ÚvodAktualityJakub Krčín, Půta Švihovský a kníže Metternich: osobnosti, které odnesl čert
Zážitky

Jakub Krčín, Půta Švihovský a kníže Metternich: osobnosti, které odnesl čert

Poslechněte si audio verzi článku
Snad žádná pohádková postava neudělala takovou kariéru jako čert. Rohatí pekelníci se pletou do spousty přísloví a přirovnání, natáčí se o nich pohádky a své stopy hojně zanechávají i ve všech koutech Čech, Moravy a Slezska. Pojďte s Kudy z nudy zjistit, kde nechali čerti nejvýraznější stopy a koho odnesli do pekla? Anebo neodnesli a všechno je jen dílo lidské fantazie?
I když jsme už čerty dávno odsunuli do pohádek a pověstí, žijí mezi námi dál. Stačí se podívat na Kudy z nudy, a objevíte spousty pekelných stop. Některé dokonce patří ve svých kategoriích k mimořádně oblíbeným výletním místům, namátkou skalní útvary Čertovy hlavy na Kokořínsku a Ďáblova prdelČeské Kanadě anebo Muzeum čertůÚštěku. Tím to ale zdaleka nekončí: v Chotěboři mají vyhlídku Čertův stolek a sochu čerta, který hraje šachy, v Beskydech stojí Čertův stůl a od města Sázavy – ano, tam, kde svatý Prokop oral s čertem a mimo jiné se jim společně povedlo vyorat koryto řeky Sázavy – na sever vede Čertova brázda. Zkrátka spousta po čertech hezkých míst, co říkáte?



Jenže čerti u nás řádili i jinak. Víte, které historické osobnosti odnesli do pekla?
 

Odkud čerti odnesli pana Půtu Švihovského?

Určitě i vy občas zažíváte chvíle, kdy vás berou všichni čerti. Nepochybně je prožíval i Půta Švihovský (1450–1504), člen starobylého šlechtického rodu Švihovských z Rýzmberka. Jeden z nejvlivnějších a nejbohatších mužů své doby, kultivovaný a vzdělaný, prý byl vyhlášený tyran a cholerik. Pohár pekelné trpělivosti přetekl v létě 1504, když bylo panu Půtovi přibližně padesát let. Dva hrady v Pošumaví dodnes vedou spor, jestli si pro pana Půtu přišel čert na Rabí nebo s ním vyrazil strop na Švihově. Nakonec ho ale rohatí zase vrátili zpátky na zem, protože pan Půta spořádaně sní svůj věčný sen v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Horažďovicích, u kláštera, který sám založil. Na nádherném a obřím náhrobku z červeného mramoru je vyobrazen v životní velikosti, po stranách náhrobku pak je vytesána část oslavné básně, kterou Půtovi napsal jeho přítel Bohuslav Hasištejnský.


 

Tajemství prázdného hrobu Jakuba Krčína

Slavný rybníkář Jakub Krčín z Jelčan (1535–1604) sice byl na svou dobu vynikající ekonom a manažer, ale vyjít s ním bylo... složité. Muže, který „jen na rybníky laskav byl“ kvůli tvrdému jednání a zacházení s poddanými už během jeho života provázely pověsti, že se pro úspěch svého díla spolčil s čertem. Nakonec mu to ale naštvaní poddaní z Třeboně definitivně spočítali po smrti: každoroční letní slavnosti připomínají pověst, v níž bývá Jakub Krčín vždy na jeden den propuštěn z pekla, a právě tehdy si Třeboňští jeho památku připomínají velkolepými slavnostmi. Nechybí při nich efektní průvody, divadelní představení, hudební koncerty, pestrý jarmark ani bohatý program určený dětem.



Na rozluštění ale dodnes čeká jedna záhada. Jakub Krčín strávil závěr života na tvrzi v Obděnicích, a ve zdejším kostele Nanebevzetí Panny Marie si také nechal zřídit hrob s pěkným náhrobkem. Jenže nachystaný hrob zůstal prázdný, na monumentální náhrobek s latinským epitafem nikdy nebyl doplněn letopočet úmrtí. Podle pověstí Krčína odnesl čert, pravděpodobnější ale je, že zemřel při pobytu u své dcery a byl pochován v kostele sv. Vavřince v Prčici. Prý se tam kdysi dokonce našel zbytek náhrobní desky s vytesaným jménem Krčín, ale kdoví, kam ho čerti odnesli?
 

