ÚvodCo chcete dělat?PřírodaVrch Velíz na Křivoklátsku
Příroda

Vrch Velíz na Křivoklátsku

Asi 40 kilometrů západně od Prahy se v křivoklátských lesích nachází tajemný vrch Velíz (595 m n. m.). Kdysi tu stávalo hradiště, dnes zde naleznete kostelík sv. Jana Křtitele se hřbitovem, pozůstatky proboštství Velíz a na západní straně kopce i sochu boha Velese.
Vrch Velíz (595 m n. m.) se nachází nad vesnicí Kublov, asi 20 km západně od Berouna, na okraji křivoklátských lesů. Archeologické nálezy zde potvrdily existenci pravěkého sídliště, které zde bývalo jak v době keltské, tak i slovanské. Ve slovanských dobách zde byl uctíván bůh Veles, ochránce stád a pastýřů, podle kterého vznikl i samotný název kopce.

Dnes je zde katolický kostelík svatého Jana Křitele se hřbitovem. Blízko vrcholu vyvěrá neobyčejný pramen, jehož voda má v zimě i v létě stejnou teplotu, a kdysi zde bývala i skalka s jeskyní.

Mystický kopec sehrál důležitou roli i v době národního obrození, kdy se mnozí umělci obraceli k pohanské tradici a bůh Veles se stával častým námětem i inspirací. Patřil mezi ně i kublovský rodák, hudební skladatel Josef Leopold Zvonař (pochován na zdejším hřbitiově).
 

Pověsti a realita: Záchrana Jaromíra a zohavená kostra

Podle Kosmovy kroniky přivedli na Velíz, v dobách mocenských půtek mezi dominantními rody Království českého (přelom 10. a 11. stol.), Vršovci zajatého knížete Jaromíra z rodu Přemyslovců a chystali se ho tu rituálně obětovat pod posvátným dubem. V poslední chvíli byl ale zachráněn svojí družinou. Na paměť této události zde Jaromír nechal kolem roku 1003 založit kostelík sv. Jana Křtitele. Při kostele poté vznikl klášter, avšak za husitských válek byl zničen a již nikdy na jeho obnovení nedošlo. Od roku 1751 je svatyně zasvěcena sv. Václavu.
 
V roce 1992 se kostelík dočkal rekonstrukce – a mimo potřebné opravy zde byl učiněn také velmi zajímavý a tajemný nález: v suti pod podlahou věže došlo k objevení kostry muže s uťatýma rukama a bez hlavy. Šlo o krutý čin husitů nebo o oběť bohům? Anebo Kosmas neměl pravdivé zdroje? Výzkum archeologů stále probíhá.
 

Pohanská svatyně 

Vraťme se ještě ke zmínce o hradišti, protože spíše než o obranné sídlo šlo patrně o významnou svatyni. Svědčí o tom přítomnost nikdy nevysychajícího pramene blízko vrcholu a skalka s jeskyní, která se již bohužel v minulosti zřítila. Ve slovanských dobách zde byl uctíván bůh Veles, ochránce stád a pastýřů. Měl podobu rohatého skřeta, která se příliš nelišila od antických satyrů.
 
Louka na jihovýchodním úpatí nesla název U servaného Jana. Český katolický národopisec Václav Krolmus zaznamenal, že se zde v dávných dobách pobili pohané s křesťany a všichni zde zůstali ležet zabití. Podle pověsti byl zde, na posvátném místě, davem rozvášněných pohanů roztrhán křesťanský poutník Jan.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.

Provozovatel

Vrch Velíz

Veliz
267 41 Kublov
WWW:
https://www.berou...
WWW:
https://www.rakov...
GPS:
49,945424 13,888763
 
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Aktuality

HudliceFest 2025

6 .ročník jednodenního hudebního festivalu, který se uskuteční v sobotu 21.6.2025  od 13.00 ve sportovním areálu v Hudlicích.
Hudlice, Středočeský kraj

Ve znamení ledňáčka

Slavnost na hradě Točník.
Točník, Středočeský kraj

Dog Race – extrémní překážkový závod se psy

Závod na hradě.
Točník, Středočeský kraj

Vernisáž výstavy malířky Lucie Novotné

Vernisáž.
Točník, Středočeský kraj

Orfenika

Akce na hradě.
Točník, Středočeský kraj

Králičí hra(d) pro nejmenší

Hrad pro děti.
Točník, Středočeský kraj

Okořská garda na Točníku

Oživení historie na hradě – šerm a divadlo.
Točník, Středočeský kraj

Hudební festival Hrady CZ 2025

Festival Hrady CZ patří k největším kulturně společenským akcím v České republice. 20. ročník festivalu se uskuteční během léta 2025 na významných českých a moravských historických památkách postupně v osmi různých krajích České republiky.
Točník, Středočeský kraj

