ÚvodAktualityČesko ve filmu: znáte nejpohádkovější místa v Česku?
Památky

Česko ve filmu: znáte nejpohádkovější místa v Česku?

Poslechněte si audio verzi článku
Zámky Červená Lhota, Hluboká a Lednice, hrady Švihov, Bouzov a Pernštejn, a k tomu ještě Pekelné doly nebo skalní město Adršpach: to jsou ta nejpohádkovější místa v Česku. Není divu, že je vedle nadšených turistů a výletníků vyhledávají také filmaři. Podívejte se s Kudy z nudy ta nejkrásnější a nejpohádkovější místa, která hrála hlavní roli ve filmových pohádkách!
V seriálu Česko ve filmu u nás na Kudy z nudy pohádky milujeme! Najdete u nás nejenom přehled nejhezčích vánočních pohádek, ale také pravidelné aktuality o dalších pohádkách, které se právě natáčejí. Aktuálně je to třeba Zlatovláska, která zamíří do kin v roce 2025. Ani tady filmaři neodolali a vybrali si hrady, zámky a zříceniny, které jsme do našeho pohádkového přehledu vybrali i my. Které? Čtěte dál a užijte si pohádky s Kudy z nudy.
 

Zámek Červená Lhota: domov princezny Zlatovlásky

Jeden z nejromantičtějších zámků jižních Čech a celé naší země, zámek Červená Lhota, u nás má jedničku s hvězdičkou: na zámeckém webu totiž najdete pečlivě vedený přehled všech filmů, které se na zámku natáčely. Nejznámější asi je hudební pohádka Zlatovláska z roku 1973, kde pohádkový pár, princeznu Zlatovlásku a Jiříka, ztvárnili Jorga Kotrbová a Petr Štěpánek. Zámek si zahrál také ve filmových pohádkách O štěstí a kráse, Pan Tau, Princezna na hrášku nebo O zatoulané princezně.


 

Zámek Sychrov: domov Nesmrtelné tety

Málokterá pohádka se odehrává na jediném místě. Filmaři si s naší fantazií často pohrají a kombinují několik míst dohromady. To byl i případ starší pohádky Zlatovláska, kde si sice zahrála Červená Lhota, ale svatba Jiříka a Zlatovlásky se odehrála, jinde, a to na zámku Sychrov. Ten si také zaslouží jedničku s hvězdičkou, a navíc podtrženou: na zámeckém webu totiž najdete filmy přehledně roztříděné podle několika kategorií. Díky tomu víme, že se tu kromě Zlatovlásky natáčely pohádky Radúz a Mahulena, Kočičí princ, Nesmrtelná teta, Nejkrásnější hádanka, Fišpánská jablíčka, O pokladech anebo Klíč svatého Petra.


 

Zámek Lednice: kde si filmové štáby podávají kliky

V řadě filmových pohádek se jako kulisy objevují rytířský sál s průhledem na minaret, knihovna s vřetenovým schodištěm, rozlehlá zámecká zahrada, zámecký skleník nebo Tyrkysový, Červený a Modrý salón a další interiéry zámku Lednice. Ze starších pohádek, které se občas opakují v televizi, se tady natáčel například Princ a chuďas, Dračí prsten, Zlatá panna, Sedmero krkavců nebo pohádka O zakletém hadovi. Lednický zámek a pohádkové kulisy Lednicko-valtického areálu ale poznáte i v pohádkách Království potoků, Dračí prsten, Princezna Fantaghiro a Hodinářův učeň, v pohádce Zázračný nos anebo v nové verzi Zlatovlásky. Zkrátka filmaři Lednici milují, a ta se po zásluze řadí mezi nejpohádkovější místa v Česku.


