ÚvodAktualityLidové pranostiky na konci roku: se svatým Silvestrem za lidovými obyčeji
Kultura

Lidové pranostiky na konci roku: se svatým Silvestrem za lidovými obyčeji

Poslechněte si audio verzi článku
Poslední den roku 31. prosince provázejí oblíbené oslavy. Protože ten den má svátek Silvestr, slavíme Silvestra. Na Kudy z nudy najdete spousty tradičních i netradičních akcí, silvestrovských výšlapů a výletů. Užijte si zábavu s rodinou či přáteli a přivítejte nový rok s dobrou náladou!

Na Kudy z nudy najdete vždy na konci roku tipy na tradiční i netradiční akce, ale připomenout si můžete i jednoho z mála Sylvestrů, českého vynálezce a puškaře Sylvestra Krnku (1825–1903). Jméno Silvestr či Sylvestr není příliš časté a s oslavami konce roku nemá nic společného. Pochází z latiny a uslyšíte v něm především slovo „silva”, les. Jméno by se dalo přeložit jako „lesní muž” nebo „muž z lesa”.
 

Muž z lesa, který vyléčil Konstantina

silvestrJen málokdo si 31. prosince vzpomene na papeže ze 4. století, který podle legendy vyléčil z lepry římského císaře Konstantina Velikého. Ten Silvestrovi z vděčnosti daroval pozemek, dnešní Vatikán. Pojďme si připomenout nejen posledního světce roku, ale také lidové zvyky a pranostiky vztahující se k tomuto dni.

Podobně, jako řada jiných světců, i Silvestr žil v období vlády pronásledovatele křesťanů, císaře Diokleciána (na přelomu 3. a 4. století). Silvestr I se stal křesťanem a byl vysvěcen na kněze. Proto se také před Diokleciánovými přisluhovači musel skrývat v lesích nedaleko Říma. Tato skutečnost se projevila i v jeho jménu – „silva“ znamená latinsky „lesní“. Pronáslednování se mu podařilo přežít a už rok po smrti Diokleciána se roku 314 stal papežem.

Podle legendy Silvestr I. vyléčil z lepry a následně pokřtil římského císaře Konstantina Velikého. Ten svatému muži daroval pozemek, dnes známý jako Vatikán. Tehdy již papež Silvestr vydal řadu liturgických nařízení – například přikázal, aby oltáře byly místo ze dřeva stavěny z kamene nebo stanovil přesné stupně svěcení kněží. Zemřel 31. 12. 335 po téměř 22 letech své funkce. Jako první papež byl pohřben v chrámě, v bazilice sv. Priscilly v Římě. Stal se patronem dobré úrody a domácího zvířectva. Bývá zobrazován v papežském ornátu s knihou a mušlí.
 

Lidové zvyky na Silvestra – tichá modlitba a ometačky

kostelík na kopciNa svatého Silvestra nebývalo zvykem pít do časných ranních hodin. Lidem stačilo navštívit kostel a poděkovat za dobré prožití uplynulého roku. Modlili se také za dobrý průběh roku následujícího. Dbalo se také na to, aby byly vyrovnány všechny dluhy, prováděl se generální úklid obydlí a vše nepotřebné se vyhodilo nebo spálilo. Důsledná péče se věnovala i očistě těla. Nový rok měl každý vítat obdařen duševní i zevní čistotou.
 
Na venkově navštěvovaly stavení tzv. ometačky – ženy z chudobných poměrů, které symbolicky ometaly plotnu, aby kamna v novém roce dobře hořela. Hospodáři a hospodyni pak popřály vše dobré. Za to se jim dostalo almužny. Podle lidové tradice by se měly ženy na Silvestra vyvarovat toho, aby nechaly sušit prádlo. Mohlo by to zapříčinit smrt někoho z rodiny v novém roce. Také se nemá jíst drůbež, jinak by uletělo štěstí. Příjemnějším zvykem bylo o půlnoci požít ovar a křen s jablky pro štěstí.


