Areál hradu Zvíkov, který leží cca 20 km od Písku, je trvale celoročně volně přístupný a průchozí k místnímu přístavišti. Na hradbách jsou pěkné vyhlídky na Vltavu a Otavu, i na jejich soutok.
Na hradě je přístupný Královský palác, jehož součástí je Hlízová věž. Prohlídku tvoří jedna trasa bez průvodce. V přízemí se ve třech prostorách nachází expozice věnována místním archeologickým nálezům. Následuje prohlídka sklepení a patra. Severovýchodní část paláce tvoří terasy na místě bývalých královských místností.
Dále si prohlédnete dochované nebo v minulosti rekonstruované sály. V první místnosti se nachází model celého hradu, k vidění jsou transfery renesančních maleb, historický nábytek, oltář přenesený z bývalého kostela sv. Mikuláše v Podhradí. Prohlídka končí hradní kaplí, která byla postavena v druhé polovině 13. století a je vyzdobena nástěnnými malbami z 16. století. Ke kapli přiléhá sakristie. Z nádvoří paláce je také přístupná galerie, ve které probíhají sezónní výstavy.
Dlaždice s dvouocasým lvem
Dlaždice z podlahy palácové kaple hradu Zvíkov jsou jedním z mimořádných dokladů dvorského umění a architektury doby Přemysla Otakara II. Německý nápis na dlaždici říká: "Lvem mne nazývají, králové české země mne nosívají". V otázce původu dvouocasého lva se historici kloní ke dvěma výkladům – podle prvního (z Dalimilovy kroniky) získal tento znak Přemysl Otakar I. od Oty IV. za pomoc v boji proti Sasům r. 1204. Podle druhého jej začal používat Přemysl Otakar II., aby se jako markrabě moravský odlišil od jednoocasého lva svého otce Václava I. a zároveň, aby naznačil svou spoluvládu.
Zvon z městečka pod vodou
K 1. červnu roku 2016 byla prohlídková trasa v Královském paláci doplněna o nový výrazný exponát. Obec Zvíkovské Podhradí zapůjčila zvon, který byl do letošního roku umístěný v místní kapli sv. Václava. Ten má zajímavou historii, která je v přímé vazbě na dějiny hradu: zvon byl náhodně objeven roku 1946 pod Zvíkovem na břehu Otavy, pak zůstával 70 let zavěšený v kapličce sv. Václava. Po odborné prohlídce byl vznik zvonu datován zhruba do poloviny 14. století a pro jeho stáří nebylo doporučeno další používání. Zvon velmi pravděpodobně pochází z gotického podhradního kostelíku sv. Mikuláše, který byl součástí městečka pod hradem Zvíkovem. Celý svah, kde byla jednotlivá stavení rozložena, je nyní pod vodou Orlické přehrady. Zvon tak připomíná historii zaniklého osídlení, což přibližuje malá doprovodná výstava.
Návštěvníci mohou obdivovat Královský palác, historický nábytek, renesanční malby, model celého hradu, nebo originální dlaždice s dvouocasým lvem. Zajímavostí jsou také nástěnné malby v hradní kapli z 16. století.
Areál hradu Zvíkov je trvale celoročně volně přístupný a průchozí.
Součástí prohlídky jsou expozice archeologických nálezů, sklepení, terasy místo bývalých královských místností a prohlédnutí různých sálů s historickým nábytkem a uměleckými díly.
V roce 2016 byl do prohlídkové trasy přidán zvon ze zaniklého městečka pod Zvíkovem, který pochází z poloviny 14. století.
Dvouocasý lev byl znakem, který Přemysl Otakar II. používal k odlišení se od svého otce a naznačení své spoluvlády. Původ tohoto znaku se váže k příběhu o Přemyslu Otakaru I., který znak získal od Oty IV. za pomoc v boji proti Sasům.
Z hradu jsou krásné vyhlídky na řeky Vltavu a Otavu, a také na jejich soutok.
Expozice připomíná historii zaniklého osídlení městečka pod hradem Zvíkovem, které je nyní pod vodou Orlické přehrady.
Nejvýznamnější části zahrnují Hlízovou věž, terasy bývalých královských místností, hradní kapli s nástěnnými malbami a galerii pro sezónní výstavy.
V kapli lze obdivovat nástěnné malby z 16. století a oltář přenesený z bývalého kostela sv. Mikuláše.
Mezi oblíbené aktivity patří prohlídka Královského paláce, obdivování historického umění a architektury a relaxace při pohledu na krásné vyhlídky z hradbách.