6 míst, kam za vínem v Čechách aneb Když je to na Moravu daleko
Gurmánská turistika

Vinařská oblast Čechy

Víno je u nás doménou hlavně na jižní Moravě, ale prozkoumat vinařské Čechy, česká vína a vše, co se kolem nich točí, stojí za to. A přišli na to i samotní vinaři, kteří se ochotně otevírají zájemcům o vinařkou turistiku. Vinařství v Čechám má nejen rostoucí kvalitu, ale i mnohosetletou tradici.
Vinařství v Čechách má nejen rostoucí kvalitu, ale i mnohosetletou tradici. Vinařské Čechy, tedy přesně řečeno Vinařská oblast Čechy se formálně dělí na Mělnickou a Litoměřickou vinařskou podoblast, a jak už názvy napovídají, nejde o jeden víceméně kompaktní celek jako u jižní Moravy, ale spíše o jednotlivé ostrovy a ostrůvky ideálních podmínek pro pěstování révy, které často utváří příznivé mikroklima v okolí velkých řek. České vinice tak najdeme v širším regionu Polabí od Ústecka, přes Mělník až ke Kutné Hoře, nebo v okolí Vltavy (Praha) a Berounky (Karlštejn) atd. Vedle historických vinařských sídel ale rostou v Čechách zejména v posledních letech nové vinice jako houby po dešti, a tak lze očekávat, že budou fanouškům našeho vína postupně přibývat i nové, méně tradiční turistické cíle. Kromě velkých měst tak má určitě význam navštívit v okolí i menší obce o podívat se blíže na produkci místní vinařů.
 

Mělník

Proslulým vinařským centrem je už po staletí královské město Mělník. Právem tak po něm získala jméno celá vinařská podoblast a první kroky k poznávání vinařských Čech pak často vedou právě sem. Na malebném soutoku našich největších řek uvidíte z vyhlídky pod zámkem příkrý k jihu natočený svah osázený vinicemi, které už zdálky dávají městu tvář. Na zámku si můžete prohlédnout rozsáhlé vinné sklepy, projít si vinařskou expozici a samozřejmě ochutnat místní vína. V září se zde také koná známá vinařská slavnost vinobraní, které zde patří k největším v Čechách a může směle konkurovat i těm moravským.
 

Litoměřice

Litoměřická vinařská podoblast získala svůj název podle sídelního města Litoměřic. Ve středověku byly Litoměřice po Praze druhým největším vinařským městem v Čechách, ale i když dnes zde už vinařství nehraje tak významnou úlohu jako ve středověku, dá se zde najít celá řada vinařských zajímavostí. Tou hlavní je Expozice českého vinařství Cesta za vínem na místním hradě, která je turistickou atrakcí nejen pro milovníky dobrého vína. Prohlídky zpestřují vědomostní hry i starodávné dobové nástroje používané ve vinařství. Hradní vinotéka nabízí milovníkům vín širokou nabídku českých i moravských vín nejen k prodeji v láhvi, ale také k ochutnání na místě.
 

Praha

Praha je pro mnohé nejen hlavním městem země, ale také hlavním městem českého vinařství. Při návštěvě Pražského hradu se dá pohodlnou procházkou dojít na Svatováclavskou vinici, nejstarší v Praze, poblíž zoologické a hlavně botanické zahrady v Troji se pak nachází další dvě známé pražské viniceSalabka a vinice sv. Kláry. Tou nejznámější pražskou bude ale patrně vždy Grébovka, kde jinde než na Vinohradech. Všude zde lze vína také ochutnat v místních restauracích, nebo viničních altánech. Vinice v Praze ale najdeme také v Modřanech, na Albertově, na Proseku nebo u Strahovského kláštera. Kromě samotných vinic se pak v Praze koná mnoho akcí spojených s českým a moravským vínem jako jsou vinobraní, ochutnávky a degustace, slavnosti vína a mnohé jiné.
 

Kutná Hora

Při výčtu významných měst spojených s vínem v Čechách nesmí chybět ani Kutná Hora nebo stejným vinařství spravované vinice v Kuksu. Toto město, které se v minulosti vyznačovalo hlavně těžbou stříbra, dokonce svůj název získalo i nepřímo díky vínu. Podle pověsti, cisterciánský mnich, který pracoval v místním vinohradu, zakopl ve vinici o stříbrný prut, ten pak přikryl svou kutnou (oděvem) a šel to ohlásit. A tak prý vznikl název Kutná Hora. Tradice pěstování révy zde sahá až do 12. století a na jednu z vinic lze narazit přímo pod impozantním chrámem sv. Barbory. Obnovy se během posledních let dočkaly ale také vinohrady v Kuksu a na dalších místech.
 

