ÚvodCo chcete dělat?PamátkyHistorická správní budova bývalého Rakouského spolku pro chemickou a metalurgickou výrobu v Ústí nad Labem
Památky

Historická správní budova bývalého Rakouského spolku pro chemickou a metalurgickou výrobu v Ústí nad Labem

Základy Spolku pro chemickou a hutní výrobu v Ústí nad Labem byly položeny již v roce 1856, což se ukázalo jako velmi prozíravé. Byl to právě chemický průmysl, který spolu s využitím elektřiny sehrál na konci 19. a počátkem 20. století rozhodující roli v dalším rozvoji průmyslové výroby.
Honosná stavba, která prošla v posledních letech nákladnou rekonstrukcí, tak znovu patří k výrazným prvkům krajského města. Novogotická budova z konce 19. století však není zajímavá jen zvenčí, ale také uvnitř. Zřejmě nejznámějšími dochovanými prvky budovy, která je od roku 2017 kulturní památkou a která dnes slouží jako výzkumný ústav a laboratoře společnosti Orlen UniCRE, je vstupní schodišťová hala a bohatě zdobená zasedací místnost.

Nepřehlédnutelným motivem haly je třídílná nástěnná olejomalba, která oslavuje činnost spolku a jeho vůdčí osobnosti. Ústřednímu poli obrazu dominuje postava dlouholetého ředitele chemičky Maxe Schaffnera. Nejkrásnější místností budovy je zasedací síň, která svému účelu slouží i dnes. Její interiér se dochoval v původní novogotické podobě. Střídá se zde dřevěné obložení a malované stěny.  Všechny malby pocházejí od významného ústeckého krajináře a portrétisty, malíře Josefa Reinera. Do místnosti přibyly i repliky původního nábytku vyrobené na základě dochovaných fotografií.

Vedle fasády a interiérů došlo i na opravu střechy, oken, topení a digestoří v celé budově. Aby se honosná stavba přiblížila co nejvíce podobě z doby svého vzniku, dodržovaly se při opravě omítky původní technologické postupy, složení i barva. V interiéru se dále dochovaly i původní vitráže, kliky dveří či světlíky, jež propouštějí světlo do vnitřních prostor. Ve vstupních prostorách lze ještě dnes spatřit obrovský krb, který kdysi pomocí rozvodů vytápěl okolní místnosti a chodby.

Budova je veřejnosti přístupná jen při výjimečných příležitostech.
 

Z historie Rakouského spolku pro chemickou a metalurgickou výrobu

Jeho původní název byl pochopitelně německý: "Österreichischer Verein für chemische und metallurgische Production" (tedy česky Rakouský spolek pro chemickou a metalurgickou výrobu) a firma si toto označení udržela do vzniku Československé republiky. Často se psal pouze počátek tohoto názvu "Österreichischer Verein". V dnešní době se používá ve veřejnosti název Spolchemie, i když oficiálním názvem je od vzniku samostatného státu stále Spolek pro chemickou a hutní výrobu v Ústí nad Labem. Budova byla postavena v letech 1893 až 1895. Autorem plánů novogotické stavby byl podnikový stavitel Robert Langs.

Volba místa nebyla náhodná. Poloha města u splavného Labe s ústící říčkou Bílinou byla důležitá jak z hlediska možnosti výhodné dopravy surovin, tak i prodávaných produktů. Dostatek vodního zdroje měl velký význam i pro použití v chemických provozech. Důležitou roli hrálo i úspěšně se rozvíjející železniční spojení jednak hlavním dopravním tahem z Prahy přes Ústí nad Labem a Podmokly (dnes součást Děčína) do Drážďan v Sasku (které bylo v provozu od roku 1851), jednak nově budovanou ústecko-teplickou drahou směrem do severočeského hnědouhelného revíru.

Vedle vhodného dopravního spojení byla vzata v úvahu i dostupnost surovin v potřebném množství, které bylo značné. To se týkalo blízkých bohatých uhelných ložisek, protože Ústí leželo na okraji severočeské hnědouhelné pánve. Především to však byla poloha blízko německých hranic s možností přísunu soli jako základní suroviny z poměrně blízko ležící staßfurtské pánve u Erfurtu, která se stala jedním z hlavních důvodů pro vybudování této chemické továrny právě v Ústí nad Labem. Zakladateli se podařilo získat povolení na bezcelní dovoz soli z této oblasti, což bylo jednou z nezbytných podmínek pro zahájení výroby.

