ÚvodAktualityV Kralicích, Jablunkově, Pelhřimově a na Velehradu lákají k návštěvě muzea Bible
Památky

V Kralicích, Jablunkově, Pelhřimově a na Velehradu lákají k návštěvě muzea Bible

  • 21. října 2018
Kralice nad Oslavou, nenápadná vesnice na Vysočině, skrývá skutečný poklad: kousek od kostela sv. Martina jsou dodnes k vidění zbytky středověké tvrze, kde v letech 1578 až 1620 našla útočiště tajná tiskárna Českých bratří a kde kromě dalších náboženských i světských knih spatřila světlo světa slavná Bible kralická.
Kralická tvrz přestala existovat záhy po tiskárně, zanikla již během třicetileté války. Masivní základy a sklepení jsou ale dodnes živoucí připomínkou Bible kralické s překladem Starého zákona z hebrejštiny a řečtiny. Kromě tvrze ji připomíná Památník Bible Kralické, jedna z poboček Moravského zemského muzeaBrně. Pojďte si jej prohlédnout a podívejte se společně s portálem Kudy z nudy i do dalších muzeí Biblí.
 

Kralice: Památník Bible kralické

Bible kralická je bezesporu mistrovským dílem po stránce jazykové i překladatelské a dodnes je považována za vrcholné dílo soudobého knihtisku a pevný článek evropského kulturního odkazu. Památník Bible Kralické, umístěný vedle tvrze, mapuje jak práce na tisku kralického vydání a jeho grafické zpracování, tak veškerou činnost bratrské tiskárny i složité okolnosti jejího tajného života či stěhování z Ivančic. V budově, postavené podle návrhu architekta Bohuslava Fuchse, si kromě stálé expozice prohlédnete také originální literky a další doklady tiskařského řemesla, objevené při archeologickém průzkumu. Část Památníku se věnuje životním osudům J. A. Komenského a významných osobností, které ovlivnily život Evropy na konci 16. a během 17. století.
Otevřeno je celoročně kromě pondělí.
 

Velehrad: Bible pro malé i velké

Znáte Velehrad, jedno z nejvýznamnějších poutních míst Moravy s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje a dalšími památkami? K prohlídce neláká jen obnovené podzemí se sbírkou dochovaných románských kamenných fragmentů původní baziliky zničené za husitských válek, ale také bohaté expozice ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje. Tady si můžete prohlédnout část věnovanou hmotnému a duchovnímu bohatství Velehradu a také sbírku Biblí včetně kopie Turínského plátna. Muzeum je otevřené celoročně a denně, od listopadu do března kromě pondělí.
 

Jablunkov: Světové muzeum Bible

Jablunkově už několik let zachraňují klášter alžbětinek z roku 1861, v němž postupně vzniká Světové muzeum a knihovna Bible. K vidění je několik set kusů historických náboženských knih a křesťanské literatury od poloviny 16. století do současnosti v různých formátech a provedeních. Po dokončení rekonstrukce muzeum zaplní další tisíce exponátů ve stovkách jazyků a dialektů, které jsou zatím uložené v archivu. Expozice ale má mnohem větší ambice: chce přiblížit biblické doby, osobnosti kolem Bible i křesťanské hodnoty. Pozoruhodná je už nyní řada kuriozit, od leporel, vyprávějící biblické příběhy dětem, přes bibli psanou na cigaretových papírcích až po bibli vyrobenou pro americkou armádu, která měla odolat nepříznivým podmínkám. Je vyrobená z tajného materiálu a vystavená ve vodě. Muzeum je otevřené celoročně, v pátek a sobotu po domluvě předem.
 