Bujné veselí přišlo až se stoletím páry

víno silvestrVelké silvestrovské veselí a bujné oslavy, jak je známe dnes, začaly až s příchodem 19. století.  V ulicích, restauracích a domácnostech se organizovaly velkolepé zábavy, bohaté hody a stále nákladnější a velkolepější ohňostroje. Teprve v poslední době byly nejrůznější pochoutky vystřídány nazdobenými chlebíčky, obloženými mísami a nejrůznějšími slanými a sladkými zákusky. Stoupalo i množství vypitého alkoholu.

Od přelomu 19. a 20. století je běžným zvykem půlnoční přípitek šampaňským s přáním všeho nejlepšího v nadcházejícím roce.


Co říkají na Silvestra lidové pranostiky?

  • sněžná bouřeJe-li na Silvestra větrno, bývá to dosti patrno
  • Je-li o Silvestru v noci vítr a jasno, bude dobrého vína pořídku
  • Jak byl celý rok samá voda a bláto, na Silvestra nenapadne zlato
  • Na Silvestra-li větry a ráno slunce svítí, nelze nám dobrého vína se nadíti
  • Když na Silvestra sněží, Nový rok není daleko
  • O Silvestru papeži snížek si již poleží
  • Na Silvestra-li jižní vítr duje, příznivý rok to ohlašuje; západní vítr ryb dává nejvíce, severní zimu a Vánoce, východní vítr slibuje hojnost plodů, severovýchodní značí nepohodu
  • Mléčná dráha v prosinci jasná, bude v příštím roce úroda krásná
Jak si užít Silvestr v Praze?

Jak si užít Silvestr v Praze?

Zůstáváte na Silvestra v Praze? V našich tipech najdete řadu inspirací na silvestrovské akce v metropoli. Nabídek, co v hlavním městě podniknout je více než dost – Kudy z nudy vám přináší přehled tipů z různých soudků, stačí si jen vybrat: zábavné odpoledne s dětmi, zážitky pro milovníky romantických výhledů nebo slavit můžete přijít i do divadel a hudebních klubů. Letošní Silvestr si prostě vychutnáte!

Počasí, zábava, narozeniny a konec Československa: co se stalo na Silvestra a na Nový rok?

Počasí, zábava, narozeniny a konec Československa: co se stalo na Silvestra a na Nový rok?

Zhubnu, přestanu pít, začnu šetřit a konečně se naučím cizí jazyk – už jste to někdy slyšeli? Zřejmě to bylo na Silvestra nebo na Nový rok. Symbolika posledního dne starého roku a prvního dne roku nového má své kouzlo a působí i na ty, kteří si na žádné oslavy nepotrpí. Co všechno nám v historii přinesly 31. prosinec a 1. leden?

100 tipů, kam na silvestrovský či novoroční výlet

100 tipů, kam na silvestrovský či novoroční výlet

Oslavy konce roku 2024 nabídnou zajímavé zážitky. Užijte si více než domácí zábavu s chlebíčky a vínem. Poslední den roku 2024 a následně první den v roce 2025 si můžete zpestřit silvestrovským či novoročním výstupem, netradiční zámeckou prohlídkou či výpravou za zvířátky do zoo na Nový rok. Z tipů portálu Kudy z nudy si určitě vyberete. Šťastný nový rok!

100 tipů na Silvestrovské a Novoroční výstupy a vycházky 2024/2025

100 tipů na Silvestrovské a Novoroční výstupy a vycházky 2024/2025

Silvestr 2024 a Nový rok 2025 je už téměř tady! Pokud to ve vás nevyvolává žádné velké emoce nebo naopak přemýšlíte, co si s volnými dny počít, prozkoumejte naše dnešní tipy. Silvestr a Nový rok se dají slavit i jinak, než hektolitry alkoholu a zábavou před televizí. Zkuste to letos jinak – vyrazte do přírody a pokochejte se pohledem z vyhlídky nebo rozhledny!

