ÚvodAktuality#světovéČesko a paleta vůní, barev a chutí Moravského Toskánska
Životní styl

#světovéČesko a paleta vůní, barev a chutí Moravského Toskánska

Na cestě Moravským Toskánskem vás budou provázet měkce zvlněné kopce, vinice, aleje a osamělé remízky. Někomu možná budou chybět cypřiše nebo Florencie, ale to podstatné tu je: malebná krajina, kde se budete cítit příjemně. A navíc stejně jako v italském Toskánsku vás i tady bude provázet víno – kdo by odolal?

Jedno z nejfotogeničtějších míst na světě! Poradíme vám, jak a kde objevovat nejkrásnější místa Moravského Toskánska

Kyjovsko
Toskánsko
O Moravském Toskánsku mluví fotografové i cestovatelé už řadu let v superlativech: nejfotogeničtější krajina Česka uchvátila kdekoho. Je tak krásná, že mnozí ani nevěří, že by ležela někde v České republice.

Teprve když časopis Condé Nast Traveller malebně zvlněné kopce v okolí Kyjova zařadil mezi padesát nejkrásnějších míst světa, i ti největší pochybovači uvěřili: na jižní Moravě se objevil nový poklad.
 

Účel, krása a radost: Šardické biokoridory

Ač je Moravské Toskánsko prastará kulturní krajina, po staletí obdělávaná a citlivě formovaná lidskýma rukama, většinu typických terénních vln má na svědomí důlní činnost. Leckterým uším to zní neuvěřitelně, ale i tady v srdci Slovácka se těžil lignit a hnědé uhlí. Krajinu změnil i minulý režim: zmizely meze, úvozy, polní cesty a další krajinné prvky. Ty se nyní zvolna vrací: obnovují se jezírka, louky u pramenišť i remízky, vysazují se nové stromy. To je případ jednoho z nejoblíbenějších míst Moravského Toskánska, šardických biopásů. Biokoridory, které snižují větrnou erozi, umožňují návrat původních rostlinných druhů a migraci zpěvných ptáků, zajíců, srn, koroptví a křepelek, najdete v polích severně od Šardic a jižně od Stavěšic. Z ryze účelného díla se stalo fotogenické lákadlo.
 

Tři toskánské nevěsty

Docela jiný pohled nabízí kaplička svaté Barborky, schovaná mezi stromy v remízku v polích západně od Kyjova (GPS 49.0048294N, 17.0695592E), zajímavá například v podzimních měsících v kombinaci barevného listí a svěže zeleného čerstvého osení. Sice k ní nevede žádná cesta, ale námaha s jejím hledáním se vyplatí. Stačí totiž popojít kousek k jihu a otevře se před vámi výhled na tři mirabelky jižně od Strážovic (GPS 48.9947858N, 17.0579261E). Legendární trojice stromů, která na jaře rozkvétá jako první v údolí, se objevila na nesčetném množství snímků a je známá pod názvem tři nevěsty nebo tři dámy v bílém. Náš tip? Vydejte se sem ze Svatobořic před západem slunce a hlídejte si terénní vlnky ve svahu nad mirabelkami. Čím níž budete sestupovat, tím budou nejasnější, takže správné místo je potřeba chvíli hledat.
 

Oříšek pro zkušené fotografy: karlínské kaštany

Ještě v 19. století pod nimi vedla cesta od karlínského hospodářského dvora k Násedlovicím, dnes řada mohutných kaštanů stojí v zatravněném pruhu uprostřed polí (GPS 48.9860281N, 16.9642886E). Od míst, kde se rodí nejhezčí fotky, jsou stromy poměrně daleko, navíc se do záběrů plete silnice a vedení vysokého napětí. Opět platí, že najít to správné místo dá trochu práci, ale i tady se námaha vyplatí. Totéž se ale dá říci i o dalších skvělých místech: o Hovoranských lukách (GPS 48.9648444N, 16.9734231E), Šardickém remízku (GPS 48.9545850N, 17.0365239E), vinohradech kolem Svatobořic-Mistřína, Čejkovic, Vrbice nebo Velkých Bílovic či zvlněných polích kolem Násedlovic. Pokud jedete na Kyjovsko poprvé, vyzkoušejte pár záběrů nanečisto třeba v krajině mezi Strážovicemi a Svatobořicemi-Mistřínem nebo mezi Stavěšicemi a Šardicemi. Tam všude na vás čeká Moravské Toskánsko.
 

