Hrad Holštejn byl postaven na vápencovém ostrohu, ve kterém se nachází jeskyně Hladomorna, ve středověku zazděná a sloužila jako vězení. Nejvíce se patrně uplatnila v době markraběcích válek, kdy se Vok III. a Vok IV. zapojovali nejen do válečnické činnosti, ale i do loupežení.
Rozsáhlý hrad byl postaven na vrcholu přibližně obdélné vápencové skály o maximálních rozměrech 85 x 52 metrů. Na všech stranách kromě západní spadaly boky skály strmě až svisle dolů. V nitru skály je skryta rozsáhlá jeskyně zvaná
Hladomorna (někdy také Lidomorna), propojena s hradem skalním komínem, jehož dutina je dnes zavalena zborceným zdivem.
Na dně Hladomorny
byly nalezeny lidské kosti a části oděvů (přezky, knoflíky, kování atd.) obětí tohoto strašného vězení. Vchod do jeskyně byl prý ještě v polovině 19. století zazděn. Dnes je jeskyně jako zimoviště státem chráněných netopýrů nepřístupná, nahlédnout lze pouze od vchodu.
Hrad se nachází na vápencové skále, asi 300 m jihozápadně od stejnojmenné vesnice. Z ní také vede červená značka i ukazatele k rozcestníku pod hradem. Ale i bez nich nemůžete místo minout.
Poznejte hrad Holštejn postavený na vápencové skále s jeskyní Hladomorna, bývalým středověkým vězením a domovem netopýrů.
Hrad Holštejn se nachází na vápencové skále asi 300 m jihozápadně od stejnojmenné vesnice v Moravském krasu.
Vápencová skála, na které je postaven hrad, má maximální rozměry 85 x 52 metrů.
S hradem Holštejn je spojena rozsáhlá jeskyně zvaná Hladomorna.
Na dně Hladomorny byly nalezeny lidské kosti a části oděvů jako přezky, knoflíky a kování.
Jeskyně Hladomorna je dnes jako zimoviště státem chráněných netopýrů nepřístupná, nahlédnout lze pouze od vchodu.
Ve středověku hrad sloužil nejen ke strategickým účelům během markraběcích válek, ale i jako vězení v jeskyni Hladomorna.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.