ÚvodAktualityPříhody lišky Bystroušky: jak vznikla jedna z nejoblíbenějších oper Leoše Janáčka
Kultura

Příhody lišky Bystroušky: jak vznikla jedna z nejoblíbenějších oper Leoše Janáčka

Poslechněte si audio verzi článku
Nejslavnější liška na operním jevišti je ta od Janáčka! Opera Příhody lišky Bystroušky, kde se na jevišti prolíná lidský svět se světem zvířecím, nemá v operním žánru obdobu. Jedno z nejhranějších děl skladatele Leoše Janáčka jak v českých divadlech, tak na světových operních scénách mělo premiéru v Národním divadle v Brně 6. listopadu 1924. Seznamte se na Kudy z nudy s příběhem vzniku slavné opery i s jejím autorem!

Originální námět k opeře Příhody lišky Bystroušky objevil Leoš Janáček (1854–1928) náhodou. Příběhy o mazané lišce Bystroušce vycházely v roce 1920 na pokračování v Lidových novinách. Jejich autor, spisovatel a redaktor Rudolf Těsnohlídek, je psal podle veselých kresbiček malíře Stanislava Lolka. U čtenářů slavily značné úspěchy, a s oblibou je četla i Marie Stejskalová, tehdejší hospodyně u Janáčků. Později vzpomínala, jak to tenkrát bylo: „Jednou zas tak čtu – byl tam zrovna obrázek, jak se Bystrouška vede se Zlatohřbítkem a nese si kytičku. Přišlo mi to hrozně k smíchu, jak se tam tak nafukovali. Myslila jsem, že nikdo neslyší, jak se nahlas směju; milostpaní nebyla doma a pán byl v pracovně. Ale najednou se objevil ve dveřích kuchyně: Prosím vás, osobo, čemu se tak smějete?
Ale tady Bystroušce, milostpane.
Jaké Bystroušce?
Copak oni to nečtou? Vždyť to psal pan redaktor Těsnohlídek z Lidovek.
Podala jsem mu noviny, on se díval na obrázek, četl si, začal se usmívat a já mu povídám: Milostpane, oni přece tak dobře znají, co si zvířata povídají, pořád ty hlasy ptáků zapisujou – z toho by byla, panečku, opera!
A Janáček? Prý na to nic, jen se začal shánět po každém pokračování Bystroušky. A v jeho hlavě se začal rodit nápad. Ano, takhle jednoduché to bylo.
 

Jak se zrodila opera o lišce Bystroušce

I když se Janáčkovi blížila sedmdesátka, byl zavalený prací, a tak se k práci na své sedmé opeře dostal až v roce 1922. Nejprve si musel Těsnohlídkovu předlohu upravit do podoby operního libreta. Omezil počet postav a příběh liščete, které revírník jednoho dne najde v lese a přinese je do myslivny, proměnil v poetické dílo vyprávěné částečně ze zvířecího a částečně z lidského pohledu. Vznikla tak námětově jedna z nejnápaditějších skladatelových oper, v níž se vyznal ze své hluboké lásky k přírodě a vyrovnal se též s myšlenkami na vlastní smrtelnost. Postavit na operní jeviště vedle lidí také lišku, komára, žábu nebo slepice bylo na svou dobu nevídané a troufalé, ale takový už věčně provokující a experimentující Janáček zkrátka byl.

Leoš JanáčekSám autor komentoval vznik opery slovy „Chyt jsem Bystroušku pro les a smutek pozdních let.“ Vznikla opera kypící hravostí, vtipem, divokostí, zamilovaností, smutkem i moudrostí, podmanivá a laskavá, plná lyrické a melodické hudby. Dnes platí toto Janáčkovo dílo ve světě za jednu z nejslavnějších českých oper a je uváděno stále znovu a znovu. Na rozdíl od Těsnohlídkovy literární verze ale liška Bystrouška v posledním dějství opery tragicky zahyne. Zastřelí ji pytlák Harašta, který posléze v den své svatby své nevěstě Terynce věnuje nový rukávník, zhotovený z ocasu lišky Bystroušky.
 

