ÚvodAktualityMuzejní noc 2024: jaká muzea se otevřou druhý červnový víkend?
Kultura

Muzejní noc 2024: jaká muzea se otevřou druhý červnový víkend?

  • 3. června 2024
Symbolické vstupné, speciální programy i mimořádné zážitky a setkávání – o tom všem je Muzejní noc 2024, která pokračuje v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Seznam míst, která je možné v tyto dny (večery) navštívit vám přináší portál Kudy z nudy.
Muzejní noc v Bechyni 2025

6. 6.
Muzejní noc v Bechyni 2025

K Muzejní noci v Bechyni se dne 6. 6. připojí Městské muzeum, Alšova jihočeská galerie, Hasičské muzeum, Muzeum turistiky, Panství Bechyně.

Muzejní noc v Muzeu Napajedla 2025

6. 6.
Muzejní noc v Muzeu Napajedla 2025

Zažijte Muzeum Napajedla jinak! V Napajedlích se k festivalu Muzejní noc připojí v pátek 6. června 2025.

Muzeum Beskyd Frýdek-Místek na zámku Frýdek – bývalé vězení zbojníka Ondráše Památky

Muzeum Beskyd Frýdek-Místek na zámku Frýdek – bývalé vězení zbojníka Ondráše

Dříve strážní hrad nad řekou Ostravicí se během staletí proměnil v zámek. Dnes je sídlem Muzea Beskyd Frýdek-Místek. Během návštěvy na vás čekají zámecké interiéry, interaktivní muzejní expozice Beskydy – příroda a lidé i výstavy, nejen z bohatých sbírek muzea.

Oblastní muzeum v Ústí nad Labem Kultura

Oblastní muzeum v Ústí nad Labem

Muzeum v centru města Ústí nad Labem vlastní rozsáhlé sbírky z oblasti přírodních věd, archeologie, historie a umění. K největším souborům patří sbírky přírodovědné, které vznikaly již od konce 19. století.

Oblastní muzeum v Chomutově Kultura

Oblastní muzeum v Chomutově

Oblastní muzeum návštěvníkům nabízí stále expozice, krátkodobé výstavy věnované regionální historii, akce pro rodiny s dětmi i školní koletivy, přednášky, workshopy ale také atrativní historické prostory. Navštivte reprezentativní sály, vyhlídkovou věž, radniční sklepení nebo mnišský dvoreček.

Vlastivědné muzeum v Slaném Památky

Vlastivědné muzeum v Slaném

Muzeum v Slaném bylo založeno v roce 1885. V roce 1940 trvale zakotvilo v této budově. Od počátků bylo budováno jako vlastivědné. Převážily v něm sbírky archeologické, historické a národopisné. V roce 2024 byla otevřena moderní expozice Království soli pod Slánskou horou.

Park a skanzen Rochus v Uherském Hradišti Kultura

Park a skanzen Rochus v Uherském Hradišti

Přírodní a kulturně-historický areál Park Rochus spolu s územím přilehlých vinohradů nabízí občanům i návštěvníkům města značený vyhlídkový turistický okruh, možnosti procházek přírodou, rodinných výletů i prohlídku skanzenu s našimi průvodci.

 Zámeček Ernestinum – Galerie Františka Drtikola Příbram Kultura

Zámeček Ernestinum – Galerie Františka Drtikola Příbram

V historické budově příbramského Zámečku Ernestinum je umístěna galerie Františka Drtikola. Drtikolovo rodné město připravilo ve spolupráci s pražským Uměleckoprůmyslovým museem výběr z autorova fotografického díla let 1901 – 1935 ve formě výstavních faksimilií.

Muzeum Českého ráje v Turnově Kultura

Muzeum Českého ráje v Turnově

Nádhera a pestrost drahých kamenů, ale také muzeum plné zábavy, akce i poučení – to je Muzeum Českého ráje v Turnově. Muzeum v Turnově vám ukáže bohaté sbírky z archeologie, etnologie, mineralogie, historie, umění či horolezectví.

Muzeum nákladních automobilů Tatra Kultura

Muzeum nákladních automobilů Tatra

Legendární Drtikolka, kamion, s nímž Karel Loprais vyhrál Rallye Paříž–Dakar, oba obytné vozy, s nimiž cestovatelé Zikmund a Hanzelka projeli svět, a dalších několik desítek skvostů nejstarší české automobilky, to vše na vás čeká v muzeu nejstarší české automobilky v Kopřivnici!

