ÚvodAktualityLetošní výročí připomíná 165 let od narození Leoše Janáčka
Kultura

Letošní výročí připomíná 165 let od narození Leoše Janáčka

  • 3. července 2019
Ve středu 3. července 2019 uplyne přesně 165 let od narození hudebního skladatele Leoše Janáčka, který patří k nejvýznamnějším tvůrcům české i světové moderní hudby. Na slavného velikána můžete zavzpomínat návštěvou míst, kde rád a často pobýval nebo návštěvou kulturních akcí, kde uskyšíte Janáčkovu hudbu. Krásný "Janáčkovský" výlet nabízí obora v Hukvaldech, lázeňské Luhačovice anebo se zajeďte podívat k hájovně, kde se zrodil příběh o lišce Bystroušce.

Hudební skladatel, folklorista a pedagog Leoš Janáček se narodil v Hukvaldech 3. července roku 1854. Tak jako u všech slavných skladatelů se hudba stala součástí Janáčkova života již v ranném věku, kdy zpíval na kůru a hrál na klavír. V jedenácti letech ho otec poslal na studie do Brna, později pokračoval na Skuherského varhanické škole v Praze, na konzervatoři v Lipsku a ve Vídni. Po studiích se vrátil zpět do Brna, stal se ředitelem varhanické školy, působil jako dirigent a velmi brzy zahájil také svou kariéru skladatele.
 

Inspirace v lidových písních

Janáčkův klavírLeoš Janáček patří k nejvýznamnějším tvůrcům české i světové moderní hudby a ještě za jeho života úspěšně proniklo jeho dílo do předních středisek světové hudby, zvláště do Anglie a do německy mluvících zemí. Velmi intenzivně se zabýval studiem a sběrem lidových písní zejména ve svém rodišti, ale také na Vsetínsku a v okolí Luhačovic. Při sběru lidových písní si Janáček všímal také tónového spádu lidské řeči, začal zapisovat lidovou mluvu, vznikly jeho nápěvky mluvy, jež se staly součástí jeho kompoziční metody a měly rozhodující význam pro jeho operní tvorbu. Janáčkovy opery jsou v současné době s obrovským ohlasem hrány na celém světě. Zejména Její pastorkyňa, Káťa Kabanová, Liška Bystrouška a Z mrtvého domu patří k nejúspěšnějším. Světoznámé jsou také jeho symfonické skladby Taras Bulba, Balada blanická a zejména Sinfonietta. Za jednu z nejkrásnějších skladeb světové hudby je považována Glagolská mše pro sóla, smíšený sbor, orchestr a varhany, kterou Janáček napsal ve svých 72 letech.

hrad HukvaldyLeoš Janáček miloval své rodné Hukvaldy. I když zde prožil jen jedenáct dětských let a poté se mu druhým domovem stalo Brno, do svého rodiště se celý život velmi rád vracel. Jezdil sem o letních prázdninách i na Vánoce, v posledních letech svého života cestoval nejraději sám. Zde se rodily skici i hotové partie Janáčkových vrcholných děl Příhody lišky Bystroušky, Věc Makropulos, symfonie Dunaj, Říkadla, Lašské tance, Mládí a oba dva smyčcové kvartety.

Dnes zde můžete navštívit Janáčkovu expozici v budově staré školy. Budova staré školy, v níž se 3. července 1854 narodil Leoš Janáček, dnes již neexistuje. Na jejím místě stojí od roku 1877 patrová budova bývalé školy a dnes poskytuje přístřeší Informačnímu centru Hukvaldy, Pamětní síni Leoše Janáčka a minigalerii. Na jejím průčelí je umístěna pamětní deska s bronzu.
 

Za Liškou Bystrouškou do obory v Hukvaldech

Liška BystrouškaVe zdejší oboře s překrásnými alejemi dubů, kaštanů a lip, která je domovem početného stáda muflonů a daňků naleznete pomník Lišky Bystroušky, která připomíná právě slavnou operu Leoše Janáčka.

V obci Hukvaldy můžete navštívit také památník slavného skladatele s dochovanými interiéry z dob Janáčkova života. Podobná expozice se také nachází v Brně, v domku, kde Leoš Janáček žil. Zde se dozvíte vše o jeho životě i tvorbě. Nachází se zde audiovizuální sál a také kompletně dochovaná Janáčkova pracovna.

