ÚvodAktualityKam na výlet v Kutné Hoře po celý rok? Objevte ta nejzajímavější místa
Kam na výlet v Kutné Hoře, Kudy z nudy
Památky

Kam na výlet v Kutné Hoře po celý rok? Objevte ta nejzajímavější místa

Kutná hora patří k perlám našich historických měst, které jsou pro svou jedinečnost zařazeny na seznam UNESCO. Kutnohorské pamětihodnosti lze obdivovat po celý rok, řada z nich je totiž otevřená jak v létě, tak i v zimním období. Poznejte zdejší architektonické skvosty z různých historických období, jako je chrám sv. Barbory, kostel Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci, slavná kostnice, Muzeum stříbra anebo Vlašský dvůr. Ze všech ulic, domů i kostelů tu na vás doslova dýchne dlouhá historie města, plná významných dějinných událostí. Během posledních let se do města vrací tradice vinařství, které bývalo v minulosti nedílnou součástí koloritu města. Výlet do Kutné Hory si tak lze zpestřit procházkou po vinařské stezce.
Jedinečně zachovalé historické jádro, jež vynikajícím způsobem dokumentuje duch evropského středověku: tak popsali Kutnou Horu představitelé UNESCO, když 8. prosince 1995 oficiálně vyhlašovali zařazení jejího historického středu s chrámem svaté Barbory a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
 

Chrám sv. Barbory: klenot pozdní gotiky

kutná horaGotická pětilodní katedrála sv. Barbory byla založena jako hornický chrám, což dokládá i jeho zasvěcení patronce havířů sv. Barboře. Stavba byla dokončena až na přelomu 19. a 20. stol. Chrám měl představovat moc a význam horního města, které se začalo utvářet v 70. letech 13. století spojováním hornických osad na místě bohatého naleziště stříbrné rudy. V interiéru se zachovala jedinečná galerie pozdně gotických a renesančních maleb z 15. století a kamenického umění. V polovině 16. století, když v kutnohorských dolech došlo stříbro, musela být stavba provizorně ukončena. Následující staletí přinesla vlnu rekonstrukcí a výměn inventáře zejména v barokním duchu. Současná podoba chrámu je z přelomu 19. a 20. století, kdy proběhla rozsáhlá regotizace a celková obnova chrámu. Štědří donátoři novogotické obnovy nechali začátkem 20. století vyzdobit velkou část oken vitrážemi, na nichž malíř František Urban ztvárnil řadu čistě křesťanských motivů, ale i významné události své současnosti. Na tuto tradici navázal v roce 2014 zatím poslední výtvarný počin: vitráž s motivem svaté Anežky Přemyslovny, která ozdobila poslední čiré okno v jižní lodi chrámu.
 

Královský palác a mincovna: Vlašský dvůr

vlašský dvůrJednou z nejvýznamějších památek Kutné Hory je královský palác Vlašský dvůr, původně pojmenovaný podle italských odborníků – Vlachů. Vlašský dvůr se stal svědkem mnoha významných událostí, včetně královských voleb. Původní opevněné sídlo z konce 13. století bylo po mincovní reformě Václava II. v roce 1300 přestavěno v centrální královskou mincovnu a téhož roku se ve Vlašském dvoře začaly razit pražské groše. Počátkem 15. století se stal dočasným sídlem panovníka Václava IV., který si Kutnou Horu oblíbil a často zde pobýval. Vlašský dvůr přizpůsobil potřebám panovnického sídla – nechal zde přistavět královský palác, jehož součástí byly jeho soukromé i reprezentativní prostory, a kapli sv. Václava. Dnes nabízí Vlašský dvů tři prohlídkové trasy s interaktivním prvky, které ocení nejen dětský návštěvník, ale i hravý dospělý.
 

Středověký stříbrný důl: České muzeum stříbra

důl kutná horaNávštěva středověkého dolu "Cesta stříbra" je součástí prohlídky II. okruhu muzea na Hrádku. Středověké důlní dílo v prostoru mezi hlavní budovou muzea, Hrádkem a chrámem sv. Barbory bylo objeveno v r. 1967 při hydrogeologickém průzkumu historického jádra města. V nadloží ruly se nacházejí usazené horniny obsahující vápenec, proto se ve štole setkáváme s podobnými jevy jako v krasových jeskyních. Středověcí horníci pracovali ručně, s hornickými kladívky – želízkem a mlátkem. Stopy po práci se želízky jsou patrny na mnoha místech stěn i stropu štoly. Kromě toho jsou na stěnách vysekány četné drobné výklenky, do kterých horníci vkládali hornické kahany. Prohlídka vám přiblíží celý proces, kterým musela projít stříbrná ruda, nežli se z ní vyrazila mince. Podíváte se do repliky důlního díla s technickým vybavením, kde uvidíte původní velký těžní stroj na koňský pohon, takzvaný trejv, i autentické středověké důlní dílo. Průvodci vám zapůjčí pravé hornické vybavení – svítilnu, helmu a hornickou halenou s kápí, takzvanou perkytlí. Projdete tak asi 250 m dlouhou částí původního středověkého dolu. Prohlídka je zakončena scénickou expozicí přibližující zpracování stříbrné rudy a ražbu mince. Okruh je obohacen o tzv. "Havířskou osadu" instalovanou na zahradě Hrádku.
 