Alchymista Kelley a jeho prokleté město

Magistr Edward Kelley z filmu Císařův pekař a Pekařův císař byl intrikán, podvodník a šejdíř, který předstíral, že umí vše, ale ve skutečnosti neuměl nic. Skutečnost sice byla trochu jiná, ovšem nakonec byl renesanční dobrodruh a alchymista na příkaz císaře Rudolfa II. roku 1596 uvězněn na hradě Hněvíně a o rok později zde ve dvaačtyřiceti letech zemřel.



Pověst říká, že před svou smrtí proklel hrad Hněvín i s městem Most. Ta kletba se vyplnila: původní hrad byl zbořen a starý Most zmizel z povrchu země kvůli těžbě uhlí. A Kelley? Ten na rozdíl od dvou předchozích celebrit hrob vůbec nemá. Podle legendy byla rakev s jeho tělem převezena na lodi přes jezera ke Krušným horám, kde pak anglického alchymistu pochovali. Podle legend to bylo někde u zámku Jezeří: za prvé tu objevili pečeť se symbolem kamene mudrců, za druhé podle alchymistova proroctví mělo být místo jeho posledního odpočinku uchráněno před zkázou. Možná právě magistr Kelley ochránil zámek před demolicí kvůli rozšiřujícím se hnědouhelným dolům.

Ještě divočejší teorie vypráví, že Kelley měl k dispozici i anglické knihy a do rukou se mu mohla dostat hra jistého Williama Shakespeara, nazvaná Romeo a Julie. Kelley si také mohl připravit tinkturu, která ho přivedla na práh smrti, a lékař by pak konstatoval smrt. Tělo zdánlivě mrtvého alchymisty bylo převezeno ke Krušným horám, a po krátkém čase v rakvi Kelley prožil další dlouhá léta na svobodě.
 

Metternich dojel na čertovi do Anglie

Ačkoli 19. století už čertům moc nepřálo, pro jednu osobnost si pekelníci přišli: když kancléř Metternich v revolučním roce 1848 abdikoval, vzdal se svých funkcí a odešel do exilu, ve Vídni slavili jeho odchod karikaturou, na níž knížete odnáší čert. Čert ho ovšem odnesl „jen“ do Anglie, odkud se po třech letech Metternich vrátil. Po zbytek života střídavě žil ve Vídni a na svých panstvích v Čechách.
Naučná stezka Petrovicko – poznejte Kraj kamenů Příroda

Naučná stezka Petrovicko – poznejte Kraj kamenů

Pro jižní část Sedlčanska, Petrovicko, se ujal výstižný název Kraj kamenů. Po jeho krásách vás provede naučná stezka, díky níž poznáte plno roztodivných balvanů rozličných tvarů, velikostí a pojmenování, nádhernou přírodu se vzácnými živočichy i květinami a dokonce i jeskyněmi.

Zřícenina hradu Prácheň u Horažďovic Památky

Zřícenina hradu Prácheň u Horažďovic

Nedaleko města Horažďovic se na vrcholu kopce Prácheň (504 m n. m.) nalézá zřícenina kdysi rozsáhlého hradu Prácheň. Dochovány jsou pouze zbytky věží, hradeb a bašt.

Expozice třeboňského rybníkářského dědictví v Třeboni Kultura

Expozice třeboňského rybníkářského dědictví v Třeboni

Centrum třeboňského rybníkářského dědictví naleznete v Třeboni, v domě, kde bydlel sám Štěpánek Netolický. Jeho součástí je stálá interaktivní expozice věnovaná dvěma nejvýznačnějším osobnostem našeho rybníkářství – Štěpánkovi Netolickému a Jakubu Krčínovi.

Hrad Hněvín v Mostě – krásný výhled na město Životní styl

Hrad Hněvín v Mostě – krásný výhled na město

Jednou z největších dominant Mostecka a samotným symbolem města Most je replika starého hradu Hněvín, která slouží jako výletní místo turistů. Součástí komplexu je i vyhlídková věž, ze které si prohlédnete krajinu od úpatí Krušných hor až po České středohoří.

Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy Kultura

Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy

Muzeum vás zavede do atmosféry renesanční půdní laboratoře Edwarda Kelleyho. Připraven je pro vás zážitek na jaký se nezapomíná a jaký si budete chtít časem zopakovat.

Po stopách šlechtických rodů: výlet na Švihov a Rabí za panem Půtou Švihovským z Rýzmberka

Po stopách šlechtických rodů: výlet na Švihov a Rabí za panem Půtou Švihovským z Rýzmberka

Až na rozlehlém nádvoří hradu Rabí uvidíte pobíhat ohnivého psa anebo u hradeb vodního hradu Švihova zahlédnete ďábla, kterak rajtuje na černém praseti, nemusíte dlouho pátrat po důvodech a hlavním viníkovi. Drtivá většina příšer, pověstí a báchorek ze Švihova a Rabí má jediného hrdinu: pana Půtu Švihovského z Rýzmberka.

Švihovští z Rýzmberka – šlechtický rod, který nechal přestavět Švihov, Rabí a další hrady

Švihovští z Rýzmberka – šlechtický rod, který nechal přestavět Švihov, Rabí a další hrady

Švihovští z Rýzmberka byli starý český panský rod. Stejně jako Černínové z Chudenic svůj původ odvozovali od prastarého rodu Drslaviců, s nimiž je spojovalo i stejné erbovní znamení. První zprávy o nich máme z přelomu 12. a 13. století, kdy sídlili v Plzni.

Pěšky i na kole Šumavou na Čertovo a Černé jezero

Pěšky i na kole Šumavou na Čertovo a Černé jezero

Nádhernou šumavskou krajinu v okolí ledovcových jezer odnedávna opěvují spisovatelé, básníci a hudebníci. Všichni, kdo sem jednou zavítali, se pravidelně vrací, aby načerpali energii sálající z vodních hladin i okolních lesů. Na procházky Šumavou si určitě nezapomeňte přibalit dalekohled. Bude se vám hodit na vyhlídkách a při troše štěstí uvidíte také divokou zvěř.

Historický areál Burk na Kittelovsku – místo tajuplných legend Památky

Historický areál Burk na Kittelovsku – místo tajuplných legend

V obci Krásná, 5 km jižně od Jablonce n. Nisou, leží historický areál zvaný Burk vybudovaný v 18. století slavným doktorem Kittelem. Nově zrekonstruovaný tajuplný dům je opředený legendami spojenými s ďáblem i aktivitami samotného doktora.

Věda a historie není nuda: pražská NEJ aneb po stopách „jiných“ pražských zajímavostí

Věda a historie není nuda: pražská NEJ aneb po stopách „jiných“ pražských zajímavostí

Praha nabízí spousty zajímavých a kuriózních míst. Některá jsou všeobecně známá, o jiných ale zdaleka každý neví. Pojďte se s portálem Kudy z nudy seznámit třeba s nejstarší pražskou dopravní značkou, uličkami, které se na noc zamykají, historickými patníky a nárožníky anebo s rekordy pražského metra. Objevte Prahu jak ji neznáte!

Věda a historie není nuda: 250 let od narození knížete Metternicha

Věda a historie není nuda: 250 let od narození knížete Metternicha

Padesát let ve vrcholných politických funkcích. Rozhodnutí, která měnila Evropu. A k tomu bohatství, okázalá reprezentativní sídla a žádné soudní tahanice kvůli korupci. Neuskutečnitelný sen pro dnešní politiky jeden muž skutečně žil: seznamte se s knížetem Metternichem, který se narodil právě před 250 lety.

Věda a historie není nuda: proměny kostelů, kaplí a klášterů

Věda a historie není nuda: proměny kostelů, kaplí a klášterů

S nadšením pročítáte lifestylové magazíny a články o tom, jak si lidé v Londýně, na anglickém venkově, v USA nebo ve Skandinávii přestavěli staré kostely v moderní bydlení? Obdivujete snímky s vysokými vitrážovými okny, impozantně vysokými stropy a prostorem, který nezapře původní účel? Možná to nevíte, ale taková místa se dají najít i v České republice. Je jich málo, ale existují.