Nedaleko Olomouce objevíte také hájenku v Pavlově, která je místem zrodu bajky o Lišce Bystroušce a následně k vytvoření světově proslulé opery Leoše Janáčka.
 

Hudební vzpomínky na Leoše Janáčka

Vážná hudbaJanáčkova hudba zazní na oblíbeném festivalu Janáček a Luhačovice, který se letos koná od 15. do 19. července 2019. Luhačovické Lázeňské náměstí, Lázeňské divadlo a kostel svaté Rodiny ožije v tu dobu melodiemi velikánů české hudby, a připraven je i bohatý doprovodný program.  Z Janáčkových děl se můžete těšit na Lásku opravdivou anebo program Janáček Všudybyl - zahraje cimbálová muzika Danaj ze sběru lidových písní Leoše Janáčka.

V Hukvaldy se vždy konal festival Janáčkovy Hukvaldy, který byl však v posledních letech přetransformován na Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, jenž se koná na konci května v Ostravě a okolí.

Leoš JanáčekDalší pozvánkou je festival Janáček Brno, který se bude konat v termínu 28. 9. až 16. 10. 2020. Hlavním cílem festivalu je připomenutí a další rozvoj uměleckého odkazu celosvětově uznávané skladatelské osobnosti Leoše Janáčka. Základní dramaturgickou linii tvoří inscenace především Janáčkových oper předních scén ze zahraničí a České republiky, konfrontace pojetí Janáčkova díla významnými uměleckými osobnostmi.

Památník Leoše Janáčka v Hukvaldech Památky

Památník Leoše Janáčka v Hukvaldech

Dům, ve kterém je umístěn Památník Leoše Janáčka, koupil skladatel v roce 1921 od Marie Janáčkové, vdovy po svém bratru Františkovi, když už více než 30 let jezdil o prázdninách i s rodinou na Hukvaldy. Jedinečné muzeum se chlubí nádherně dochovanými interiéry z dob Janáčkova života.

Liška Bystrouška v Hukvaldech Památky

Liška Bystrouška v Hukvaldech

Na bludném balvanu v oboře Hukvaldy sedí bronzová liška Bystrouška, velmi oblíbená místními i turisty. Roztomilá socha je památkou na uvedení opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky, kterou složil v roce 1924. Až půjdete kolem, nezapomeňte si pro štěstí sáhnout na její ocásek, čumáček či packy.

Památník Leoše Janáčka v Brně Zážitky

Památník Leoše Janáčka v Brně

V domku, kde žil Leoš Janáček, se dozvíte vše o jeho životě i tvorbě. Nachází se zde audiovizuální sál, součástí expozice je výstava věnovaná skladatelovým vrcholným dílům a především kompletně dochovaná Janáčkova pracovna.

Hudební festival Janáček Brno 2024

1. 11.24. 11.
Hudební festival Janáček Brno 2024

9. ročník festivalu se odehraje v termínu 1. 11. – 24. 11. 2024. Festival Janáček Brno patří k nejvýznamnějším akcím na evropské kulturní mapě. V podání předních operních dirigentů, režisérů a interpretů čeká diváky nabitý program.

Hájenka v Pavlově – myslivna lišky Bystroušky Památky

Hájenka v Pavlově – myslivna lišky Bystroušky

Hájenka v Pavlově (Střítěži) na Šumpersku je místem zrodu bajky, která inspirovala skladatele Leoše Janáčka k vytvoření světově proslulé opery. Do seznamu kulturních památek patří i nedaleká křížová cesta s kaplí.

Rodný dům Leoše Janáčka ve staré škole v Hukvaldech Kultura

Rodný dům Leoše Janáčka ve staré škole v Hukvaldech

Budova staré školy, v níž se 3. července 1854 narodil Leoš Janáček, dnes již neexistuje. Na jejím místě stojí od roku 1877 patrová budova bývalé školy a dnes poskytuje přístřeší Informačnímu centru Hukvaldy, Pamětní síni Leoše Janáčka a minigalerii. Na jejím průčelí je umístěna pamětní deska s bronz

Další aktuality

Jesenické hory již brzy provoní svatomartinská husa

Dozlatova upečená husička, zelí a knedlíky, k tomu sklenka místního piva nebo něčeho ostřejšího. Kolem svátku Martina nabídne svatomartinskou husu řada restaurací v Jeseníkách a přilehlém podhůří. Většina z nich husu připraví podle původních receptů a z místních surovin. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kam vyrazit na tradiční pokrm.
1. listopad 2024 7:10
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Vydejte se sopečnou krajinou kolem Bruntálu