Nejstarší kostel v Kutné Hoře: Kostel sv. Jakuba

kutná horaKostel sv. Jakuba je nejstarším z kutnohorských chrámů. S jeho stavbou se začalo po roce 1330. Až do 17. století se kostelu přezdívalo Vysoký, podle jeho věže. Kostel sv. Jakuba byl již od svého založení byl zamýšlen jako duchovní střed celého města. Tomu odpovídá i jeho lokalita a architektonický koncept. Kostel se nachází v samotném centru středověkého města: ke všem ostatním chrámům je to odsud přibližně stejně daleko, čímž je vyjádřeno posvátné chápání prostoru. Svatojakubská věž je pak viditelná z velké dálky a slouží jako důležitý orientační bod pro široké okolí. tavba byla dokončena v roce 1420; na jejích pozdějších etapách se podílela parléřovská huť, která v té době již pracovala na stavbě chrámu sv. Barbory.
 

Kostnice v Sedlci: ostatky 40 000 zemřelých

kostniceUnikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi – ostatky celkem 40 000 zemřelých, pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek. Dnešní podoba hřbitovní kaple v Sedlci u Kutné Hory, která byla postavena na konci 14. století, je výsledkem barokních úprav provedených J. B. Santinim Aichlem na počátku 18. století a celkové obnovy z druhé poloviny 19. století, součástí které bylo dotvoření dekorace vnitřního prostoru z lidských kosterních ostatků. Je zde například lustr složený ze všech velkých kostí lidského těla, dekorace z lidských lopatek a kyčlí, seskládané kostí do pyramid nebo unikátní ztvárnění Schwarzenberského erbu – jak jinak než z kostí. Zvláště půsoivé je pravé dolní pole erbu (symbol vítězství nad Turky), kde havran z malých kůstek vyklovává oční důlky lidské lebce...
 

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie: gotická perla v Sedlci

Katedrála Nanebevzetí Panny MarieUnikátní památka UNESCO – katedrála Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele, vystavěna mezi lety 1290 – 1320, kombinuje severofrancouzskou gotickou katedrální architekturu s německými prvky. Po husitském vpádu v 15. století zůstala katedrála v ruinách, přesto působila natolik monumentálně, že získala v roce 1681 označení splendissima basilica (nejskvostnější bazilika). Na přelomu 17. a 18. století byla katedrála řádem cisterciáků opravena v barokně-gotickém stylu Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Ten do stavby vetkl světově unikátní samonosné stavební prvky – klenbu zvanou "česká placka" a točité schodiště. Po zrušení Sedleckého kláštera Josefem II. a etablování tabákové továrny v jeho bývalých budovách začala katedrála sloužit jako římskokatolický farní kostel. V chrámu se nachází vzácné umělecké památky, např. obrazy P. Brandla, M. L. Willmanna, J. K. Lišky aj. Katedrála má přístupné první podkroví, jímž je možné projít až na kůr západního průčelí. Chrámová pokladnice ukrývá jeden z nejvzácnějších klenotů střední Evropy – originál sedlecké monstrance. Podle posledních poznatků se jedná o jednu z nejstarších dochovaných gotických monstrancí na světě.
 

Kutná hora láká  fanoušky Kingdom Come

Kutná Hora se nově chystá na příliv turistů, a to v souvislosti s druhým dílem historické počítačové hry Kingdom Come Deliverance. Průvodcovská služba připravuje novou interaktivní trasu 30 zastavení. Místa návštěvníci naleznou v historickém centru i po jeho blízkém okolí. Návštěvníci pomocí aplikace získají různé informace, mohou plnit i úkoly a zároveň získat odměnu v podobě merche. Nově bude připravena i kostýmovaná prohlídková trasa pro skupiny, která začíná ve Vlašském dvoře v jedinečné mincovně Českého království. Trasa pokračuje přes historické uličky a další památky, jako je například České muzeum Stříbra na Hrádku, chrám svaté Barbory, Kamenný dům nebo Sankturinovský dům na náměstí.
Jezuitská kolej v Kutné Hoře – areál s volně přístupnými zahradami Příroda

Jezuitská kolej v Kutné Hoře – areál s volně přístupnými zahradami

Areál bývalé jezuitské koleje je součástí městské památkové rezervace. Rozsáhlý prostor, do nedávné doby pokrytý asfaltem, je přeměněn na městský park s otevřenými travnatými plochami a bohatou výsadbou, kde naleznete nový mobiliář, vodní schody, místo na piknik i prostor pro kulturní akce.

