Umělecké dílo od Davida Černého uvidíte v areálu Automatických mlýnů v Pardubicích. Loďka je technologicko-uměleckým dílem, které svým pohybem odporuje fyzikálním zákonům. Symbolizuje životní cestu plnou překážek a naděje.
Loďka
Davida Černého, která v
Automatických mlýnech vznikla díky pardubické rodinné společnosti JHV, je technologicko-uměleckým dílem, které svým pohybem připomíná, že nikdy nevíme, kdy budeme dole a kdy nahoře. Cílem celého projektu je
sběr finanční podpory pro
Základní školu a Praktickou školu Svítání, o. p. s., která více než 30 let vytváří bezpečný přístav pro děti a mladé dospělé s mentálními i fyzickými hendikepy.
Rozpohybovat Loďku můžete
jakýmkoli příspěvkem.
Celé dílo má na výšku 6,5 metru, z čehož 3 metry tvoří podstavec z Cortenu, který ukrývá i technologické zázemí sochy a interaktivní panel. Tento panel po aktivaci dotykem komunikuje s návštěvníkem a umožňuje mu formou platby kartou přispět na činnost školy. Výši částky si návštěvník volí sám. při její aktivaci platbou se z podstavce vysune prst, který loďku rozpohybuje. Čím větší částku návštěvník zaplatí, tím delší a zajímavější podívanou dostane. Během houpání se totiž pohyby různě mění. Pohybující se socha navíc vydává zvuky kopírující její pohyby.
Po vložení příspěvku se Loďka začne
pohybovat nečekanými způsoby – s nepřirozenou rychlostí a v různých úhlech. Pohyby jsou navrženy tak, aby narušily běžné vnímání přirozenosti a přinutily dárce k zamyšlení nad světem kolem nás. Loďka se po chvíli zastaví a aby se opět rozhýbala, potřebuje finanční podporu od kolemjdoucích, což pro dárce vytváří
jedinečný zážitek. Navíc je socha doplněna o lidský prst –
ukazováček, který dává každému dárci pocit, že svým příspěvkem doslova pohnul světem.
Povrch Loďky pokrývají
novinové články o škole Svítání, s povrchovou úpravou odolnou vůči celoročním venkovním podmínkám. Umělecké dílo zaujalo své nezaměnitelné místo v soukromém prostoru areálu
Automatických mlýnů, konkrétně ve veřejném prostoru
vstupního parku tak, aby bylo všem na očích. Každý den má kolemjdoucím připomenout, že v životě, stejně jako na moři, se někdy nedějí věci tak, jak si mnohdy naplánují a že nikdy předem neví, co jim život přinese.
Loďka, která vypadá jako houpačka
Loďka, která se jeví jako obyčejná
houpačka pro děti, je umělecké dílo, které
symbolizuje životní cestu plnou překážek a naděje, a zároveň předvádí dopad, který mohou mít technologie a inženýrství na společenskou odpovědnost ve světě.
Umělec
Davida Černý je autorem
konceptu sochy,
Milan Guštar zase
zvukových efektů. Oba pracovali
bez nároku na honorář a společnými silami přivedli na svět jednoduché, ale přesto chytré řešení, které dokonale odráží motto společnosti JHV: „V jednoduchosti je síla“. Zároveň projekt podpořil majitel
Automatických mlýnů Lukáš Smetana, který zdarma umožnil umístění sochy před areálem.
Loď vyrobila technologická firma JHV – ENGINEERING s.r.o. z Pardubic a celou realizaci zafinancovala. Úplně původní koncept a myšlenku loďky coby symbolu školy Svítání vytvořila Adriena Růžičková z projektu Zdravé značky.