Dovedete si představit Bruntál uprostřed sopečné krajiny? Sopky sice byly naposled aktivní asi před jedním a půl milionem let, ale stojí tu dodnes. Uhlířský vrch je jednou z nejmladších sopek na našem území, dnes tu najdete poutní kostel, k němuž vede krásná historická alej. Kromě Uhlířského vrchu se můžete po naučných stezkách vypravit třeba do tufového lomu anebo na Venušinu sopku, k níž se vztahuje jazykově zeměpisná hříčka profesora Dienera, že „Etna je u Messiny a Venušina sopka u Meziny“.
1. listopad 2024 6:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Halloween a lampionový průvod v Zoo Ostrava proběhne tuto sobotu

V sobotu 2. listopadu 2024 se v ostravské zoologické zahradě uskuteční tradiční oslavy svátku Halloween. Podzimní akce je rovněž neodmyslitelně spjata s lampionovým průvodem, který v podvečer projde nasvíceným areálem zoo. Lampionový průvod vyjde od hlavního vstupu v 16:30 hod. Většina areálu zoologické zahrady zůstane tento den návštěvníkům výjimečně přístupná až do 18:00 hodin.
29. říjen 2024 10:23
Příroda, Moravskoslezský kraj

Přijďte se pokochat pohledem na Ostravu z nejvyšší radniční věže v České republice

Zpestřete si návštěvu Vyhlídkové věže Nové radnice v Ostravě, z níž uvidíte celé město jako na dlani! Za dobrého počasí se rozhlédnete nejen po městě, ale celém regionu. Když budete mít štěstí, spatříte na obzoru vrcholky Beskyd a dohlédnout bude možné i za hranice republiky, do sousedního Polska.
25. říjen 2024 12:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Kam za nejkrásnějšími výhledy v Jeseníkách a Beskydech

Jeseníky a Beskydy, dva unikátní přírodní světy, můžete prozkoumat po svých, ať slunce stojí vysoko v nadhlavníku anebo léto už dalo našim končinám sbohem a na horách nás přivítá podzimně jiskřivý vzduch či první sníh pod nohama. Moravské hory nabízejí nádhernou krajinu i stovky kilometrů tras pro pěší turistiku vinoucích se po malebných cestách. Je jen na vás, zda vám padnou do oka spíš drsnější slezské Jeseníky nebo valašskou kulturou a pověstmi protkané tajemné Beskydy, na které dohlížejí staří bohové z Radhoště.
25. říjen 2024 11:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Jablunkovsko a do Těšínského Slezska

S Kudy z nudy tentokrát prozkoumáme Těšínské Slezsko, Těšínské Beskydy a pohraniční oblasti severovýchodní části Severní Moravy a Slezska. Co vás čeká? Krásná příroda, lesy, kopce, roubené dřevěné stavby, starodávné opevnění, nejvýchodnější bod naší země a také Trojmezí coby místo, kde se setkávají hranice Česka, Polska a Slovenska. Právě k sousedům na Slovensko se na skok podíváme na konci článku.
25. říjen 2024 10:26
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Jak poznat Ostravu za jeden den

Rádi byste navštívili Ostravu, ale tlačí vás čas? Poradíme vám, která místa můžete poznat během jediného dne. Hlavním magnetem Ostravy jsou technické památky, ale i kromě nich má město co nabídnout a nudit se tu rozhodně nebudete.
25. říjen 2024 10:24
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Česko mezi řádky: Životice, obraz (po)zapomenuté tragédie a Karin Lednická

Trilogie Šikmý kostel spisovatelky Karin Lednické (*1969), s poutavým vyprávěním o životě v době skutečné dramatické proměny jednoho města a okolní krajiny na Severní Moravě, zaujala řadu čtenárů. V knize Životice: obraz (po)zapomenuté tragédie bestsellerová autorka zavádí čtenáře do okolí Havířova za vzpomínkami na tragédii z druhé světové války. Pojďte se tam podívat společně s portálem Kudy z nudy v seriálu Česko mezi řádky.
25. říjen 2024 10:17
Památky, Moravskoslezský kraj