ÚvodCo chcete dělat?ZážitkyHoupačky na kyjovském Slovácku – rozhoupaná kyjovská krajina
Zážitky

Houpačky na kyjovském Slovácku – rozhoupaná kyjovská krajina

Nová turistická atraktivita na vás čeká v přírodě kyjovského Slovácka. Při procházkách narazíte na úžasné houpačky na stromech, většinou s krásným výhledem do krajiny.
Skupinu kamarádů z okolí města Kyjova, kterým není lhostejný region, v němž se narodili, zaujal projekt brněnské neziskové organizace naOKRAJI, který je zaměřen na snahu upozornit na zajímavá místa a krásnou krajinu prostřednictvím instalace houpaček v ní.

Houpačka – symbol společné radosti, hravosti a rozhledu může lidi na chvíli pozdržet v přírodě a umožnit jim prohlédnout si krásy zdejší krajiny. Protože si myslíme, že i krajina kolem města Kyjova má lidem co nabídnout, nainstalovali jsme v jeho okolí několik houpaček. Postupně se podařilo zavěsit 14 houpaček, které mají za cíl ukázat lidem zajímavá místa v přírodě a krásy zdejší krajiny a vytvořit místa odpočinku na vycházkách.

Jsou situovány ve vycházkové vzdálenosti od obcí. Každá houpačka má i své originální jméno, zhoupnot se tak můžete například na Akátce, Chrástěnce, Johance, Májence či Lesance.
 

A kde všude se pohoupat?

Houpačka Májenka (49.0121303N, 17.1484614E) – nachází se na staré Kelčanské cestě z Kyjova ke Chrastí. Nabízí krásný výhled na obec Kostelec.

Houpačka Chrastěnka (49.0132194N, 17.1534514E; dočasně mimo provoz) -  najdete ji u Chrastí a poskytuje jedinečný pocit z pořádného zhoupnutí

Houpačka Lesanka (49.0291378N, 17.1267233E) – v blízkosti lesní mateřské školky Radovánky na boršovských lúkách u totemu.

Houpačka Johanka (49.0290433N, 17.1838408E) – Johanka se nachází nad obcí Hýsly na naučné stezce. Nabízí nádhredný výhled do širokého okolí.

Houpačka Akátka (49.0048289N, 17.0695842E) – Akátka se nachází v blízkosti kapličky sv. Barbory v Kuklích. Z houpačky je rozhled do širokého okolí Moravského Toskánska.

Polohoupačka Mlýněnka (49.0522172N, 17.1191258E) – polohoupačku Mlýněnka najdete v autentickém prostředí bývalého vodního mlýna – Art mlýn Bohuslavice.

Polohoupačka Vodnička (49.0520072N, 17.1191150E) – také Vodnička se nachází v autentickém prostředí bývalého vodního mlýna – Art mlýn Bohuslavice.

Houpačka Zezulka (49.0467464N, 17.1141947E) – Zezulka se nachází v oblasti Podsedky nad přírodní památkou Bohuslavické stráně. Po cestě k houpačce z Bohuslavic můžete pozorovat nádherné výhledy do okolní krajiny.

Houpačka Malenka (49.0382789N, 17.1558333E) – nedaleko obce Kostelec v blízkosti pramene Malšinky.

Houpačka Větřenka (49.0173956N, 17.0887258E) – houpačka je pověšena nad obcí Sobůlky nedaleko kapličky s krásným výhledem do okolní krajiny.

Houpačka Dolinka (48.9990525N, 17.0526783E) – houpačka se nachází pod obcí Strážovice a nabízí romantické zákoutí k pohoupání.

Houpačka Andělka (49.0127472N, 17.2415917E) – pod obcí Žeravice vedle kapličky, odkud je nádherný výhled na celou obec.

Houpačka Rusalka (48.9364242N, 17.1773533E) – je pověšena nedaleko rybníčku a hasičského areálu Vacenovice. Poskytuje skvělý požítek z pořádného zhoupnutí.

