Kostel sv. Jiljí se nachází na Kostelním náměstí. Na několika místech v kostele se dochovaly zbytky nástěnných maleb. V interiéru se nachází plastika prvního patrona kostela sv. Mikuláše z huti Petra Parléře.
Trojlodní kostel má dnes již jednu věž vysokou 66 m, nejstarší jeho částí je presbytář s raně gotickým portálem v jižní stěně. Dnešní sakristie byla původně kaplí sv. Doroty. Presbytář, hlavní i boční lodě kryje gotická křížová žebrová klenba.
V 17. století byly barokně upraveny věže. Severní věž byla několikrát zasažena bleskem a také vyhořela. Její stav byl postupně natolik vážný že musela být nejprve podepřena pilířem a nakonec roku 1846 ubourána do úrovně kostelní římsy. Barokně upravený kostel byl v průběhu 19. století v několika fázích regotizován. V letech 1913-1918 byl upraven Kamilem Hilbertem ve spolupráci s V. Suchardou.
Návštěva kostela sv. Jiljí je možná pouze po předchozí domluvě s nymburskou farou.
Vyhlídka z věže kostela sv. Jiljí
Vyhlídková věž kostela sv. Jiljí je opět otevřena veřejnosti od 2. července 2024. Nenechte si ujít jedinečnou možnost prohlédnout si město z ptačí perspektivy. Spolu s hradbami patří věž kostele, na kterou vede 147 schodů mezi dominanty města.
Poznejte historii a architektonické klenoty kostela sv. Jiljí v Nymburce, včetně unikátní vyhlídkové věže s nádherným výhledem na město.
Kostel sv. Jiljí se nachází na Kostelním náměstí v Nymburce.
V kostele se dochovaly zbytky nástěnných maleb a plastika sv. Mikuláše z dílny Petra Parléře.
Věž kostela sv. Jiljí má výšku 66 metrů.
Kostel byl barokně upraven v 17. století a regotizován v 19. století. Dále byl upraven v letech 1913-1918 pod vedením Kamila Hilberta.
Ano, návštěva kostela je možná, ale pouze po předchozí domluvě s nymburskou farou.
Z vyhlídkové věže kostela sv. Jiljí si můžete prohlédnout město Nymburk z ptačí perspektivy.
Vyhlídková věž bude znovu otevřena veřejnosti od 2. července 2024.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.