Janáček slaví sedmdesátiny: s liškou Bystrouškou na pódiu

Janáčkův klavírO provedení světové premiéry požádalo Národní divadlo v Brně a Janáček rád souhlasil, protože s operním souborem v čele s dirigentem Františkem Neumannem měl ty nejlepší zkušenosti. Premiéra se pod názvem Liška Bystrouška konala 6. listopadu 1924 v Mahenově divadle v Brně a byla vrcholem oslav Janáčkových sedmdesátin. Scénu spolu s nezapomenutelnými kostýmy navrhl malíř Eduard Milén a Janáčka nastudování natolik okouzlilo, že je uváděl jako vzorové. Již o půl roku později se konala premiéra v pražském Národním divadle, scénu pro pražskou inscenaci vytvořil malíř Josef Čapek.
 

Výlety za Janáčkem a Bystrouškou

hrad HukvaldyS životem a dílem Leoše Janáčka se můžete seznámit v Janáčkově památníku v Brně a také v jeho rodných Hukvaldech, v domě, kam rád jezdil odpočívat. Kromě památníku s jedinečně dochovanými interiéry z dob Janáčkova života a pamětní síně se můžete vydat do míst, kam skladatel rád chodil na procházky, třeba po Janáčkově chodníčku na kopec Babí hora s odpočívadlem zvaným Janáčkova lavička. Pokud se rozhodnete navštívit hrad Hukvaldy, budete procházet oborou, která se rozprostírá na úbočích hradního kopce. Oblíbenou zastávkou všech výletníků je pomník Lišky Bystroušky. Připomíná zdejší první provedení Janáčkovy opery, a pokud se prý dotknete Bystrouščina ocásku a budete si něco přát, do roka se vám přání splní.

Další dostaveníčko s Bystrouškou i Janáčkem nabízí Ostrava: socha na Jiráskově náměstí zachycuje Leoše Janáčka v životní velikosti s liškou Bystrouškou v náručí.

Socha Leoše Janáčka v Ostravě Památky

Socha Leoše Janáčka v Ostravě

Socha je umístěna na Jiráskově náměstí, zachycuje Leoše Janáčka v životní velikosti s liškou Bystrouškou v náručí.

Rodný dům Leoše Janáčka ve staré škole v Hukvaldech Kultura

Rodný dům Leoše Janáčka ve staré škole v Hukvaldech

Budova staré školy, v níž se 3. července 1854 narodil Leoš Janáček, dnes již neexistuje. Na jejím místě stojí od roku 1877 patrová budova bývalé školy a dnes poskytuje přístřeší Informačnímu centru Hukvaldy, Pamětní síni Leoše Janáčka a minigalerii. Na jejím průčelí je umístěna pamětní deska s bronz

Hájenka v Pavlově – myslivna lišky Bystroušky Památky

Hájenka v Pavlově – myslivna lišky Bystroušky

Hájenka v Pavlově (Střítěži) na Šumpersku je místem zrodu bajky, která inspirovala skladatele Leoše Janáčka k vytvoření světově proslulé opery. Do seznamu kulturních památek patří i nedaleká křížová cesta s kaplí.

Národní divadlo v Brně – hlavní divadelní scéna Brna Kultura

Národní divadlo v Brně – hlavní divadelní scéna Brna

Národní divadlo v Brně tvoří soubory Janáčkovy opery, Mahenovy činohry a baletu. Divadlo zahájilo svou činnost v roce 1884 a tvoří ji tři budovy – Mahenovo divadlo, Janáčkovo divadlo a Divadlo Reduta. Divadla nabízí kromě představení možnost pronájmu prostor foyeru a prvních pater.

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička Kultura

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Památník Leoše Janáčka v Brně Zážitky

Památník Leoše Janáčka v Brně

V domku, kde žil Leoš Janáček, se dozvíte vše o jeho životě i tvorbě. Nachází se zde audiovizuální sál, součástí expozice je výstava věnovaná skladatelovým vrcholným dílům a především kompletně dochovaná Janáčkova pracovna.

Hudební festival Janáček Brno 2026

15. 10.17. 11.
Hudební festival Janáček Brno 2026

Jubilejní 10. ročník festivalu Janáček Brno se odehraje v termínu 15. 10. – 17. 11. 2026. Festival Janáček Brno patří k nejvýznamnějším akcím na evropské kulturní mapě. V podání předních operních dirigentů, režisérů a interpretů čeká diváky nabitý program.