 

Zámek Hluboká nad Vltavou: domov princezny Krasomily

Novogotický zámek Hluboká nad Vltavou bude pro milovníky pohádek už navždy domovem Pyšné princezny Krasomily a jejího otce, panovníka Půlnočního království. Jak vám ale ukáže pohádkové a filmové putování po jižních Čechách, tím to zdaleka nekončí: Hluboká nad Vltavou se objevila i v pohádkách Tři bratři, Jezerní královna, Šípková Růženka nebo Nejlepší přítel. Jezírko, do kterého spadla princezna Krasomila, například bylo ve spodní zámecké zahradě zámku Hluboká, ale pohádka také do seznamu nejpohádkovějších míst u nás zařadila Dolský mlýn nebo Panskou skálu, kterou najdete u Kamenického Šenova.


 

Hrad Pernštejn: domov pohádek i hororů

Mimořádně zachovalý středověký hrad Pernštejn nebyl jen sídlem pánů z Pernštejna, je i dokonalou kulisou pro strašidelné pohádky či horory. Točila se tu například pohádka Jak se budí princezny, upravená verze Šípkové Růženky s hudbou Karla Svobody, a také Sedmero krkavců, Pták Ohnivák, Čert ví proč, Sen o krásné panně a Sůl nad zlato. Hrad ale znají i diváci jiných žánrů, například upírského snímku Van Helsing nebo filmu Johanka z Arku.


 

Vodní hrad Švihov: domov Popelky

Pohádka Tři oříšky pro Popelku režiséra Václava Vorlíčka s hudbou Karla Svobody a Libuší Šafránkovou v hlavní roli navždy zařadila mezi nejpohádkovější místa vodní hrad Švihov. I když, ruku na srdce, hrad v pohádce zůstal v pozadí, a v macešin statek se tehdy proměnilo „jen“ předhradí. Natáčení ale dodnes připomíná prohlídkový okruh Za tajemstvím Popelčina střevíčku v Bílé baště, okolím po místech natáčení vede pohádková stezka.


 

Zámek Ploskovice: zámek z filmu Princ a Večernice

Legendární Princ a Večernice, Jak si zasloužit princeznu, Čertova nevěsta, Duch nad zlato nebo Jezerní královna: to jsou pohádky, které proslavily zámek Ploskovice u Litoměřic. Velkovévodkyně Anna Marie Toskánská si ho nechala postavit jako malé Versailles podle tehdejší zdobné módy v italsko-čínském stylu, později zámek sloužil jako letní sídlo habsburských panovníků. Nenatáčí se tu jen pohádky: z dalších filmových projektů stojí za zmínku Amadeus od Miloše Formana nebo Princ a já, pitoreskní umělé vodní grotty jste mohli vidět například ve filmu Rusalka.


 

Hrad Bouzov: domov princezny Jasněnky

Jako stvořený pro pohádky je i romantický hrad Bouzov. V 80. letech minulého století se tu točily Kopretiny pro zámeckou paní, Třetí sudička a také jedna z nejoblíbenějších pohádek, O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Hrad využili i zahraniční filmaři, například pro fantasy pohádky o princezně Fantaghiro. Je úplně jedno, že hrad dokonalé středověké sídlo pouze napodobuje: do dnešní podoby ho nechal upravit Řád německých rytířů na přelomu 19. a 20. století. Bouzov poznáte také v pohádkách Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek a dvou dílech pohádky Princezna zakletá v čase.


 

Pusté doly a Pekelné kostely: pohádková pekla

Hlavní role v pohádkách nehrají jen hrady, zámky a zříceniny, ale občas také příroda. Legendou mezi místy, která filmaři proměnili ve filmová pekla, jsou Pekelné doly. Vidět jste je mohli třeba v pohádce S čerty nejsou žerty. Objevíte je v Máchově kraji mezi obcemi Velenice a Svitava. Podzemní pískovcový labyrint vás ohromí i bez pohádek, navíc nedaleko objevíte další podobné místo, Pusté kostely.


 

Adršpašsko-Teplické skalní město: skalní domov pohádek

Ve výčtu nejpohádkovějších míst Česka nemůže chybět ani Adršpašsko-Teplické skalní město v Královéhradeckém kraji, kam vás zavede pohádkové a filmové putování Královéhradeckem. Dozvíte se, že skalní labyrint s pískovnou a jezírkem znáte třeba z pohádek Princ a Večernice, Třetí princ, O živé vodě, Z pekla štěstí 2 nebo Peklo s princeznou.

Česko ve filmu: Zlatovláska – nová i původní: která místa, z nejoblíbenější české pohádky znáte?

Česko ve filmu: Zlatovláska – nová i původní: která místa, z nejoblíbenější české pohádky znáte?

Zlatovláska patří mezi nejoblíbenější české pohádky v knižní i filmové podobě. Starší verze Zlatovlásky s Petrem Štěpánkem a Jorgou Kotrbovou se natáčela v roce 1973, na začátku roku 2025 pak vstoupí do kin nová Zlatovláska. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kdo se objeví v hlavních rolích a kde se klasická pohádka natáčela?

Česko ve filmu: nejlepší filmy Rudolfa Hrušínského

Česko ve filmu: nejlepší filmy Rudolfa Hrušínského

Rudolf Hrušínský (1920–1994) patří k nejoblíbenějším českým hercům. Ztvárnil 120 divadelních a přes 200 filmových a televizních postav, často natáčel několik filmů najednou a jeho kolegové si ho stále připomínají. Vzpomínáme na něj i na Kudy z nudy: pojďte se podívat do míst, kde Rudolf Hrušínský natočil své nejlepší filmy.

Vydejte se po stopách českých spisovatelů: tipy na výlet za hrdiny z oblíbených knížek

Vydejte se po stopách českých spisovatelů: tipy na výlet za hrdiny z oblíbených knížek

Máte rádi Válku s mloky? Pamatujete si na dobrodružství Péti Bajzy a jeho kamarádů z Poláčkovy knihy Bylo nás pět? Nemusíte knihy svých oblíbených autorů jen číst. Naplánujte si výlet do míst, kde se s nimi seznámíte mnohem lépe. Vydejte se po stopách českých spisovatelů!

Objevte tajemství, příběhy a historii hraničních kamenů

Objevte tajemství, příběhy a historii hraničních kamenů

Na horských svazích a hřebenech, v hlubokých údolích, v korytech potoků i řek, na březích jezer i mokřadů: tam všude najdete historické hraniční kameny, němé svědky historie naší země. Lemují jenom hranice České republiky nebo vytyčují i jiné hranice? Jaké příběhy skrývají, kolik jich je a kde najdete ty nejzajímavější?

Česko ve filmu: filmové triky, počítačová animace a úspěšná triková studia

Česko ve filmu: filmové triky, počítačová animace a úspěšná triková studia

Tmavomodrý svět, Návštěvníci, Arabela, pohádky S čerty nejsou žerty nebo Pyšná princezna a tisíce dalších filmů by vypadaly docela jinak bez filmových triků. Česká triková studia patří ke světové špičce a jejich práce byla dokonce oceněna Oscarem: na řadě počítačem upravených scén ve filmu Blade Runner 2049 se podílelo české studio Universal Production Pictures (UPP).

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejhezčí vesnice a samoty

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejhezčí vesnice a samoty

Krásná venkovská krajina, zajímavé příběhy a historie spojená se známými osobnostmi: to všechno provází nejhezčí české, moravské a slezské vesničky a samoty. Pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy a podívat se do míst, kam sice nejezdí davy turistů, ale přesto mají co nabídnout.

Pohádková putování českou krajinou

Pohádková putování českou krajinou

My Češi jsme známí milovníci pohádek, na které se v televizi díváme často i v dospělosti. A není divu, naše pohádky jsou plné dobrodružství, tajemství a krásných míst, na kterých se natáčelo. Právě na taková místa vás dnes zavedeme v našich tipech. Objevíte je například na Českolipsku a v Českém Švýcarsku, Českém ráji, na Pálavě i Slovácku. Připomeneme vám legendární pohádkové filmy i novější pohádkové příběhy. Stačí si jen vybrat a vydat se na výlet za svou oblíbenou pohádkou.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: objevte hrady a zámky, kde bydlí princezny – i v zimě a o Vánocích!

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: objevte hrady a zámky, kde bydlí princezny – i v zimě a o Vánocích!

Máte rádi české filmové pohádky plné švarných princů a půvabných princezen, čertů, čarodějnic, vodníků a kouzel? Pojďte se podívat na některé známé hrady a zámky, kde se zabydlely ty nejznámější princezny – možná právě podzim, blížící se zima, adventní prohlídky a vánoční akce jsou pro výlety do pohádek přímo ideální!

Pohádková a filmová putování v severozápadních Čechách

Pohádková a filmová putování v severozápadních Čechách

V Ústeckém kraji filmaři opakovaně využili romantické kulisy Českého Švýcarska, okouzlující krajinu vyhaslých sopek v Českém středohoří, údolí Labe s vinicemi, měsíční krajinu v Podkrušnohoří anebo půvabná zákoutí města Žatec. Krásy zdejší krajiny se otiskly například ve fantasy sérii Letopisy Narnie, hudební pohádce Tři bratři anebo v hudebním filmu Páni kluci.

Pohádková a filmová putování Královéhradeckem

Pohádková a filmová putování Královéhradeckem

V Královéhradeckém kraji patří mezi filmové jedničky skalní město Adršpach a Teplické skály. Znáte je například z pohádek Třetí princ, Princ a Večernice nebo Peklo s princeznou. Filmaři si oblíbili i Broumovský klášter a pevnost Josefov, pamětníci se rádi podívají do Babiččina údolí coby dějiště Babičky Boženy Němcové nebo do Dobrušky a Nového Města nad Metují, kde se natáčel seriál F. L. Věk.

Pohádková a filmová putování Západočeskými lázněmi

Pohádková a filmová putování Západočeskými lázněmi

Seriály Rapl, Pustina nebo Já, Mattoni, Krušné horory plné tajemných, hrůzostrašných či strašidelných příběhů, drama Requiem pro panenku anebo pohádka Zdeňka Trošky Z pekla štěstí 2: to všechno jsou filmy, které se natáčely v různých koutech Karlovarského kraje. Přijeďte si do Karlových Varů připomenout slavný běh číšníků z filmové komedie Vrchní, prchni!

Pohádková a filmová putování Vysočinou

Pohádková a filmová putování Vysočinou

Kulisou pohádek Obušku, z pytle ven!, Jak se budí princezny či Anděl Páně 2 se stal kraj Vysočina. Malebnou krajinu si oblíbili filmaři z Česka i zahraničí a vznikla tu řada známých filmů. Připomeňme třeba pivovar Dalešice a hrabalovské Postřižiny, Telč a film Až přijde kocour, Všechny dobré rodáky nebo seriál Synové a dcery Jakuba skláře, který se natáčel ve sklářské huti v Tasicích.

Pohádková a filmová putování Krkonošemi

Pohádková a filmová putování Krkonošemi

Romantické a zároveň drsné Krkonoše inspirují filmaře od dob, kdy vznikaly první černobílé filmy, až do současnosti. Odehrávají se tu například komedie Krakonoš a lyžníci, Sněženky a Machři, Homolka a Tobolka nebo S tebou mě baví svět. Naopak tvrdou a nekompromisní tvář zimní přírody filmaři využili v dramatu Synové hor o legendárním lyžařském závodu, při němž zahynuli Bohumil Hanč a Václav Vrbata.

Pohádková a filmová putování po Plzeňsku a Českém lese

Pohádková a filmová putování po Plzeňsku a Českém lese

Která místa v Plzeňském znáte z českých filmů, seriálů a pohádek? Natáčely se tu válečné filmy jako Vůně vanilky, Lebensborn či Ves v pohraničí, oblíbené detektivní seriály Policie Modrava i seriály Hříšní lidé města pražského či Dobrodružství kriminalistiky. Zámek Zelená Hora u Nepomuku je dějištěm komedie Černí baroni, ve spoustě pohádek také poznáte známý hrad Rabí.

Pohádková a filmová putování po Šumavě

Pohádková a filmová putování po Šumavě

Šumava a hluboké lesy, tajuplná blata, vesničky a osady na konci světa, to všechno láká filmaře k natáčení historických filmů, pohádek, komedií či detektivek. Pojďte si připomenout ty nejznámější – hrad Švihov a Tři oříšky po Popelku, trilogii Slunce, seno… v Hošticích u Volyně, Kvildu a Krále Šumavy anebo Srní a filmy Pod Jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem s Tomášem Holým.

Pohádková a filmová putování po jižních Čechách

Pohádková a filmová putování po jižních Čechách

Malebné rybníky a louky, hrady, zámky nebo tvrze, to všechno láká filmové štáby z domova i ze zahraničí do Jihočeského kraje. Pojďte se s námi na chvíli toulat místy, kde vznikaly poklady české kinematografie. Vydáme se třeba s Milošem Kopeckým na Červenou Lhotu za Petrem Vokem z Rožmberka anebo na výlet po stopách Homolkových. Babi jistě i vám ochotně ukáže, kde se jako mladá topila.

Pohádková a filmová putování po středních Čechách

Pohádková a filmová putování po středních Čechách

Patříte mezi milovníky filmových pohádek nebo české filmové klasiky? Ve Středočeském kraji si určitě vyberete: pojďte se podívat třeba do skanzenu v Kouřimi, kde se natáčely pohádky Jak si zasloužit princeznu, Peklo s princeznou nebo Tajemství staré bambitky, anebo do Kerska, pitoreskní lesní osady v Polabí kousek od Nymburka, které znáte jako dějiště filmu a Hrabalova románu Slavnosti sněženek.

Pohádková a filmová putování Jizerskými horami a Českolipskem

Pohádková a filmová putování Jizerskými horami a Českolipskem

Vypravte se do Libereckého kraje třeba za Pyšnou princeznou na Panskou skálu anebo do filmového pekla z pohádky S čerty nejsou žerty v jeskyních Pusté kostely v údolí Svitávky u Nového Boru. Připomeneme vám také železniční filmový hit jménem Kalamita a se středověkým muzikálem Dva na koni, jeden na oslu a válečným dramatem Krev zmizelého se podíváme do Jizerských hor.

Pohádková a filmová putování Českým rájem

Pohádková a filmová putování Českým rájem

Český ráj je doslova rájem i pro natáčecí štáby. Celá oblast patří vůbec k nejfrekventovanějším filmovým destinacím v Čechách. Velmi oblíbenou lokací filmařů je malebná víska Vesec u Sobotky, Hruboskalské skalní město a řada hradů a zámků, jako je například Sychrov, Valečov, Kost i Trosky. Vydejte se za hrdiny svých oblíbených filmů do kraje skal a roubenek.

Červené zimní výlety: víte, kde najdete Červené jezírko, rašeliniště nebo bránu?

Červené zimní výlety: víte, kde najdete Červené jezírko, rašeliniště nebo bránu?

Oblečte si červenou péřovku, zachumlejte se do červené šály, nasaďte červenou čepici, červené rukavice a vydejte se s portálem Kudy z nudy na barevné zimní výlety. Tentokrát budeme cestovat v odstínech červené: třeba na Červené blato, k Červenému jezírku anebo na zámek Červené Poříčí.

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?

Tři pohádky, bez kterých se žádné Vánoce neobejdou

Tři pohádky, bez kterých se žádné Vánoce neobejdou

Přestože vždy o Vánocích nabízejí televizní stanice několik nových filmových pohádek, pořád je tu pár starších kousků, bez kterých by vánoční svátky byly o něco chudší. Vydejte se s portálem Kudy z nudy po stopách Popelky, Pyšné princezny a Anděla páně.

Výlet do pohádky za princem Bajajou

Výlet do pohádky za princem Bajajou

Úzké pěšinky mezi masivními bloky skal, kamenné lože anebo zámek, kde bydlela princezna… Projděte se s dětmi Hruboskalským skalním městem na místa, která znáte z klasické české pohádky Princ Bajaja. Cesta v princových šlépějích bude krásná v jakémkoli ročním období, avšak na podzim pohádková atmosféra skalního města obzvláště vynikne.

Krajem Pyšné princezny na kole

Krajem Pyšné princezny na kole

Princezna Krasomila a král Miroslav jsou rozhodně jedním z nejpopulárnějších párů našich pohádek. V severních Čechách leží místa, kde rozkvetla jejich láska. Na výlet se můžete vydat nejen na kole, ale také pěšky v kombinaci s autem.

Pohádkovou stezkou kolem Miletína s Karlem Jaromírem Erbenem

Pohádkovou stezkou kolem Miletína s Karlem Jaromírem Erbenem

Náměstí v Miletíně zdobí mariánský sloup, několik svatých a pomník Karla Jaromíra Erbena. Jméno Erben nese také jedna ze dvou cukráren, které na vývěsních štítech slibují pravé miletínské modlitbičky – medové perníky s oříškovou náplní a mandlí, připomínající modlitební knížky.

Putování s mluvícím kocourkem Mikešem

Putování s mluvícím kocourkem Mikešem

Jižně od Říčan leží kraj, který se stal celoživotní inspirací malíře a spisovatele Josefa Lady (1887–1957). V okolí Ladovy rodné vísky Hrusice s typickým kostelíčkem ožívají kocour Mikeš a jeho přátelé kozel Bobeš a čuník Pašík, chytrá kmotra liška i bubáci a hastrmani.

Pohádková stezka v lesích u Hradce Králové Příroda

Pohádková stezka v lesích u Hradce Králové

Vydejte se s dětmi na pohádkové putování královéhradeckými lesy. Potkáte zde draka Větvičku, borůvkovou vílu a další postavičky vyřezávané ze dřeva. K tomu se dozvíte spoustu zajímavých věcí o stromech, zvěři a lesním hospodářství.

Výlety za vílami: 15 tipů, kde potkáte víly, bludičky a nymfy

Výlety za vílami: 15 tipů, kde potkáte víly, bludičky a nymfy

Patříte k hravým dospělým, kteří pro své děti vymýšlí tak trochu jiné výlety? Pak se vám budou určitě hodit naše tipy, které vás tentokrát zavedou mezi víly z hor, lesní bludičky anebo třeba vodní nymfy. Na pohádkové putování vás zve Kudy z nudy!

Česko ve filmu: Barunka, Popelka a Micimutr aneb nejlepší role Libuše Šafránkové

Česko ve filmu: Barunka, Popelka a Micimutr aneb nejlepší role Libuše Šafránkové

Když se v roce 2008 slavilo 110 let českého filmu, Česká televize uspořádala anketu Hvězda mého srdce. Diváci i odborníci tehdy vybírali nejoblíbenější osobnost celé historie českého filmu. A jak to dopadlo? Nejpopulárnější herečkou dvacátého století se stala Libuše Šafránková.

Deset dobrodružných výletů za loupežníky, lapky a pašeráky

Deset dobrodružných výletů za loupežníky, lapky a pašeráky

Mají vaše děti rády Rumcajse, Ledříčka, Ondráše a další lapky a loupežníky? Pak se vydejte s portálem Kudy z nudy na veselé loupežnické putování po hradech, skalách, jeskyních a jiných tajemných místech. Zjistíte, že loupežníky se Česko jen hemží!

10 tipů, kde se projít po pohádkových stezkách aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů, kde se projít po pohádkových stezkách aneb ve stínu i na výsluní

Putování plné zábavy po pohádkových stezkách nadchne malé i velké děti i dospělé. Pohyb v přírodě na čerstvém vzduchu udělá dobře každému, protáhnete si tělo a ještě se dozvíte něco nového a zajímavého. Navíc pohádkových stezek je tolik, že si můžete vybírat: na Kudy z nudy pro vás máme stezky kratičké i dlouhé, rovné i klikaté, spojené s plněním úkolů anebo jen doplněné dřevěnými sochami. Pojďte s námi do pohádky!

#světovéČesko a zamilovaná červená: který červený zámek je nejkrásnější?

#světovéČesko a zamilovaná červená: který červený zámek je nejkrásnější?

Žádný český zámek nemůže být červenější než Červená Lhota, Červený Újezd, Červené Poříčí nebo Červený Hrádek, ale kromě nich existuje spousta dalších zámků, hrádků a zámečků s červenými fasádami. Některé ji mají už řadu let, jiné se přebarvily až v poslední době. Který z nich se vám líbí nejvíc?

Pohádkové říše, chaloupky, stezky a hrady: toulky se strašidly, vodníky i princeznami

Pohádkové říše, chaloupky, stezky a hrady: toulky se strašidly, vodníky i princeznami

Pojďte s námi do pohádky: prozkoumejte pohádkové říše, stezky, chalupy, statky a chaloupky, půdy a další místa! Poradíme vám, kde se návštěva může protáhnout na celý den a kde vám bude stačit jen krátká zastávka, kde objevíte skřítky a víly, i kde narazíte na Krakonoše. A dokonce víme i o místě, kde se ubytujete v pohádkových domečcích!

#světovéČesko a velká vánoční jízda přes pohádková pekla až k pekelným branám

#světovéČesko a velká vánoční jízda přes pohádková pekla až k pekelným branám

Časy se mění: naši předkové dělali koncem roku všechno pro to, aby jim duchové, přízraky a chlupatá stvoření s rohy nemohli přes práh, my si je nadšeně zveme až do obýváků. Filmové pohádky o pekelnících zkrátka patří k těm nejoblíbenějším, a tak i když o Vánocích všude zní andělská hudba, v televizi se rojí všichni čerti. Nechte se portálem Kudy z nudy pozvat tam, kde vládl Lucifer – anebo Lucifeři?

#světovéČesko a česká Hra o trůny aneb výlet Dračí uličkou do Dračích skal

#světovéČesko a česká Hra o trůny aneb výlet Dračí uličkou do Dračích skal

Rádi byste navštívili Zimohrad, Královo přístaviště a další místa ze Hry o trůny, proslulé fantasy ságy George R. R. Martina a seriálu kabelové televize HBO? Na mapách Česka je nenajdete, zato draků se nám celkem urodilo. Vydejte se do Dračího města, Dračích skal a míst opředených pověstmi o bájných létajících legendách.

#světovéČesko a zlatá éra Barrandova: továrna na sny aneb evropský Hollywood nad Prahou

#světovéČesko a zlatá éra Barrandova: továrna na sny aneb evropský Hollywood nad Prahou

Barrandovská filmová studia se začala stavět v roce 1931 a už o dva roky později byl na světě první „barrandovský“ film. Jmenoval se Vražda v Ostrovní ulici, natočil ho režisér Svatopluk Innemann a odstartoval úžasný příběh filmových ateliérů, které už bezmála sto let do Prahy lákají filmaře z celého světa. Vítejte v evropském Hollywoodu!

Česko na filmovém plátně: kde natáčely zahraniční štáby a na co zajít do kina?

Česko na filmovém plátně: kde natáčely zahraniční štáby a na co zajít do kina?

Filmové štáby z celého světa oceňují české půvaby. Zdaleka už nejde jen o České Švýcarsko s Pravčickou bránou, které důvěrně znáte z Letopisů Narnie, točilo se i leckde jinde. Ulicemi Hradce Králové například v létě chodila hvězda hollywoodských akčních filmů Jackie Chan a objevil se tu i Amundsen.

Pohádková stezka v Malé Úpě Příroda

Pohádková stezka v Malé Úpě

Putování Malou Úpou za krkonošskými pohádkami Marie Kubátové. Deset pohádkových zastavení je rozmístěno na malebná místa v Malé Úpě.

Pohádková Panenská – místo plné aktivit a zážitků v přírodě Příroda

Pohádková Panenská – místo plné aktivit a zážitků v přírodě

Můžete si vybrat, jestli půjdete 4 km lesem a zažijete příběh pohádkové stezky, zůstanete si hrát na dětském hřišti a projdete si Hastrmanovu ekostezku, stezku smyslů nebo se vydáte na rozhledny či objevovat skryté kešky.

Další aktuality

Na hrady a zámky po celý rok: nejoblíbenější památky Česka, kde to žije i na podzim a v zimě

Kdekdo ještě pamatuje časy, kdy koncem října hrady a zámky zabouchly dveře a další návštěvníci se dovnitř podívali až na jaře. Všechno už je jinak a řada míst už má otevřeno celý rok, případně nabízí speciální prohlídky anebo zkrácené zimní trasy. Pojďte si s portálem Kudy z nudy užít krásný podzim i romantickou zimu v hradních a zámeckých interiérech.
29. říjen 2024 19:51
Památky

Dušičky – ozvěny pohanské minulosti

Kdy a proč si připomínáme Dušičky? Druhý listopadový den se slaví Památka všech zemřelých, spojená se vzpomínkou na mrtvé. Podle náboženských představ modlitby živých pomohou zemřelým, duším dlícím v Očistci, k očištění od hříchů na cestě do Nebe. Kořeny tohoto svátku tkví pravděpodobně už v keltských rituálech.
29. říjen 2024 6:39
Památky

10 tipů, kam za sochami Tomáše Garrigua Masaryka

Dne 28. října 1918 bylo Československo mezinárodně uznáno za samostatný stát a Tomáš Guarrigue Masaryk byl poté 14. listopadu 1918 zvolen prvním prezidentem. Svou funkci přijal v 68 letech a svůj úřad zastával téměř 20 let. První československý prezident se dodnes těší velké oblibě a není divu, že je podle něj pojmenovaná řada ulic i náměstí a existuje také množství soch s jeho podobiznou. Kam se za nimi vydat vám poradíme v našich tipech.
28. říjen 2024 12:00
Památky

O tom, že má Česká republika záhadologům a milovníkům tajemna co nabídnout, není pochyb

Naši předci, kteří stavěli nová města, mohutné chrámy a pyšné hrady, si byli vědomi magických energií a bytostí žijících v astrálním světě. Snažili se nové objekty navrhnout tak, aby dobré síly využili a špatné odradili, nebo neutralizovali. Tajné chodby, které dříve patřily k běžnému vybavení budov, v pozdějších letech ztratily na důležitosti, dokumentace o nich zmizela a dnes dráždí naší mysl k jejich opětovanému objevování.
28. říjen 2024 1:45
Památky

Panovníci a státníci našich dějin: tipy na výlety k jejich sochám

Řada panovníků a státníků, jako je například Přemysl Otakar II., Karel IV., Marie Terezie, Josef II. nebo T. G. Masaryk má svoji sochu či pomník. Vybavíte si ale, kde konkrétně ta či ona socha stojí? Za připomínkou našich státníků vás pozveme v dnešních tipech.
28. říjen 2024 1:00
Památky

Domeček, vila, zámek, tvrz i Hrádeček: víte, kde bydleli naši prezidenti?

Na rozdíl od Spojených států a jiných zemí, kde má prezident jasně určené sídlo, si naše hlavy státu mohou svůj domov vybrat. Jako první se samozřejmě nabízí Pražský hrad, ale z našich prezidentů tam bydleli jen někteří. Víte, která místa zvolili a kam jezdili na letní byty? A který dům nejčastěji sloužil jako soukromé prezidentské sídlo?
27. říjen 2024 10:34
Památky

Šest hřbitovů v Česku, které budí pozornost i nahánějí strach

Hřbitovy nejsou jen místem, kam lidé přicházejí uctít památku svých blízkých. Někteří je vyhledávají jako oázu klidu uprostřed všedního ruchu, jiní zase pro jejich mrazivou pověst, unikátnost nebo slavná jména. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za šesticí výjimečných hřbitovů napříč Českou republikou.
27. říjen 2024 9:00
Památky

Národní muzeum, Národní divadlo, katedrála sv. Víta a další stavby, na které může být hrdý každý Čech

Národní hrdost a vlastenectví nejsou prázdná slova. Využijte 28. říjen a výročí vzniku samostatného československého státu k pěknému výletu a vydejte se s portálem Kudy z nudy navštívit stavby, které budoval „národ sobě“ a našim předkům byly tak drahé. Tradice pokračuje dodnes a zajímavé projekty provázely i nedávné 100. výročí vzniku republiky.
26. říjen 2024 11:18
Památky