ÚvodAktualityPříhody lišky Bystroušky: jak vznikla jedna z nejoblíbenějších oper Leoše Janáčka
Kultura

Příhody lišky Bystroušky: jak vznikla jedna z nejoblíbenějších oper Leoše Janáčka

Poslechněte si audio verzi článku
Nejslavnější liška na operním jevišti je ta od Janáčka! Opera Příhody lišky Bystroušky, kde se na jevišti prolíná lidský svět se světem zvířecím, nemá v operním žánru obdobu. Jedno z nejhranějších děl skladatele Leoše Janáčka jak v českých divadlech, tak na světových operních scénách mělo premiéru v Národním divadle v Brně 6. listopadu 1924. Seznamte se na Kudy z nudy s příběhem vzniku slavné opery i s jejím autorem!

Originální námět k opeře Příhody lišky Bystroušky objevil Leoš Janáček (1854–1928) náhodou. Příběhy o mazané lišce Bystroušce vycházely v roce 1920 na pokračování v Lidových novinách. Jejich autor, spisovatel a redaktor Rudolf Těsnohlídek, je psal podle veselých kresbiček malíře Stanislava Lolka. U čtenářů slavily značné úspěchy, a s oblibou je četla i Marie Stejskalová, tehdejší hospodyně u Janáčků. Později vzpomínala, jak to tenkrát bylo: „Jednou zas tak čtu – byl tam zrovna obrázek, jak se Bystrouška vede se Zlatohřbítkem a nese si kytičku. Přišlo mi to hrozně k smíchu, jak se tam tak nafukovali. Myslila jsem, že nikdo neslyší, jak se nahlas směju; milostpaní nebyla doma a pán byl v pracovně. Ale najednou se objevil ve dveřích kuchyně: Prosím vás, osobo, čemu se tak smějete?
Ale tady Bystroušce, milostpane.
Jaké Bystroušce?
Copak oni to nečtou? Vždyť to psal pan redaktor Těsnohlídek z Lidovek.
Podala jsem mu noviny, on se díval na obrázek, četl si, začal se usmívat a já mu povídám: Milostpane, oni přece tak dobře znají, co si zvířata povídají, pořád ty hlasy ptáků zapisujou – z toho by byla, panečku, opera!
A Janáček? Prý na to nic, jen se začal shánět po každém pokračování Bystroušky. A v jeho hlavě se začal rodit nápad. Ano, takhle jednoduché to bylo.
 

Jak se zrodila opera o lišce Bystroušce

I když se Janáčkovi blížila sedmdesátka, byl zavalený prací, a tak se k práci na své sedmé opeře dostal až v roce 1922. Nejprve si musel Těsnohlídkovu předlohu upravit do podoby operního libreta. Omezil počet postav a příběh liščete, které revírník jednoho dne najde v lese a přinese je do myslivny, proměnil v poetické dílo vyprávěné částečně ze zvířecího a částečně z lidského pohledu. Vznikla tak námětově jedna z nejnápaditějších skladatelových oper, v níž se vyznal ze své hluboké lásky k přírodě a vyrovnal se též s myšlenkami na vlastní smrtelnost. Postavit na operní jeviště vedle lidí také lišku, komára, žábu nebo slepice bylo na svou dobu nevídané a troufalé, ale takový už věčně provokující a experimentující Janáček zkrátka byl.

Leoš JanáčekSám autor komentoval vznik opery slovy „Chyt jsem Bystroušku pro les a smutek pozdních let.“ Vznikla opera kypící hravostí, vtipem, divokostí, zamilovaností, smutkem i moudrostí, podmanivá a laskavá, plná lyrické a melodické hudby. Dnes platí toto Janáčkovo dílo ve světě za jednu z nejslavnějších českých oper a je uváděno stále znovu a znovu. Na rozdíl od Těsnohlídkovy literární verze ale liška Bystrouška v posledním dějství opery tragicky zahyne. Zastřelí ji pytlák Harašta, který posléze v den své svatby své nevěstě Terynce věnuje nový rukávník, zhotovený z ocasu lišky Bystroušky.
 

Janáček slaví sedmdesátiny: s liškou Bystrouškou na pódiu

Janáčkův klavírO provedení světové premiéry požádalo Národní divadlo v Brně a Janáček rád souhlasil, protože s operním souborem v čele s dirigentem Františkem Neumannem měl ty nejlepší zkušenosti. Premiéra se pod názvem Liška Bystrouška konala 6. listopadu 1924 v Mahenově divadle v Brně a byla vrcholem oslav Janáčkových sedmdesátin. Scénu spolu s nezapomenutelnými kostýmy navrhl malíř Eduard Milén a Janáčka nastudování natolik okouzlilo, že je uváděl jako vzorové. Již o půl roku později se konala premiéra v pražském Národním divadle, scénu pro pražskou inscenaci vytvořil malíř Josef Čapek.
 