Velké Žernoseky

Dalším zástupcem není slovutné město, ale pouhá obec. Přesto by se na ní, co se týče vína v Čechách, nemělo zapomínat. Tradiční vinařské obce s malebnými sklepními uličkami nejsou totiž jen na jižní Moravě. Minimálně jedna taková právě ve Velkých Žernosekách. Zatímco ve městech potkáváme vinařství vesměs jen v podobě vinic či vinných lístků restaurací, ve Velkých Žernosekách se k tomu přidává i vinařská architektura. I zde se konají otevřené sklepy, kde lze během jednoho či dvou dnů ochutnávat vína mnoha vinařů, a udělat si tak nejlepší obrázek o vínech daného regionu. Vinařství se daří také v nedalekých Malých Žernosekách, tak snad jen aby se na ně nezapomnělo jen proto, že jsou malé.
 

Karlštejn

Své nezpochybnitelné místo mezi vinařskými městy a obcemi v Čechách zaujímá také Karlštejn. Sídlí zde výzkumná stanice vinařská, založená roku 1919, která navazuje na tradice karlštejnského vinařství. Již císař Karel IV. měl v úmyslu zřídit na svazích pod budoucím hradem vinice. Nyní lze po domluvě navštívit vinici, kde je vysazena genofondová sbírka asi 270 odrůd. Každoročně se zde také koná oblíbené vinobraní.

Aktuality

Jarní putování okolím Lovoše 2025

V sobotu 26. dubna 2025 se uskuteční jíž 44. ročník turistické akce Jarní putování okolím Lovoše.
Lovosice, Ústecký kraj

Vánoční Bogi turnaj – Lovosice

Vánoční BOGI turnaj je již tradiční akcí pro širokou veřejnost, jejímž cílem je užít si společně předvánoční čas dětí s rodiči. Na této akci jsou děti rozdělené do několika věkových kategorií.
Lovosice, Ústecký kraj

Výstava Madona na vandru

Výstava představuje příběh pozdně gotického oltáře na jeho pouti mezi Saskem a Čechami a zejména pak o jeho specifickém uctívání na česko-saské zemské i konfesijní hranici.
Lovosice, Ústecký kraj

Novoroční výstup na Lovoš 2025

KČT Lovosice vás zve na Novoroční výstup na Lovoš. Opět bude v nové sezóně prvním cílem členů Klubu českých turistů Lovosice vrchol Lovoše (570 m. n.m.).
Lovosice, Ústecký kraj

Vánoční výstup na Varhošť 2024

Ve čtvrtek 26.12.2024 se koná 17. ročník Vánočního výstupu na Varhošť.
Litoměřice, Ústecký kraj

Vánoční trhy v Litoměřicích 2024

Program vánočních trhů bude plný koled, pohádek pro děti, soutěží i koncertů. Ani letos nepřijdete o oblíbenou Ježíškovu poštu a vánoční stromečky nazdobené litoměřickými mateřskými školkami a dalšími dětskými subjekty.
Litoměřice, Ústecký kraj

Betlém Miroslava Pelikána v muzeu v Litoměřicích

Pro nejkrásnější svátky v roce pro vás v Muzeu insitního umění (Mírové nám. 24/16) již tradičně připravujeme výstavu jednoho z výjimečných betlémů z rukou neprofesionálního tvůrce.
Litoměřice, Ústecký kraj

Výstava Mariana Alasseur – Kontrasty

Výstava představí tvorbu malířky a sochařky Mariany Alasseur (* 1977), významné osobnosti výtvarné scény regionu.
Litoměřice, Ústecký kraj

Kostel sv. Mikuláše ve Velkých Žernosekách

Kostel je pozdně gotická sakrální stavba ze 16. století, stojí na místě původního dřevěného kostela, z nějž se zachovala věž. Kostel je obklopen hřbitovem z roku 1875.
Velké Žernoseky, Ústecký kraj

Přívoz Malé Žernoseky – Velké Žernoseky

Provoz přívozu z Malých do Velkých Žernosek začíná zpravidla v dubnu a končí v listopadu. Přívoz jezdí vždy po půl hodině poslední jízdase koná 30 minut před koncem pracovní doby z Malých Žernosek.
Malé Žernoseky, Ústecký kraj

Přístaviště Malé Žernoseky

Přístaviště malých plavidel i stání pro osobní lodní dopravu je situováno na levém břehu řeky Labe v obci Malé Žernoseky, v místě stávajícího přívozu. Otevřeno bude na konci června 2023, již letošní léto zde můžete na své cestě po Labi zakotvit.
Malé Žernoseky, Ústecký kraj