Roční doby, barvy a víno

  • Nejlepší čas pro fotografování Moravského Toskánska? Nadšenci se shodují, že to je jaro se záplavou svěžích zelených tónů i jasně žluté řepky. Jenže na podzim zase vynikne hněď zoraných polích a zelené linie mezi nimi, často v mlžném oparu. Každopádně platí, že nejlepší fotografie vznikají v době, kdy dlouhé stíny vyčarují v kopcích plastickou krajinu, tedy těsně po svítání a pár hodin před západem slunce.
  • Když je řeč o hnědé: Toskánsko dalo světu název zemité barvy siena pálená, pojmenované po jednom ze slavných toskánských měst.
  • V Toskánsku se pije Chianti, těžké červené víno z hroznů zdejší odrůdy Sangiovese – Jupiterova krev, anebo bílé svěží víno Vernaccia di San Gimignano, které voní jako kytice lesních květů a psal o něm Dante Alighieri v Božské komedii. V Moravském Toskánsku ochutnejte třeba bílé Chardonnay, Rulandské šedé, Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský či Tramín červený, z červených vín pak Rulandské modré. S výběrem vám poradí ve vašem oblíbeném vinařství anebo ve Slovácké galerii vín ve sklepení renesanční radnice přímo na náměstí v Kyjově.
Tipy na jarní toulání přírodou pro fotografy

Tipy na jarní toulání přírodou pro fotografy

Jarní měsíce jsou pro milovníky fotografování, kteří se rádi toulají přírodou s foťákem na krku, velmi atraktivním obdobím. Lze fotit první jarní kvítka, jako jsou sněženky, bledule, koniklece nebo šafrány, jarní tání dá vyniknout zurčícím vodopádům a skalní vyhlídky ještě nejsou zakryté mladým listovím. Dnes vám tedy přinášíme několik tipů na místa, která se budou všem fotografům určitě líbit. Nechte se inspirovat a udělejte si výlet do přírody.

Hovoranskými vinohrady za vínem

10. 5.11. 5.
Hovoranskými vinohrady za vínem

Akce s jedinečnou atmosférou přímo mezi vinohrady našich vinařů v Moravském Toskánsku v výhledem na chráněnou krajinnou oblast Hovoranské lúky. Přijeďte si dát víno přímo mezi řádky.

Vyhlídka Soudek u Šardic Příroda

Vyhlídka Soudek u Šardic

Vyhlídka Soudek stojí nedaleko Šardic mezi vinicemi v trati Požární čtvrtě ve výšce 252m nad mořem. Je z něj krásný výhled do okolí.

Johann Gregor Mendel – nejvýznamnější genetik

Johann Gregor Mendel – nejvýznamnější genetik

Johann Gregor Mendel (20. července 1822 Hynčice – 6. ledna 1884 Brno) byl přírodovědec, zakladatel genetiky a objevitel základních zákonů dědičnosti. Jeho životem a dílem se zabývá Mendelianum, interaktivní muzeum a centrum G. J. Mendela lokalizované v autentických prostorách Mendelovy vědecké společnosti v historickém srdci Brna.

Zámek Milotice – perla jihovýchodní Moravy Památky

Zámek Milotice – perla jihovýchodní Moravy

Státní zámek Milotice, nazývaný perla jihovýchodní Moravy, je unikátně zachovaným komplexem barokních staveb a zahradní architektury v obci Milotice, asi 8 km od Kyjova, v regionu bohatých folklorních tradic a dobrého vína.

Strážovice

Strážovice

Obec Strážovice leží na jihozápadním svahu strážovského kopce Babí lom o nadmořské výšce 417 metrů. Od města Kyjova jsou Strážovice vzdáleny 7 km západním směrem.

Svatobořice-Mistřín

Svatobořice-Mistřín

Obec Svatobořice-Mistřín leží u Kyjova (zhruba 4 km na jih). Prozkoumejte její nabídku turistických atraktivit. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe. Obec je vyhledávaná mezi milovníky vinařské turistiky.

