochovaná Janáčkova pracovna.

Na kole Krajem Smetany a Martinů Letní sporty

Na kole Krajem Smetany a Martinů

Zveme vás do kraje hudebních velikánů Bedřicha Smetany a Bohuslava Martinů, poznejte ta nejkrásnější místa tohoto regionu na kole. Najdete zde krásnou přírodu, mnoho zajímavých míst, staveb lidové architektury a památek.

Janáčkova lavička na Babí hoře u Hukvald Památky

Janáčkova lavička na Babí hoře u Hukvald

Janáčkova lavička je rozcestí a orientační místo dva kilometry severovýchodním směrem od centra města Hukvaldy.

Muzeum Antonína Dvořáka v Praze Kultura

Muzeum Antonína Dvořáka v Praze

V nádherném barokním letohrádku, zvaném Amerika na Praze 2, sídlí Muzeum Antonína Dvořáka. Celoročně je zde přístupná expozice o Antonínu Dvořákovi a kromě krásné barokní architektury si zde můžete prohlédnout např. Dvořákův psací stůl či jeho klavír.

Hudební velikáni – venkovní hra Putování Prahou 2 Kultura

Hudební velikáni – venkovní hra Putování Prahou 2

Vydejte se Prahou 2 po stopách velikánů české hudby. Smetana, Dvořák, Suk, Janáček a další. Jejich díla zná celý svět. Poznávejte, sbírejte body a soutěžte o věcné ceny.

Zámek Růžkovy Lhotice – muzeum Podblanicka Památky

Zámek Růžkovy Lhotice – muzeum Podblanicka

Na zámku Růžkovy Lhotice si prohlédnete expozici věnovanou hudební tradici na Podblanicku. Zámek patřil v letech 1835-1844 rodičům Bedřicha Smetany a sám skladatel tu několik let pobýval. Zdejší expozice je věnovaná především počátkům Smetanovy tvorby.

Mohyla Jana Jakuba Ryby u Rožmitálu pod Třemšínem Památky

Mohyla Jana Jakuba Ryby u Rožmitálu pod Třemšínem

Místo v lese u obce Voltuš nedaleko Rožmitálu pod Třemšínem na Příbramsku připomíná místo tragického skonu českého hudebního skladatele a pedagoga Jana Jakuba Ryby (1765–1815). Autor České mše vánoční si zde dne 8. dubna 1815 podřezal žíly břitvou.

Liška Bystrouška v Hukvaldech Památky

Liška Bystrouška v Hukvaldech

Na bludném balvanu v oboře Hukvaldy sedí bronzová liška Bystrouška, velmi oblíbená místními i turisty. Roztomilá socha je památkou na uvedení opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky, kterou složil v roce 1924. Až půjdete kolem, nezapomeňte si pro štěstí sáhnout na její ocásek, čumáček či packy.

Památník Leoše Janáčka v Hukvaldech Památky

Památník Leoše Janáčka v Hukvaldech

Dům, ve kterém je umístěn Památník Leoše Janáčka, koupil skladatel v roce 1921 od Marie Janáčkové, vdovy po svém bratru Františkovi, když už více než 30 let jezdil o prázdninách i s rodinou na Hukvaldy. Jedinečné muzeum se chlubí nádherně dochovanými interiéry z dob Janáčkova života.

Rodný dům Gustava Mahlera – Mahler Penzion Kultura

Rodný dům Gustava Mahlera – Mahler Penzion

V domě, kde se původně nacházel zájezdní hostinec, je dnes šestipokojový penzion s hospůdkou a komorním sálem pro různé soukromé a firemní akce. Jde o rodný dům Gustava Mahlera, světoznámého dirigenta a hudebního skladatele.

Pamětní síň Františka Škroupa Kultura

Pamětní síň Františka Škroupa

Pamětní síň rodáka z Osic a skladatele národní hymny Františka Škroupa se nachází v jídelně fary. Vystavují se zde památky celé rodiny Škroupů, obvzvláště Františka Škroupa.

Rusalčino jezírko ve Vysoké u Příbramě – inspirace Antonína Dvořáka Příroda

Rusalčino jezírko ve Vysoké u Příbramě – inspirace Antonína Dvořáka

Rusalčino jezírko se nachází v rozlehlém lese, asi 400 m od zámku ve Vysoké u Příbramě. Často k němu chodíval Antonín Dvořák, jemuž jezero vzniklé po těžbě rašeliny bylo velkou inspirací k jeho nejznámější opeře Rusalka.

Prohlídkový okruh Po stopách Leoše Janáčka v Brně Zážitky

Prohlídkový okruh Po stopách Leoše Janáčka v Brně

Trasa zahrnuje devět nejdůležitějších míst, která jsou spojena se životem a dílem skladatele Její pastorkyně, Příhod lišky Bystroušky či Sinfonietty, a jehož tvorba patří k tomu nejvýznamnějšímu, co hudba 20. století světu přinesla. Celá trasa měří asi šest kilometrů.

Dvořákova cesta – tudy z rodné Nelahozevsi chodíval Antonín Dvořák k příbuzným do Kralup Příroda

Dvořákova cesta – tudy z rodné Nelahozevsi chodíval Antonín Dvořák k příbuzným do Kralup

V Nelahozevsi u Prahy se narodil Antonín Dvořák. Návštěvníky, kteří se sem přijedou podívat na jeho rodný dům a renesanční zámek, zaujme také zdejší „Dvořákova stezka“ zaměřená na geologii, paleontologii, ekologii, historii a ochranu přírody.