Městské muzeum a galerie Holešov Kultura

Městské muzeum a galerie Holešov

Městské muzeum a galerie v Holešově pečuje o cca 12 502 sbírkových předmětů především z oblasti historie, etnografie, archeologie a výtvarného umění, většinou pocházejících z území mikroregionu Holešovsko.

Galerie buddhistického umění ve vodárenské věži v Třeboni Kultura

Galerie buddhistického umění ve vodárenské věži v Třeboni

Galerie buddhistického umění ve vodárenské věži od významného českého architekta Jana Kotěry je technickou památkou, uměleckou galerií a rozhlednou – tři mimořádná překvapení a netradiční propojení dvou světů na vás čekají v jediné věži v Třeboni Na Kopečku.

Městské muzeum Bechyně Kultura

Městské muzeum Bechyně

Expozice muzea v Bechyni se věnuje historii regionu s ohledem na keramickou a kamnářskou tradici, dále je zde zajímavá část archeologická a milovníci historie mohou nahlédnout do selské jizby. Pozornost je věnována také technickým dílům, jako je stavba bechyňského mostu a elektrifiková trať Elinka.

Muzeum Napajedla s expozicí hraček v bývalém klášteře Kultura

Muzeum Napajedla s expozicí hraček v bývalém klášteře

Muzeum Napajedla láká jak malé návštěvníky na stálou expozici hraček, tak i ty dospělé na dočasné výstavy a historické stálé expozice. Muzeum se nachází v objektu bývalého kláštera.

Městské muzeum Františkovy Lázně Kultura

Městské muzeum Františkovy Lázně

Přijďte si prohlédnout více než 600 starých fotografií z konce 19. a počátku 20. století, originál sochy Frantíka Adolfa Mayerla z r. 1923 do Městského muzea Františkovy Lázně.

Památník Karla Čapka ve Strži – letní sídlo slavného spisovatele na Dobříšsku Kultura

Památník Karla Čapka ve Strži – letní sídlo slavného spisovatele na Dobříšsku

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska navštivte dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 – 1938. Najdete tu expozici, zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku.

Městské muzeum Bílovec Kultura

Městské muzeum Bílovec

Muzeum Bílovec sídlí s měšťanském domě vedle náměstí. Audioprůvodce – písař Johann vás provede muzeem, kde zjistíte mnoho zajímavostí o historii města, nebo také něco k bývalé továrně Salcher. V kouzelném sklepení máme skřítky Picmochy, kteří jsou součástí Pohádkového Poodří.

Městské muzeum Nový Bydžov Kultura

Městské muzeum Nový Bydžov

Muzeum založené již v roce 1888 zaujímá nyní dvě poschodí secesní budovy spořitelny na Masarykově náměstí. Vedle historické muzejní expozice mohou návštěvníci poznat i bohatou galerii výtvarných děl 19. a 20. století, stálou výstavu Bydžov známý a neznámý a pravidelné výstavy.

Skelmistrovský dům v Křižánkách – Galerie na Milovské huti U Křižánek Památky

Skelmistrovský dům v Křižánkách – Galerie na Milovské huti U Křižánek

Zrekonstruovaný starý skelmistrovský dům, kde můžete navštívit muzeum milovského skla a projít si naučnou stezku. Milovská huť byla založená v roce 1835. V expozici Galerie na Milovské huti uvidíte přes 1300 exponátů z období 17., 18., 19. století.

Městské muzeum Týn nad Vltavou – interaktivní hravé muzeum s expozicí vltavínů Kultura

Městské muzeum Týn nad Vltavou – interaktivní hravé muzeum s expozicí vltavínů

Městské muzeum Týn nad Vltavou prošlo rekonstrukcí a v roce 2015 zde byla otevřena nová interaktivní expozice. Jednu z jejích hlavních částí tvoří expozice vltavínů, která patří k největším u nás, je zde přes 1000 kusů.