I když Spolek musel počítat od samého počátku s širokým trhem odbytu pro své výrobky, hrála svou roli při umístění do Ústí nad Labem i ta skutečnost, že v oblasti severních a severozápadních Čech byl rozvinut textilní, sklářský a keramický průmysl, který patřil spolu se zemědělstvím k hlavním odběratelům vyráběné produkce. K tomu přistoupila i možnost čerpat potřebné pracovní síly. Všechny tyto okolnosti vedly k rozhodnutí vybudovat chemickou továrnu v Ústí nad Labem, které se pak ze zcela malého městečka proměnilo do konce 19. století ve významné průmyslové centrum.
 

Továrna ve 20. století a v současnosti

Ve 30. letech minulého století byla budova přestavěna na výzkumné a zkušební laboratoře. V letech 1938 až 1945, kdy byl výzkum pozastaven, si objekt pronajalo ředitelství říšské pošty. Po válce se sem opět laboratorní výzkum vrátil a funguje tu dodnes.

Vědci se zde dlouhodobě zabývají vývojem pokročilých anorganických materiálů, například nových typů geopolymerů či katalyzátorů. Aktuálním velkým projektem je využití regionálních druhotných surovin. 
Pomocí pyrolýzních procesů zde dnes rozvíjí způsoby, jak z místních odpadních plastů vyrábět chemikálie s vysokou přidanou hodnotou a dále se zabývají zpracováním odpadních rostlinných olejů.

Provozovatel

Spolek pro chemickou a hutní výrobu, akciová společnost

Revoluční 1521/84
Stará budova Spolchemie
400 01 Ústí nad Labem
Email:
info@spolchemie.cz
WWW:
https://www.spolc...
WWW:
https://www.usti-...
GPS:
50,659551 14,030400
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Námořníci českých zemí a Ústecka

Výstava, která dává nahlédnout do bohaté historie zdejších osobností námořní plavby. Vznikla ve spolupráci s Oblastním muzeem v Děčíně.
Ústí nad Labem-město, Ústecký kraj

Rudolf Schwedler – sklo z Nového světa do celého světa

Vernisáž výstavy.
Ústí nad Labem-město, Ústecký kraj

Výstavou Dobré nálady s Lenkou Procházkovou

První komentovaná prohlídka výstavy ústecké výtvarnice. Prohlídka je určená pro rodiny s dětmi a je spojená s workshopem malých ilustrátorů.
Ústí nad Labem-město, Ústecký kraj

Advent v muzeu

Tradiční předvánoční setkání v muzeu, jehož součástí budou tvořivé dílny, vánoční divadelní představení a další doprovodný program.
Ústí nad Labem-město, Ústecký kraj

Ústecká strašidla

Výstava o ústeckých strašidlech.
Ústí nad Labem-město, Ústecký kraj

Jsem tak trochu kouzelník... – Světy vyprávění Otfrieda Preußlera

Výstava o spisovateli Otfriedu Preusslerovi, k jehož nejznámějším dílům patří knihy pro děti Malá čarodějnice či Čarodějův učeň. Rodák z Liberce, který by se loni dožil 100 let, nacházel po celý život inspiraci ke svým příběhům v severočeské domovině.
Ústí nad Labem-město, Ústecký kraj

Ústecká burza akvarijních a terarijních zvířat

Přes 100 stolů, přes 2000 zvířat, rostlin, krmení chovatelských potřeb. Přijďte navštívit největší burzu zvířat v Ústeckém kraji, která se koná pravidelně 1x měsíčně, kromě prázdnin, v Clarion Congress Hotel Ústí nad Labem, vždy v neděli od 9:00 do 12:00 hod.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Ústecká burza akvarijních a terarijních zvířat

Přes 100 stolů, přes 2000 zvířat, rostlin, krmení chovatelských potřeb. Přijďte navštívit největší burzu zvířat v Ústeckém kraji, která se koná pravidelně 1x měsíčně, kromě prázdnin, v Clarion Congress Hotel Ústí nad Labem, vždy v neděli od 9:00 do 12:00 hod.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Bazén v Městských lázních v Ústí nad Labem

Po náročné opravě se nově návštěvníkům otevřel bazén v ústeckých městských lázních.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Severočeské divadlo v Ústí nad Labem

