Vesnické muzeum na půdě bývalého gruntu o životě obyvatel Choliny v minulosti i přítomnosti. V muzeu se nachází téměř 1000 exponátů.
Vesnické muzeum na půdě bývalého gruntu, kde má momentálně sídlo i obecní úřad. Sbírky starého nářadí a vybavení domácností. Průvodní slovo v hanáčtině. Vstupní místnost je vybavena jako selská jizba, jsou zde hanácké kroje, orelské a sokolské. Nachází se tu písemnosti, např. kupní smlouvy datované rokem 1827, bible, čítanky, modlitební knížky.
Dále sbírka starých platidel z různých států, nálezy vykopávek - úlomky nádob, podle nichž se soudí, že k osídlení Choliny došlo ještě před rokem 1131, kdy je první zmínka o obci. Je zde část sbírek cestovatele Emila Holuba.
V dalších prostorách muzea jsou hlavně exponáty týkající se zemědělství, např. cepy, dřevěné lopaty, hrabice, máselnice, ale také kolovrátky, ruční pračky, staré šicí stroje, nechybí ani ševcovské pracoviště.
Nachází se zde také část věnovaná Junákům. Ve třetí části jsou pluhy a různé zemědělské nářadí. Za zmínku stojí také opona ze Záloženské Dvorany z roku 1924, malovaná akademickým malířem Daňkem z Prahy.
Prozkoumejte bohaté sbírky Hanáckého muzea v Cholině, kde objevíte lidovou kulturu, historické artefakty a unikátní nálezy starých platidel.
Hlavním zaměřením muzea je dokumentace života obyvatel Choliny v minulosti i přítomnosti.
V muzeu lze najít sbírky starého nářadí, domácího vybavení, tradičních krojů, historických dokumentů, platidel a zemědělských nástrojů.
Mezi historické dokumenty patří například kupní smlouvy z roku 1827, bible, čítanky a modlitební knížky.
Vstupní místnost je vybavena jako selská jizba s tradičními kroji a sokolskou a orelskou výbavou.
Muzeum má část sbírek cestovatele Emila Holuba.
Úlomky nádob naznačují, že osídlení Choliny proběhlo před rokem 1131.
Oponu z roku 1924 maloval akademický malíř Daněk z Prahy.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.