Houpačka Eufrozínka (49.0398183N, 17.1567889E) – je pověšena u polní cesty mezi Kostelcem, Moravany a Čeložnicemi. Nabízí krásný výhled do okolní krajiny.

Provozovatel

Kyjovské Slovácko v pohybu, z.s.

Masarykovo náměstí 13/14
697 01 Kyjov
Tel.:
+420 518 610 180
Email:
kancelar@kyjovske...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://www.kyjov...
GPS:
49,009596 17,123840
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Slovácko
Město:
Kyjov
Tipy na výlet:
Kyjov a okolí
 

Časová náročnost

2,5 hodiny

 
 

Aktuality

Josefský košt Kyjov 2025

Srdečně zveme na 60. ročník Josefského koštu, který se koná dne 15.3.2025 v městském kulturním středisku Kyjov od 14:00.
Kyjov, Jihomoravský kraj

18. ročník Galerie rulandských vín v ČR v Kyjově

18. ročník Galerie rulandských vín v ČR je jedinečnou možností na jednom místě ochutnat špičková vína z rodiny rulandských odrůd tedy Rulandské bíle, šedé, modré a Chardonnay, případně jejich cuvée a rosé. Vína zde jsou jak z moravské a české vinařské oblasti, tak i ze zahraničí
Kyjov, Jihomoravský kraj

Technická herna na cestách aneb fyzika hrou

Výstava Technická herna na cestách aneb fyzika hrou se uskuteční ve Vlastivědné muzeum Kyjov.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Otevřené sklepy ve vinařství Dufek

5. ročník našich Otevřených sklepů, které se budou tradičně konat třetí týden v srpnu, tedy 17. 8. 2024 ve Svatobořicích – Mistříně.
Svatobořice-Mistřín, Jihomoravský kraj

Zarážání hory ve Vlkoši u Kyjova

Folklorní akce k ukončení prací ve vinicích oživuje starou vinařskou tradici. Ve sklepní uličce Vlkošské búdy je na programu obřad a zpěv lidových písní v krojích.
Vlkoš, Jihomoravský kraj

Husí a kachní hody na Bukovanském mlýně

Ke Svatému Martinu neodmyslitelně patří i Svatomartinská husa. Vychutnejte si tento tradiční pokrm v restauraci Bukovanský mlýn.
Bukovany, Jihomoravský kraj

Zvěřinové hody

Zvěřinové hody na Bukovanském mlýně nejsou jen obměnou jídelního lístku, ale tradičním svátkem dobrého jídla a vzdáním holdu české myslivosti. Vychutnejte si to nejlepší z našich luhů a hájů moderně a pestře!
Bukovany, Jihomoravský kraj

Kostýmové prohlídky – půjčovna historických kostýmů na zámku Milotice

K lákadlům zámku Milotice na Hodonínsku patří kostýmované prohlídky, kde zájemce oblékají do historických oděvů. Je však nutné se předem zarezervovat.
Milotice, Jihomoravský kraj

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Kyjově

Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie patří k bývalému kapucínskému klášteru. Nachází se na hlavním Masarykově náměstí. Nad portálem je ve sgrafitovém rámu umístěno vyobrazení Madony s dítětem od Jano Köhlera z roku 1910.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Naučná stezka Po hranici

Naučná stezka má sedm zastavení a seznámí vás s dějinami, pověstmi, historickými mapami a vznikem stabilního katastru na jižní Moravě. Zavede vás na úsek historické hranice milotického a buchlovského panství, kde se dochovalo na 20 hraničních kamenů z 18. st. Vhodná pro rodiny s dětmi i seniory.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Renesanční radnice s věží v Kyjově

Kyjovská radnice je dominantou Masarykova náměstí. Byla postavena v letech 1561 – 1562, věž byla zvýšena v roce 1582. Stavba je široká 22 m a výška věže dosahuje 39 m. V budově sídlí městský úřad.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Kyjov – srdce Slovácka

