Buková hora (683 m n. m.) je čedičová dominanta Verneřického středohoří. Mezi bloky čediče uvidíte Velké Březno, Milešovku, Ústí nad Labem, pásmo Krušných hor s Komáří vížkou. Nedaleko se nalézají také Ptačí kameny, které zaujmou především milovníky lezení.
Druhou nejvyšší horu
Verneřického a pravobřežního středohoří mají zdejší obyvatelé spojenu zejména s
mohutnou betonovou věží televizního vysílače. Málokdo ale ví, že tato hora, položená mezi kaňonem
řeky Labe a náhorní plošinou u Verneřic, má vedle Humboldtovy vyhlídky – skalnatého vrcholu se znamenitým výhledem, také
horskou boudu s občerstvením. Přístup na vrchol je z Malého Března či
Zubrnic po značených cestách s velkým převýšením. Autem lze dojet až pod TV věž a pak stačí 10 minut chůze.
Z Humboldtovy vyhlídky na vrcholovém skalisku jsou
daleké rozhledy na České Středohoří, Krušné Hory v pozadí a hluboko do údolí Labe (Kalich, Panna, Dlouhý vrch, Sokolí hřeben, Kukla, Široký vrch, Magnetovec, Vysoký Ostrý, Zámecký vrch, Hradiště u Svádova, Labe, Kozí vrch), dohlédnout lze za jasného počasí také na Lužické hory,
Ještěd, Jizerské hory i
Krkonoše. Na jihovýchodním svahu v masivu hory objevíte asi sedm metrů hlubokou trhlinu, kde i v letních měsících přetrvává led a sníh.
Ptačí kameny nejen pro milovníky lezení
Návštěvníky oblasti zaujme i nedaleká skupina čedičových homolovitých skal – Ptačí kameny. Jedná se o soubor skalních věží a masivů, jejichž výška dosahuje 12 - 15 m.
Ptačí stěny jsou především rájem pro milovníky lezení. Pro jištění jsou tu vhodné nýty, háky, kruhy. Na věžích jsou schránky. Masivy i věže jsou očíslovány. Přístup ke skalám je od Těchlovic po červené turistické značce, z Vitína po modré a ze Zubrnic po červené nebo zelené značce.
Buková hora je čedičová dominanta Verneřického středohoří s výškou 683 metrů nad mořem.
Z Humboldtovy vyhlídky jsou viditelné České Středohoří, Krušné Hory, údolí Labe a za jasného počasí i Lužické hory, Ještěd, Jizerské hory a Krkonoše.
Z Bukové hory lze vidět Velké Březno, Milešovku, Ústí nad Labem, pásmo Krušných hor s Komáří vížkou a další zajímavé lokalit.
Ptačí kameny jsou skupina čedičových homolovitých skal, které dosahují výšky 12 až 15 metrů a nachází se nedaleko Bukové hory.
Ptačí kameny jsou ideálním místem pro milovníky lezení díky vhodným nýtům, hákům a kruhům pro jištění.
Přístup na vrchol Bukové hory je možný pěšky po značených cestách s velkým převýšením z Malého Března či Zubrnic.
Ano, na Bukové hoře se nachází horská bouda s možností občerstvení.
Na jihovýchodním svahu Bukové hory se nachází asi sedm metrů hluboká trhlina, kde i v letních měsících zůstává led a sníh.
Druhou nejvyšší horou Verneřického středohoří je hora spojovaná s mohutnou betonovou věží televizního vysílače.
Přístup ke skalám Ptačí kameny je možný po červené turistické značce od Těchlovic, po modré od Vitína a po červené nebo zelené značce ze Zubrnic.