Pozůstatky proboštství Velíz u Kublova

Nad vesnicí Kublov, na okraji křivoklátských lesů, se nachází vrch Velíz. Již v dávných dobách zde bývalo náboženské centrum starých Slovanů, kníže Jaromír tu nechal okolo roku 1000 postavit kapli a Řád benediktinů zde později vybudoval proboštství.
Kublov, Středočeský kraj

Kostel sv. Jana Křtitele na vrchu Velíz

Ranně gotický kostel na vrchu Velíz pochází z poloviny 13. století, avšak stojí na místě starší kaple z roku 1003. Lokalita byla osídlena již v prehistorii a ve středověku zde stával klášter, z něhož se do dnešních dnů dochovaly již jen zbytky zdiva.
Kublov, Středočeský kraj

Zvonařova roubenka – Rodný dům J. L. Zvonaře v Kublově

Zvonařova roubenka v Kublově je typickým příkladem středočeské lidové architektury na přelomu 18. a 19. století, původně byla kryta došky, nyní šindelem. Narodil se zde skladatel Josef Leopold Zvonař.
Kublov, Středočeský kraj

Naučná stezka Po stopách Josefa Leopolda Zvonaře v Kublově

U příležitosti 200 let od narození Josefa Leopolda Zvonaře, významného hudebního skladatele, se v Kublově v roce 2024 otevřela nová naučná stezka.
Kublov, Středočeský kraj

Kurzy přežití v přírodě

Kurz přežití v přírodě není jen o přežití samotném, je to cesta k osobnímu rozvoji, sebedůvěře a hlubokému spojení s přírodou.
Broumy, Středočeský kraj

Rozhledna Máminka

Nová rozhledna Máminka na Hudlicku. Nosná konstrukce rozhledny je navržená ve tvaru trojbokého jehlanu, prostorová příhradovina z borovicové hloubkově impregnované kulatiny.
Hudlice, Středočeský kraj

Hospodářský dvůr Karlov

Pozdně barokní hospodářský dvůr Karlov je odborníky oceňován pro ojedinělou dispozici a uspořádání – je postavený na kruhovém půdorysu.
Roztoky, Středočeský kraj

Myslivna Na Králi v obci Svatá

Myšlenka na vznik Sokola se zrodila ve středočeské obci Svatá. Na myslivně, kde se Tyrš s Fügnerem setkali, visí pamětní deska.
Svatá, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Matuška Broumy

Pivovar Matuška najdete v obci Broumy, která leží v Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Svou velikostí se řadí do kategorie minipivovarů. Pivovar založil sládek Martin Matuška, který v pivovarnickém oboru pracuje od roku 1981.
Broumy, Středočeský kraj

Glamping v Levandulovém údolí

Přijeďte na "kempovací" louku u BIO Levandulových polí pro energii na vápencových mořích. Ubytování zde nabízí uklidňující aromaterapii, klidnou mysl a imunitu z čisté přírody. Osvěžit se můžete studniční minerální vodou a v restauraci v dubové hale ochutnat skvělé pokrmy a BIO nápoje.
Chodouň, Středočeský kraj

Hostinec U Rozvědčíka

Z hospody U Rozvědčíka se stalo oblíbené místo pěších výletníků, cyklistů i vodáků. Psal o ní i Ota Pavel, protože právě sem začali jezdit jeho rodiče na letní byt, než se po dvou letech přestěhovali do převoznického domku na Bránově. Místo můžete navštívit i vy a dát si tu pití i dobré jídlo.
Nezabudice, Středočeský kraj

Chatová osada a kemp Višňová-Hájek

Kemp Višňová-Hájek je obklopený krásnou přírodou křivoklátských lesů, lemovaný řekou Berounkou, nedaleko hradu Křivoklát. Jedná se o jeden z největších areálů tohoto charakteru na levém břehu Berounky.
Roztoky, Středočeský kraj

Kemp Branov

Kemp Branov (vodácké tábořiště) nabízí prostor pro stany a karavany v nezapomenutelné části Staré řeky Berounky. V kraji Oty Pavla, převozníka Karla Proška a Zlatých úhořů.
Branov, Středočeský kraj

Tábořiště U Jezu Račice

Tábořiště U Jezu se nachází v krásném prostředí Křivoklátských lesů, v Račicích, u řeky Berounky. Tábořiště je vyhledávané vodáky, trempy i rybáři.
Račice, Středočeský kraj

Cukrárna a kavárna pod Zámkem

Kavárna s posezením a dětským koukem se nachází v ulici Křivoklátská pod nižborským zámkem. Je vyhlášená výrobou dortům cukroví a makronek. Vše je zde dělané poctivě a s láskou.
Nižbor, Středočeský kraj

Nádražní výletní restaurace Zastávka Nižbor

Před pár lety chátrající dřevěný železniční sklad – "magacín" – z roku 1876 se rozhodl zachránit a změnit herec Tomáš Hanák. V současné době tady provozuje vyhlášenou restauraci.
Nižbor, Středočeský kraj