ÚvodCo chcete dělat?PamátkyHrzánský palác s expozicí Symboly republiky: Pilíře české státnosti
Památky

Hrzánský palác s expozicí Symboly republiky: Pilíře české státnosti

V jižní části Loretánské ulice stojí jeden z několika pražských paláců Hrzánských. Je jedním z nejstarších hradčanských domů. Každou středu je zde přístupná stálá expozice Symboly republiky: Pilíře české státnosti.

Hrzánský palác – původní gotický měšťanský dům, jehož majitelem byl Petr Parléř, byl později pozdně goticky a poté renesančně upraven (zachoval se bosovaný portál a zbytky sgrafit). V 50. letech 17. století jej získali Kolowratové a nechali jej přestavět na raně barokní čtyřkřídlý palác, který později prošel již jen menšími úpravami. Kromě Kolowratů a po nich Hrzánů z Harrasova palác vlastnila kapitula sv. Víta a po ní měšťané, žili tu i malíři F. Engelmüller a J. Slavíček.

V 50. letech 20. století byl palác adaptován pro potřeby reprezentace státu (dnes Úřad vlády ČR). Palác stojí v prudkém svahu, takže zatímco průčelí do Loretánské ulice má jen jedno patro, na druhé straně nad ulicí Úvoz se tyčí pater pět. Ve dvoře je barokní kašna se sochou Herkula.

Expozice přibližuje historické kořeny oficiální české státní symboliky, zahrnující velký a malý znak, státní barvy, vlajku, prezidentskou vlajku, státní pečeť a hymnu. Na výstavě jsou k dispozici desítky exponátů mapující vývoj naší symboliky od prvopočátků v době Přemyslovců, přes období Lucemburků a Habsburků, po návrhy státního znaku ve dvacátém století v době první republiky a po revoluci v roce 1992. Oficiální státní symbolika České republiky plní především funkce identifikační a reprezentativní, svým způsobem však také přibližuje jednotlivé etapy z více než tisíciletých dějin státu. Připomíná historickou kontinuitu, návaznost současnosti na úsilí desítek generací předků.

Výstava je určená především pro studenty základních a středních škol a vyučující humanitních předmětů. Prohlídka a podávaný výklad je vhodným rozšířením výuky občanské výchovy, dějepisu či společenských věd.

Aktuality

Den otevřených dveří v Hrzánském paláci 2024

Úřad vlády ČR v roce 2024 opět pro veřejnost zpřístupňuje historické vládní vily a paláce. Hrzánský palác lze letos navštívit třikrát – 8. a 18. května 2024 a pak 7. září 2024.
Praha 1, Praha

Josef Sudek a Fotoklub Praha

Komorní přehlídka představuje rané Sudkovy snímky z Karlína (v tamní Invalidovně tehdy fotograf žil) nebo z okolí Vltavy či pozoruhodné zátiší.
Praha, Praha

Praha šlechtická – Thunové na Malé Straně

Komentovaná procházka vám představí šlechtický rod Thunů, který zásadním způsobem ovlivňoval českou historii po několik staletí.
Praha 1, Praha

Workshop Architektura interaktivně – Renesance na Hradčanech a Malé Straně

Architektura interaktivně je název nového cyklu lektorovaných procházek, jejichž hlavním cílem je prezentace architektonických slohů a jejich tvarosloví s důrazem na zapojení samotných účastníků.
Praha 1, Praha

Dobrá kočka i ta proradná. Kočky v grafice 16. až 18. století

Komorní výstava ve Schwarzenberském paláci.
Praha 1, Praha

Otevřené zahrady Černínského paláce

Také v letošním roce bude zájemcům z řad veřejnosti zpřístupněna zahrada Černínského paláce, a to vždy o víkendech od 10:00 do 17:00 hodin. Vstup do zahrady je volný a možný pouze samostatným vchodem naproti Loretě.
Praha 1, Praha

Americká love story – komentovaná procházka

Komentovaná procházka jedné z nejstarších částí Prahy se bude věnovat jak místům, kde se protnul americký a český svět, tak milostným vztahům, které ovlivnily osudy významných osobností turbulentního 20. století.
Praha 1, Praha

Workshop Architektura interaktivně – Baroko na Hradčanech a Malé Straně

Jaké z malostranských a hradčanských památek jsou postaveny v barokním stylu? Proč zrovna baroko je nejvíce zastoupeným architektonickým slohem nejstarší části Prahy? Najdeme na Malé Straně fasády domů, které nejsou dotčené pozdějšími úpravami?
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Galerie Josefa Sudka v Praze

Galerie Josefa Sudka se nachází v prostorách hradčanského domu U Luny. Český fotograf zde pobýval od roku 1959 až do své smrti v roce 1976. Jeho byt byl místem nesčetných schůzek, přičemž k přátelskému okruhu patřili mimo jiné básník Jaroslav Seifert, malíř Jan Zrzavý a řada dalších umělců.
Praha 1, Praha