Starý Pelhřimov: Malé muzeum Bible

Komentované prohlídky, zajímavé workshopy a především jedinečné exponáty, to je obsah Malého muzea Bible ve Starém Pelhřimově, které mapuje historii Bible v českých zemích. Prohlédnete si části Bible kralické i dalších starých teologických děl z nejstarších dob včetně Melantrichovy Bible z roku 1549, nahlédnout můžete do stovek novodobých Biblí v desítkách světových jazyků. Ani tady nechybí kuriozity v podobě miniatur (ostatně v blízkém Pelhřimově jsou na podobné kousky zvyklí, jak potvrzuje Muzeum rekordů a kuriozit), v akváriu i s rybičkou je vystavená nepromokavá Bible, ale i Bible Lego a Minecraft Bible nebo Bible v Braillově písmu pro nevidomé. Při zážitkových programech si můžete vlastnoručně vyrobit ruční papír, vyzkoušet ruční sazbu liter, vytisknout stránku na replice středověkého knihtisku anebo se zapojit do ručního přepisu Bible. Otevřeno je do konce října denně, od listopadu do konce března po telefonické domluvě.
 
Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě Kultura

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě sídlí v areálu bývalého augustiniánského kláštera. Nabízí přírodní a historické expozice, knihařskou dílnu, kovářskou expozici, interiér chalupy Vladimíra Menšíka a těžbu uranu na Českolipsku.

Vesnické muzeum Antonína Vaňka v Halži Kultura

Vesnické muzeum Antonína Vaňka v Halži

Muzeum potěší všechny příznivce starých zemědělských strojů, k vidění jsou také ukázky ze života v 18. století. Při své návštěvě nemusíte sahat hluboko do kapsy, vstupné do muzea je dobrovolné.

Velehradské muzeum ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje Kultura

Velehradské muzeum ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje

Velehradský dům vznikl rekonstrukcí historických hospodářských objektů někdejšího velehradského předklášteří. V přebudované konírně se stájí ze 16. století, vzniklo Velehradské muzeum, v prvním podlaží nad ním pak Muzeum bible.

Světové Muzeum a Knihovna Bible v Jablunkově Kultura

Světové Muzeum a Knihovna Bible v Jablunkově

Světové Muzeum a Knihovna Bible si klade za cíl vytvořit kvalitní a důstojné místo, které zpřístupní unikátní exponáty Biblí a duchovních knih široké veřejnosti. Muzeum nabízí k vidění zhruba čtyři sta kusů historických náboženských knih a křesťanské literatury od poloviny 16. století.

Starý klášter v Jablunkově Památky

Starý klášter v Jablunkově

Starý klášter v Jablunkově vznikl v druhé poloviny 19. století. Původně sloužila budova jako klášter a nemocnice, později například jako gymnázium nebo prostor pro sociální bydlení. V současné době se zde nachází Muzeum Bible s knihovnou.

Památník krále Jiřího z Poděbrad na Zámku Poděbrady Kultura

Památník krále Jiřího z Poděbrad na Zámku Poděbrady

Památník krále Jiřího z Poděbrad byl znovuotevřen po náročné rekonstrukci. Prezentovány jsou tu nově dějinné události související s českým králem Jiřím z Poděbrad, jeho mírovými snahami a životem ve středověku na Poděbradsku.

Památník Bible kralické v Kralicích nad Oslavou Památky

Památník Bible kralické v Kralicích nad Oslavou

Památník Bible kralické má ve svých sbírkách významný soubor starých tisků a dalších knižních památek z 15. – 19. století. Jeho součástí jsou také archeologické nálezy z bývalé tvrze, v níž sídlilo mezi lety 1578–1621 významné ediční centrum českých bratří.

Národní knihovna České republiky Kultura

Národní knihovna České republiky

V areálu Klementina sídlí Národní knihovna ČR. Rozsahem svých fondů je NK ČR největší a zároveň jednou z nejstarších veřejných knihoven v České republice, řadí se mezi nejvýznamnější evropské i světové knihovny.