Pamětní místnost Bedřicha Smetany v Kamýku Kultura

Pamětní místnost Bedřicha Smetany v Kamýku

V Kamýku strávil Bedřich Smetana v roce 1860 líbánky se svou druhou ženou Barborou (Bettinou). Zdejší dvůr měl totiž v pronájmu manžel Bettiny sestry Hedviky JUDr. Otto Pollak.

Slovácký Slavín v Kněždubu Památky

Slovácký Slavín v Kněždubu

V obci Kněždub najdete hřbitov, kde jsou umístěny hroby místních umělců, kteří ve svém díle zvěčnili krajinu a obyvatele Slovácka. Nejznámějším z nich je Jožka Úprka, dále jsou zde hroby malíře Antoše Frolky a akademického sochaře Františka Úprky.

Cesta Gustava Mahlera Letní sporty

Cesta Gustava Mahlera

Zeleně značená Cesta Gustava Mahlera začíná u Wolkerova památníku pod Lipnicí, poklidnou, přívětivou a mírně zvlněnou krajinou zavede turisty do Mahlerových rodných Kaliští a pokračuje partiemi s nádhernými výhledy až do Želiva, kde po dvaceti pěti kilometrech končí.

Další aktuality

Místa, kde si prohlédnete plakáty, obrazy a vitráže Alfonse Muchy

Slovanská epopej v Moravském Krumlově, plakáty s promyšlenými secesními ornamenty, výzdoba Obecního domu, malované okno katedrály sv. Víta v Praze, nové Mucha museum v Paláci Savarin a další muzea anebo ateliér na zámku Zbiroh... Portál Kudy z nudy vám nabízí přehršel míst, kde se setkáte s díly věhlasného secesního umělce Alfonse Muchy. Udělejte si zajímavý výlet a potěšte se pohledem na Muchova skvostná díla.
23. leden 2025 9:00
Kultura

Masopust je tady aneb tipy, kam se vypravit na masopustní oslavy ve stylu UNESCO

Masopust, fašank, ostatky či voračky – řeč je pořád o stejném svátku. Dříve jej provázely magické lidové obřady a fantastické pověry ohledně příští úrody, dnes si užijete zejména průvody veselých masek, zabíjačky a spousty dobrot. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na některou z masopustních veselic!
23. leden 2025 8:00
Kultura

7 věcí, které nevíte o… ukradených, zmizelých a znovunalezených pokladech

Sedm předmětů spojuje sedm originálních příběhů. O chamtivosti, zločinech, krádežích a návratech po letech, ale také o opětovném objevování něčeho, co bylo považováno za bezcenné, zapomenuté a navždy ztracené. Možná byste se měli rozhlédnout po okolí: třeba se někde blízko také ukrývá netušený poklad!
21. leden 2025 7:40
Kultura

Vynášení Morany anebo očistné rituály? Přivítejte jaro tradičními zvyky!

Už jste někdy vynášeli smrtku, Moranu nebo Mařenu? Prastarý pohanský rituál má něco do sebe: můžete se rozloučit nejenom se zimou, ale symbolicky se vším, co vás trápí. Jaro pak přivítáte ve víru očistných rituálů a s novou energií. Jak na to vám poradíme na portálu Kudy z nudy.
17. leden 2025 12:30
Kultura

Cesty za uměním: Česká opera a slavní pěvci a pěvkyně

Česká opera nabízí spousty zážitků, fascinujících příběhů a osobností. Seznamte se na Kudy z nudy s její historií a zajímavostmi! Kromě nejstarších českých oper vám představíme i operním pěvkyně a pěvce, kterým tleskalo a tleská publikum na jevištích našich divadel, na festivalech i v proslulých operních domech celého světa.
16. leden 2025 13:42
Kultura

Umění slaví své narozeniny, vydejte se do galerie či na výstavu

Víte, že umění má své narozeniny? Art’s Birthday je svátek, jehož myšlenka má počátek v roce 1963. Francouzský akční básník Robert Filliou tehdy prohlásil 17. leden dnem, kdy se před milionem let narodilo umění. Portál Kudy z nudy vás zve nejen na speciální akce k tomuto dni, ale také do dalších galerií a muzeí.
16. leden 2025 13:19
Kultura

7 věcí, které nevíte o… knihách a knihovnách

Vydejte se s Kudy z nudy do světa krásných knih, chytrých knihoven, knihovních rarit a kuriozit! Zjistíme, jak vznikla tradice března coby Měsíce knihy, společně se podíváme do nejkrásnější knihovny na světě, odhalíme tajemství knih držených na řetězech a vydáme se i po stopách zajímavého knižního objevu.
16. leden 2025 8:26
Kultura

Cesty za uměním: herečka Sarah Bernhardt, plakát Gismonda a malíř Alfons Mucha

Sarah Bernhardt (1844–1923) byla ikonická herečka a umělkyně přelomu 19. a 20. století. Na divadelních jevištích se proslavila jako Medea, Dáma s kaméliemi i dánský princ Hamlet, mezi její přátele patřili Edmond Rostand, autor Cyrana z Bergeracu, Sigmund Freud, Emile Zola, Victor Hugo či otec i syn Dumasovi, tedy Alexandre Dumas starší i mladší. A také malíř Alfons Mucha: díky jeho divadelním plakátům dodnes zná božskou Sarah celý svět. Seznamte se s ní na Kudy u nudy!
15. leden 2025 10:51
Kultura