Lidové pranostiky: Jak na Nový rok, tak po celý rok

Lidové pranostiky: Jak na Nový rok, tak po celý rok

1. leden: přelom starého a nového roku patřil v minulosti k velmi sledovaným událostem. Naši předkové v tomto období dodržovali velké množství tradic, které je měly ochránit před nepřízní osudu, ale také zaručit štěstí a bohatství. Jaké se k Novému roku vážou pověry a zvyky? A jak předpovědět, co se stane na základě pranostik?

Tradice: příběh obloženého chlebíčku aneb nejchutnější český vynález

Tradice: příběh obloženého chlebíčku aneb nejchutnější český vynález

Typická součást silvestrovských oslav, dobrota na dvě tři kousnutí a zároveň bytostně česká tradice, dokonalá ve své jednoduchosti: to jsou obložené chlebíčky. Do pražského lahůdkářství Jana a Štěpánky Paukertových na Národní třídě se na ně chodilo ještě dřív, než vznikla samostatná Československá republika.

100 tipů, kam s dětmi od Vánoc do Silvestra

100 tipů, kam s dětmi od Vánoc do Silvestra

Nabízíme vám spoustu tipů, jak zajímavě prožít období od Vánoc do Nového roku v Česku. Ve dnech od 25. do 31. prosince 2024 můžete v Praze tradičně sportovat zdarma. Zamířit lze také do zoo, do skanzenu nebo na hrady a zámky. K prohlídce vábí spousta zajímavých betlémů, vánoční výstavy anebo třeba ukládání ježibaby k zimnímu spánku v perníkové chaloupce.

100 tipů na novoroční procházku

100 tipů na novoroční procházku

V duchu hesla "jak na Nový rok, tak po celý rok", je dobré vyrazit na výlet hned první den v novém roce. Shoďte nadbytečná kila a provětrejte si hlavu po silvestrovském veselí! A protože 1. 1. 2025 není den jako každý jiný, i cíl by měl být ikonický. Kam tedy? Třeba na vrchol hory, na rozhlednu, na stezku v korunách stromů nebo zážitkovou vyjížďku vlakem?

Silvestrovské výlety za trpaslíky aneb do skal, do lázní, do zoo i do trpasličích slují

Silvestrovské výlety za trpaslíky aneb do skal, do lázní, do zoo i do trpasličích slují

Překvapte děti, kamarády a své blízké zajímavým silvestrovským výletem za trpaslíky! Zavedeme vás do míst s trpasličími názvy i tam, kde pidimužíky ve špičatých čepičkách a barevných botičkách uvidíte na vlastní oči. Vůbec přitom nemusíte mít strach, že byste je přehlédli – někteří totiž narostli do rekordních rozměrů!

Rok 2025: velký přehled svátků, volných dnů a prodloužených víkendů s tipy na výlety

Rok 2025: velký přehled svátků, volných dnů a prodloužených víkendů s tipy na výlety

Kolik volných dnů nás čeká v roce 2025, kdy budou Velikonoce a kolik prodloužených víkendů si můžete naplánovat? My na Kudy z nudy máme radost, když jich je hodně, protože pak vám můžeme nabídnout spousty skvělých tipů kam vyrazit a užít si volno. Rok 2025 vypadá báječně: ze třinácti státních svátků jich hned deset vychází na všední dny.

Inspirace k výletům na konec roku 2024 – užijte si netradiční Silvestr!

Inspirace k výletům na konec roku 2024 – užijte si netradiční Silvestr!

Oslavy konce roku 2024 nabízí netradiční sportovní, společenské i kulturní vyžití po celém Česku. Pořadatelé pro vás připravili spoustu zábavy, noční lyžování, science show, jízdu vlakem, tanec na náměstí i turistické výšlapy. Vyzkoušejte tipy na Silvestr 2024 a užijte si netradiční oslavy, které jsme pro vás v redakci Kudy z nudy připravili a přivítejte hezkým výletem rok 2025.