Šardice

Šardice

Prozkoumejte obec Šardice ležící nedaleko od Kyjova, v malebném kraji Moravského Slovácka a nabídku turistických atraktivit. Obec je významnou vinařskou obcí, prochází tudy Mutěnická vinařská stezka. V průběhu 19. a 20. století se zde těžil lignit. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, v tomto kraji zpěvu, vína, folklóru a dobrých lidí určitě najdete něco pro sebe.

Bukovanský mlýn – areál zážitků pod lopatkami Zážitky

Bukovanský mlýn – areál zážitků pod lopatkami

Rozhledna ve stylu větrného mlýna holandského typu vysoká 15 m je zdaleka viditelnou dominantou nad obcí Bukovany. Kolem mlýna vyrostl areál hotelu s restaurací nabízející krajovou kuchyni, jízdy na koních, zahrát si zde můžete také minigolf.

Výlet krajinou Moravského Toskánska nejen pro fotografy

Výlet krajinou Moravského Toskánska nejen pro fotografy

Krajina podobného rázu jako v okolí města Kyjova, přezdívaná též Moravské Toskánsko, se nenachází nikde jinde v Česku. Charakteristická jsou pro ni zvlněná pole, která protínají různé linie, remízky a ostrůvky, a zdobí je osamělé kapličky či boží muka. Zdejší krajinu si oblíbili fotografové a všichni milovníci pěkných pohledů na přírodní krásy. Patříte-li také k obdivovatelům tohoto kousku naší země, ale přesně nevíte, kde hledat ta nejlepší místa pro fotografování, zkuste se projet Moravským Toskánskem po naší trase, která vám nabízí ta nejatraktivnější místa celé oblasti.

Moravské Toskánsko – nejfotogeničtější krajina Česka Příroda

Moravské Toskánsko – nejfotogeničtější krajina Česka

Dlouhé pásy hnědých či zelených polí se táhnou až k obzoru a jakoby nekončí. Malebně zvlněnou krajinu jižní Moravy jen sem tam doplňuje osamělý strom, remízek nebo bílá kaplička. Fotografové nazývají krajinu v okolí Kyjova Moravským Toskánskem.

Kaplička sv. Barborky u Strážovic v Moravském Toskánsku Památky

Kaplička sv. Barborky u Strážovic v Moravském Toskánsku

Kaplička svaté Barborky se nachází v polích nedaleko Strážovic na Kyjovsku a stala se vděčným cílem mnoha fotografů zachycujících krásy Moravského Toskánska.

Moravské vinařské stezky – na kole krajem památek a vína Letní sporty

Moravské vinařské stezky – na kole krajem památek a vína

Moravské vinařské stezky vás provedou na kole nebo pěšky malebnou krajinou mezi vinohrady od starobylého Znojma až po slováckou metropoli Uherské Hradiště. 1200 km dlouhá síť vinařských stezek je tvořena osmnácti okruhy pojmenovanými podle hlavních vinařských měst a obcí.

Vysypávané pískové ornamenty – originální tradice ze Slovácka

Vysypávané pískové ornamenty – originální tradice ze Slovácka

Šardice, Hovorany, Ježov či Moravany: to je několik vesnic na kyjovském Slovácku, kde se dodnes udržela tradice ornamentů vysypávaných z písku. Dřív se pískové ornamenty vysypávaly od Bílé soboty do svátku sv. Václava každou sobotu večer, aby byly cesty vyzdobené před nedělní mší, dnes provázejí zejména hody a folklorní slavnosti.

Mendelův vinařský spolek Šardice Gurmánská turistika

Mendelův vinařský spolek Šardice

Vinařství v obci je doloženo již od 13. století. V kronice obce jsou v 16. Století zaznamenány vinařské trati Dubová, Hejdy, Nové, Kamenné, v 17. století Šumperky, Červenice, Přední, Dlouhé a Krátké Úlehle.

Rezidence Šardice – reprezentační sídlo brněnských augustiniánů Kultura

Rezidence Šardice – reprezentační sídlo brněnských augustiniánů

Bývalé letní sídlo augustiniánského řádu na Starém Brně vzniklo v letech 1740–1742 přestavbou staré sýpky. V Rezidenci společně s dalšími augustiniány přebýval Johann Gregor Mendel, zakladatel genetiky.