Rudolf Těsnohlídek – novinář, spisovatel a zakladatel tradice velkých vánočních stromů v centrech měst

Rudolf Těsnohlídek – novinář, spisovatel a zakladatel tradice velkých vánočních stromů v centrech měst

Nejšťastnější část svého života prožil Rudolf Těsnohlídek (7. června 1882, Čáslav – 12. ledna 1928, Brno) v Bílovicích nad Svitavou. Spisovatel, básník, dramatik, novinář a překladatel tu napsal knížku o lišce Bystroušce, která se stala inspirací pro operu Leoše Janáčka.

Leoš Janáček – ve světě nejhranější český operní skladatel

Leoš Janáček – ve světě nejhranější český operní skladatel

Leoš Janáček (3. července 1854, Hukvaldy – 12. srpna 1928, Moravská Ostrava) byl jedním z nejvýznamnějších a nejoriginálnějších tvůrců české moderní hudby. Ve světě je známý hlavně díky operám Její pastorkyňa a Káťa Kabanová, slavná jsou rovněž orchestrálně-vokální díla Glagolská mše, Sinfonietta či rapsodie Taras Bulba.

Hrad Hukvaldy – největší hradní zřícenina na Moravě Památky

Hrad Hukvaldy – největší hradní zřícenina na Moravě

Hrad Hukvaldy leží na protáhlém kopci, 150 metrů nad stejnojmennou obcí, známou především jako rodiště světově proslulého hudebního skladatele Leoše Janáčka. Kromě prohlídky hradu a obory, která je přístupná na rozdíl od hradu celoročně, je možné navštívit Památník skladatele v Podoboří.

Ostrava

Ostrava

Objevte město, které překvapí a poznejte proměnu bývalé ocelářské velmoci na vlastní kůži! Protože současná Ostrava, to jsou historické památky, secesní perly i industriální architektura, a k tomu bohatý výběr aktivit pro volný čas.

Janáčkova lavička na Babí hoře u Hukvald Památky

Janáčkova lavička na Babí hoře u Hukvald

Janáčkova lavička je rozcestí a orientační místo dva kilometry severovýchodním směrem od centra města Hukvaldy.

Hukvaldy

Hukvaldy

Impozantní zřícenina středověkého strážního hradu, rozsáhlá obora s barokní vstupní bránou, pomník Lišky Bystroušky či rodný dům Leoše Janáčka ve staré škole, to všechno nabízejí Hukvaldy, půvabná obec v malebném podhůří Beskyd na úpatí Palkovických hůrek.

Liška Bystrouška v Hukvaldech Památky

Liška Bystrouška v Hukvaldech

Na bludném balvanu v oboře Hukvaldy sedí bronzová liška Bystrouška, velmi oblíbená místními i turisty. Roztomilá socha je památkou na uvedení opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky, kterou složil v roce 1924. Až půjdete kolem, nezapomeňte si pro štěstí sáhnout na její ocásek, čumáček či packy.

Památník Leoše Janáčka v Hukvaldech Památky

Památník Leoše Janáčka v Hukvaldech

Dům, ve kterém je umístěn Památník Leoše Janáčka, koupil skladatel v roce 1921 od Marie Janáčkové, vdovy po svém bratru Františkovi, když už více než 30 let jezdil o prázdninách i s rodinou na Hukvaldy. Jedinečné muzeum se chlubí nádherně dochovanými interiéry z dob Janáčkova života.

Obora Hukvaldy Příroda

Obora Hukvaldy

Jedinečná přírodní památka Obora Hukvaldy se rozprostírá okolo hradního kopce na Hukvaldech a sahá až k vrcholu Kazničov (600 m.n.m), který tvoří její nejvyšší bod. Obora vytváří unikátní přírodní prostředí pro stovky druhů živočichů a rostlin, z nichž mnohé jsou odborníky velmi ceněny.

Mahenovo divadlo v Brně Kultura

Mahenovo divadlo v Brně

Po požáru tehdejšího Městského divadla Reduta na Zelném trhu roku 1870 bylo nutné postavit v Brně novou scénu, a tak byla v roce 1882 dokončena stavba nového německého Městského divadla Na hradbách – dnes Mahenova divadla.

Naučná stezka Janáčkův chodníček u Hukvald Příroda

Naučná stezka Janáčkův chodníček u Hukvald

Naučná stezka seznamuje s místní přírodou, historií, osobností hudebního skladatele Leoše Janáčka a památkami v okolí Hukvald. Délka trasy je 8,5 km a je středně turisticky náročná.