Kostel Všech svatých Kovářov Památky

Kostel Všech svatých Kovářov

Raně gotický kostel z konce 13. století je přičítán stavební aktivitě milevského kláštera. V roce 1712 k němu byla přistavěna věž. Na jižní straně lodi se zachoval gotický pravoúhlý ústupkový portál.

Kostel Všech Svatých v Hronově Památky

Kostel Všech Svatých v Hronově

První zmínka o kostele pochází z roku 1359. K původnímu hronovskému kostelíku postavenému v gotickém stylu přibyla roku 1610 pozdněrenesanční zvonice. Po požáru v roce 1639 byl kostel téměř zničen. Dochovalo se pouze gotické kněžiště.

Kostel Všech Svatých v Dlouhomilově Památky

Kostel Všech Svatých v Dlouhomilově

Kostel Všech svatých v Dlouhomilově je barokní stavbou z 18. století. V roce 1958 byl zapsán mezi kulturní památky. Jedná se o jednolodní kostel s odsazeným starým kněžištěm čtvercového půdorysu, k němuž po stranách přiléhají čtyřboká sakristie a kaple s oratořemi v patře.

Kostel Všech Svatých v Sedlištích Památky

Kostel Všech Svatých v Sedlištích

Dřevěný roubený kostel byl poprvé zmíněn v roce 1447. Nynější podoba kostela pochází ze 17. století. K zachováni objektu a jeho areálu bylo ve Frýdku – Místku dne 24. dubna 1981 vyhlášeno ochranné pásmo. Kostel patří k nejcennějším dřevěným sakrálním památkám v republice.

Obložený chlebíček – nejchutnější český vynález a stálice silvestrovských oslav

Obložený chlebíček – nejchutnější český vynález a stálice silvestrovských oslav

Kdyby prý měla první republika svou typickou chuť, vyhrály by obložené chlebíčky z lahůdkářství Jana Paukerta (1888–1972) na pražské Národní třídě. Typická součást silvestrovských oslav, dobrota na dvě tři kousnutí a zároveň bytostně česká tradice je dokonalá ve své jednoduchosti.

Nejkrásnější fotomísta Česka

Nejkrásnější fotomísta Česka

Objevujte fotogenická místa a půvabná zákoutí Česka. Nejhezčí památky, okouzlující přírodní lokality, působivá panoramata a tajuplné uličky. Umění je být na správném místě ve správný čas!

Nejstarší funkční neon v Česku – neon obchodního domu Bílá labuť

Nejstarší funkční neon v Česku – neon obchodního domu Bílá labuť

Slavné světelné logo obchodního domu, osmimetrová bílá labuť z neonových trubic je nejstarším stále funkčním neonem u nás. Dům je jednou z nejvýznamnějších staveb českého funkcionalismu 30. let 20. století.

Kostel Všech svatých v Heřmánkovicích Památky

Kostel Všech svatých v Heřmánkovicích

Kostel Všech svatých stojí na mírném návrší uprostřed hřbitova nad vesnicí a představuje dominantu celé okolní krajiny. Základní kámen dnešního kostela byl položen 8. listopadu 1722 a jako autora plánu vybral opat Otmar Zinke Kiliána Ignáce Dientzenhofera.

České značky: Bohemia Sekt a tajemství výroby nejoblíbenějších sektů

České značky: Bohemia Sekt a tajemství výroby nejoblíbenějších sektů

Česko je rájem šumivých vín! Sektem si tradičně připíjíme při rodinných i pracovních oslavách a samozřejmě nesmí chybět ani o Vánocích a na Silvestra. Domácí dlouhodobě nejoblíbenější značkou sektů je Bohemia Sekt sídlící ve Starém Plzenci. Sekty vyrábí už víc než 80 let a každý milovník šumivých bublinek by se sem měl vypravit na exkurzi. A věřte, že projít si výrobu sektů společně s věrnými dlouholetými pracovníky je opravdu zážitek!