Městská památková rezervace Kutná Hora Památky

Městská památková rezervace Kutná Hora

Památková rezervace Kutní Hora byla vyhlášena v roce 1961. Jedinečnost Kutné Hory je svázána s mohutnou těžbou stříbra, jež tvořilo základ pro ražbu mincí českého království. Bohatství města se odráží v honosných měšťanských domech.

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře Kultura

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře

Galerie Středočeského kraje je galerie moderního a současného umění, která sídlí v jedinečných prostorách bývalé Jezuitské koleje, v těsné blízkosti klenotu gotické architektury, chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře.

Kostel sv. Jakuba v Kutné Hoře Památky

Kostel sv. Jakuba v Kutné Hoře

Chrám je nejstarším z kutnohorských kostelů. S jeho stavbou se začalo po roce 1330. Až do 17. století se kostelu přezdívalo Vysoký, podle jeho věže.

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny Památky

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny

Jestlipak víte, co to byla "gysárna", uhádnete, co se asi dělalo v "prenárně", kdo to byl "pregéř"? Odpovědi na všechny tyto otázky se dozvíte v nové expozici "Královská mincovna" v kutnohorském Vlašském dvoře.

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO Památky

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Knihtiskárna – Muzeum historie knihtisku v Kutné Hoře Kultura

Knihtiskárna – Muzeum historie knihtisku v Kutné Hoře

Rádi vás přivítáme v zážitkové expozici historie knihtisku. V naší expozici nenajdete nápisy nesahat! Nikde žádné ohrádky, ani šňůry. Nabízíme zážitkové prohlídky, skupinové workshopy a tvůrčí semináře pro děti i dospělé! Řadu exponátů si můžete vyzkoušet na vlastní kůži.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci Památky

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Klášter cisterciáků je nejstarším klášterem řádu v ČR z roku 1142. V posledních letech prodělala katedrála celkovou rekonstrukci a je opět otevřena pro veřejnost. Ve zdech katedrály objevili restaurátoři během svých prací ostatky pohřbených mnichů.

Unikátní gotická Sedlecká monstrance Památky

Unikátní gotická Sedlecká monstrance

Chrámová klenotnice katedrály Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele dává návštěvníkům možnost obdivovat skvosty úzce spjaté se sedleckým klášterem, jde o originál Sedlecké monstrance.

Kostnice Kutná Hora – Sedlec Památky

Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi – ostatky celkem 40 000 zemřelých, pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek.

Muzeum kutnohorských pověstí, duchů a strašidel Zážitky

Muzeum kutnohorských pověstí, duchů a strašidel

Vstupte do tajemného světa Kutnohorských pověstí – setkáte se tváří v tvář s legendárními postavami dějin, ale i s bytostmi mystickými a na chvíli se stanete součástí příběhů, jak praví pověsti. V interaktivní expozici jsou zakomponovány prvky světelné, pohybující se i zvukové.

Muzeum čokolády a čokoládovny Lidka v Kutné Hoře Kultura

Muzeum čokolády a čokoládovny Lidka v Kutné Hoře

Věděli jste, že v Kutné Hoře byla jedna z nejlepších čokoládoven v Evropě, čokoládovna Lidka? A že si na jejích výrobcích pochutnávaly nejen statisíce dětí po celém světě, ale i švédská královna či T. G. Masaryk? Přijďte objevit tajemství kutnohorské čokoládové historie na vlastní chuťové pohárky!

Museum of Bricks v Kutné Hoře Kultura

Museum of Bricks v Kutné Hoře

Na ploše více než 150 m² uvidíte více než 1000 originálních modelů, mezi nimiž nechybí velkolepý model sedlecké Kostnice!

Rozhledna na Kaňku a Havířská bouda Příroda

Rozhledna na Kaňku a Havířská bouda

Rozhledna na Kaňku u Kutné Hory nabízí díky svému umístění a výšce 30 metrů rozhled do celého kraje. Součástí rozhledny se stala i kavárna se čtyřiadvaceti a restaurace se šedesáti místy. K dispozici je také penzion se šesti pokoji.