Park inspirace

Park inspirace je volně přístupný veřejnosti. Dvouhektarový zahradní areál se kaskádovitě svažuje k Žernoseckému jezeru a v jednotlivých zónách si můžete detailně prohlédnout jednotlivé typy betonových dlažeb, zídek, obrubníků a palisád.
Velké Žernoseky, Ústecký kraj

Kalvárie Tři kříže u Velkých Žernosek

Skalnatý ostroh Kalvárie se vypíná nad pravým břehem Labe s krásnou vyhlídkou na Českou bránu. Pro tři kříže, stojící na vrchu a zmiňované již v rku 1587, se vžil také název Tříkřížový vrch. Je součástí stejnojmenné přírodní rezervace Kalvárie, vyhlášené roku 1993.
Libochovany, Ústecký kraj

Hradiště Hrádek u Libochovan

Velké hradiště leží na pravém břehu řeky Labe mezi Velkými Žernoseky a Libochovany. Řeka Labe tu prorazila až 140 metrů hluboký kaňon zvaný Porta Bohemica, neboli Česká brána. Přímo na hradiště vede zelená turistická značka z Velkých Žernosek a žlutá z Libochovan.
Libochovany, Ústecký kraj

Bývalá vinařská osada Knobloška

Bývalá vinařská osada je místní částí obce Malíč. Prochází tudy cyklostezka číslo 3085.
Malíč, Ústecký kraj

Píšťanské jezero u Žernosek

Píšťanské či Žernosecké jezero je uměle vytvořený písník, vzniklý v 50. – 60. letech průsaky vody z řeky Labe, která zde zatopila lom na štěrkopísek. Dnes je jezero oblíbeným rekreačním místem s písčitými břehy.
Píšťany, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Vinárna Vinařský klub Velké Žernoseky

Vinařský klub je stylová vinárna se zastřešenou letní terasou, který je otevřen v letních měsících o víkendech, jinak po rezervaci lze využít na společenské akce, firemní večírky, svatby, skupinové degustace či posezení u dobrého žernoseckého vína s přáteli.
Velké Žernoseky, Ústecký kraj

Turistická ubytovna Porta Bohemica ve Velkých Žernosekách

Ubytovna je vhodná především pro cyklisty a pěší turisty. Trasa vede romantickým Labským údolím, kde je k vidění mnoho turistických zajímavostí.
Velké Žernoseky, Ústecký kraj

Žernosecké vinařství – prohlídka dobových sudů a ochutnávka vín

Poznejte vinařství ve Velkých Žernosekách. Po rozsáhlé opravě zámku a rekonstrukci celého areálu vinařství rozšířila společnost svou činnost o degustace vína, firemní posezení při víně a další společenské akce pro přátele českého vína z Velkých Žernosek.
Velké Žernoseky, Ústecký kraj

Rodinné vinařství Mikulenkovi – jedinečná vína z Českého středohoří

Malé rodinné vinařství, nacházející se ve velkožernosecké oblasti. Pěstuje a vyrábí vína z odrůd – Muller Thurgau, MOPR, Svatovavřinecké, Rulandské bílé, Tergus – jakostní likérové víno portského typu.
Velké Žernoseky, Ústecký kraj

Vinařství Sv. Tomáše Malé Žernoseky

Vinařství sídlí v historických sklepích, lisovna je z roku 1739. Nabízí příjemné venkovní posezení, nebo v lisovně, kde je příjemně i během horkých letních dní.
Malé Žernoseky, Ústecký kraj

Vinařství pod Radobýlem v obci Žalhostice

Mladé vinařství nedaleko Litoměřic pod vrchem Radobýl založili manželé, které láska k vínu vedla až k uskutečnění snu. Jejich Vinařství pod Radobýlem, které se věnuje výrobě suchých odrůdových vín, navazuje na místní vinařskou historii.
Žalhostice, Ústecký kraj

Hotel Active Stadium Lovosice

V lednu 2024 otevřel v Lovosicích nový hotel Active Stadium, který nabízí 23 apartmánů (typ Family, Sport) a 14 pokojů Business. Hotel vznikl v původní ubytovně zimního stadionu.
Lovosice, Ústecký kraj

John 1990

Bára Johnová s přítelem Kubou navazuje na třicetiletou tradici rodinné cukrárny. Pojmenovali ji na počest dědečka John 1990. Vše tu začíná snídaní, třeba vejcem Benedikt, kávu mají z ústecké pražírny a denně dělají precizní zákusky a dorty.
Lovosice, Ústecký kraj