Starobylé sídlo proslulých Trčků z Lípy či pánů z Říčan dnes láká návštěvníky putující za romantikou a výhledy. Malebná zřícenina gotického hradu vprostřed lesů si oblíbili netopýři – několik druhů se sem každoročně slétá v době podzimního „rojení“ a občas tu i zimují.
Hradní zřícenina obklopená smíšenými lesy je dnes oblíbeným sídlem letounů. V době podzimního rojení (tzv. swarming) se sem slétají samci a samice několika druhů netopýrů, aby se pářili, někteří jedinci tu i přezimují. Typickými okřídlenými návštěvníky Orlíku jsou lesní druhy jako netopýr černý či ušatý, opakovaně zde byl zjištěn i náš největší druh, netopýr velký.
Děti i dospělí se s tajuplnými obyvateli hradu mohou blíže seznámit s pomocí hravých pracovních listů Netopýři na hradech a zámcích, které jsou k dispozici v pokladně. V některých letech se na hradě koná také Mezinárodní noc pro netopýry. Za spolupráci při ochraně netopýřích úkrytů a osvětovou činnost obdržela správa hradu v roce 2020 ocenění v podobě památeční plakety Náš soused je netopýr.
Hrad Orlík, malebné starobylé sídlo v českých lesích, přitahuje návštěvníky svým bohatstvím netopýrů a ochrannými edukačními aktivitami.
Na hradě Orlík lze vidět několik druhů netopýrů, včetně lesních druhů jako je netopýr černý, ušatý a netopýr velký.
Nejlepší doba pro pozorování netopýrů je během podzimního rojení, kdy se sem slétají samci a samice k páření.
Návštěvníci se mohou seznámit s těmito tajuplnými bytostmi pomocí hravých pracovních listů Netopýři na hradech a zámcích, které jsou k dispozici v pokladně.
Na hradě se v některých letech koná Mezinárodní noc pro netopýry.
Správa hradu získala v roce 2020 ocenění Náš soused je netopýr za spolupráci při ochraně netopýřích úkrytů a osvětovou činnost.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.