Přijměte pozvánku na selskou usedlost s roubeným obytným domem, zděnými chlévy, stájemi se sýpkou, stodolou, černou kuchyní a výměnkem. Její dějiny spolehlivě známe od přelomu 16. a 17. století. Poznejte, jak se kdysi bydlelo, hospodařilo, jaká lidé uměli řemesla a jaké měli zvyky.
Roubený obytný dům na první pohled nevypadá nijak zvláštně. Jak však vejdete dovnitř, ocitnete se v síni, kde naproti vchodu je vestavěn
blok černé kuchyně s chlebovou pecí. Vpravo je vchod do velké obytné místnosti hospodáře a z ní do malé světnice, kuchyně hospodyně. Dominantou síně je však levá část, kde jsou
dvě komory nad sebou. Vrchní sloužila ke
skladování části úrody a její polovina též určitou dobu i jako letní místnost pro přespání kočího. Spodní komoru používal hospodář ke
skladování postrojů a nářadí. Pod komorami jsou dva malé klenuté sklípky. Po dřevěné rampě za komorami se vejde do
výměnku pro starého hospodáře s malou samostatnou kuchyňkou.
Navštivte Hamousův statek ve Zbečně a objevte tradiční selskou usedlost s autentickým zařízením a historií od 16. století.
Hamousův statek ve Zbečně je selská usedlost s roubeným obytným domem, zděnými chlévy, stájemi, sýpkou, stodolou, černou kuchyní a výměnkem.
Historii Hamousova statku známe od přelomu 16. a 17. století.
Uvnitř se nachází síň s černou kuchyní a chlebovou pecí, velká obytná místnost hospodáře, světnice, hospodyně kuchyně a dvě komory.
Vrchní komora sloužila ke skladování části úrody a částečně jako letní místnost pro přespání kočího.
Spodní komora byla využívána hospodářem ke skladování postrojů a nářadí.
Za komorami se po dřevěné rampě dostanete do výměnku pro starého hospodáře, který disponuje i malou samostatnou kuchyňkou.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.