Muzeum Zábřeh s expozicí Jana Eskymo Welzla – Dům Pod Podloubím Kultura

Muzeum Zábřeh s expozicí Jana Eskymo Welzla – Dům Pod Podloubím

Dům Pod Podloubím, kde sídlí zábřežské muzeum, je jedním z nejcennějších dokladů vývoje měšťanského domu na severní Moravě. Jedna z expozic muzea je věnována nejslavnějšímu místnímu rodákovi – Janu Eskymo Welzlovi.

Muzeum Boskovicka – expozice v Hraběcí rezidenci Kultura

Muzeum Boskovicka – expozice v Hraběcí rezidenci

Muzeum Boskovicka se chlubí zmodernizovanou stálou expozici, do níž také přibyly nové a velmi cenné exponáty. Arakcí je napříkald torzo bezmála 350 let starého praporu šlechtického rodu Morkovských ze Zástřisl. Expozice se nachází v budově hraběcí rezidence z první třetiny 18. století.

Moravské zemské muzeum Kultura

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum je pamětí Moravy. Již více než 200 let zkoumá, uchovává a prostřednictvím výstav návštěvníkům zprostředkovává kulturní a přírodní bohatství, utvářené miliony let až po současnost. Ve sbírkách muzea se nyní nachází přes 6 a půl miliónu exponátů z různých oborů.

Milevské muzeum Kultura

Milevské muzeum

Na severním okraji Milevska, v prvním nádvoří zdejšího premonstrátského kláštera, sídlí v budově barokní prelatury už více než padesát let Milevské muzeum. Muzejní sbírky, které jsou nyní instalovány cca na 750 metrech čtverečních, dokumentují především dějiny města a kláštera.

Malé muzeum Bible v Pelhřimově Kultura

Malé muzeum Bible v Pelhřimově

I když má soukromé muzeum ve Starém Pelhřimově v názvu slůvko malé, najdete v něm přes tři sta šedesát Biblí různých výtisků v 59 jazycích, vydaných od 16. století až po současnost. V Česku unikátní sbírka byla zapsána i do České knihy rekordů.

Hanácké muzeum v Cholině Památky

Hanácké muzeum v Cholině

Vesnické muzeum na půdě bývalého gruntu o životě obyvatel Choliny v minulosti i přítomnosti. V muzeu se nachází téměř 1000 exponátů.

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác Kultura

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác

Po rekonstrukci Zdíkova paláce, muzea a katedrály svatého Václava, se otevřel návštěvníkům nový pohled do dějin umění. Nad barokní obrazárnou vznikla nová expozice, která interaktivní formou představuje dějiny Svatováclavského návrší v Olomouci.

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem Památky

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem

Kostel v česko-německém pohraničí má za sebou pohnutou minulost. Dříve oblíbené poutní místo po válce chátralo, zmizely varhany, oltář, lavice i vnitřní výzdoba... Nyní je však považován za evropský unikát díky své nové výzdobě z lesního skla.

Další aktuality

Rodinné klany: Lipští, komedianti, herci a režiséři z Vysočiny

Šest medvědů s cibulkou, Ať žijí duchové nebo Jáchyme, hoď ho do stroje: to je jen malá část filmů, na nichž spolupracovali bratři Lubomír a Oldřich Lipští. Narodili se v Pelhřimově, kde je připomíná malé muzeum, Síň Lipských. Po kom bratři zdědili své nadání a komediální talent? S Kudy z nudy se vydejte pátrat po historii rodinného klanu Lipských.
21. listopad 2024 8:40
Zážitky, Kraj Vysočina

Návštěvu v Zoo Jihlava si užijete v zimě i za tmy

Zoo Jihlava je otevřená každý den po celý rok, tedy i v zimě. Počátkem října pouze začaly platit zimní změny v otvírací době a vstupu do zoo. Nejvýraznější z nich je ta, že od začátku listopadu do konce února je otevřen pouze hlavní vstup do zoo! To znamená, že spodní pokladna – od města, nebo lesoparku Heulos, se na zimu uzavírá. Hlavní pokladna je otevřena v období od listopadu do března včetně, od 9:00 do 16:00 hodin. I po zavření hlavní pokladny v 16:00 hodin ale mohou návštěvníci v areálu zoo setrvat minimálně další dvě hodiny.
14. listopad 2024 8:00
Příroda, Kraj Vysočina