Výlety za Janáčkem a Bystrouškou

hrad HukvaldyS životem a dílem Leoše Janáčka se můžete seznámit v Janáčkově památníku v Brně a také v jeho rodných Hukvaldech, v domě, kam rád jezdil odpočívat. Kromě památníku s jedinečně dochovanými interiéry z dob Janáčkova života a pamětní síně se můžete vydat do míst, kam skladatel rád chodil na procházky, třeba po Janáčkově chodníčku na kopec Babí hora s odpočívadlem zvaným Janáčkova lavička. Pokud se rozhodnete navštívit hrad Hukvaldy, budete procházet oborou, která se rozprostírá na úbočích hradního kopce. Oblíbenou zastávkou všech výletníků je pomník Lišky Bystroušky. Připomíná zdejší první provedení Janáčkovy opery, a pokud se prý dotknete Bystrouščina ocásku a budete si něco přát, do roka se vám přání splní.

Další dostaveníčko s Bystrouškou i Janáčkem nabízí Ostrava: socha na Jiráskově náměstí zachycuje Leoše Janáčka v životní velikosti s liškou Bystrouškou v náručí.

Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Socha Leoše Janáčka v Ostravě Památky

Socha Leoše Janáčka v Ostravě

Socha je umístěna na Jiráskově náměstí, zachycuje Leoše Janáčka v životní velikosti s liškou Bystrouškou v náručí.

Rodný dům Leoše Janáčka ve staré škole v Hukvaldech Kultura

Rodný dům Leoše Janáčka ve staré škole v Hukvaldech

Budova staré školy, v níž se 3. července 1854 narodil Leoš Janáček, dnes již neexistuje. Na jejím místě stojí od roku 1877 patrová budova bývalé školy a dnes poskytuje přístřeší Informačnímu centru Hukvaldy, Pamětní síni Leoše Janáčka a minigalerii. Na jejím průčelí je umístěna pamětní deska s bronz

Hájenka v Pavlově – myslivna lišky Bystroušky Památky

Hájenka v Pavlově – myslivna lišky Bystroušky

Hájenka v Pavlově (Střítěži) na Šumpersku je místem zrodu bajky, která inspirovala skladatele Leoše Janáčka k vytvoření světově proslulé opery. Do seznamu kulturních památek patří i nedaleká křížová cesta s kaplí.

Národní divadlo v Brně – hlavní divadelní scéna Brna Kultura

Národní divadlo v Brně – hlavní divadelní scéna Brna

Národní divadlo v Brně tvoří soubory Janáčkovy opery, Mahenovy činohry a baletu. Divadlo zahájilo svou činnost v roce 1884 a tvoří ji tři budovy – Mahenovo divadlo, Janáčkovo divadlo a Divadlo Reduta. Divadla nabízí kromě představení možnost pronájmu prostor foyeru a prvních pater.

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička Kultura

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Památník Leoše Janáčka v Brně Zážitky

Památník Leoše Janáčka v Brně

V domku, kde žil Leoš Janáček, se dozvíte vše o jeho životě i tvorbě. Nachází se zde audiovizuální sál, součástí expozice je výstava věnovaná skladatelovým vrcholným dílům a především kompletně dochovaná Janáčkova pracovna.

Hudební festival Janáček Brno 2026

15. 10.17. 11.
Hudební festival Janáček Brno 2026

Jubilejní 10. ročník festivalu Janáček Brno se odehraje v termínu 15. 10. – 17. 11. 2026. Festival Janáček Brno patří k nejvýznamnějším akcím na evropské kulturní mapě. V podání předních operních dirigentů, režisérů a interpretů čeká diváky nabitý program.

Rudolf Těsnohlídek – novinář, spisovatel a zakladatel tradice velkých vánočních stromů v centrech měst

Rudolf Těsnohlídek – novinář, spisovatel a zakladatel tradice velkých vánočních stromů v centrech měst

Nejšťastnější část svého života prožil Rudolf Těsnohlídek (7. června 1882, Čáslav – 12. ledna 1928, Brno) v Bílovicích nad Svitavou. Spisovatel, básník, dramatik, novinář a překladatel tu napsal knížku o lišce Bystroušce, která se stala inspirací pro operu Leoše Janáčka.

