Synagoga byla postavena za 1. světové války jako náhrada za starou synagogu. Od roku 1950 je budova využívána jako křesťanský kostel Církve československé husitské.
Nová synagoga v
Milevsku byla postavenav letech 1914 – 1919. Jedná se o dílo pražského architekta Františka Střílky a předního architekta období českého kubismu Oldřicha Tyla.
Představuje
unikátní kombinaci pseudoempírových a kubistických prvků. Kubismus je zastoupen
ojedinělým průčelím štítu, trojúhelníkovým tvarem štítu, který je podepřen čtyřmi sloupy, se stavba hlásí k empíru.
Bohoslužby se v synagoze konaly až do druhé světové války, během okupace její prostory sloužily jako sklad sušeného mléka a obalů. Válka zapříčinila zánik židovské obce a od roku 1950 je budova využívána jako křesťanský kostel Církve československé husitské.
V interiéru se zachovala čelní stěna se svatostánkem – schránkou na Tóru a symboly Desatera, a dále ženská galerie podepřená kamennými sloupy.
V roce 1997 byly na synagogu umístěny dvě pamětní desky připomínající genocidu Židů za 2. světové války. Na první desce je v hebrejštině a češtině tento nápis: „Tato budova byla před 2. světovou válkou synagogou Židovské obce v Milevsku. V letech 1939 – 1945 byli téměř všichni její členové, ženy, muži i děti, povražděni nacisty. Tuto desku věnuje město Milevsko památce židovských spoluobčanů.“ Druhá deska nese jména devadesáti židovských obětí nacismu z Milevska a okolí.
Přečtěte si o unikátní kubistické synagoze v Milevsku, která sloužila jako sklad během války a nyní je kostelem.
Nová synagoga v Milevsku byla postavena v letech 1914 - 1919.
Synagoga v Milevsku je dílem pražského architekta Františka Střílky a Oldřicha Tyla, předního architekta českého kubismu.
Převažujícím stylem synagogy v Milevsku je kombinace pseudoempírových a kubistických prvků.
Během okupace sloužily prostory synagogy jako sklad sušeného mléka a obalů.
Od roku 1950 je budova využívána jako křesťanský kostel Církve československé husitské.
Na synagoze jsou umístěny dvě pamětní desky, které připomínají genocidu Židů za druhé světové války.
Pamětní desky symbolizují vzpomínku na téměř všechny členy Židovské obce v Milevsku, kteří byli povražděni nacisty během 2. světové války.
V interiéru se zachovala čelní stěna se svatostánkem, schránkou na Tóru a symboly Desatera, a dále ženská galerie podepřená kamennými sloupy.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.