Muzeum řemesel Moravské Budějovice Kultura

Muzeum řemesel Moravské Budějovice

Muzeum řemesel bylo roku 2022 otevřeno po modernizaci a rozšíření expozic. Ty se věnují zaniklým a zanikajícím řemeslům, archeologickým nálezům Moravskobudějovicka a historii města od nejstarších dob po rok 1945.

Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech Kultura

Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech

Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech ve specializaci oboru paleontologie dokumentuje celou oblast Barrandienu, ve specializaci na železářství dokumentuje Rokycansko, Plzeňsko a Berounsko, v oboru botanika i Brdy a Křivoklátsko.

Muzeum T. G. M. Rakovník – dočasně uzavřeno Kultura

Muzeum T. G. M. Rakovník – dočasně uzavřeno

Městské muzeum v Rakovníku vzniklo v souvislosti s Národopisnou výstavou českoslovanskou v roce 1895. Prohlédnete si zde expozice věnované vývoji Rakovnicka od pravěku do 19. století či expozici rakovnické továrny vyrábějící keramický obkladový materiál nesoucí světoznámou značku RAKO.

Muzeum Kořenec Kultura

Muzeum Kořenec

Muzeum sídlí v prostorách části zemědělské usedlosti č.p.16. Nachází se zde expozice kořeneckého kroje a prezentována je i historie národopisných souborů Kořeňák a Kořeňáček, nositelů folklórních tradic obce.

Muzeum Otokara Březiny v Jaroměřicích nad Rokytnou Kultura

Muzeum Otokara Březiny v Jaroměřicích nad Rokytnou

Muzeum Otokara Březiny bylo zřízeno Společností Otokara Březiny v roce 1931 v domě, kde až do své smrti bydlel.

Zámek Ohrada – Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou Zážitky

Zámek Ohrada – Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou

Na loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou najdete muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství Národního zemědělského muzea. Muzeum na Ohradě je jedním z nejstarších lesnicko-loveckých muzeí v Evropě.

Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska Kultura

Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska

Mariánská Týnice u Kralovic patří ke skvostům barokní architektury západních Čech. Někdejší poutní místo bývalého cisterciáckého kláštera je sídlem Muzea a galerie severního Plzeňska. Areál, který je od roku 2018 na seznamu národních kulturních památek, je v majetku Plzeňského kraje.

Muzeum středního Pootaví Strakonice Kultura

Muzeum středního Pootaví Strakonice

Muzeum sídlí v prostorách strakonického hradu a nabízí návštěvníkům unikátní expozice dud a dudáctví, historie textilní výroby, loutek, motocyklů a zbraní značky ČZ a jedinečnou expozici věnovanou řádu maltézských rytířů. Součástí prohlídky je také kapitulní síň s ambitem a vyhlídková věž Rumpál.

Národní zemědělské muzeum Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny Kultura

Národní zemědělské muzeum Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny

Muzeum zve na interaktivní expozice Krajina Lednicko-valtického areálu, Národní expozice vinařství a Tajemný život v půdě. V letech 2017–19 prošlo rozsáhlou proměnou. Významnou je sbírka historických lisů. Na nádvoří muzea je venkovní posezení a pavilon se sezonními výstavami.

Blatské muzeum v Soběslavi – Smrčkův a Rožmberský dům Kultura

Blatské muzeum v Soběslavi – Smrčkův a Rožmberský dům

Blatské muzeum v Soběslavi je součástí Husitského muzea v Táboře. Sídlí ve dvou renesančních budovách: ve Smrčkově domě a Rožmberském domě, který od roku 2024 prochází rekonstrukcí a je uzavřen.

Muzeum Hořovicka ve Starém zámku v Hořovicích Kultura

Muzeum Hořovicka ve Starém zámku v Hořovicích

Muzeum Hořovicka na Starém zámku je pobočkou Muzea Českého krasu. Expozice představuje historii i řemesla zdejšího regionu, tradiční výrobu cvočků i harmonik. Nechybí ani herní prvky pro dětské návštěvníky. Lze si jako suvenýr zakoupit brožurku TRIPPER s úkoly a vyrazit sami na prohlídku města.

Podlipanské muzeum v Českém Brodě Kultura

Podlipanské muzeum v Českém Brodě

Podlipanské muzeum v Českém Brodě bylo založeno již v roce 1896 a sídlí v pozoruhodné secesní budově, postavené podle projektu architekta Antonína Balšánka, kterou obklopuje původní zahrada.