Kulturním a správním centrem Kyjovska na jižní Moravě je město Kyjov, dějiště folklórního festivalu Slovácký rok. Kyjov je vedle Strážnice druhým centrem lidové kultury Slovácka, působí zde celá řada muzik a souborů. Nabízí také bohatou nabídku kulturních akcí.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Vlastivědné muzeum Kyjov

Kyjovské Vlastivědné muzeum sídlí v nejstarší dochované budově ve městě, v renesančním zámečku.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Kaple sv. Josefa v Kyjově

Kostel byl postaven ze zbytků původního kostela sv. Martina v letech 1831 – 1832. Z původního kostela zůstala věž z konce 17. století. Kaple měla sloužit jako hřbitovní, ale během první světové války chátrala. Dnes slouží kostel sv. Josefa jako zvonice a příležitostně ke kulturním akcím.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Galerie Doma v Kyjově

Galerie vznikla v roce 1991 jako jedna z prvních soukromých galerií za pomoci Města Kyjova a Domu kultury.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Sklepní uličky v Kyjově

Vinařství se staletou tradicí připomínají v Kyjově sklepní uličky v Nětčicích, řádek sklepů ve Vývoze v Boršově a vinařské stavby v ulici U Sklepů, zvané Na Šištótě. Ve sklepě U Petra, který nabízí ochutnávky a prodej vín, je k vidění malá vinařská expozice.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Vinařská oblast Morava

Vinařská oblast Morava zahrnuje území od jižního cípu Moravy až po polohy rozkládající se na západ od Brna. Nachází se zde téměř 96 % ploch všech vinic registrovaných v ČR. Jižní Morava a její unikátní přírodní podmínky vytvářejí základ pro jedinečný, a přitom různorodý charakter zdejších vín.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Slovácká galerie vín v Kyjově

Stylová Slovácká galerie vín, která se nachází přímo pod renesanční kyjovskou radnici. Slovácká galerie vín nabízí a prezentuje vína výhradně ze Slovácké vinařské podoblasti.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Vinný sklípek Kyjov

Vinný sklípek Kyjov v blízkosti centra Kyjova poskytuje tradiční pohoštění, degustace vín místních vinařů a lidovou hudbu. Akce jsou určeny jen pro skupiny na objednávku předem.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Penzion Jako Doma

Pohodlné 4* ubytování, vynikající snídaně. Vhodné pro rodinné pobyty a cyklo-dovolené. Máte rádi Jižní Moravu, víno, pohodu, a wellness? Pak se u nás budete cítit jako doma.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Vinařství Josef Dufek

Přijeďte si vychutnat tu pravou atmosféru Moravy do malebného rodinného vinařství Josef Dufek srdci Slovácka. Nechte se unést rodinnou přívětivostí, domácí kuchyní, překrásnými výhledy v rozmanitě zbarvených vinicích a mnohým dalším.
Svatobořice-Mistřín, Jihomoravský kraj

Hotel Bukovanský mlýn – ubytování ve Slováckých chalupách

Hotel Bukovanský mlýn u Kyjova nabízí stylové ubytování, mlynářskou restauraci a vinný sklep. Ubytujte se v hotelu v samotném srdci Slovácka.
Bukovany, Jihomoravský kraj

B\V Vinařství Milotice

Všechna vyrobená vína z B\V Vinařství musí nejdříve zachutnat zdejším vinařům, kteří si je až poté dovolí nabídnout svým zákazníkům. Vlajkovou lodí vinařství je „královská“ odrůda Ryzlink rýnský. Velký důraz zde kladou také na červené odrůdy.
Milotice, Jihomoravský kraj

Vinařství Maňák – vynikající vína z Kyjovska

Z hlinitopísčitých vinic ve slovácké oblasti poblíž Kyjova získává vinařství Maňák už dvacet let kvalitní přívlastková vína bílých i červených odrůd. Vyrábí se zde i slámová, ledová i ovocná vína. Specialitou je 100% višňové víno. Lahve s etiketou vinařství Maňák se dostala do celého světa.
Žádovice, Jihomoravský kraj