Leoš Janáček – ve světě nejhranější český operní skladatel

Leoš Janáček – ve světě nejhranější český operní skladatel

Leoš Janáček (3. července 1854, Hukvaldy – 12. srpna 1928, Moravská Ostrava) byl jedním z nejvýznamnějších a nejoriginálnějších tvůrců české moderní hudby. Ve světě je známý hlavně díky operám Její pastorkyňa a Káťa Kabanová, slavná jsou rovněž orchestrálně-vokální díla Glagolská mše, Sinfonietta či rapsodie Taras Bulba.

Hrad Hukvaldy – největší hradní zřícenina na Moravě Památky

Hrad Hukvaldy – největší hradní zřícenina na Moravě

Hrad Hukvaldy leží na protáhlém kopci, 150 metrů nad stejnojmennou obcí, známou především jako rodiště světově proslulého hudebního skladatele Leoše Janáčka. Kromě prohlídky hradu a obory, která je přístupná na rozdíl od hradu celoročně, je možné navštívit Památník skladatele v Podoboří.

Ostrava

Ostrava

Objevte město, které překvapí a poznejte proměnu bývalé ocelářské velmoci na vlastní kůži! Protože současná Ostrava, to jsou historické památky, secesní perly i industriální architektura, a k tomu bohatý výběr aktivit pro volný čas.

Janáčkova lavička na Babí hoře u Hukvald Památky

Janáčkova lavička na Babí hoře u Hukvald

Janáčkova lavička je rozcestí a orientační místo dva kilometry severovýchodním směrem od centra města Hukvaldy.

Hukvaldy

Hukvaldy

Impozantní zřícenina středověkého strážního hradu, rozsáhlá obora s barokní vstupní bránou, pomník Lišky Bystroušky či rodný dům Leoše Janáčka ve staré škole, to všechno nabízejí Hukvaldy, půvabná obec v malebném podhůří Beskyd na úpatí Palkovických hůrek.

Liška Bystrouška v Hukvaldech Památky

Liška Bystrouška v Hukvaldech

Na bludném balvanu v oboře Hukvaldy sedí bronzová liška Bystrouška, velmi oblíbená místními i turisty. Roztomilá socha je památkou na uvedení opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky, kterou složil v roce 1924. Až půjdete kolem, nezapomeňte si pro štěstí sáhnout na její ocásek, čumáček či packy.

Památník Leoše Janáčka v Hukvaldech Památky

Památník Leoše Janáčka v Hukvaldech

Dům, ve kterém je umístěn Památník Leoše Janáčka, koupil skladatel v roce 1921 od Marie Janáčkové, vdovy po svém bratru Františkovi, když už více než 30 let jezdil o prázdninách i s rodinou na Hukvaldy. Jedinečné muzeum se chlubí nádherně dochovanými interiéry z dob Janáčkova života.

Obora Hukvaldy Příroda

Obora Hukvaldy

Jedinečná přírodní památka Obora Hukvaldy se rozprostírá okolo hradního kopce na Hukvaldech a sahá až k vrcholu Kazničov (600 m.n.m), který tvoří její nejvyšší bod. Obora vytváří unikátní přírodní prostředí pro stovky druhů živočichů a rostlin, z nichž mnohé jsou odborníky velmi ceněny.

Mahenovo divadlo v Brně Kultura

Mahenovo divadlo v Brně

Po požáru tehdejšího Městského divadla Reduta na Zelném trhu roku 1870 bylo nutné postavit v Brně novou scénu, a tak byla v roce 1882 dokončena stavba nového německého Městského divadla Na hradbách – dnes Mahenova divadla.

Naučná stezka Janáčkův chodníček u Hukvald Příroda

Naučná stezka Janáčkův chodníček u Hukvald

Naučná stezka seznamuje s místní přírodou, historií, osobností hudebního skladatele Leoše Janáčka a památkami v okolí Hukvald. Délka trasy je 8,5 km a je středně turisticky náročná.