Libochovický kostel Všech svatých Památky

Libochovický kostel Všech svatých

Děkanský, původně gotický, kostel ze 14. století se poprvé zmiňuje roku 1382 jako farní. Renesanční věž byla přistavěna roku 1541, což připomíná letopočet vytesaný do pískovcového překladu nad vchodem do věže a znak Jana III. z Hazmburka na severní straně věže.

Kostel Všech Svatých ve Volyni Památky

Kostel Všech Svatých ve Volyni

Kostel Všech Svatých ve Volyni, byl založený počátkem 14. století a původně zasvěcen sv. Václavu

Kostel Všech svatých v Miloticích Památky

Kostel Všech svatých v Miloticích

Nynější kostel byl postaven na místě starého gotického kostela. V letech 1702-1703 byl kolem kostela ohrazen hřbitov a postavena kostnice.

#světovéČesko a silvestrovské výlety k Uchcánku, Flusárně a do Kokotína

#světovéČesko a silvestrovské výlety k Uchcánku, Flusárně a do Kokotína

Určitě znáte hit kapely Yo Yo Band, kde se zpívá o Pičíně, Kozomínu a Řitce. Přesně do takových míst se dnes vydáme na výlet. Blíží se Silvestr a vtipnou fotkou s cedulkou z rozcestníku nebo od studánky uděláte radost sobě i kamarádům. A co teprve dětem!?

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.

#světovéČesko a brněnský časostroj: nábojnice, fontána nebo …?

#světovéČesko a brněnský časostroj: nábojnice, fontána nebo …?

Výška šest metrů, váha pětadvacet tun, a k tomu spousta nepublikovatelných přezdívek: to je černý orloj na náměstí Svobody v Brně. Stojí tu od roku 2010 a od samého začátku budil rozruch. Budí ho dodnes, ale jisté je, že je jedinečný a v žádném jiném městě nic podobného nemají. Anebo přece…?

Sylvestr Krnka – vynálezce pušky zadovky

Sylvestr Krnka – vynálezce pušky zadovky

Prusko-rakouská válka roku 1866 mohla skončit jinak, kdyby rakouská armáda vyzbrojila pěšáky puškou zvanou zadovka. Moderní zbraně se nabíjely zezadu, armáda ale používala pušky značky Lorenz, které se nabíjely zepředu, tedy mnohem pomaleji. Český puškař a vynálezce Sylvestr Krnka (29. prosince 1825 – 4. ledna 1903) přitom pušku zadovku vyrobil už v roce 1849.

Kostel Všech Svatých ve Velvarech Památky

Kostel Všech Svatých ve Velvarech

Tajuplný kostel Všech Svatých se ukrývá na okraji Velvar na území nazývaném Malovary. Hřbitovní zeď ohraničuje místo, kde se zastavil čas. Uvnitř i vně kostela odpočívají kameny i pozůstatky z minulých oprav, které umocňují lehce děsivou atmosféru opuštěného kostela.

Kostel Všech Svatých v Rájci – Jestřebí Památky

Kostel Všech Svatých v Rájci – Jestřebí

Římskokatolický kostel Všech svatých v Rájci-Jestřebí leží v historickém jádru Rájce zhruba uprostřed mezi centrálním náměstím Míru a rájeckým zámkem. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Další aktuality

Znáte lesní sklo a hyalit? Zelené, černé, červené a další historické barevné sklo

Nad českým tradičním i moderním sklem budete žasnout. Platí to pro současné výrobky českých sklářů i pro sklo z dávné minulosti: třeba tajemně nazelenalé lesní sklo anebo černočerný, mramorovaný nebo červený hyalit. Jejich čas je dávno pryč, přesto nás prastaré skleněné poháry a džbány dodnes fascinují svou hrou barevných skel.
12. leden 2025 10:04
Kultura

Kalendář 2025: Řemeslné trhy, poctivá řemesla, farmářské tržiště a jarmarky

Objevujte kouzla zvyků a starých řemesel během celého roku 2025! Vydejte se spolu s Kudy z nudy za poznáním téměř zapomenutých zvyků a tradic. Setkejte se s lidmi, kteří dodnes udržují tradiční řemesla našich předků při životě. Bohatou nabídku řemesel během jarmarků a trhů doplní také vynikající výběr občerstvení a farmářských produktů. Nechte se inspirovat našimi tipy a poznejte pozapomenutá řemesla.
10. leden 2025 5:59
Kultura

Chcete si v lednu dopřát kulturní zážitek? Vydejte se na koncert!

Koncerty populární i vážné hudby, skladby známé ze světových muzikálů, vystoupení slavných osobností, jako je například Andrea Bocelli, Adam Plachetka, Monika Absolonová, Karel Plíhal i kapela Hradišťan, Ondřej G. Brzobohatý, Petra Janů, Milan Drobný či Janáčkova filharmonie... To vše nabízí první měsíc roku 2025.
9. leden 2025 14:00
Kultura

Kalendář 2025: ostatky, fašanky a místa, kam se vydat na tradiční masopust

Svátek, při kterém se lidé za dávných časů naposled poveselili a pořádně najedli před nadcházejícím obdobím půstu, se s oblibou slaví dodnes. Kdy se vlastně slaví masopust, kterému se na Moravě říká fašank, fašinek a v Čechách například také voračky, končiny nebo ostatky? Zhruba měsíc až dva: Období začíná po svátku Tří králů, tedy 7. ledna. Ovšem stanovení termínu závěrečného dne, masopustního úterý před Popeleční středou, je dáno matematickým výpočtem, jehož základem je stanovení termínu Velikonoc. Užijte si svátky plné nevázaného veselí, masek medvědů a kobyl, trošky slivovice a spousty koblih. Vydejte za poznáváním národních tradic na masopustní reje!
7. leden 2025 16:24
Kultura

Užijte si masopustní veselice (nejen) na Vysočině: Masopust začíná!

Masopust začíná tradičně po Třech králích, tedy 7. ledna, konec je však pohyblivý. Tímto dnem začíná více než osm týdnů dlouhá doba masopustu, radovánek, zabijaček, hostin, svateb a namlouvání, tancovaček a bálů. Lidé hodují, jedí, pijí a radují se. Užívají si až do Popeleční středy: tehdy začíná čtyřicetidenní půst, končící Velikonocemi.
7. leden 2025 1:51
Kultura

7 věcí, které nevíte o… vitrážích

Mozaika z čirých, barevných a často i malovaných malých skel, sevřená v olověných páskách a obvodovém rámu. Umělecké dílo, při jehož vzniku se pracuje se sklem, olovem a cínem. Někdy jde o drobný kousek, jindy o obří chrámová okna, stropy či kupole. To všechno může být vitráž, malý klenot okouzlující hrou barevných skel a světla. Kdy vitráže vznikly, jak se vyrábějí a kde si je můžete prohlédnout? Vydejte se s portálem Kudy z nudy na velkou vitrážovou výpravu!
5. leden 2025 9:01
Kultura

Kdy nastává svátek Tří králů – konec oslav Kristova zrození? Znáte tříkrálové pranostiky?

Víte, proč Tři králové obchází domy a přejí krásný nový rok? Co se skrývá za touto tradicí? Nahlédněte s námi více do hloubky tradice Tří králů, která připadá na 6. ledna. Tímto dnem se uzavírá vánoční období. Objevíte nejen význam písmen K, M, B, ale i čarování se svíčkami nebo tradici ledové koupele.
4. leden 2025 10:03
Kultura

Cesty za uměním: české umělecké skvosty, které okouzlily svět

Sklo, obrazy, nábytek, architektura i moderní technologie: tak se představuje Česká republika v zahraničí, například na světových výstavách EXPO nebo na olympijských hrách. Podívejte se s Kudy z nudy, které umělecké skvosty okouzlily svět a kde je můžete vidět dnes?
2. leden 2025 10:31
Kultura