Pohádková a filmová putování Českým rájem

Pohádková a filmová putování Českým rájem

Český ráj je doslova rájem i pro natáčecí štáby. Celá oblast patří vůbec k nejfrekventovanějším filmovým destinacím v Čechách. Velmi oblíbenou lokací filmařů je malebná víska Vesec u Sobotky, Hruboskalské skalní město a řada hradů a zámků, jako je například Sychrov, Valečov, Kost i Trosky. Vydejte se za hrdiny svých oblíbených filmů do kraje skal a roubenek.

7 věcí, které nevíte o… nejznámějších českých pověstech

7 věcí, které nevíte o… nejznámějších českých pověstech

Blaničtí rytíři, praotec Čech, hrdinný kůň Šemík, česká verze krvavé paní z Čachtic, zlý rybníkář Krčín anebo slavná bílá paní rožmberská. Máte dojem, že o nich už bylo napsáno úplně všechno a slyšeli jste to přinejmenším stokrát? Přesvědčíme vás, že ještě pořád se zpod nánosu „kdysi“, „prý“ a „možná“ dá vykutat leccos zajímavého.

Můstky, Mostky, Mostiště a jeden zapomenutý středověký most s tajemstvím

Můstky, Mostky, Mostiště a jeden zapomenutý středověký most s tajemstvím

Historie, romantika a trocha tajemství, tím vším jsou opředeny nejstarší kamenné mosty u nás. Určitě vás teď napadne Karlův most přes Vltavu, písecký Kamenný most nebo barokní most v Náměšti nad Oslavou. Znáte ale například kamenný most v podhůří Železných hor, kde dokonce samotná obec dostala název podle něj – Kamenné Mosty? Vydejte se na výlet po nejstarších mostech České republiky a možná budete překvapeni, jaké příběhy se za nimi ukrývají...

Jakub Krčín z Jelčan – nejznámější český rybníkář

Jakub Krčín z Jelčan – nejznámější český rybníkář

Nejznámější rybníkář Jakub Krčín z Jelčan (18. července 1535, Kolín – asi mezi 18. lednem a 10. únorem 1604, ?) nastoupil do služeb Rožmberků v době, kdy jihočeská krajina čekala na dokončení rybničního díla. Dočkala se ho v podobě nejslavnějších Krčínových děl, slavného rybníku Svět a našeho největšího rybníku Rožmberk.

Zábavný výlet pro děti: kolem Brněnské přehrady za veverkami na hrad Veveří

Zábavný výlet pro děti: kolem Brněnské přehrady za veverkami na hrad Veveří

Na Veveří devět věží, kdo nevěří, ať tam běží, říká jedna dětská říkanka. Ať už se na hrad Veveří vypravíte poprvé nebo posté, pohled na romantické středověké sídlo nad přehradou nás ohromí pokaždé. Nejlepší je samozřejmě přijet v hlavní sezoně lodí, ale hezkou procházku si užijete i v zimních měsících. Na konci výletu čeká poklad v podobě tajných podzemních chodeb, a kdo půjde ještě o kousek dál, dojde k obrovskému trůnu!

Za výstředním šarlatánem magistrem Kelly

Za výstředním šarlatánem magistrem Kelly

Byl Edward Kelly špion anglické královny na dvoře Rudolfa II. anebo jen výstřední lékárník a alchymista? Anebo podvodník, proslavený zpackanými útěky z hradů Křivoklát a Hněvín, kterého známe především jako záporného hrdinu z filmových komedií Císařův pekař a Pekařův císař?

Výprava za tajemným doktorem Kittelem do obce Krásná

Výprava za tajemným doktorem Kittelem do obce Krásná

Jan Josef Antonín Eleazar Kittel byl slavný lékař a léčitel z pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Za svého života se stal slavným, po smrti legendárním. Přijímal pacienty z Vídně, léčil šlechtu v daleké Praze, staral se i o chudé nemocné v širokém okolí Jizerských hor a Krkonoš.

Odnesl Krčína čert anebo objevil tajemství nesmrtelnosti?

Odnesl Krčína čert anebo objevil tajemství nesmrtelnosti?