Další aktuality

Festival Beats for Love rozezní Dolní Vítkovice

Největší festival elektronické taneční hudby ve střední Evropě Beats for Love se koná v Dolní oblasti Vítkovice od středy 2. do soboty 5. července 2025. Fanoušky taneční hudby letos čekají čtyři dny plné vystoupení více než 180 zahraničních i českých DJs, umělců a performerů, kteří vystoupí na pódiích a v zónách areálu Dolních Vítkovic a následných afterparties. Letošní ročník slibuje nejsilnější line up v historii. A nebude chybět ani bohatý doprovodný program. Zažijte světovou premiéru, ikonická jména taneční hudby a ultramoderní techno stage, která předčí všechna očekávání!
1. červenec 2025 7:27
Životní styl, Moravskoslezský kraj

Vodáci o víkendu zahájí sezónu na Odře v Bohumíně

Vodáci v Bohumíně a jeho okolí netrpělivě stříhají metr. Už v sobotu 28. června 2025 dopoledne totiž odstartuje nová sezóna na řece Odře, a to tradičním odemykáním a hromadným sjezdem přes zdejší sedmikilometrové meandry. Sraz je před 10. hodinou ve Starém Bohumíně za hraničním mostem do Polska na břehu řeky, u nástupního místa pro vodáky.
26. červen 2025 12:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Moravskoslezském kraji

Chystáte se na výlet či příjemnou rodinnou dovolenou do Moravskoslezského kraje? Hledáte tipy na místa, kde by se líbilo jak dětem, tak i dospělým? Portál Kudy z nudy připravil výběr top aktivit, při kterých se budou bavit jak malí, tak velcí výletníci. Je libo výlet do aquaparku, za zvířátky, do muzea, na hrad či za trochou adrenalinu do lanového centra nebo na bobovku? Račte si vybrat.
24. červen 2025 12:18
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Mláďata kolouchů nejen v Zoo Ostrava: jsou opuštěná, nebo ne?

Zoo Ostrava chová osm druhů jelenů. U poloviny z nich mohou návštěvníci pozorovat ve výbězích letošní mláďata. V prvních dnech po porodu nebývají koloušci vidět, jsou ukryti v trávě nebo pod keři, stranou od stáda i matky. Tato strategie ochrany mláďat před predátory funguje rovněž ve volné přírodě u našich srnců a jelenů (i zajíců a dalších savců). Lidé ji ale často mylně vyhodnotí, myslí si, že matka opustila mládě a je třeba ho zachránit. V převážné většině případů však není naše pomoc nutná. Naopak může způsobit nenávratné škody. Znalost zvířat a respektování jejich přirozeného chování je základem ochrany ohrožených druhů – v přírodě i v lidské péči!
22. červen 2025 9:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Zlatá tretra 2025 bude plná světových hvězd

Vydejte se s portálem Kudy z nudy za fantastickými výkony nejlepších světových i českých atletů. Letos již 64. ročník mítinku Zlatá tretra ze série IAAF World Challenge hostí Městský stadion Ostrava-Vítkovice, a to v úterý 24. června 2025. Na startu se představí 16 medailistů z olympijských her v Paříži a dohromady 40 držitelů medailí z významných šampionátů – MS, ME, HME i HMS. Fandit jim bude plný stadion!
20. červen 2025 12:30
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Ostrava Poruba ožije Festivalem v ulicích

Blížící se slunovrat přinese umění z celého světa po roce do ulic Ostravy-Poruby. V pátek 20. a v sobotu 21. června 2025 se západní městská část Ostravy promění v pulzující centrum kreativních odvětví z různorodých kultur v rámci 14. ročníku Festivalu v ulicích/Art&Life. Představí se na něm více než 200 umělců ze sedmnácti zemí světa. Těšit se můžete na hudební program, akrobatické kousky i dětskou zónu. Na své si přijdou všechny generace.
19. červen 2025 14:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Moravskoslezského kraje: Dolní Vítkovice, zoo a Lysá hora

Největším turistickým lákadlem Moravskoslezského kraje je tradičně Dolní oblast Vítkovic, historický industriální areál v srdci Ostravy. Při prohlídce projdete bývalý Důl Hlubina a vyšplháte i na vrcholek vysoké pece, v níž se tavilo železo. Druhým nejoblíbenějším cílem je ostravská zoologická zahrada. Dále si turisté oblíbili klenot beskydských hor – Lysou horu či stezku Valaška tamtéž. Mezi hojně navštěvované cíle se řadí také Dinopark Ostrava nebo Muzeum nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici.
16. červen 2025 17:54
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Útěk z města: do Beskyd za pohodou mezi Čeladnou a Ostravicí

Jen pár kilometrů od městského ruchu začíná kraj, kde se místo tramvají ozývá zurčení potoka, kde se místo do výloh budete dívat do korun stromů a kde se čas měří podle východu slunce nad Lysou horou. Vítejte v srdci Beskyd, v oblasti kolem Čeladné a Ostravice – ideálním místě pro všechny, kdo chtějí vydechnout, zvolnit a zažít horské dny naplno. Utečte sem z města s Kudy z nudy!
15. červen 2025 10:44
Příroda, Moravskoslezský kraj