ÚvodCo chcete dělat?PamátkyKostel sv. Jana Křtitele na vrchu Velíz
Památky

Kostel sv. Jana Křtitele na vrchu Velíz

Ranně gotický kostel na vrchu Velíz pochází z poloviny 13. století, avšak stojí na místě starší kaple z roku 1003. Lokalita byla osídlena již v prehistorii a ve středověku zde stával klášter, z něhož se do dnešních dnů dochovaly již jen zbytky zdiva.
Podle příběhu z Kosmovy kroniky se vrch Velíz stal svědkem neblahé události – na Velízi bývalo obětiště, stál tu také dvorec Vršovců, kteří jednoho dne vylákali do lesů přemyslovského knížete Jaromíra. Tam ho však zrádně zajali, přivázali k dubu, pálili ho a bodali... od týrání byl na poslední chvíli zachráněn družinou, kterou z Prahy přivedl služebník jménem Hovora. Jaromír pak z vděčnosti za záchranu nechal na Velízi postavit kapli, která byla později zasvěcena sv. Janu Křtiteli.

V roce 1037 daroval kníže Břetislav I. Velíz benediktinům, který zde zřídili poustevnu a počátkem 14. století vybudovali kamenný kostel a proboštství. Původní klášter (poustevna) i kostel byl postaven ze dřeva. Teprve na začátku 13. století byly obě stavby vybudovány z kamene. Na stavbě kostela sv. Jana Křtitele se odráží sloh románský i gotický. Průčelí vytvářejí dvě románské věže, presbytář je zaklenut křížovou gotickou klenbou. Zkáza přišla v roce 1425, kdy byl celý areál vydrancován husity.

Zhruba 200 let zůstaly na Velízu jen zříceniny. První oprava zničeného kostela se uskutečnila až v roce 1603. Klášter však již obnoven nebyl a jeho zbytky se nachází na jižní straně za hřbitovní zdí. V roce 1605 dodal zvonařský mistr Flemink z Rakovníka do kostela zvon, který je zde dodnes. Poté byl několikrát opravován, mezi lety 1747 až 1752 proběhla jeho barokní přestavba. V roce 1770 byla zazděna mezera mezi dvojicemi románských věží. Vztyčená věžička s cibulovou bání má již barokní charakter, také všechno vnitřní zařízení dostalo pozdně barokní ráz.

Místu paradoxně pomohl sám císař Josef II., který se v církevním prostřední proslavil zejména rušením kostelů a klášterů. Tady tomu bylo naopak – z finančních prostředků Náboženského fondu, který byl založen z majetků získaných ze zrušených klášterů, nechal postavit faru. Nová fara vyrostla přímo z trosek husity pobořeného kláštera. Poslední oprava kostela proběhla v 90. letech 20. století za přispění obce Kublov a jejích obyvatel. Velkou zásluhu na jeho dnešní podobě má akademický sochař, restaurátor a jáhen Karel Stádník. V kostele probíhají mše vždy 1. a 3. sobotu v měsíci.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.

Aktuality

Ve znamení ledňáčka

Slavnost na hradě Točník.
Točník, Středočeský kraj

Renesanční slavnosti Gladius na hradě Točník 2025

V bohatém programu spatříte rytíře, zbrojnoše, husity, barbary i mušketýry a jejich šermířská klání. Dále Vás pobaví kati, herci i hudebníci.
Točník, Středočeský kraj

Oživení historie na hradě Točník

Již třináctý historický festival – 9. srpna 2025.
Točník, Středočeský kraj

Okořská garda na Točníku

Oživení historie na hradě – šerm a divadlo.
Točník, Středočeský kraj

Hudební festival Hrady CZ 2025

Festival Hrady CZ patří k největším kulturně společenským akcím v České republice. 20. ročník festivalu se uskuteční během léta 2025 na významných českých a moravských historických památkách postupně v osmi různých krajích České republiky.
Točník, Středočeský kraj

Letní kulturní festival Hrady CZ – Točník

Putovní letní kulturní festival Hrady CZ v magickém prostředí hradu Točník představí špičku současné české a slovenské hudební scény.
Točník, Středočeský kraj

Žebrácký vandr

Tradiční pochod Křivoklátskem v okolí hradů Žebrák a Točník. Trasy jak pro dospělé, tak pro děti, pro které je připravena zábavná trasa s úkoly.
Žebrák, Středočeský kraj

Písmena 2025

Zažijte atmosféru vojenské historie na vlastní kůži! Vydejte se s námi na nezapomenutelnou cestu do období druhé světové války, kde se minulost stává přítomností.
Zdice, Středočeský kraj

Pozůstatky proboštství Velíz u Kublova

Nad vesnicí Kublov, na okraji křivoklátských lesů, se nachází vrch Velíz. Již v dávných dobách zde bývalo náboženské centrum starých Slovanů, kníže Jaromír tu nechal okolo roku 1000 postavit kapli a Řád benediktinů zde později vybudoval proboštství.
Kublov, Středočeský kraj