Recept na výrobu zlata, elixír věčného mládí anebo jiné tajné nauky a kejkle? Co asi vedlo Jakuba Krčína z Jelčan (1531–1604), jehož známe především jako rožmberského regenta a spoluatora třeboňské rybniční soustavy, k vybudování alchymistické laboratoře na renesanční tvrzi v Křepenicích?

Za osudem paní Žofky do Ledče nad Sázavou

Za osudem paní Žofky do Ledče nad Sázavou

Hrdou dominantou města Ledče je hrad vypínající se na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou. Hrad patří tak k nejstarším kamenným šlechtickým sídlům v Čechách. V roce 1509 zde došlo k sice kuriózní, leč tragické nehodě, na kterou doplatila choť majitele panství Buriana Ledečského.

Jánský vršek na Malé Straně Památky

Jánský vršek na Malé Straně

Jánský vršek se rozprostírá na jihozápadním svahu pod Pražským hradem. Nejlépe přístupný je z Nerudovy ulice, kde za Bretfeldským palácem zahnete doprava a po schodech sejdete do míst, které davy turistů míjí.

Blatenská rybniční soustava Příroda

Blatenská rybniční soustava

První rybníky vznikaly na Blatensku už ve 14. století a jejich důmyslnou soustavu budoval i Jakub Krčín z Jelčan. Mnohé z nich v parném létě skýtají příjemné osvěžení, řada z nich je domovem proslulého blatenského kapra.

Bývalý kostel sv. Jana Evangelisty ve Švihově Památky

Bývalý kostel sv. Jana Evangelisty ve Švihově

Město Švihov má na svém katastru nejednu historickou raritu – a jednou z nich je i kostel, ve kterém se bydlí.

Městská památková rezervace Praha Památky

Městská památková rezervace Praha

Pražská památková rezervace patří k největším rezervacím světa. Vyhlášena byla v roce 1971 na území o rozloze 863 ha, kde se nachází 1322 památkových objektů všech architektonických stylů. Zahrnuje historické části Starého Města, Malé Strany, Hradčan a Pražského hradu, Nového Města a Vyšehradu.

Rybník Naděje u obce Frahelž na Třeboňsku Příroda

Rybník Naděje u obce Frahelž na Třeboňsku

Rybník Naděje leží přibližně tři kilometry od Lomnice nad Lužnicí a patří do CHKO Třeboňsko. Necelými 70 ha patří k větším rybníkům u nás a chovají se zde mimo jiné i slavní třeboňští kapři. Rybník je tedy chovný a není určen ke koupání.

Kaple sv. Prokopa a studánka Vosovka v Sázavě Památky

Kaple sv. Prokopa a studánka Vosovka v Sázavě

Jen necelé 2 km jihozápadně od Sázavského kláštera příjemnou cestou, která sleduje tok řeky Sázavy najdete kapličku sv. Prokopa nad studánkou jménem Vosovka. Její jméno je prý odvozeno od osiky, které se daří v blízkosti vody.

Rybník Rožmberk u Třeboně – velikán mezi rybníky Příroda

Rybník Rožmberk u Třeboně – velikán mezi rybníky

Rybník Rožmberk je nejen největší český rybník, ale také největší rybník na celém světě. Někdy je nazýván Jihočeským mořem. V letech 1584–90 jej vybudoval proslulý rybníkář Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Rybník Rožmberk leží 2 km severně od města Třeboně.

Netolická obora Příroda

Netolická obora

Bývalá rožmberská obora, zvaná Netolická, je historicky, krajinářsky a památkově jedinečný fenomén v jihočeské krajině. Rozkládala se v prostoru na západ od okraje města Netolice. Obora ze 16. století je dodnes příkladem unikátně zachovalé historické jihočeské krajiny s řadou starodávných rybníků.

Mladotovský palác neboli legendami opředený Faustův dům Památky

Mladotovský palác neboli legendami opředený Faustův dům

Faustův dům neboli Mladotovský palác se nachází na jižním konci Karlova náměstí. Pojmenování si dům vysloužil díky svým obyvatelům: alchymistovi Edwardu Kelleymu a později Ferdinandu Antonínovi Mladotovi ze Solopysk, který tu prý dělal hlučné chemické pokusy.

