Kutná Hora je jediným městem ve Středočeském kraji, zapsaným na seznam UNESCO, a to zejména díky velkému množství gotických památek. Nenechte si však ujít tento opomíjený skvost barokní architektury, vystavěného dle plánů proslulého architekta F. M. Kaňky v letech 1734-1754.
Kostel sv. Jana Nepomuckého je
jedinou chrámovou barokní novostavbou v
Kutné Hoře. Je zároveň jediným kutnohorským kostelem, který byl postaven a vybaven v jediném stylu (je slohově intaktní) – pozdním baroku s prvky rokoka a barokního klasicismu. Sloužil a byl udržován jako filiální kostel
církve římskokatolické. Po dokončení kutnohorské reálky (na nedalekém Komenského náměstí v roce 1857) se stal
kostelem studentským. V roce 1951 byla liturgická funkce kostela náhle ukončena a církevní správa byla donucena kostel bezplatně pronajmout městu. Vybavení interiéru bylo narychlo zčásti uloženo v církevních depozitářích nebo převezeno do jiných kostelů v okolí. Kostel pak sloužil jako
sklad civilní obrany, požární zbrojnice a k
ukládání stavebního odpadu. Součásti vybavení, které nebylo možné přemístit, byly pak vandalsky ničeny a částečně i rozkradeny.
Náročná
rekonstrukce kostela probíhala od r. 1980, bylo provedeno statické zajištění kleneb i obvodových zdí, rekonstrukce krovu a střechy, obnova hlavního průčelí včetně restaurátorských prací a obnova fasád.
Interiér byl nově restaurován v letech 1997 – 2000 nákladem téměř 13 milionů korun. Kostel nadále zůstává v majetku církve římskokatolické, dne 2. června 2000 byl nově vysvěcen a vslouží k
liturgickým účelům.
V této nenápadné církevní památce se nachází překrásná díla
malíře F. X. Palka (autor malířské výzdoby
kostela sv. Mikuláše na Malé Straně) a
sochaře F. I. Platzera (jeden z nejvýznamnějších sochařů období baroka v Praze). Přes svůj nenápadný zevnějšek vás kostel překvapí příjemným tlumeným světlem a přívětivou atmosférou.
Červené světlo jen v květnu a červnu
Červené světlo v kostele sv. Jana Nepomuckého lze považovat za ojedinělý
jev, pozorovatelný jen v květnu a červnu. Tehdy sluneční paprsky procházejí vitráží okna a osvětlují
obraz sv. Jana Nepomuckého, který tak vypadá,
jako by krvácel.
Ponorte se do tajů barokního Kostela sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře a objevte unikátní umělecká díla a nevšední jev červeného světla.
V Kutné Hoře nalezneme několik významných gotických památek, což je také důvod, proč je město zapsáno na seznam UNESCO.
Kostel sv. Jana Nepomuckého je barokní novostavba s prvky pozdního baroka, rokoka a barokního klasicismu, který byl postaven a vybaven v jediném stylu.
Stavba kostela byla realizována v letech 1734 až 1754 podle plánů F. M. Kaňky.
Ve 20. století kostel sloužil jako sklad civilní obrany, požární zbrojnice a místo pro ukládání stavebního odpadu.
Rekonstrukce kostela probíhala od roku 1980 a interiér byl restaurován v letech 1997 až 2000.
V kostele se nachází díla malíře F. X. Palka a sochaře F. I. Platzera, což jsou významní umělci barokního období.
Červené světlo je unikátní jev, kdy sluneční paprsky osvítí obraz sv. Jana Nepomuckého a vytvoří iluzi, že krvácí. Tento jev je pozorovatelný pouze v květnu a červnu.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.