Národní muzeum drží krok s dobou a v posledních letech se proměnilo v moderní prostor, kde se historie propojuje s nejnovějšími technologiemi. Vyzkoušejte virtuální realitu, rozšířenou realitu i digitální průvodce.
Návštěvníci
Národního muzea si mohou prostřednictvím mobilní aplikace
Muzeum v kapse prohlédnout plejtváka myšoka v rozšířené realitě, setkat se s významnými osobnostmi českých dějin v Panteonu díky technologii, která spojuje skutečný svět s digitálními prvky a od 1. července 2025 nově zažít i fascinující
virtuální cestu časem v rámci projektu
Kroky pokroku, který je ve 2. patře jako výjimečná součást
stálé expozice Dějiny.
Díky brýlím pro virtuální realitu se návštěvníci ocitnou v kupé železničního vagonu, kde se postupně setkají se spolucestujícími z různých období – od konce 19. století až po současnost, a možná i budoucnost. Zaslechnout bude možné fiktivní, ale myšlenkově hluboké rozhovory skutečných historických osobností o smyslu elektrického světla, organizaci práce, o přínosech i možných úskalích technického pokroku.
V letech 1890, 1930 a 1960 bude možné se díky 360° videu
setkat s vynálezcem Františkem Křižíkem a hudebním skladatelem
Antonínem Dvořákem, podnikatelem
Tomášem Baťou a herečkou a manželkou Karla Čapka
Olgou Scheinpflugovou nebo s vědcem
Jaroslavem Heyrovským a hercem
Janem Werichem, jejichž úvahy doprovází i nadhled, humor a ironie. Na závěr přisednou do vlakového kupé i dva roboti a ukážou, že pohled na lidstvo a jeho úsilí o pokrok může být různý – lidský, nebo umělý.
Kroky pokroku nejsou jen poutavým vizuálním zážitkem, ale také
pozváním k zamyšlení. O pokroku, který není vždy lineární, bez chyb a omylů. O technologiích, které nás proměňují – a o nás samých, kteří se s těmito změnami snažíme držet krok. Nebo je zpomalit. Podstata člověka totiž spočívá i v jeho rozporuplnosti.