Nedaleko Chlístovic u Kutné Hory najdete zbytky hradu Sion. Na místě hradu bylo původně nevelké hradiště. Roku 1423 získal území Jan Roháč z Dubé, který v roce 1426 zahájil výstavbu nevelkého hradu Sion, který byl vystavěn na skalnatém ostrohu ze tří stran chráněn říčkou Vrchlicí.
V roce 1434 bojoval Jan Roháč z Dubé jako hejtman v bitvě u Lipan. V bitvě byl zajat, ale později byl propuštěn. Nikdy se nesmířil s největším nepřítelem husitství, císařem a králem Zikmundem. Zikmund proti němu poslal vojsko, které hrad Sion dobylo a Jan Roháč z Dubé byl zajat a odveden do Prahy, tam dal Zikmund příkaz k oběšení. Jan Roháč z Dubé byl 9. 10. 1437 oběšen.
Dobytý hrad už nebyl nikdy opraven. V roce 1870 nechal majitel panství zbořit poslední zbytky zdiva, aby se ruina nestala místem národních shromáždění Čechů. V letech 1962-1965 byl na hradě proveden archeologický průzkum.
Dnes jsou zde k vidění zbytky obvodového zdiva, příkopy a valy. U zříceniny se v průběhu roku konají rytířské hry. V údolí pod zbytky hradu je k vidění pamětní deska s reliéfem tohoto významného husitského příznivce. Deska zde byla osazena tajně za okupace (J. Vávra 1937) a navozuje tu atmosféru dávných časů, které měnily dějiny Čech.
Poznejte hrad Sion, středověké památky a osud Jana Roháče z Dubé. Archeologické průzkumy a rytířské hry obohacují návštěvu.
Hrad Sion se nachází nedaleko Chlístovic u Kutné Hory v České republice.
Výstavbu hradu Sion zahájil Jan Roháč z Dubé v roce 1426.
Po bitvě u Lipan byl Jan Roháč z Dubé zajat a později na příkaz Zikmunda oběšen v roce 1437.
Hrad Sion byl dobýván vojskem poslaným císařem Zikmundem, po dobytí nebyl nikdy opraven a v roce 1870 byly zbořeny jeho poslední zbytky.
Na zřícenině hradu Sion jsou k vidění zbytky obvodového zdiva, příkopy, valy a pamětní deska s reliéfem Jana Roháče z Dubé.
U zříceniny hradu Sion se v průběhu roku konají rytířské hry.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.