Martinický palác na Hradčanském náměstí v Praze patří mezi nejkrásnější renesanční stavby druhé poloviny 16. století. Kuriozitou je prostorové uspořádání domu, které se shoduje s uspořádáním Královského paláce na Pražském hradě, avšak v polovičním měřítku.
Čtyřkřídlý Martinický palác stojí na konci Kanovnické ulice, hlavním průčelím obrácený do Hradčanského náměstí. V roce 1541 jej nechal vystavit Ondřej Teyfl z Kinsdorfu. V roce
1583 prodal dům
Jiřímu Bořitovi z Martinic na Smečně, který započal s razantní přestavbou.
V roce 1618 byly práce přerušeny, neboť došlo k památné
defenestraci na
Pražském hradě, kdy rozhněvaní šlechtici a měšťané svrhli z oken České kanceláře oba císařské místodržitele království českého Viléma Slavatu z Chlumu a majitele Martinického paláce Jaroslava Bořitu z Martinic i s jejich písařem pro jejich pletichy a poklonkování císařské Vídni.
Jako zázrakem vyvázli nezraněni, ale museli pak na nějakou dobu ze země uprchnout. Poté se pokračovalo s přestavbou a dostavbou již v raně barokním duchu.
Až koncem 20. století bylo zjištěno, jak
Jaroslav Bořita z Martinic při dostavbě paláce
sám sebe oslavuje tím, že Martinický palác dostavuje ve stejném hmotovém a prostorovém uspořádání jako je uspořádání
Královského paláce na Hradě, jen v polovičním měřítku. Postavil sobě a svým potomkům jako
symbol své někdejší moci a zázračného zachránění života zmenšeninu
Královského paláce, kde spolu se Slavatou panovali. Martinicové vymřeli v roce 1788 a nová majitelka si ponechala jen rozlehlý byt a ostatní prostory dala kvůli zisku předělat na dvacet pět nájemních bytů.
Poznejte Martinický palác v Praze, jednu z nejkrásnějších renesančních staveb a místo dramat spojených s historií Českého království.
Martinický palác byl postaven v roce 1541 Ondřejem Teyflem z Kinsdorfu.
Architektonickou zajímavostí je, že palác je postaven ve stejném prostorovém uspořádání jako Královský palác na Pražském hradě, avšak v polovičním měřítku.
V roce 1618 došlo k defenestraci na Pražském hradě, což vedlo k přerušení prací na přestavbě a dostavbě paláce.
Jaroslav Bořita z Martinic byl majitel Martinického paláce, který v roce 1583 započal s jeho přestavbou.
Zmenšenina symbolizuje svou někdejší moc a zázračné zachránění života Jaroslava Bořity.
Martinicové vymřeli v roce 1788 a nová majitelka si ponechala rozlehlý byt, zatímco ostatní prostory byly předělány na nájemní byty.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.