Slezské zemské muzeum – historická výstavní budova Kultura

Slezské zemské muzeum – historická výstavní budova

Slezské zemské muzeum je nejstarším veřejným muzeem v Česku. Jeho historie sahá až do roku 1814. Se svými 2 400 000 sbírkovými předměty je zároveň třetím největším muzeem v ČR. Muzeum neplní pouze funkci vědeckovýzkumnou a sbírkotvornou, ale nabízí svým návštěvníkům řadu výstav a kulturních akcí.

Vlastivědné muzeum v Dobrušce Kultura

Vlastivědné muzeum v Dobrušce

Muzeum má pět stálých expozic v šesti budovách. Čtyři z nich jsou kulturními památkami.

Muzeum a Památník města Velké Opatovice Kultura

Muzeum a Památník města Velké Opatovice

Muzeum a Památník města Velké Opatovice se nachází na zámku. V interiérech jsou vystaveny expozice s historicko-vlastivědnou tématikou a pamětní síň akademického sochaře Karla Otáhala.

Regionální muzeum města Žďár nad Sázavou – Moučkův dům – sídlo muzea Kultura

Regionální muzeum města Žďár nad Sázavou – Moučkův dům – sídlo muzea

Stálá expozice dějin města. Naleznete v ní prvorepublikový obchod a měšťanský salón, poznáte díla žďárského malíře Antona Johanna Ferenze, seznámíte se s historií tašky síťovky a dozvíte se, kdo byl slavný vrchní Jan Alois Ulrich, jehož duch ve Žďáře strašil a možná opět straší.

Muzeum českého granátu Třebenice Kultura

Muzeum českého granátu Třebenice

Muzeum českého granátu Třebenice nabízí ucelený přehled těžby a zpracování českého granátu. České granáty si můžete nejen prohlédnout, ale i sami nasbírat přímo před muzeem či v dovezeném granátovém písku.

Dům Štěpánka Netolického v Třeboni Kultura

Dům Štěpánka Netolického v Třeboni

V Domě Štěpánka Netolického je zřízena stálá expozice, která je věnována třeboňskému rybníkářskému dědictví a osobnosti rybníkáře a stavitele Štěpánka Netolického. Kromě stálé expozice nabízí objekt jedinečné galerijní prostory, konají se zde přednášky, výtvarné dílny, workshopy a kulturní akce.

Expozice Ztracená tvář Hané v Kojetíně Kultura

Expozice Ztracená tvář Hané v Kojetíně

V zadní části v budově Vzdělávacího a informačního centra na Masarykově náměstí v Kojetíně si můžete prohlédnout velmi pěknou národopisně koncipovanou expozici kojetínského muzea s názvem Ztracená tvář Hané.

Další aktuality

Historická šlechtická divadla: tipy, kam do divadel na hradech a zámcích

Městská divadla s dlouhou historií bývají okázalé budovy s nádhernými interiéry, která neodmyslitelně patří do kulturního života tamních obyvatel po řadu generací. O to překvapivější může být, že i na mnoha zámcích se najdou unikátní scény, které sloužily domácímu publiku z řad šlechty, jejich přátel i lidí z blízkého okolí. Mnohé z nich fungují i v dnešní době a těší se zájmu návštěvníků nejen při kulturních akcích, ale také na prohlídkách, jež se věnují zámecké divadelní historii. Na portálu Kudy z nudy najdete takových zajímavých scén hned několik, od starých a velmi vzácných až po nově vzniklé amfiteátry, zasazené v parcích a zahradách.
4. duben 2025 8:00
Kultura

Česko ve filmu: režisér Miloš Forman, filmy československé nové vlny i hollywoodské trháky

Miloš Forman, jeden z největších českých a světových filmových režisérů, za sebou zanechal nezapomenutelnou filmovou stopu. Od československé nové vlny až po hollywoodské oscarové triumfy, každý z jeho filmů nabídl nejen silný příběh, ale i zajímavé lokace, kde se natáčelo. Jeho tvorba je charakteristická věrností lidskému příběhu, důvtipným humorem a schopností vyprávět o společnosti s jemnou ironií i hlubokým porozuměním. Podívejte se s Kudy z nudy na jeho nejznámější snímky, na zajímavosti, které je provázely, i místa, kde se natáčely.
2. duben 2025 11:18
Kultura