Toskánský palác v Praze

Toskánský palác je jednou z dominant Hradčanského náměstí. Za své jméno vděčí Anně Marii Františce, velkovévodkyni Toskánské, která jej získala do vlastnictví v roce 1718. Dnes je využívá Ministerstvo zahraničních věcí ČR, v přízemí se nachází sál pro pořádání výstav a společenských akcí.
Praha 1, Praha

Kostel sv. Benedikta v klášteře Řádu bosých karmelitánů na Hradčanech

Kostel sv. Benedikta na Hradčanském náměstí byl zbudován kolem roku 1655 jako prostá stavba při klášteře barnabitů na místě staršího gotického kostela připomínaného v roce 1353 a upraveného koncem 15. století a přestaveného po požáru v roce 1541. Dnešní vzhled pochází z úprav v 17. a 18. století.
Praha 1, Praha

Cestovní agentura Antonín Vavřík

Komentované prohlídky památek v Česku.
Praha 1, Praha

Svatojánská vinice na úbočí Petřína

​Réva vinná se na území Strahovské zahrady pod Petřínem pěstovala již před rokem 1143, kdy byl založen Strahovský klášter premonstrátů. V současné době vinici spravuje hlavní město Praha.
Praha 1, Praha

Loretánské náměstí v Praze

Náměstí na Hradčanech mezi Pohořelcem a Hradčanským náměstím. V prostoru dnešního prostranství bývalo v 10. století pohřebiště a ve 14. století tržiště, součástí Hradčan se stal až za panování Karla IV., který město rozšířil a obehnal novými hradbami.
Praha 1, Praha

Martinický palác v Praze

Martinický palác na Hradčanském náměstí v Praze patří mezi nejkrásnější renesanční stavby druhé poloviny 16. století. Kuriozitou je prostorové uspořádání domu, které se shoduje s uspořádáním Královského paláce na Pražském hradě, avšak v polovičním měřítku.
Praha 1, Praha

Loreta Praha – Loretánské zvonky lákají na návštěvu pražské Lorety

V Praze na Hradčanech se již více než 300 let nachází pozoruhodný areál Lorety sestávající z ambitů, barokního kostela Narození Páně, Svaté chýše a věže s hodinami a světoznámou zvonkohrou.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Host Restaurant

Host Restaurant na pražských Hradčanech nabízí vynikající kuchyni i výhled, pro který se vám odtud nebude chtít odejít.
Praha 1, Praha

Mandlárna Loretánská

Kavárna, obchod a vše co se točí kolem mandlí. Včetně naší Mandlovky.
Praha 1, Praha

Hospůdka U Tří sekyrek na Malé Straně

Útulná malá restaurace se nachází v domě U Tří sekyrek v ulici Úvoz, která plynule navazuje na Nerudovu, je však o poznání klidnější.
Praha 1, Praha

Hostinec U Černého vola v Praze

Jednu z původních staropražských pivnic navštívíte na Loretánském náměstí nedaleko Pražského hradu. Pivnice byla otevřena v roce 1965 a zachovala si svůj genius loci. Prostému historickému interiéru s vitrážemi vévodí starý „socialistický“ výčep, na kterém točí pověstně dobrého Kozla.
Praha 1, Praha

Hostinec U Dvou slunců – nejstarší hospůdka na Malé Straně

Hostinec U Dvou slunců se pyšní především svou dlouholetou tradicí, která sahá až do začátku 17. století. Není tedy divu, že podle zprávy z roku 1614 se nyní o tomto hostinci mluví jako o nejstarším na Malé Straně.
Praha 1, Praha

Restaurace Malý Buddha – ve stínu Buddhy na pražském Pohořelci

Restaurace Malý Buddha na pražském Pohořelci patří k těm, které své hosty dokážou odnést daleko od vnějšího světa klidu a nespěchu. Pod soškami božstev dýmají vonné tyčinky, náladu podkresluje meditační hudba.
Praha 1, Praha

Restaurace Kuchyň na Pražském hradě

Restaurace Kuchyň sítě Ambiente v Salmovském paláci opět funguje. Přijďte na poctivé české jídlo šéfkuchaře Marka Janoucha a pečlivě ošetřené tankové pivo.
Praha 1, Praha

Ubytování v Kapucinátu na Hradčanech

Kapucinát na Hradčanech nabízí krátkodobé ubytování pro všechny, kteří hledají nocleh v centru Prahy za přijatelnou cenu. Ubytování je vhodné nejen pro turisty – jednotlivé poutníky či rodiny s dětmi, ale také například pro školní výlety či různá společenství.
Praha 1, Praha