Areál zámku a muzea Kačina Památky

Areál zámku a muzea Kačina

Národní zemědělské muzeum Kačina sídlí ve výjimečně krásných prostorách zámku, který nechal postavit hrabě Jan Rudolf Chotek v letech 1806–1824.

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl Kultura

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl

Vydejte se na výlet do Českého muzea stříbra a středověkého stříbrného dolu! Během prohlídky se v expozicích seznámíte s historií královského horního města, dozvíte se, jak se kutnohorské stříbro dobývalo a zpracovávalo a získáte informace o významných architektonických skvostech Kutné Hory.

Kaple Božího těla v Kutné Hoře Památky

Kaple Božího těla v Kutné Hoře

Objekt kaple Božího těla se nachází v těsné blízkosti chrámu svaté Barbory a zcela jistě stojí za zhlédnutí. Působivou atmosféru vyvolává nádherný halový prostor vrcholně gotického slohu.

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře Památky

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře

Kutná Hora je jediným městem ve Středočeském kraji, zapsaným na seznam UNESCO, a to zejména díky velkému množství gotických památek. Nenechte si však ujít tento opomíjený skvost barokní architektury, vystavěného dle plánů proslulého architekta F. M. Kaňky v letech 1734-1754.

Kamenná kašna v Kutné Hoře Památky

Kamenná kašna v Kutné Hoře

Krásná a mohutná kašna uprostřed malého náměstíčka je jedním ze symbolů Kutné Hory. Kvůli narušení pramenů důlní činností musela být voda přiváděna do města ze vzdálených míst. Kamenná kašna sloužila jako rezervoár vzácné pitné vody až do roku 1890.

Naučná stezka Kolem Kutné Hory Letní sporty

Naučná stezka Kolem Kutné Hory

Okruh kolem Kutné Hory umožní pěším i cykloturistům poznávat okolí historického města z mnoha stránek – historie, geologie, archeologie, hornictví, botanika, zoologie, krajinářství. Stezka je dlouhá asi 30 km a spojuje všechna významná místa v okolí Kutné Hory.

Kutná Hora

Kutná Hora

Přijeďte si odpočinout a načerpat novou energii. Kutná Hora vám otevírá svou náruč. Čekají na vás dechberoucí památky, festivaly a mnoho zábavy pro celou rodinu.

Hrádek v Kutné Hoře – České muzeum stříbra Památky

Hrádek v Kutné Hoře – České muzeum stříbra

První zmínka o Hrádku pochází z roku 1312 a napovídá, že osudy tohoto významného objektu začínají hluboko v dobách, o nichž mnoho nevíme. První velké přestavby se Hrádek dočkal na přelomu 14. a 15. století v době, kdy ho vlastnil rychtář Václav z Donína.

Naučná stezka Ze života hmyzu na Kačině Příroda

Naučná stezka Ze života hmyzu na Kačině

Naučná stezka Ze života hmyzu hravou formou přiblížuje malým i dospělým návštěvníkům ohrožené druhy hmyzu, které v parku žijí. Kačinský park je vyhlášen jako přírodní památka a je součástí Natury 2000, soustavy chráněných území evropského významu.

Zámecký park Kačina Příroda

Zámecký park Kačina

Přijďte se projít krásným kačinským parkem, který je starší než samotný kačinský zámek a relaxovat uprostřed nádherné přírody tvořené historickými úpravami majitelů panství.

Průvodcovská služba Kutná Hora – prohlídky stříbrného města Zážitky

Průvodcovská služba Kutná Hora – prohlídky stříbrného města

Chtěli byste se při návštěvě stříbrného města dozvědět víc, než se dočtete v brožurách a na internetu? Využijte nabídky Průvodcovské služby Kutná Hora.

Naučná stezka Údolím Vrchlice u Kutné Hory Příroda

Naučná stezka Údolím Vrchlice u Kutné Hory

Naučná stezka vede malebným kaňonem říčky Vrchlice, JZ od Kutné Hory. Zhruba 2 km úsek podél říční nivy nabízí turistům nejen množství přírodních zajímavostí, malebné skály, ale třeba i romantické zříceniny starých mlýnů. Údolí je cenné především výskytem chráněných druhů živočichů.

Morový sloup v Kutné Hoře Památky

Morový sloup v Kutné Hoře

Morový sloup Panny Marie Neposkvrněné naleznete v Šultysově ulici v Kutné Hoře. Patří mezi kulturní památky České republiky. Na sloupu se nachází socha P. Marie Immaculaty, ale objevují se na měm i pracovní motivy v podobě plastik havířů.