Velikonoce pro děti: tvůrčí a zábavné dílny, prohlídky a programy

Malování vajíček, vystoupení folklorních souborů, stánky s občerstvením, barevné kraslice, stuhy a pentle a rašící jarní břízky – to všechno slibují velikonoční jarmarky a trhy, které se budou konat v období Velikonoc, které letos připadají na 18. až 21. dubna 2025. Na portálu Kudy z nudy objevíte bezpočet akcí, dvacet z nich vám představíme podrobněji.
2. duben 2025 9:00
Kultura

Tipy na místa, kde objevíte obrazy barokního malíře Petra Jana Brandla

Petr Brandl (1668 Praha – 1735 Kutná Hora) přední představitel českého vrcholného baroka, jehož bouřlivý život se odrážel i v jeho díle, které nás dodnes ohromuje. Nejprve navštěvoval jezuitskou školu, umění malířství se naučil v letech 1683 až 1688 u dvorního malíře Kristiána Schrödera, který pracoval také jako správce hradní obrazárny. Tam se také Brandl pod jeho vedením seznámil s díly italských a holandských mistrů. V roce 1694 se Brandl stal mistrem ve Staroměstském malířském cechu. Nelze mu upřít vytříbený styl propracovanosti šerosvitu a světelných zdrojů. Oceňována je i jeho práce s prostorovostí obrazových scén. Jeho práce naleznete na mnoha místech – kam se za nimi vypravit vám napoví portál Kudy z nudy.
26. březen 2025 8:46
Kultura

Cesty za uměním: renesanční malíř Raffael Santi, krásné madony i andělé jako rošťáci

Dáma s jednorožcem či Dáma se závojem, Athénská škola, proslulá Sixtinská madona, Madona della Sedia anebo Madona v zeleni: to jsou nejznámější díla jednoho z největších malířů vrcholné renesance, Raffaela Santiho (1483–1520). Italský umělec, který si podmanil dvůr papeže Julia II. i samotný Vatikán, překvapivě vydechl naposledy v den svých sedmatřicátých narozenin. Podívejte se s Kudy z nudy, jak se jeho umělecký odkaz otiskl v českých zemích a kde můžete jeho díla spatřit na vlastní oči?
25. březen 2025 10:03
Kultura

Noc divadel 2025: užijte si večer plný zábavy a největší divadelní svátek v Evropě

Největší divadelní svátek proběhne na konci března, v sobotu 29. 3. 2025 s podtitulem „Sousedství“ a opět nabídne prohlídky, divadelní dílny, diskuse s tvůrci, představení a performance, které v běžném programu nenajdete – zdarma nebo za symbolické vstupné. Noc divadel koná v nejbližší sobotu v týdnu, v němž celosvětově slavíme Světový den divadla, který připadá na 27. března.
24. březen 2025 17:00
Kultura

Oslavte mezinárodní den loutkového divadla výletem za loutkami

Na 21. březen připadá Mezinárodní den loutkového divadla, a protože má české loutkářství letitou tradici, vzpomeňte si na dřevěné herce, za kterými se můžete i se svými dětmi vypravit do některého z divadel nebo muzeí. České loutkářství se dostalo dokonce na Seznam nehmotného dědictví UNESCO, kam bylo zařazeno 1. prosince 2016. Kouzlo loutkového divadla a krásu českých loutek objevíte například v Chrudimi, Prachaticích, Českém Krumlově nebo v Plzni.
21. březen 2025 9:00
Kultura

Svatý Josef: zvyky a tradiční srdce z perníku

Na 19. březen připadá svátek často užívaného mužského jména, kterým je Josef čili Pepík. Oblíbené české jméno má prastarý hebrejský původ a znamená „Bůh ti dá následovatele“. V našich končinách se kolem tohoto data tradičně koná spousta „josefských“ akcí. Znáte ale i zvyky, které se na Josefa dodržovaly? Anebo proč se Josefům vlastně říká Pepík? Připomeneme si i několik pranostik, které v tak významný den nemohou chybět.
19. březen 2025 11:00
Kultura