Mezi nejvýznamější architektonické památky Heřmanova Městce určitě patří pozdně barokní zámek z r. 1784, který doplňuje velmi hodnotný anglický park. Město Heřmanův Městec se rozkládá 10 km západně od Chrudimi na severním úpatí Železných hor.
V 16. století byla původní tvrz přestavěna na renesanční zámek. Roku 1623 byl zámek vypálen císařskými vojsky. Kolem roku 1630 nechal Jan Berka z Dubé zámecký objekt rozšířit. Za Šporků následovaly barokní a klasicistní úpravy. Od roku 1828 patřil zámek Kinským. Na jaře roku 1945 byl v zámku umístěn generální štáb německé armády a zámecký park byl využíván jako letiště. V květnu obsadila zámek Rudá armáda a následně zámek sloužil jako letní sídlo ministerstva zahraničních věcí. Od roku 1952 je v zámku umístěn
domov důchodců hlavního města Prahy.
Na zámek navazuje rozlehlý
anglický park, přecházející volně v lesopark. Byl zřízen Šporky z bývalé obory s rybníkem a staletými duby. Ze vzácných dřevin jsou zde jedlé kaštany, jihoamerické platany, tisy, cizokrajné borovice, staleté duby a buky. Z květin pak vzácný vstavačovitý vemeník dvoulistý a z liliovitých kokořík vonný, na lukách vstavač tygrovitý. Z ptactva se zde vyskytuje ledňáček, skorec a na rybníku pak labutě. V parku je ukryto přírodní divadlo pro více než 600 diváků.
Prozkoumejte barokní zámek z 18. století a rozlehlý anglický park v Heřmanově Městci, domov vzácného ptactva a přírodního divadla.
Původní tvrz byla v 16. století přestavěna na renesanční zámek.
Na zámku lze nalézt prvky baroka, klasicismu a renesance.
V roce 1945 zde byl generální štáb německé armády a v květnu ho obsadila Rudá armáda. Poté sloužil jako letní sídlo ministerstva zahraničních věcí.
V parku se vyskytuje ledňáček, skorec a na rybníku labutě.
Od roku 1952 slouží zámek jako domov důchodců hlavního města Prahy.
V parku se nachází přírodní divadlo, vzácné druhy dřevin a květin, a také různé druhy ptactva.
V parku rostou jedlé kaštany, cizokrajné borovice, staleté duby a buky, a také liliovitý kokořík vonný.
V roce 1623 byl zámek vypálen císařskými vojsky.
Zámek rozšířil Jan Berka z Dubé kolem roku 1630.
Za Šporků proběhly barokní a klasicistní úpravy zámku.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.