Objevujte s námi #světovéČesko

Objevujte s námi #světovéČesko

Do exotických koutů celého světa se s portálem Kudy z nudy dostanete snadno a za chvilku: #světovéČesko zve na výlety třeba na horu Fudži, do údolí Moravského Toskánska, lesů České Kanady nebo romantických zahrad malého Versailles. Víme i o Bílém domě, který vypadá jak vystřižený z amerického Washingtonu, skalních věžích z pohádkové země Narnie nebo o soutěskách českého Grand Canyonu. Někde je to hříčka v detailu, jinde zajímavý snový příběh anebo podobnost čistě náhodná. Čtěte a užívejte si společně s námi #světovéČesko.

Kyjov – srdce Slovácka Kultura

Kyjov – srdce Slovácka

Kulturním a správním centrem Kyjovska na jižní Moravě je město Kyjov, dějiště folklórního festivalu Slovácký rok. Kyjov je vedle Strážnice druhým centrem lidové kultury Slovácka, působí zde celá řada muzik a souborů. Nabízí také bohatou nabídku kulturních akcí.

#světovéČesko – 20 tipů, kam se vydat po Česku kolem světa

#světovéČesko – 20 tipů, kam se vydat po Česku kolem světa

Nechte se inspirovat našimi tipy a připojte se k pátrání po místech v Česku, která připomínají vzdálené exotické kouty naší planety. Objevujte Světové Česko: přehled velmi zajímavých lokalit, která naši předci pojmenovali podle známých světových destinací. U nás se zkrátka najde všechno – od Sahary přes Grand Canyon, Jadran nebo Sibiř. Nevěříte? Přesvědčte v našich tipech… a nutno dodat, že podobnost není čistě náhodná. Vypravte se společně s portálem Kudy z nudy na skalní věže pohádkové země Narnie nebo do soutěsek českého Grand Canyonu, do údolí Moravského Toskánska, lesů České Kanady nebo romantických zahrad malého Versailles.

Sklepní uličky v Kyjově Památky

Sklepní uličky v Kyjově

Vinařství se staletou tradicí připomínají v Kyjově sklepní uličky v Nětčicích, řádek sklepů ve Vývoze v Boršově a vinařské stavby v ulici U Sklepů, zvané Na Šištótě. Ve sklepě U Petra, který nabízí ochutnávky a prodej vín, je k vidění malá vinařská expozice.

Degustario uprostřed Moravského Toskánska Gurmánská turistika

Degustario uprostřed Moravského Toskánska

Zažijte nádhernou krajinu Toskánska i na Moravě. Kousek od Slavkova u Brna se rozkládá obec Archlebov.

Boží muka v Kyjově-Bohuslavicích Památky

Boží muka v Kyjově-Bohuslavicích

Drobný sakrální objekt nahrazující původní kapličku, který byl proveden podle děl funkcionalistického architekta Josefa Poláška a abstraktního malíře Vladimíra Vašíčka.

Slovácká chalúpka čp. 97 v Šardicích Památky

Slovácká chalúpka čp. 97 v Šardicích

V Šardicích na Slovácku naleznete významnou památku lidové architektury Chalúpku čp. 97. Jedná se o jeden z nejstarších památkových domků – existence domku je doložena od roku 1656.

Houpačky na kyjovském Slovácku – rozhoupaná kyjovská krajina Zážitky

Houpačky na kyjovském Slovácku – rozhoupaná kyjovská krajina

Nová turistická atraktivita na vás čeká v přírodě kyjovského Slovácka. Při procházkách narazíte na úžasné houpačky na stromech, většinou s krásným výhledem do krajiny.

Další aktuality

Česko ve filmu: znáte vinařství z českých filmů a seriálů?

Víno, dobré jídlo a jižní Morava: to je skvělá kombinace nejenom pro výlet na víkend nebo dovolenou, ale také pro filmaře. Vydejte se s Kudy z nudy do vinařství, kde se natáčely české filmy a seriály spojené s vínem – samozřejmě hlavně film Bobule a jeho dvě pokračování, a seriál Vinaři.
7. září 2024 9:11
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Rosice zvou na oblíbené podzimní slavnosti česneku

Rosice o tomto víkendu zavoní česnekem! Již 16. ročník Česnekových slavností proběhne letos v sobotu 7. září 2024. Bohatý program doplní řemeslný jarmark a prodej tuzemského česneku, výrobků z česneku, česnekové dekorace a aranžmá a bohaté česnekové občerstvení. Kromě toho nebude chybět klasický regionální sortiment, první podzimní zelenina a burčák.
7. září 2024 8:25
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

