Muzeum v Jihlavě shromažďuje, spravuje, odborně využívá a zpřístupňuje přírodovědné a historické sbírky převážně z regionu. Po rekonstrukci je od 22. září 2023 znovuotevřeno, některé expozice byly vylepšeny, jiné dostaly úplně novou tvář.
Muzeum Vysočiny Jihlava nabízí návštěvníkům expozici věnovanou archeologickým nálezům z kraje a kamenným artefaktům ze sbírek muzea. Expozice je umístěna v zadním traktu domu na Masarykově náměstí. Čekají tu na vás zajímavé nálezy kosterních ostatků ze zrušeného hřbitova u kostela sv. Jakuba Většího v Jihlavě, doplněné o keramiku a kovové nálezy. Součástí expozice je i aranžované naleziště s maketou kostrového pohřbu s milodary, kde si mohou děti vyzkoušet práci archeologa.
Expozici geologie Českomoravské vrchoviny doplňuje několik raritních ukázek patří k nim největší na světě známý krystal sekaninaitu z Dolních Borů, velká leštěná deska ametystu z Bochovic, stonařovský meteorit nebo velké ukázky selenidů z Bukova.
Dlouhodobá výstava Živá příroda Českomoravské vrchoviny, představující návštěvníkům rostlinná a živočišná společenstva základních biotopů zdejšího regionu, tedy vod, luk a pastvin, rašelinišť a lesů. K nejpřitažlivějším patří reprezentační kolekce velkých sudokopytníků vystavená volně bez zábran. Velmi bohatá kolekce exponátů zaujme asi nejvíce děti. Kdy jindy se mohou zblízka podívat na obrovité prase divoké, jelena evropského, daňka skvrnitého, siku východní, srnce nebo muflona?
Expozice Chráněná území Jihlavska seznamuje návštěvníky se zvláště chráněnými územími jihlavského regionu (bývalý okres Jihlava). V zadní části domu č. 57 se nalézá malý vnitřní dvůr, který byl přestavěn po požáru města v roce 1551 v čistě renesančním duchu.
V expozice nejstarších a nejnovějších dějin regionu si prohlédnete ukázky středověkého sklepení domu, seznámíte se s dolováním stříbra a mincování na Českomoravské vrchovině a dozvíte se také o zajímavosti z historie města. V expozicích nechybí ukázky např. renesančních lázní, první jihlavské tiskárny a papírny, měšťanské a venkovské domácnosti,ale také řemeslné výrobky, pečetě a mince.
Rekonstrukce 2023
V první fázi se uskutečnila oprava fasád obou muzejních budov v celkové hodnotě cca 7,2 mil. Kč. Podle doložených historických fotografií a dokumentů proběhla revitalizace fasád, oken a dveří. Byly vytvořeny nové výkladce a okenice. Tyto staronové prvky, které byly jihlavskou veřejností velice chváleny, umožní mimo jiné i odpovídající prezentaci akcí pořádaných muzeem.
Druhou etapou, která zapříčinila dočasné uzavření jihlavského muzea, byla revitalizace stálých expozic. V rámci projektu byly nejstarší expozice zcela reinstalovány, v novějších byly doplněny např. interaktivní prvky, AV technologie a podobně.
Seznamte se s nově otevřeným Muzeem Vysočiny Jihlava, které nabízí unikátní expozice historických a přírodovědných sbírek.
Muzeum Vysočiny Jihlava bylo znovuotevřeno 22. září 2023 po rekonstrukci.
Muzeum nabízí expozice archeologických nálezů, geologie Českomoravské vrchoviny, živé přírody regionu a chráněná území Jihlavska.
V expozici geologie lze vidět největší na světě krystal sekaninaitu, leštěnou desku ametystu, stonařovský meteorit a velké ukázky selenidů.
Děti se mohou v muzeu vyzkoušet práci archeologa a blíže se podívat na různé živočišné druhy v expozici Živá příroda.
Hlavní atrakcí jsou velké exponáty sudokopytníků, jako je divoké prase, jelena evropského, daňek skvrnitý a další.
Museum nabízí informace o dolování stříbra, mincování a historii města, včetně ukázek středověkého sklepení a jihlavské tiskárny.
V rámci rekonstrukce byly opraveny fasády, okna a dveře a byly přidány nové výkladce a okenice.
K artefaktům patří kosterní ostatky, keramika a kovové nálezy z archeologických vykopávek.
Muzeum je atraktivní pro rodiny s dětmi, historiky, archeology a všechny zájemce o přírodní a historické sbírky regionu.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.