Vrch Velíz na Křivoklátsku

Asi 40 kilometrů západně od Prahy se v křivoklátských lesích nachází tajemný vrch Velíz (595 m n. m.). Kdysi tu stávalo hradiště, dnes zde naleznete kostelík sv. Jana Křtitele se hřbitovem, pozůstatky proboštství Velíz a na západní straně kopce i sochu boha Velese.
Kublov, Středočeský kraj

Zvonařova roubenka – Rodný dům J. L. Zvonaře v Kublově

Zvonařova roubenka v Kublově je typickým příkladem středočeské lidové architektury na přelomu 18. a 19. století, původně byla kryta došky, nyní šindelem. Narodil se zde skladatel Josef Leopold Zvonař.
Kublov, Středočeský kraj

Naučná stezka Po stopách Josefa Leopolda Zvonaře v Kublově

U příležitosti 200 let od narození Josefa Leopolda Zvonaře, významného hudebního skladatele, se v Kublově v roce 2024 otevřela nová naučná stezka.
Kublov, Středočeský kraj

Kurzy přežití v přírodě

Kurz přežití v přírodě není jen o přežití samotném, je to cesta k osobnímu rozvoji, sebedůvěře a hlubokému spojení s přírodou.
Broumy, Středočeský kraj

Rozhledna Máminka

Nová rozhledna Máminka na Hudlicku. Nosná konstrukce rozhledny je navržená ve tvaru trojbokého jehlanu, prostorová příhradovina z borovicové hloubkově impregnované kulatiny.
Hudlice, Středočeský kraj

Hospodářský dvůr Karlov

Pozdně barokní hospodářský dvůr Karlov je odborníky oceňován pro ojedinělou dispozici a uspořádání – je postavený na kruhovém půdorysu.
Roztoky, Středočeský kraj

Myslivna Na Králi v obci Svatá

Myšlenka na vznik Sokola se zrodila ve středočeské obci Svatá. Na myslivně, kde se Tyrš s Fügnerem setkali, visí pamětní deska.
Svatá, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Matuška Broumy

Pivovar Matuška najdete v obci Broumy, která leží v Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Svou velikostí se řadí do kategorie minipivovarů. Pivovar založil sládek Martin Matuška, který v pivovarnickém oboru pracuje od roku 1981.
Broumy, Středočeský kraj

Hostinec U Rozvědčíka

Z hospody U Rozvědčíka se stalo oblíbené místo pěších výletníků, cyklistů i vodáků. Psal o ní i Ota Pavel, protože právě sem začali jezdit jeho rodiče na letní byt, než se po dvou letech přestěhovali do převoznického domku na Bránově. Místo můžete navštívit i vy a dát si tu pití i dobré jídlo.
Nezabudice, Středočeský kraj

Glamping v Levandulovém údolí

Přijeďte na "kempovací" louku u BIO Levandulových polí pro energii na vápencových mořích. Ubytování zde nabízí uklidňující aromaterapii, klidnou mysl a imunitu z čisté přírody. Osvěžit se můžete studniční minerální vodou a v restauraci v dubové hale ochutnat skvělé pokrmy a BIO nápoje.
Chodouň, Středočeský kraj

Chatová osada a kemp Višňová-Hájek

Kemp Višňová-Hájek je obklopený krásnou přírodou křivoklátských lesů, lemovaný řekou Berounkou, nedaleko hradu Křivoklát. Jedná se o jeden z největších areálů tohoto charakteru na levém břehu Berounky.
Roztoky, Středočeský kraj

Kemp Branov

Kemp Branov (vodácké tábořiště) nabízí prostor pro stany a karavany v nezapomenutelné části Staré řeky Berounky. V kraji Oty Pavla, převozníka Karla Proška a Zlatých úhořů.
Branov, Středočeský kraj

Tábořiště U Jezu Račice

Tábořiště U Jezu se nachází v krásném prostředí Křivoklátských lesů, v Račicích, u řeky Berounky. Tábořiště je vyhledávané vodáky, trempy i rybáři.
Račice, Středočeský kraj

Cukrárna a kavárna pod Zámkem

Kavárna s posezením a dětským koukem se nachází v ulici Křivoklátská pod nižborským zámkem. Je vyhlášená výrobou dortům cukroví a makronek. Vše je zde dělané poctivě a s láskou.
Nižbor, Středočeský kraj

Nádražní výletní restaurace Zastávka Nižbor

Před pár lety chátrající dřevěný železniční sklad – "magacín" – z roku 1876 se rozhodl zachránit a změnit herec Tomáš Hanák. V současné době tady provozuje vyhlášenou restauraci.
Nižbor, Středočeský kraj