Dílna magistra Edwarda Kelleyho na hradě Hněvín v Mostě Zážitky

Dílna magistra Edwarda Kelleyho na hradě Hněvín v Mostě

Dílna magistra Edwarda Kelleyho je v sezóně 2023 z technických důvodů do odvolání uzavřena.

Kostel narození Panny Marie ve Strašíně Památky

Kostel narození Panny Marie ve Strašíně

Kostel v románském slohu zde byl vybudován kolem poloviny 13. století a později prošel gotickou přestavbou. Dnešní barokní podobu získal v letech 1736 – 1739. V této době se stal Strašín významným poutním místem, jehož význam upadl až po druhé světové válce.

Noc na Křivoklátě – ubytujte se jako hradní páni Ubytování

Noc na Křivoklátě – ubytujte se jako hradní páni

Zažijte neopakovatelné noci na Křivoklátě! Pohádková atmosféra s dechem dějin a luxusní ubytování pro váš komfort. Vybrat si můžete ubytování na "četnické stanici" nebo byt u Liščí bašty.

#světovéČesko a Lidový rok: tradiční rybníkářství a výlovy rybníků

#světovéČesko a Lidový rok: tradiční rybníkářství a výlovy rybníků

Podzimní výlovy rybníků bývají oblíbenou kratochvílí pro děti i dospělé. Vidět na vlastní oči rybáře, kteří vytahují sítě plné ryb, předvádějí své řemeslo v praxi a pomalu se loučí se sezonou, to je skutečně zážitek, který si málokdo nechá ujít. Vůně narychlo chystaných rybích specialit se mísí s vůní grogu a svařeného vína, nechybí atrakce pro děti a prodej čerstvých úlovků. Jak ale vlastně výlov probíhá a co všechno musí rybáři pohlídat?

#světovéČesko a Barborky, Lucky, Ambrož, krampusové a další tajemné postavy adventu

#světovéČesko a Barborky, Lucky, Ambrož, krampusové a další tajemné postavy adventu

Že na začátku prosince chodí Mikuláš se svou pekelně andělskou družinou, to ví i malé děti. Znáte ale další tajemné postavy adventu? Třeba bíle zahalené Lucky, Barborky, klovcové báby nebo Ambrože? A že čerti jsou vlastně mírumilovná stvoření, pokud je srovnáme s krampusy nebo děsivou potvorou jménem krvavá peruchta?

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.

#světovéČesko a výlet za Popelkou a zazděným mnichem na vodní hrad Švihov

#světovéČesko a výlet za Popelkou a zazděným mnichem na vodní hrad Švihov

Máte rádi pohádkovou atmosféru hradů, které obklopuje voda a jejich věže se zrcadlí na hladině? Nekorunovaným králem českých vodních hradů je Švihov, kdysi budovaný jako umělý ostrov, chráněný dvěma vodními příkopy a několika rybníky.

Karlovo náměstí v Praze – největší pražské historické náměstí Památky

Karlovo náměstí v Praze – největší pražské historické náměstí

Karlovo náměstí bylo při založení Nového Města pražského v roce 1348 určeno za centrum jižní části Nového Města. Karel IV. se svými staviteli navrhl plán, sám se snad i osobně podílel na vyměřování, zakládal hlavní opěrné body, tržiště a kostely.

Kellyho Žalář – dobrodružná zážitková hra na hradě Křivoklátě Zážitky

Kellyho Žalář – dobrodružná zážitková hra na hradě Křivoklátě

Zaklapnou za vámi těžké dveře a ocitnete se ve středověké cele, ve které byl v 16. století Rudolfem II. vězněn alchymista magistr Edward Kelley.Vydejte se na cestu do tajemné minulosti, zapojte svůj důvtip, řešte hádanky a pokuste se během 69 minut dostat zpět na denní světlo.

Fragnerova lékárna U Černého orla na Malostranském náměstí Památky

Fragnerova lékárna U Černého orla na Malostranském náměstí

Na rohu Zámecké a Nerudovy ulice stojí domy č.p.203 a 205, s nimi je spojena dlouhá historie Fragnerovy lékárny u Černého orla. Lékárna slouží svému účelu od 15. století dodnes.