Další aktuality

Velikonoce: Jak si ozdobit tu nejkrásnější kraslici?

Rok se s rokem sešel a před námi jsou opět Velikonoce. V dnešní době najdeme spoustu moderních metod a technik, jak vejce nabarvit. Vyzkoušejte s námi klasické techniky zdobení vajíček: batikování, voskový reliéf, zdobení slámou anebo jednodušší obtisky.
2. duben 2025 18:30
Zážitky, Středočeský kraj

Hrad Točník oslaví novou sezónu spolu s medvědy Agátou a Martinem

Slavnostní zahájení sezony na hradě Točník s medvědy Agátou a Martinem je připraveno na sobotu 5. dubna 2025, kdy se hradní brána otevře návštěvníkům v 10:00 hodin. Na děti čeká medvědí stezka, šermíři i pohádka. Pro děti je v areálu hradu k dispozici i malé pískoviště. Program potrvá do 16:00 hodin.
1. duben 2025 8:50
Památky, Středočeský kraj

Útěk z města: Posázaví – tam, kde řeka zpívá a vlak houká

Pokud vás městský ruch unavuje, je nejvyšší čas vyrazit do Posázaví, turistické oblasti, kde se příroda prolíná s historií, kde šum řeky nahrazuje dopravní hluk a kde se po pár hodinách cítíte jako znovuzrození. A co je nejlepší? Žádné složité plánování, žádné dlouhé cesty. Stačí nasednout na vlak a nechat se unášet směrem ke klidu a pohodě. Vydejte se s Kudy z nudy objevovat kraj kolem řeky Sázavy!
30. březen 2025 16:08
Životní styl, Středočeský kraj

Přivítejte jaro ve středočeských skanzenech

Jaro je tady a středočeské skanzeny po zimní pauze postupně otevírají své brány veřejnosti. Hřejivé sluneční paprsky svítí skrz okenice s háčkovanými a vyšívanými záclonami do světnice, kde čas jako by se zastavil. Jaké skanzeny lze ve středních Čechách navštívit? Například ten v Přerově nad Labem, Kouřimi anebo Vysokém Chlumci. Za tradicí a tradičními lidovými řemesly je možné vydat se také do Hamousova statku ve Zbečně anebo do historické vesnice Botanicus v Ostré.
29. březen 2025 6:00
Kultura, Středočeský kraj

Za tajemstvím lomů Amerika: troufnete si jít za Hagenem?

Znáte hornické památky na Mořině? Nejznámější jsou lomy Velká a Malá Amerika, až 100 metrů hluboké, s průzračnými jezery na dně. Komentované prohlídky štolovým systémem zajišťuje společnost KD Tour. Dostanete se i do míst jinak nepřístupných, do oken ve stěnách Malé i Velké Ameriky, dovíte se i o tragické době padesátých let minulého století, kdy ve zdejším lomu fungoval lágr pro politické vězně. Využijte také jedinečnou možnost a nahlédněte do lomů na Americe během mimořádné akce. V sobotu 24. května 2025 můžete oslavit Evropský den chráněných území poněkud neobvykle: cestou Českým krasem za Hagenem.
28. březen 2025 14:07
Zážitky, Středočeský kraj

Koněpruské jeskyně přivítají novou sezónu

V sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni je naplánován v sobotu od 9:00 do 16:00. Buďte mezi prvními podzemními návštěvníky letošního roku a oslavte první narozeniny Domu přírody Českého krasu interaktivním způsobem. Pro rodiče s dětmi bude připravena dobrodružná cesta s trilobitem Vendelínem.
28. březen 2025 12:00
Příroda, Středočeský kraj

Zámek Nelahozeves zahajuje v sobotu návštěvnickou sezónu

Je čas probudit se ze zimního spánku a začít zámeckou sezonu s elegancí! Zámek vám opět otevře své brány v sobotu 29. 3. 2025. Přijďte si užít krásný den, kdy se odemkne zámecká expozice jenž bude slavnostně vyzdobená jarními květinami. Nebude chybět zábava pro děti a jarní jarmark.
25. březen 2025 12:00
Památky, Středočeský kraj

Zábavně-naučný park Mirakulum startuje do nové sezóny!

Oblíbený zábavně-naučný dětský park Mirakulum má pro všechny své příznivce skvělou zprávu – od soboty 29. března 2025 opět otevírá své brány! Park bude otevřen do 21. dubna o víkendech a státních svátcích, od 26. dubna do 26. října pak každý den, a to od 10:00 do 18:00 hodin.
25. březen 2025 8:00
Zážitky, Středočeský kraj