Další aktuality

Adventní vůně z tropů: v Zoo Ostrava si o víkendech prohlédnete pěstební skleník

V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava se návštěvníkům otevírají pěstební skleníky i v zimě! Milovníci exotických rostlin v nich naleznou bohatou kolekci tropických a subtropických rostlin z různých koutů světa. Přijít mohou o víkendech během adventu do 22. prosince a poté ještě po vánočních svátcích 27. a 30. prosince 2024.
6. prosinec 2024 12:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Lysá hora: krátké i dlouhé výlety na horu po celý rok

Lysá hora je vidět z obrovské dálky; pro spoustu lidí z Ostravska a okolních regionů je trvalým lákadlem k výletu, a to po celý rok. Někteří se na vrchol a zpět dostanou za pár hodin, jiní si vyhradí čas na celý den. Kudy vedou obvyklé trasy, čím se liší a která místa stojí za vidění?
1. prosinec 2024 11:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Zoo Ostrava pomůže s posílením divoké populace orla mořského ve Francii

Zoo Ostrava se zapojila do dalšího repatriačního projektu, tentokrát na posílení divoké populace orla mořského ve francouzské přírodě, kdy byli tito majestátní dravci v minulosti téměř vyhubeni. Do chovatelské základny projektu poskytla samici orla, jejíž potomci budou vypouštěni do přírody. Odchov orlů mořských není v zoologických zahradách běžný, v Zoo Ostrava se však daří. Od roku 2018 zde rodičovský pár úspěšně odchoval devět mláďat.
30. listopad 2024 15:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Užijte si prohlídky pivovaru Radegast za svitu čelovek a se školou čepování

Příjemně hořké zpestření adventních dnů plných sladké chuti cukroví či svařeného vína nabízí pivovar Radegast v Nošovicích. V úterý 3., 10. a 17. prosince 2024 od 18 hodin jsou pro zájemce připraveny večerní prohlídky pivovaru za svitu čelovek s rozšířenou ochutnávkou piva Radegast Hutná 15 z Volby sládků a školou čepování.
29. listopad 2024 14:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Vánoční vlaky v ostravsko-karvinském revíru: mikulášské a vánoční jízdy ve Slezsku

Slezský železniční spolek láká milovníky nostalgických vlaků na víkendové jízdy speciálních mikulášských a vánočních vlaků, které pojedou po Ostravském železničním uzlu, mezi Českým Těšínem a Třincem, v Karviné i okolo Frýdku-Místku.
28. listopad 2024 11:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Hrad Hukvaldy ožije nedělní Ondřejskou poutí

Středověká zřícenina hradu Hukvaldy se každoročně otevírá návštěvníkům o víkendu, který je nejbližší svátku sv. Ondřeje (slaví 30. listopadu). U příležitosti Ondřejské pouti tuto tradici dodrží také letos! Vydejte se v neděli 1. prosince 2024 do Hukvald a užijte si pouťovou zábavu pod širým nebem.
26. listopad 2024 15:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Věda a historie není nuda: z Moravy až do Ameriky po stopách Moravských bratrů a Jednoty bratrské

Co spojuje Nový Jičín, Fulnek a Příbor s městy, jako jsou irský Gracehill, saský Herrnhut a Betlehem v americké Pensylvánii? Jsou to místa spojená s evangelickou komunitou Moravských bratří. Na Kudy z nudy vám představíme jejich příběhy, osobnosti a další zajímavosti – třeba ochranovskou hvězdu, tradiční vánoční ozdobu.
24. listopad 2024 8:48
Památky, Moravskoslezský kraj

V Dolních Vítkovicích turistická sezóna nikdy nekončí!

Národní technické památky Dolní oblasti Vítkovice jsou i v listopadu stále přístupné! Můžete se vypravit na prohlídky areálu Dolu Hlubina a věže Bolt Tower, expozici staré koksovny KOX, do multifunkční haly Gong či do science center Velký a Malý svět techniky. Dveře otevřené má také Národní zemědělské muzeum v původní tovární hale naproti dolu Hlubina. Všechny expozice a prohlídky jsou dostupné celoročně, zavřeno je jen během vánočních svátků.
14. listopad 2024 9:00
Památky, Moravskoslezský kraj