Jarní prázdniny 2025 – Kraj Vysočina

Kam na jarní prázdniny, když chcete udělat něco pro svou fyzičku? Týdenní volno je jako dělané pro zimní rodinnou dovolenou na Vysočině. Vyrazit na týden na čerstvý vzduch bude pro vás i vaše děti příjemná změna. Portál Kudy z nudy však přináší i tipy, co dělat, když počasí nebude přát, či když budete chtít relaxovat.
10. listopad 2024 17:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Mezinárodní festival dokumentárních filmů láká do Jihlavy

Přijeďte v termínu 25. října až 3. listopadu 2024 na největší festival autorského dokumentárního filmu ve střední a východní Evropě "Ji.hlava". A co letos festival nabídne? Osmadvacátý ročník festivalu Ji.hlava má připraveno více než 300 filmů. Mimo jiné objevnou retrospektivu švýcarské filmařky Anne­Marie Miéville a přehlídku oceňovaného tchajwanského režiséra Tsai Ming-lianga. Chybět nebude nový film Filipa Remundy o nacionalistovi ze Sibiře anebo portrét fotografky Marie Tomanové. Festivalu se zúčastní režisérka Kirsten Johnson, která pro Ji.hlavu natočila letošní festivalovou znělku, a dále režiséři Roberto Minervini, Albert Serra a Andrei Ujică. Diskusní platforma Inspirační fórum se bude věnovat tématům lesa, války, imunity, technologií a volného času.
24. říjen 2024 10:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Česko mezi řádky: Broučci, Jimramov a Jan Karafiát

Broučci Jana Karafiáta, pohádkový příběh o rodině svatojánských broučků, patří do zlatého fondu české dětské literatury. A nezůstalo jen u literárního zpracování: řada čtenářů zná kromě knihy také dvanáctidílný animovaný loutkový seriál, který Česká televize vysílá jako Večerníček. Na Kudy z nudy vám ukážeme další místa, kde se s Broučky setkáte, třeba Jimramov na Vysočině nebo Velkou Lhotu na Valašsku.
8. říjen 2024 15:35
Zážitky, Kraj Vysočina

Jak poznat Jihlavu za jeden den

Rozsáhlé podzemí se záhadnou světélkující chodbou, zoologická zahrada, historické centrum, měšťanské domy, atrakce pro děti a přívětivé okolí: to je Jihlava, krajské město kraje Vysočina. Stačí se jednoduše zastavit po cestě, sjet z dálnice D1 a společně s Kudy z nudy si vybrat dle svého gusta zajímavá místa, která se dají poznat za jediný den.
29. září 2024 13:42
Památky, Kraj Vysočina

V Bystřici nad Pernštejnem se budou konat Slavnosti brambor

V Bystřici nad Pernštejnem se o víkendu 21. a 22. září uskuteční již tradiční podzimní akce Slavnosti brambor a dalších podzimních plodin. V sobotu i neděli se mohou návštěvníci těšit na bramborové speciality, oživené expozice, přehlídku plemen koní anebo divadelní prohlídky a aktivity pro děti.
18. září 2024 10:00
Životní styl, Kraj Vysočina

Pestré září prožijete na zámku v Náměšti nad Oslavou

Na Státním zámku v Náměšti nad Oslavou kulturní život s blížícím se podzimem ještě zdaleka nekončí. Na měsíc září je připraveno několik kulturních akcí i speciálních prohlídek, z nichž si jistě vyberete.
11. září 2024 13:00
Památky, Kraj Vysočina