V sobotu se v Brně těšte na Chillibraní

V sobotu 7. září 2024 se v brněnském areálu Bzzzukot v Židenicích bude konat dvanáctý ročník festivalu Chillibraní. V Brně tak vypukne jedna z největších gastronomických párty pod širým nebem a vůbec největší evropský festival chilli papriček a pálivého jídla! Bohatý program začíná už v 11 hodin a jeho součástí bude i tradiční soutěž Chilližrout.
7. září 2024 7:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Festival vědy zve do Brna na interaktivní ukázky se světa vědy a techniky

Více než čtyři desítky vědecko-technických institucí, populárně-vzdělávacích organizací, akademických ústavů, vysokých škol i soukromých společností si pro všechny návštěvníky – malé i velké, odborníky i laiky, nejmladší i nejstarší – připravily od 6. do 8. září 2024 interaktivní ukázky toho, čemu se právě teď věnují, nebo co už dokázaly. Festival vědy na brněnském výstavišti tak dokáže, že věda není jen suchá teorie, ale velmi často praktická, užitečná a zábavná věc.
6. září 2024 8:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Vila Tugendhat je první památkou v České republice chráněnou podle Haagských úmluv

Nadčasový architektonický koncept, unikátní konstrukční a technické řešení, ušlechtilé a exotické přírodní materiály, výjimečné technické vybavení a zasazení do krajinného rámce – to byly důvody, proč byla vila Tugendhat 16. prosince 2001 zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V roce 2024 slaví mezinárodní organizace UNESCO 70. výročí přijetí Haagské úmluvy a zároveň 25. výročí přijetí Druhého protokolu této úmluvy. Haagská úmluva má za cíl ochranu kulturních statků v případě ozbrojeného konfliktu a při příležitosti těchto dvou významných výročí bude 9. září 2024 ve vile Tugendhat slavnostně odhalen znak zvýšené ochrany této jedinečné brněnské památky. Slavnostní akt bude spojen s odbornou konferencí, jejímž cílem bude si připomenout existenci a význam této úmluvy a zároveň se zamyslet nad jejím budoucím směřováním tváří v tvář současným celosvětovým výzvám.
4. září 2024 19:18
Památky, Jihomoravský kraj

Načerpejte pozitivní energii na Historických slavnostech Rosa coeli v Dolních Kounicích

Dolní Kounice, starobylé město nedaleko Brna, vás vtáhne do víru dějin. V sobotu 7. 9. 2024 se tam totiž konají Historické slavnosti Rosa coeli města Dolní Kounice. Vydejte se na jižní Moravu, navštivte tajemné rozvaliny Rosa coeli a užijte si jarmareční atmosféru i pozitivní energii, obklopující bývalý ženský klášter.
3. září 2024 21:47
Zážitky, Jihomoravský kraj

Ve Slupi proběhnou tradiční Slavnosti chleba

První zářijovou sobotu 7. 9. 2024 roztočí vodní mlýn ve Slupi svá mlýnská kola. Tradičně budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si celý mlýn za provozu a také sledovat pečení chleba v polní pekárně za mlýnem, kterého se většinou peče okolo pěti druhů, téměř ze šesti metráků mouky. Náves před mlýnem zaplaví jarmark, na kterém budou řemeslníci předvádět své dovednosti v tradičních řemeslech. Navštívit můžete i muzeum československého opevnění. V rámci předváděcích jízd autobusů Technického muzea v Brně můžete navštívit dělostřelecký srub Zahrádka v Šatově.
3. září 2024 12:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Pálavské vinobraní ve vás probudí lásku k vínu ve všech podobách

Na letošním 77. ročníku Pálavského vinobraní, které proběhne od 6. do 8. září 2024, bude opět hlavní hvězdou víno v rozmanitých podobách, které tu poteče proudem. Několik desítek tisíc návštěvníků opět zavítá do města s vůní jihu užít si krásné babí léto, hudební hvězdy všech žánrů a víno místních vinařů. Atmosféra Pálavského vinobraní bude jako vždy jedinečná.
3. září 2024 8:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj