ÚvodAktualityČesko ve filmu: znáte nejpohádkovější místa v Česku?
Památky

Česko ve filmu: znáte nejpohádkovější místa v Česku?

Poslechněte si audio verzi článku
Zámky Červená Lhota, Hluboká a Lednice, hrady Švihov, Bouzov a Pernštejn, a k tomu ještě Pekelné doly nebo skalní město Adršpach: to jsou ta nejpohádkovější místa v Česku. Není divu, že je vedle nadšených turistů a výletníků vyhledávají také filmaři. Podívejte se s Kudy z nudy na ta nejkrásnější a nejpohádkovější místa, která hrála hlavní roli ve filmových pohádkách!
V seriálu Česko ve filmu u nás na Kudy z nudy pohádky milujeme! Najdete u nás nejenom přehled nejhezčích vánočních pohádek, ale také pravidelné aktuality o dalších pohádkách, které se právě natáčejí. Aktuálně je to třeba Zlatovláska, která zamíří do kin v roce 2025. Ani tady filmaři neodolali a vybrali si hrady, zámky a zříceniny, které jsme do našeho pohádkového přehledu vybrali i my. Které? Čtěte dál a užijte si pohádky s Kudy z nudy.
 

Zámek Červená Lhota: domov princezny Zlatovlásky

Jeden z nejromantičtějších zámků jižních Čech a celé naší země, zámek Červená Lhota, u nás má jedničku s hvězdičkou: na zámeckém webu totiž najdete pečlivě vedený přehled všech filmů, které se na zámku natáčely. Nejznámější asi je hudební pohádka Zlatovláska z roku 1973, kde pohádkový pár, princeznu Zlatovlásku a Jiříka, ztvárnili Jorga Kotrbová a Petr Štěpánek. Zámek si zahrál také ve filmových pohádkách O štěstí a kráse, Pan Tau, Princezna na hrášku nebo O zatoulané princezně.


 

Zámek Sychrov: domov Nesmrtelné tety

Málokterá pohádka se odehrává na jediném místě. Filmaři si s naší fantazií často pohrají a kombinují několik míst dohromady. To byl i případ starší pohádky Zlatovláska, kde si sice zahrála Červená Lhota, ale svatba Jiříka a Zlatovlásky se odehrála, jinde, a to na zámku Sychrov. Ten si také zaslouží jedničku s hvězdičkou, a navíc podtrženou: na zámeckém webu totiž najdete filmy přehledně roztříděné podle několika kategorií. Díky tomu víme, že se tu kromě Zlatovlásky natáčely pohádky Radúz a Mahulena, Kočičí princ, Nesmrtelná teta, Nejkrásnější hádanka, Fišpánská jablíčka, O pokladech anebo Klíč svatého Petra.


 

Zámek Lednice: kde si filmové štáby podávají kliky

V řadě filmových pohádek se jako kulisy objevují rytířský sál s průhledem na minaret, knihovna s vřetenovým schodištěm, rozlehlá zámecká zahrada, zámecký skleník nebo Tyrkysový, Červený a Modrý salón a další interiéry zámku Lednice. Ze starších pohádek, které se občas opakují v televizi, se tady natáčel například Princ a chuďas, Dračí prsten, Zlatá panna, Sedmero krkavců nebo pohádka O zakletém hadovi. Lednický zámek a pohádkové kulisy Lednicko-valtického areálu ale poznáte i v pohádkách Království potoků, Dračí prsten, Princezna Fantaghiro a Hodinářův učeň, v pohádce Zázračný nos anebo v nové verzi Zlatovlásky. Zkrátka filmaři Lednici milují, a ta se po zásluze řadí mezi nejpohádkovější místa v Česku.


 

Zámek Hluboká nad Vltavou: domov princezny Krasomily

Novogotický zámek Hluboká nad Vltavou bude pro milovníky pohádek už navždy domovem Pyšné princezny Krasomily a jejího otce, panovníka Půlnočního království. Jak vám ale ukáže pohádkové a filmové putování po jižních Čechách, tím to zdaleka nekončí: Hluboká nad Vltavou se objevila i v pohádkách Tři bratři, Jezerní královna, Šípková Růženka nebo Nejlepší přítel. Jezírko, do kterého spadla princezna Krasomila, například bylo ve spodní zámecké zahradě zámku Hluboká, ale pohádka také do seznamu nejpohádkovějších míst u nás zařadila Dolský mlýn nebo Panskou skálu, kterou najdete u Kamenického Šenova.


 

Hrad Pernštejn: domov pohádek i hororů

Mimořádně zachovalý středověký hrad Pernštejn nebyl jen sídlem pánů z Pernštejna, je i dokonalou kulisou pro strašidelné pohádky či horory. Točila se tu například pohádka Jak se budí princezny, upravená verze Šípkové Růženky s hudbou Karla Svobody, a také Sedmero krkavců, Pták Ohnivák, Čert ví proč, Sen o krásné panně a Sůl nad zlato. Hrad ale znají i diváci jiných žánrů, například upírského snímku Van Helsing nebo filmu Johanka z Arku.


 

Vodní hrad Švihov: domov Popelky

Pohádka Tři oříšky pro Popelku režiséra Václava Vorlíčka s hudbou Karla Svobody a Libuší Šafránkovou v hlavní roli navždy zařadila mezi nejpohádkovější místa vodní hrad Švihov. I když, ruku na srdce, hrad v pohádce zůstal v pozadí, a v macešin statek se tehdy proměnilo „jen“ předhradí. Natáčení ale dodnes připomíná prohlídkový okruh Za tajemstvím Popelčina střevíčku v Bílé baště, okolím po místech natáčení vede pohádková stezka.


 

Zámek Ploskovice: zámek z filmu Princ a Večernice

Legendární Princ a Večernice, Jak si zasloužit princeznu, Čertova nevěsta, Duch nad zlato nebo Jezerní královna: to jsou pohádky, které proslavily zámek Ploskovice u Litoměřic. Velkovévodkyně Anna Marie Toskánská si ho nechala postavit jako malé Versailles podle tehdejší zdobné módy v italsko-čínském stylu, později zámek sloužil jako letní sídlo habsburských panovníků. Nenatáčí se tu jen pohádky: z dalších filmových projektů stojí za zmínku Amadeus od Miloše Formana nebo Princ a já, pitoreskní umělé vodní grotty jste mohli vidět například ve filmu Rusalka.


 

Hrad Bouzov: domov princezny Jasněnky

Jako stvořený pro pohádky je i romantický hrad Bouzov. V 80. letech minulého století se tu točily Kopretiny pro zámeckou paní, Třetí sudička a také jedna z nejoblíbenějších pohádek, O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Hrad využili i zahraniční filmaři, například pro fantasy pohádky o princezně Fantaghiro. Je úplně jedno, že hrad dokonalé středověké sídlo pouze napodobuje: do dnešní podoby ho nechal upravit Řád německých rytířů na přelomu 19. a 20. století. Bouzov poznáte také v pohádkách Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek a dvou dílech pohádky Princezna zakletá v čase.


 

Pusté doly a Pekelné kostely: pohádková pekla

Hlavní role v pohádkách nehrají jen hrady, zámky a zříceniny, ale občas také příroda. Legendou mezi místy, která filmaři proměnili ve filmová pekla, jsou Pekelné doly. Vidět jste je mohli třeba v pohádce S čerty nejsou žerty. Objevíte je v Máchově kraji mezi obcemi Velenice a Svitava. Podzemní pískovcový labyrint vás ohromí i bez pohádek, navíc nedaleko objevíte další podobné místo, Pusté kostely.


 

Adršpašsko-Teplické skalní město: skalní domov pohádek

Ve výčtu nejpohádkovějších míst Česka nemůže chybět ani Adršpašsko-Teplické skalní město v Královéhradeckém kraji, kam vás zavede pohádkové a filmové putování Královéhradeckem. Dozvíte se, že skalní labyrint s pískovnou a jezírkem znáte třeba z pohádek Princ a Večernice, Třetí princ, O živé vodě, Z pekla štěstí 2 nebo Peklo s princeznou.

100 tipů na výlety na zříceniny

100 tipů na výlety na zříceniny

Staré zpustlé hrady a tvrze... Svědkové dávnověku a neúprosného času, sídla českých rodů, místa pamětihodných událostí, dějiště velkých historických činů a bitev, ale stejně tak i romantických pověstí a zajímavých vyprávění, to vše jsou zříceniny. Kam se vydáte na výlet?

Česko ve filmu: Zlatovláska – nová i původní: která místa, z nejoblíbenější české pohádky znáte?

Česko ve filmu: Zlatovláska – nová i původní: která místa, z nejoblíbenější české pohádky znáte?

Zlatovláska patří mezi nejoblíbenější české pohádky v knižní i filmové podobě. Starší verze Zlatovlásky s Petrem Štěpánkem a Jorgou Kotrbovou se natáčela v roce 1973, na začátku roku 2025 pak vstoupí do kin nová Zlatovláska. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kdo se objeví v hlavních rolích a kde se klasická pohádka natáčela?

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku Památky

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Romantický Dolský mlýn neleznete na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, přibližně 1,5 km od obce Kamenická Stráň a 3 km od obce Jetřichovice v národním parku České Švýcarsko.

Umělé jeskyně Grotty na zámku Ploskovice Památky

Umělé jeskyně Grotty na zámku Ploskovice

Pod zámkem Ploskovice se nachází uměle vytvořené jeskyně z počátku 18. století. V roce 1988 bylo přistoupeno alespoň k částečné rekonstrukci a jeskyně byla znovu zařazena do prohlídkové návštěvnické trasy.

Pohádková Panenská – místo plné aktivit a zážitků v přírodě Příroda

Pohádková Panenská – místo plné aktivit a zážitků v přírodě

Můžete si vybrat, jestli půjdete 4 km lesem a zažijete příběh pohádkové stezky, zůstanete si hrát na dětském hřišti a projdete si Hastrmanovu ekostezku, stezku smyslů nebo se vydáte na rozhledny či objevovat skryté kešky.

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody Příroda

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Masivní, do nebe sahající skalní stěny, tajuplné území s nejrozsáhlejším skalním labyrintem ve Střední Evropě s obtížnějšími výstupy, adrenalinové vyžití i studenou oblast nazvanou Sibiř, to vše nabízejí Teplické skály.

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově Příroda

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádkovou stezku po stopách nejslavnější pohádkové postavy Popelky, naleznete nedaleko hradu Švihova. Stezka vás zavede například do sadu, kde Popelka chovala svou sovu Rozárku nebo k rybníku, do kterého se i s kočárem převrhla zlá macecha s Dorou.

Zatopená pískovna v Adršpachu Příroda

Zatopená pískovna v Adršpachu

Pískovna Adršpach se nachází v národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály. Nádherné jezírko s průzračně čistou vodou a bělostnými písečnými plážičkami vzniklo zatopením bývalého pískovcového lomu a dnes patří k nejkrásnějším skalním jezírkům v celé České republice.

Pohádková stezka v lesích u Hradce Králové Příroda

Pohádková stezka v lesích u Hradce Králové

Vydejte se s dětmi na pohádkové putování královéhradeckými lesy. Potkáte zde draka Větvičku, borůvkovou vílu a další postavičky vyřezávané ze dřeva. K tomu se dozvíte spoustu zajímavých věcí o stromech, zvěři a lesním hospodářství.

Prohlídky lednického zámeckého parku pěšky či na kole Zážitky

Prohlídky lednického zámeckého parku pěšky či na kole

Prohlídka zámeckého parku s odborníkem – zahradním architektem, který vás seznámí s vývojem parku s upozorní vás na významné rostliny. Dáváte-li přednost jízdě na kole, je přímo pro vás připravena cykloprohlídka areálem.

Pusté kostely – posloužily také pro natáčení pohádek Příroda

Pusté kostely – posloužily také pro natáčení pohádek

Pusté kostely jsou volně přístupné umělé jeskyně vzniklé těžbou písku z pískovcového masivu. Jeskyně se využívaly k různým účelům – mlýny, hamr, brusírny skla, skladiště. V dobách válek sloužily jako nouzové úkryty. Strop jeskyní podpírá síť pilířů až 4 m vysokých.

Pekelné doly – největší pískovcové podzemí v Evropě pro motorkáře Příroda

Pekelné doly – největší pískovcové podzemí v Evropě pro motorkáře

V údolí Svitavky mezi obcemi Velenice a Svitava najdete největší pískovcové podzemí v Evropě. V současnosti se zde nachází speciální motorkářský klub, který nabízí odpočinek motorkářům i ostatním turistům. Motorky mohou vjet dovnitř!

Romantický hrad Bouzov – hradní skvost střední Moravy Památky

Romantický hrad Bouzov – hradní skvost střední Moravy

Pokud se vydáte na hrad Bouzov, jistě zavzpomínáte na řadu pohádek a filmů, v nichž se tento romantický hrad objevil. Hrad je oblíbeným místem turistů, pro které jsou přichystány také kostýmované a večerní prohlídky.

Zámek Ploskovice – zámek s umělými vodními jeskyněmi Památky

Zámek Ploskovice – zámek s umělými vodními jeskyněmi

Architekt Kilián Ignác Dientzenhofer vybudoval někdy mezi lety 1720-30 nedaleko Litoměřic jednopatrový zámek, přibližně čtvercového půdorysu, pro Annu Marii Toskánskou z rodu Sasko-lauenburského, manželku toskánského vévody Gastona III., posledního z rodu Medici.

Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku Památky

Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku

Vodní zámek Červená Lhota se řadí k nejkrásnějším „pohádkovým“ zámkům v České republice. Červená Lhota drží prim v počtu pohádek a filmů zde natočených, jako např. Zlatovláska, O zatoulané princezně, O kráse a štěstí či Princezna na hrášku.

Pohádkový hrad Pernštejn Památky

Pohádkový hrad Pernštejn

Jedním z nejnavštěvovanějších moravských hradů je hrad Pernštejn, který láká turisty ze širokého okolí. Na skále nad městysem Nedvědice se tyčí bezmála osm století a za celou svoji historii nebyl nikdy dobyt.

Lednicko-valtický areál – památky a příroda Příroda

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál na jižní Moravě zpřístupňuje turistům kromě rozlehlého parku několik památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb.

Zámecký palmový skleník v Lednici – užijte si teplo po celý rok Příroda

Zámecký palmový skleník v Lednici – užijte si teplo po celý rok

Nemusíte být zanícený biolog, ani vlastnit vysvědčení s jedničkou z přírodopisu, aby vás návštěva zámeckého skleníku Lednice nadchla. Expozice vás dostane svou bezprostředností, originalitou a autentičností.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok Památky

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice Příroda

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Minaret Lednice – zajímavost maurského slohu Příroda

Minaret Lednice – zajímavost maurského slohu

Nejstarší romantická stavba Lednicko-valtického areálu, z let 1797 – 1802, se nachází nedaleko zámku v Lednici. Jedná se o největší stavbu tohoto druhu v neislámských zemích. Výška je přes 60 metrů, z vrcholu si tak prohlédnete i daleké okolí. V 1. patře objevíte restaurované salonky.

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem Památky

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Panská skála u Kamenického Šenova – nejstarší chráněný geologický útvar Příroda

Panská skála u Kamenického Šenova – nejstarší chráněný geologický útvar

Panská skála přezdívaná také jako Varhany je pozůstatkem nevelkého čedičového návrší (597 m) vyčnívajícího z náhorní plošiny mezi Kamenickým Šenovem a Práchní. Mnozí tuto přírodní památku poznají díky pohádce Pyšná princezna.

Libuše Šafránková – nejoblíbenější česká herečka

Libuše Šafránková – nejoblíbenější česká herečka

Libuše Šafránková (7. června 1953, Brno – 9. června 2021, Praha) hrála přibližně ve 150 filmech, seriálech a divadelních rolích, ale pro většinu z nás zůstane navždy Popelkou z filmu Tři oříšky pro Popelku režiséra Václava Vorlíčka.

Česko ve filmu

Česko ve filmu

Vypravte se s Kudy z nudy do míst, kde se natáčely známé filmy, komedie, pohádky nebo detektivky!

Česko ve filmu: Amadeus, slavný film Miloše Formana

Česko ve filmu: Amadeus, slavný film Miloše Formana

Výjimečný skladatel, skvělý režisér a jeden z nejúspěšnějších snímků světové kinematografie: to jsou Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791), režisér Miloš Forman (1932–2018) a film Amadeus. Netradiční zpracování osudů geniálního hudebního skladatele mělo v USA premiéru 6. září 1984, v našich kinech je ale diváci mohli vidět teprve v roce 1986. Film provází řada zajímavostí, drbů a pikanterií. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!

100 tipů na výlet na zámek –  pohádková místa i neobjevené skvosty, známá i neznámá místa

100 tipů na výlet na zámek – pohádková místa i neobjevené skvosty, známá i neznámá místa

Kudy z nudy přináší obsáhlý přehled zámeckých tipů na výlet v Čechách, na Moravě i ve Slezsku, které si zaslouží naši pozornost. Některé zámky nabízejí také speciální prohlídkové okruhy pro děti. Přehledná mapa hradů a zámků vám usnadní výběr cíle. Kromě prohlídky expozic na vás čeká spousta dalších zážitků. Vyberte si tip na výlet po Česku.

Pohádkové říše, chaloupky, stezky a hrady: toulky se strašidly, vodníky i princeznami

Pohádkové říše, chaloupky, stezky a hrady: toulky se strašidly, vodníky i princeznami

Pojďte s námi do pohádky: prozkoumejte pohádkové říše, stezky, chalupy, statky a chaloupky, půdy a další místa! Poradíme vám, kde se návštěva může protáhnout na celý den a kde vám bude stačit jen krátká zastávka, kde objevíte skřítky a víly, i kde narazíte na Krakonoše. A dokonce víme i o místě, kde se ubytujete v pohádkových domečcích!

Pohádková stezka v Malé Úpě Příroda

Pohádková stezka v Malé Úpě

Putování Malou Úpou za krkonošskými pohádkami Marie Kubátové. Deset pohádkových zastavení je rozmístěno na malebná místa v Malé Úpě.

10 tipů, kde se projít po pohádkových stezkách aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů, kde se projít po pohádkových stezkách aneb ve stínu i na výsluní

Putování plné zábavy po pohádkových stezkách nadchne malé i velké děti i dospělé. Pohyb v přírodě na čerstvém vzduchu udělá dobře každému, protáhnete si tělo a ještě se dozvíte něco nového a zajímavého. Navíc pohádkových stezek je tolik, že si můžete vybírat: na Kudy z nudy pro vás máme stezky kratičké i dlouhé, rovné i klikaté, spojené s plněním úkolů anebo jen doplněné dřevěnými sochami. Pojďte s námi do pohádky!

Deset dobrodružných výletů za loupežníky, lapky a pašeráky

Deset dobrodružných výletů za loupežníky, lapky a pašeráky

Mají vaše děti rády Rumcajse, Ledříčka, Ondráše a další lapky a loupežníky? Pak se vydejte s portálem Kudy z nudy na veselé loupežnické putování po hradech, skalách, jeskyních a jiných tajemných místech. Zjistíte, že loupežníky se Česko jen hemží!

Johanka z Arku, sopky a krásné koupání: 10 tipů k objevování Slezské Harty

Johanka z Arku, sopky a krásné koupání: 10 tipů k objevování Slezské Harty

Zadíváte-li se na klidnou hladinu Slezské Harty, možná se na chvíli ocitnete v Jezerní oblasti, největším národním parku v Anglii. Kdyby však přehrada mohla mluvit, řekla by, že o žádné srovnání nestojí. Slezská Harta je svá a jedinečná. Krásná příroda Nízkého Jeseníku, vyhaslé sopky dokreslující půvabné scenérie, pohnuté osudy místních obyvatel… S troškou fantazie snad v dálce uvidíte i Pannu Orleánskou, jak cválá na koni k vodnímu hradu. Na Slezské Hartě se totiž natáčel velkofilm Johanka z Arku.

Česko ve filmu: nejlepší filmy Rudolfa Hrušínského

Česko ve filmu: nejlepší filmy Rudolfa Hrušínského

Rudolf Hrušínský (1920–1994) patří k nejoblíbenějším českým hercům. Ztvárnil 120 divadelních a přes 200 filmových a televizních postav, často natáčel několik filmů najednou a jeho kolegové si ho stále připomínají. Vzpomínáme na něj i na Kudy z nudy: pojďte se podívat do míst, kde Rudolf Hrušínský natočil své nejlepší filmy.

Vydejte se po stopách českých spisovatelů: tipy na výlet za hrdiny z oblíbených knížek

Vydejte se po stopách českých spisovatelů: tipy na výlet za hrdiny z oblíbených knížek

Máte rádi Válku s mloky? Pamatujete si na dobrodružství Péti Bajzy a jeho kamarádů z Poláčkovy knihy Bylo nás pět? Nemusíte knihy svých oblíbených autorů jen číst. Naplánujte si výlet do míst, kde se s nimi seznámíte mnohem lépe. Vydejte se po stopách českých spisovatelů!

Kde najdete pohádková pekla? Poznejte kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely

Kde najdete pohádková pekla? Poznejte kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely

Znáte naše filmová pekla? V Nevřeni na Plzeňsku je otevřena bránu do pekla, kterou poznají ti z vás, kteří viděli pohádku Čertí brko. Navíc se můžete podívat i do dalších pekelných tlam, a to na Českolipsko, do podzemních prostor v údolí Svitávky, které proslavila pohádka S čerty nejsou žerty.

Objevte tajemství, příběhy a historii hraničních kamenů

Objevte tajemství, příběhy a historii hraničních kamenů

Na horských svazích a hřebenech, v hlubokých údolích, v korytech potoků i řek, na březích jezer i mokřadů: tam všude najdete historické hraniční kameny, němé svědky historie naší země. Lemují jenom hranice České republiky nebo vytyčují i jiné hranice? Jaké příběhy skrývají, kolik jich je a kde najdete ty nejzajímavější?

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok Památky

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka Památky

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.

Česko ve filmu: filmové triky, počítačová animace a úspěšná triková studia

Česko ve filmu: filmové triky, počítačová animace a úspěšná triková studia

Tmavomodrý svět, Návštěvníci, Arabela, pohádky S čerty nejsou žerty nebo Pyšná princezna a tisíce dalších filmů by vypadaly docela jinak bez filmových triků. Česká triková studia patří ke světové špičce a jejich práce byla dokonce oceněna Oscarem: na řadě počítačem upravených scén ve filmu Blade Runner 2049 se podílelo české studio Universal Production Pictures (UPP).

Habsburský rok 2024: Zákupy, Ploskovice a Konopiště – poznejte luxusní sídla Habsburků

Habsburský rok 2024: Zákupy, Ploskovice a Konopiště – poznejte luxusní sídla Habsburků

Projekt Po stopách šlechtických rodů v roce 2024 představí veřejnosti, jak Habsburkové bydleli v Čechách a na Moravě v 18.–20. století a jak zděděná či zakoupená sídla přizpůsobovali svému vkusu i zálibám. Když se mluví o luxusních sídlech habsburských panovníků, leckoho napadne nejdříve vídeňský zámek Schönbrunn. Proč ale jezdit tak daleko, když rezidence císařů a následníků trůnu najdete i v Česku? Jak příběhy je provázejí a co objevíte v jejich interiérech?

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejhezčí vesnice a samoty

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejhezčí vesnice a samoty

Krásná venkovská krajina, zajímavé příběhy a historie spojená se známými osobnostmi: to všechno provází nejhezčí české, moravské a slezské vesničky a samoty. Pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy a podívat se do míst, kam sice nejezdí davy turistů, ale přesto mají co nabídnout.

Pohádková putování českou krajinou

Pohádková putování českou krajinou

My Češi jsme známí milovníci pohádek, na které se v televizi díváme často i v dospělosti. A není divu, naše pohádky jsou plné dobrodružství, tajemství a krásných míst, na kterých se natáčelo. Právě na taková místa vás dnes zavedeme v našich tipech. Objevíte je například na Českolipsku a v Českém Švýcarsku, Českém ráji, na Pálavě i Slovácku. Připomeneme vám legendární pohádkové filmy i novější pohádkové příběhy. Stačí si jen vybrat a vydat se na výlet za svou oblíbenou pohádkou.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: objevte hrady a zámky, kde bydlí princezny – i v zimě a o Vánocích!

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: objevte hrady a zámky, kde bydlí princezny – i v zimě a o Vánocích!

Máte rádi české filmové pohádky plné švarných princů a půvabných princezen, čertů, čarodějnic, vodníků a kouzel? Pojďte se podívat na některé známé hrady a zámky, kde se zabydlely ty nejznámější princezny – možná právě podzim, blížící se zima, adventní prohlídky a vánoční akce jsou pro výlety do pohádek přímo ideální!

Klíč svatého Petra: tipy na místa, kde se natáčela nová štědrovečerní pohádka

Klíč svatého Petra: tipy na místa, kde se natáčela nová štědrovečerní pohádka

Česká televize připravila na letošní Vánoce novou filmovou pohádku s názvem Klíč svatého Petra. V pohádkovém příběhu se objeví zámek Sychrov, ale i další různá místa po celém Česku. Kde všude se nová vánoční pohádka roku 2023 natáčela, vám prozradí Kudy z nudy.

Pohádková a filmová putování v severozápadních Čechách

Pohádková a filmová putování v severozápadních Čechách

V Ústeckém kraji filmaři opakovaně využili romantické kulisy Českého Švýcarska, okouzlující krajinu vyhaslých sopek v Českém středohoří, údolí Labe s vinicemi, měsíční krajinu v Podkrušnohoří anebo půvabná zákoutí města Žatec. Krásy zdejší krajiny se otiskly například ve fantasy sérii Letopisy Narnie, hudební pohádce Tři bratři anebo v hudebním filmu Páni kluci.

Pohádková a filmová putování Královéhradeckem

Pohádková a filmová putování Královéhradeckem

V Královéhradeckém kraji patří mezi filmové jedničky skalní město Adršpach a Teplické skály. Znáte je například z pohádek Třetí princ, Princ a Večernice nebo Peklo s princeznou. Filmaři si oblíbili i Broumovský klášter a pevnost Josefov, pamětníci se rádi podívají do Babiččina údolí coby dějiště Babičky Boženy Němcové nebo do Dobrušky a Nového Města nad Metují, kde se natáčel seriál F. L. Věk.

Pohádková a filmová putování Západočeskými lázněmi

Pohádková a filmová putování Západočeskými lázněmi

Seriály Rapl, Pustina nebo Já, Mattoni, Krušné horory plné tajemných, hrůzostrašných či strašidelných příběhů, drama Requiem pro panenku anebo pohádka Zdeňka Trošky Z pekla štěstí 2: to všechno jsou filmy, které se natáčely v různých koutech Karlovarského kraje. Přijeďte si do Karlových Varů připomenout slavný běh číšníků z filmové komedie Vrchní, prchni!

Pohádková a filmová putování Vysočinou

Pohádková a filmová putování Vysočinou

Kulisou pohádek Obušku, z pytle ven!, Jak se budí princezny či Anděl Páně 2 se stal kraj Vysočina. Malebnou krajinu si oblíbili filmaři z Česka i zahraničí a vznikla tu řada známých filmů. Připomeňme třeba pivovar Dalešice a hrabalovské Postřižiny, Telč a film Až přijde kocour, Všechny dobré rodáky nebo seriál Synové a dcery Jakuba skláře, který se natáčel ve sklářské huti v Tasicích.

Pohádková a filmová putování Krkonošemi

Pohádková a filmová putování Krkonošemi

Romantické a zároveň drsné Krkonoše inspirují filmaře od dob, kdy vznikaly první černobílé filmy, až do současnosti. Odehrávají se tu například komedie Krakonoš a lyžníci, Sněženky a Machři, Homolka a Tobolka nebo S tebou mě baví svět. Naopak tvrdou a nekompromisní tvář zimní přírody filmaři využili v dramatu Synové hor o legendárním lyžařském závodu, při němž zahynuli Bohumil Hanč a Václav Vrbata.

Pohádková a filmová putování po Plzeňsku a Českém lese

Pohádková a filmová putování po Plzeňsku a Českém lese

Která místa v Plzeňském znáte z českých filmů, seriálů a pohádek? Natáčely se tu válečné filmy jako Vůně vanilky, Lebensborn či Ves v pohraničí, oblíbené detektivní seriály Policie Modrava i seriály Hříšní lidé města pražského či Dobrodružství kriminalistiky. Zámek Zelená Hora u Nepomuku je dějištěm komedie Černí baroni, ve spoustě pohádek také poznáte známý hrad Rabí.

Pohádková a filmová putování po Šumavě

Pohádková a filmová putování po Šumavě

Šumava a hluboké lesy, tajuplná blata, vesničky a osady na konci světa, to všechno láká filmaře k natáčení historických filmů, pohádek, komedií či detektivek. Pojďte si připomenout ty nejznámější – hrad Švihov a Tři oříšky po Popelku, trilogii Slunce, seno… v Hošticích u Volyně, Kvildu a Krále Šumavy anebo Srní a filmy Pod Jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem s Tomášem Holým.

Pohádková a filmová putování po jižních Čechách

Pohádková a filmová putování po jižních Čechách

Malebné rybníky a louky, hrady, zámky nebo tvrze, to všechno láká filmové štáby z domova i ze zahraničí do Jihočeského kraje. Pojďte se s námi na chvíli toulat místy, kde vznikaly poklady české kinematografie. Vydáme se třeba s Milošem Kopeckým na Červenou Lhotu za Petrem Vokem z Rožmberka anebo na výlet po stopách Homolkových. Babi jistě i vám ochotně ukáže, kde se jako mladá topila.

Pohádková a filmová putování po středních Čechách

Pohádková a filmová putování po středních Čechách

Patříte mezi milovníky filmových pohádek nebo české filmové klasiky? Ve Středočeském kraji si určitě vyberete: pojďte se podívat třeba do skanzenu v Kouřimi, kde se natáčely pohádky Jak si zasloužit princeznu, Peklo s princeznou nebo Tajemství staré bambitky, anebo do Kerska, pitoreskní lesní osady v Polabí kousek od Nymburka, které znáte jako dějiště filmu a Hrabalova románu Slavnosti sněženek.

Pohádková a filmová putování Jizerskými horami a Českolipskem

Pohádková a filmová putování Jizerskými horami a Českolipskem

Vypravte se do Libereckého kraje třeba za Pyšnou princeznou na Panskou skálu anebo do filmového pekla z pohádky S čerty nejsou žerty v jeskyních Pusté kostely v údolí Svitávky u Nového Boru. Připomeneme vám také železniční filmový hit jménem Kalamita a se středověkým muzikálem Dva na koni, jeden na oslu a válečným dramatem Krev zmizelého se podíváme do Jizerských hor.

Pohádková a filmová putování Českým rájem

Pohádková a filmová putování Českým rájem

Český ráj je doslova rájem i pro natáčecí štáby. Celá oblast patří vůbec k nejfrekventovanějším filmovým destinacím v Čechách. Velmi oblíbenou lokací filmařů je malebná víska Vesec u Sobotky, Hruboskalské skalní město a řada hradů a zámků, jako je například Sychrov, Valečov, Kost i Trosky. Vydejte se za hrdiny svých oblíbených filmů do kraje skal a roubenek.

Červené zimní výlety: víte, kde najdete Červené jezírko, rašeliniště nebo bránu?

Červené zimní výlety: víte, kde najdete Červené jezírko, rašeliniště nebo bránu?

Oblečte si červenou péřovku, zachumlejte se do červené šály, nasaďte červenou čepici, červené rukavice a vydejte se s portálem Kudy z nudy na barevné zimní výlety. Tentokrát budeme cestovat v odstínech červené: třeba na Červené blato, k Červenému jezírku anebo na zámek Červené Poříčí.

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?

Tři pohádky, bez kterých se žádné Vánoce neobejdou

Tři pohádky, bez kterých se žádné Vánoce neobejdou

Přestože vždy o Vánocích nabízejí televizní stanice několik nových filmových pohádek, pořád je tu pár starších kousků, bez kterých by vánoční svátky byly o něco chudší. Vydejte se s portálem Kudy z nudy po stopách Popelky, Pyšné princezny a Anděla páně.

Hluboká nad Vltavou

Hluboká nad Vltavou

Nad městem, které se rozkládá na obou březích řeky Vltavy, už zdálky spatříte bílé zdi a zubatá cimbuří věží zámku Hluboká. Jeden z nejhezčích a nejnavštěvovanějších českých zámků dobře znáte z filmové pohádky Pyšná princezna, a jako v pohádce si budete připadat i při prohlídce a procházce městem.

Výlet do pohádky za princem Bajajou

Výlet do pohádky za princem Bajajou

Úzké pěšinky mezi masivními bloky skal, kamenné lože anebo zámek, kde bydlela princezna… Projděte se s dětmi Hruboskalským skalním městem na místa, která znáte z klasické české pohádky Princ Bajaja. Cesta v princových šlépějích bude krásná v jakémkoli ročním období, avšak na podzim pohádková atmosféra skalního města obzvláště vynikne.

Krajem Pyšné princezny na kole

Krajem Pyšné princezny na kole

Princezna Krasomila a král Miroslav jsou rozhodně jedním z nejpopulárnějších párů našich pohádek. V severních Čechách leží místa, kde rozkvetla jejich láska. Na výlet se můžete vydat nejen na kole, ale také pěšky v kombinaci s autem.

Pohádkovou stezkou kolem Miletína s Karlem Jaromírem Erbenem

Pohádkovou stezkou kolem Miletína s Karlem Jaromírem Erbenem

Náměstí v Miletíně zdobí mariánský sloup, několik svatých a pomník Karla Jaromíra Erbena. Jméno Erben nese také jedna ze dvou cukráren, které na vývěsních štítech slibují pravé miletínské modlitbičky – medové perníky s oříškovou náplní a mandlí, připomínající modlitební knížky.

Putování s mluvícím kocourkem Mikešem

Putování s mluvícím kocourkem Mikešem

Jižně od Říčan leží kraj, který se stal celoživotní inspirací malíře a spisovatele Josefa Lady (1887–1957). V okolí Ladovy rodné vísky Hrusice s typickým kostelíčkem ožívají kocour Mikeš a jeho přátelé kozel Bobeš a čuník Pašík, chytrá kmotra liška i bubáci a hastrmani.

Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát

Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát

Podobně jako v Americe můžete podniknout dobrodružný výlet do státního parku Seneca Creek, kde se natáčel kultovní horor Záhada Blair Witch, portál Kudy z nudy zve na procházky po stopách temných českých snímků. Připomenete si s námi film Spalovač mrtvol anebo děsivé pohádky režiséra Juraje Herze, seriály z Krušných hor, Kladivo na čarodějnice anebo Čarodějova učně, temnou pohádku Karla Zemana?

Kamenický Šenov

Kamenický Šenov

Pro sklářské město na rozhraní Lužických hor a Českého středohoří jsou typické klasicistní domy z konce 18. století s mansardovými střechami. Zdejším fenoménem je sklo. Roku 1856 tu vznikla odborná sklářská škola, první svého druhu v Evropě, která zajišťovala odbornou přípravu malířů a rytců skla.

Výlety za vílami: 15 tipů, kde potkáte víly, bludičky a nymfy

Výlety za vílami: 15 tipů, kde potkáte víly, bludičky a nymfy

Patříte k hravým dospělým, kteří pro své děti vymýšlí tak trochu jiné výlety? Pak se vám budou určitě hodit naše tipy, které vás tentokrát zavedou mezi víly z hor, lesní bludičky anebo třeba vodní nymfy. Na pohádkové putování vás zve Kudy z nudy!

Česko ve filmu: Barunka, Popelka a Micimutr aneb nejlepší role Libuše Šafránkové

Česko ve filmu: Barunka, Popelka a Micimutr aneb nejlepší role Libuše Šafránkové

Když se v roce 2008 slavilo 110 let českého filmu, Česká televize uspořádala anketu Hvězda mého srdce. Diváci i odborníci tehdy vybírali nejoblíbenější osobnost celé historie českého filmu. A jak to dopadlo? Nejpopulárnější herečkou dvacátého století se stala Libuše Šafránková.

Pernštejnové – šlechtický rod, který zvelebil východní Čechy

Pernštejnové – šlechtický rod, který zvelebil východní Čechy

Páni z Pernštejna byli jedním z nejmocnějších a také nejbohatších šlechtických rodů v českém království. Heslo Pernštejnů znělo „Kdo vytrvá, vítězí“ a v jejich erbu se skvěla černá zubří hlava se zlatou houžví v nozdrách. Stejný motiv kromě erbu zdobil také nábytek, poháry a pernštejnská sídla v čele s hradem Pernštejnem a zámkem v Pardubicích.

#světovéČesko a zamilovaná červená: který červený zámek je nejkrásnější?

#světovéČesko a zamilovaná červená: který červený zámek je nejkrásnější?

Žádný český zámek nemůže být červenější než Červená Lhota, Červený Újezd, Červené Poříčí nebo Červený Hrádek, ale kromě nich existuje spousta dalších zámků, hrádků a zámečků s červenými fasádami. Některé ji mají už řadu let, jiné se přebarvily až v poslední době. Který z nich se vám líbí nejvíc?

Litoměřice

Litoměřice

Litoměřice leží na březích Labe, v místech, kde končí úrodné nížiny Polabí a Brána Čech zvaná Porta Bohemica se otvírá do zalesněných svahů Českého středohoří. Město je dávným centrem vinařství a má malebné historické centrum, ohraničené z velké části dochovaným gotickým opevněním.

Miloš Forman – oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv. "novou vlnu"

Miloš Forman – oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv. "novou vlnu"

Miloš Forman (18. února 1932 Čáslav, Československo – 13. dubna 2018 Danbury, Connecticut, USA) – držitel dvou Oscarů za nejlepší režii, tří Zlatých glóbů a ceny BAFTA ve stejné kategorii. Oscarový holywoodský režisér filmů Přelet nad kukaččím hnízdem či Amadeus již před svou emigrací do USA (1968) spoluvytvářel v 60. letech tzv. novou vlnu;, respektované umělecké hnutí mladých československých filmových scenáristů a režisérů.

#světovéČesko a velká vánoční jízda přes pohádková pekla až k pekelným branám

#světovéČesko a velká vánoční jízda přes pohádková pekla až k pekelným branám

Časy se mění: naši předkové dělali koncem roku všechno pro to, aby jim duchové, přízraky a chlupatá stvoření s rohy nemohli přes práh, my si je nadšeně zveme až do obýváků. Filmové pohádky o pekelnících zkrátka patří k těm nejoblíbenějším, a tak i když o Vánocích všude zní andělská hudba, v televizi se rojí všichni čerti. Nechte se portálem Kudy z nudy pozvat tam, kde vládl Lucifer – anebo Lucifeři?

#světovéČesko a česká Hra o trůny aneb výlet Dračí uličkou do Dračích skal

#světovéČesko a česká Hra o trůny aneb výlet Dračí uličkou do Dračích skal

Rádi byste navštívili Zimohrad, Královo přístaviště a další místa ze Hry o trůny, proslulé fantasy ságy George R. R. Martina a seriálu kabelové televize HBO? Na mapách Česka je nenajdete, zato draků se nám celkem urodilo. Vydejte se do Dračího města, Dračích skal a míst opředených pověstmi o bájných létajících legendách.

#světovéČesko a zlatá éra Barrandova: továrna na sny aneb evropský Hollywood nad Prahou

#světovéČesko a zlatá éra Barrandova: továrna na sny aneb evropský Hollywood nad Prahou

Barrandovská filmová studia se začala stavět v roce 1931 a už o dva roky později byl na světě první „barrandovský“ film. Jmenoval se Vražda v Ostrovní ulici, natočil ho režisér Svatopluk Innemann a odstartoval úžasný příběh filmových ateliérů, které už bezmála sto let do Prahy lákají filmaře z celého světa. Vítejte v evropském Hollywoodu!

Česko na filmovém plátně: kde natáčely zahraniční štáby a na co zajít do kina?

Česko na filmovém plátně: kde natáčely zahraniční štáby a na co zajít do kina?

Filmové štáby z celého světa oceňují české půvaby. Zdaleka už nejde jen o České Švýcarsko s Pravčickou bránou, které důvěrně znáte z Letopisů Narnie, točilo se i leckde jinde. Ulicemi Hradce Králové například v létě chodila hvězda hollywoodských akčních filmů Jackie Chan a objevil se tu i Amundsen.

Další aktuality

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
13. listopad 2024 9:13
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
13. listopad 2024 0:15
Památky

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
12. listopad 2024 8:09
Památky