Dřevěný roubený kostel byl poprvé zmíněn v roce 1447. Nynější podoba kostela pochází ze 17. století. K zachováni objektu a jeho areálu bylo ve Frýdku – Místku dne 24. dubna 1981 vyhlášeno ochranné pásmo. Kostel patří k nejcennějším dřevěným sakrálním památkám v republice.
Dřevěný kostel byl postaven na místě svého pravděpodobně již zchátralého předchůdce v roce 1638. Až na věž, která byla zcela rekonstruována v polovině 19. století, si uchoval svou původní podobu. K ní patří především podsíň – takzvaná sobota, která dříve sloužila věřícím jako útočiště před nepřízní počasí. Dalším příkladem krásy dřevěných kostelů, je tvarově náročné kopulovité zakončení věže.
Kolem celého kostela, na místě starého hřbitova, se rozprostírají desítky starých litinových křížů, které tvoří jakýsi ojedinělý skanzen této formy náhrobku, především z 19. a počátku 20. století.
Interiér kostela
Bohatě zdobený interiér kostela, dílo místních obyvatel, je přístupný pouze příležitostně. Nahlédnout dovnitř můžete malým okénkem. V roce 1984 byl na bočních stěnách kostela učiněn unikátní objev – při rekonstrukci ve druhé polovině 19. století překryli zdi kostela, buď hnědou barvou nebo tapetami. A teprve před pětadvaceti lety se přišlo na to, že pod tou barvou se skrývají další překrásné nástěnné malby z původní výzdoby ze 17. století. Nejcennější obraz Nanebevstoupení Páně byl objeven za bočním oltářem.
Národopisná expozice
V sousedství kostela je v budově bývalé školy zajímavá expozice Lašského muzea navazující na dlouhodobou tradici „Lašského národopisného sdružení Sedlišťané“ a připomínající zdejší život ke konci 19. a v prvé polovině 20. století.
Malé církevní památky
V celých Sedlištích je řada dalších menších památek církevního charakteru – kapliček nebo křížů. Nejpozoruhodnější z nich, která se nachází zároveň jen několik set metrů od kostela při hlavní cestě ve směru na Frýdek–Místek, je dřevěný kříž. Na místě tradičního spodobnění ukřižovaného Krista je zde umístěno srdce.