Další aktuality

Přineste si domů Betlémské světlo! Skauti a skautky jej opět rozvezou po celé republice

Brněnští skauti ze střediska Řehoře Mendla letos již po osmnácté zajišťují organizaci rozvozu Betlémského světla. V letošním roce vede cesta skautů v sobotu 14. prosince na ceremoniál Betlémského světla ve Vídni, distribuce do domácností ale bude probíhat v sobotu, 21. 12. 2024, kdy bude Betlémské světlo rozvezeno skautskými kurýry "světlonoši" vlaky po republice. Stačí si donést či dovézt vlastní svíčku nebo svítilnu a můžete i vy potěšit své blízké malým plamínkem z Betléma a udělat jim radost z toho, že nejsou sami, a že na ně někdo myslí.
21. listopad 2024 10:30
Zážitky

Exkluzivní Česko: ubytování, gastronomie a turistické rarity, které vás dostanou a okouzlí

Exkluzivní tipy nemusí být drahé, ale rozhodně musí být mimořádné. Na Kudy z nudy vám ukážeme místa, která vás uchvátí a okouzlí svou originalitou. Vychutnejte si neobvyklé tipy na ubytování, skvělou gastronomii i jedinečné prohlídky pro malé skupiny a do míst, kam se obvykle nechodí!
21. listopad 2024 8:22
Zážitky

Tipy výlety na oblíbená místa, kde si užijete skvělý program i o vánočních svátcích

Trávíte tradičně Štědrý den pěkně doma, v pohodlí a v teploučku, a ven na výlet vás to táhne až o svátcích? I na Boží hod a na Štěpána se odehrává spousta akcí, stačí prolistovat nabídku portálu Kudy z nudy. Někde vás pozvou do nazdobených historických interiérů, jinde na návštěvníky čekají koně a nechybí pozvánka ani do akvária, rozhlednu či na dobrodružnou plavbu.
20. listopad 2024 7:57
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (23.11. – 24.11.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby, Advent v Zoo Zlín 2024, Vyhlídkové kolo v Ostravě na Masarykově náměstí, Adventní tvoření na zámku Veltrusy, Jarmark trochu jinak v Černé v Pošumaví. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
20. listopad 2024 7:01
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (23.11. – 24.11.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Olomoucké Vánoce – vánoční trhy 2024, Mušketýři v Plzni – Mansfeld dobývá město, Ostravské Vánoce 2024, 100 let Vánočního stromu republiky, Napoleon v Brně 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
20. listopad 2024 7:00
Zážitky

Co přinese rok 2025: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly

Čeká nás rok bohatý na kulturní, sportovní i společenské události! Můžete se těšit na ledové sochy, závody v běhu na lyžích, Mistrovství České republiky v snowboardcrossu, Světový pohár v biatlonu, folklorní pořady o životě našich předků, Slavnosti Svobody, Smetanovu Litomyšl, vinařské akce, automobilové závody... atd. Po celý rok proběhnou desítky dalších, každoročně opakovaných akcí a portál Kudy z nudy o nich bude samozřejmě informovat podrobněji, avšak již nyní pro vás připravil malou ochutnávku!
19. listopad 2024 22:00
Zážitky

Seznamte se: v čem byli a jsou Češi první na světě?

Češi vymysleli spousty vynálezů, které dnes zná celý svět. Některým je už sto a více let, a denně je používají miliony lidí. Další česká prvenství ale tak proslulá nejsou. Seznamte se na Kudy z nudy s tím, v čem byli Češi skutečně první na světě. A slibujeme: budete žasnout!
18. listopad 2024 9:23
Zážitky

Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát

Podobně jako v Americe můžete podniknout dobrodružný výlet do státního parku Seneca Creek, kde se natáčel kultovní horor Záhada Blair Witch, portál Kudy z nudy zve na procházky po stopách temných českých snímků. Připomenete si s námi film Spalovač mrtvol anebo děsivé pohádky režiséra Juraje Herze, seriály z Krušných hor, Kladivo na čarodějnice anebo Čarodějova učně, temnou pohádku Karla Zemana?
18. listopad 2024 8:51
Zážitky