Divadlo bylo postaveno v letech 1908-1909 podle projektu vídeňského architekta Alexandra Grafa v novobarokním stylu s kapacitou 878 návštěvníků. Slavnostního otevření se dočkalo 21. září 1909.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Břestovce západní v Ústí nad Labem

Před budovou muzea města Ústí nad Labem v parku Smetanovy sady se nachází skupina památných stromů – břestovců západních. Jedná se o zvláštní stromy s rozložitými pokroucenými větvemi, které pamatují konec 19. století.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Naši Němci – expozice v Muzeu města Ústí nad Labem

V budově Muzea města Ústí nad Labem vznikla expozice Naši Němci, přibližující historii a kulturu německojazyčného obyvatelstva českých zemí. Výstava obsahuje řadu moderních a multimediálních prvků, jako jsou filmové projekce, animace, vizualizace či interaktivní digitální mapy.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Muzeum města Ústí nad Labem

Muzeum v centru města Ústí nad Labem vlastní rozsáhlé sbírky z oblasti přírodních věd, archeologie, historie a umění. K největším souborům patří sbírky přírodovědné, které vznikaly již od konce 19. století.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Thajské masáže v Ústí nad Labem

Ať už po jakémkoliv sportovním či turistickém výkonu se potřebujete správnou regeneraci, proto se objednejte k nám na thajskou masáž v Ústí nad Labem.
Ústí nad Labem-město, Ústecký kraj

Nordic walking v Ústí nad Labem

Příznivce nových trendů zdravého a aktivního životního stylu mohou v Ústí nad Labem vyzkoušet kurzy nordic walkingu. Vyškolení a certifikovaní instruktoři vám ukáží správné techniky chůze v různém terénu a intenzitě. Objevíte tak širokou řadu benefitů, které vám dvě hůlky přinesou.
Ústí nad Labem-město, Ústecký kraj

Dům umění Ústí nad Labem – kulturní prostor Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně

Dům umění Ústí nad Labem vznikl v rekonstruovaných prostorách bývalé univerzitní menzy ve čtvrti Klíše. K dispozici je i multifunkční sál, vhodný pro experimentální audiovizuální, performativní a hudební představení.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Kukang Coffee v Ústí nad Labem

V unikátní „ochranářské“ kavárně Kukang Coffee v Ústí nad Labem si nejen vychutnáte výborný šálek kávy, ale budete se tím také podílet na ochraně outloňů a pomoci farmářům z daleké Sumatry.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Pivovarská šenkovna v Ústí nad Labem

Pivovarská šenkovna je nestarší, dosud fungující restaurace v Ústí nad Labem a to od roku 1884.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Tortuga Bay

Nejste někde v docích, kde v lokálu drsní chlápci dělají burgery? Ne, jste v Ústí, kde se v únoru 2018 dva vousatí týpci v klobouku rozhodli, že své letité zkušenosti s pitím karibských rumů a pojídáním burgerů zúročí ve svém bistru.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Restaurace Srdcovka v Ústí nad Labem

Restaurace Srdcovky jsou vlajkovou lodí značky Gambrinus. Najdete zde výborně ošetřené čepované pivo, pestrou mezinárodní kuchyni v současném pojetí, jídla připravená na grilu na dřevěném uhlí, pizzu pečenou z autentických surovin, kvalitní servis a odpovídající prostředí
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Cup – coffeeup

Lidi na super kavárnu v Ústí čekali, takže palce šly okamžitě nahoru. Lukáš Slavík a jeho tým vytvořil útulné prostředí ze suterénu činžáku. A protože je to město na cestě do Berlína, headbarista, bratr Lukáše, Ondra Slavík, střídá pražírny pražské a berlínské.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Krušnohorská pivní stezka

Světlé i tmavé ležáky ze žateckého chmele, pšeničná světlá piva podle starých německých receptur nebo osvěžující nízkoalkoholické limonády – to vše nabízí Krušnohorská pivní stezka na české i saské straně hor.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Pivovar Hotel Na Rychtě v Ústí nad Labem

Pivovar Hotel Na Rychtě nabízí příjemné ubytování v centru města Ústí nad Labem. Restaurace Na Rychtě patří mezi tradiční české restaurace s vlastním pivovarem, který vyrábí nefiltrovaná piva pouze pro soukromou potřebu hotelu. Po předchozí domluvě je možná i exkurze do výroby.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Hotel Vladimir Ústí nad Labem

Nabízíme 86 komfortně vybavených pokojů i rodinné apartmány.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj