ÚvodAktualityKubismus kolem nás: poznejte kubistické ikony a světové rarity
Památky

Kubismus kolem nás: poznejte kubistické ikony a světové rarity

Ostré hrany, průniky ploch, krystalické struktury – typické prvky českého kubismu, světově unikátního hnutí, které se zrodilo v Praze okolo roku 1910. Avantgardní malířský směr z počátku 20. století, proslavený Pablem Picassem, se v Čechách kreativním způsobem projevil i v architektuře. Naší nejznámější kubistickou stavbou je pravděpodobně Dům U Černé Matky Boží s Grand Café Orient. Víte, že Česko se může pyšnit také světovým kubistickým unikátem? Jediná funkční kubistická lucerna se nachází v Praze na Jungmannově náměstí. Objevte s Kudy z nudy kubistické stavby napříč republikou!
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Kubistická procházka Prahou

Kubistická procházka Prahou

V pražské architektuře má unikátní zastoupení kubismus, umělecký sloh, který se především uplatnil v sochařství a malířství. Skvostem mezi pražskými kubistickými domy je Dům U Černé Matky Boží na nároží Celetné ulice a Ovocného trhu, dílo architekta Josefa Gočára z let 1911–1912.

Unikátní kubistická lampa na Jungmannově náměstí v Praze Památky

Unikátní kubistická lampa na Jungmannově náměstí v Praze

Pražská kubistická architektura je světovým unikátem. Jejím projevem nejsou jen slavné domy a vily, ale i na pohled nenápadné drobnosti, jako tahle unikátní lucerna, která je jedinou svého druhu na světě.

Dům U Černé Matky Boží s expozicí Český kubismus Kultura

Dům U Černé Matky Boží s expozicí Český kubismus

Dům U Černé Matky Boží je vrcholné dílo české kubistické architektury. Vystavěn byl v letech 1911–1912 podle návrhu českého architekta Josefa Gočára. Expozice Uměleckoprůmyslového musea v Praze zde představuje český kubismus jako styl ideově propojující volné i užité umění a architekturu.

Kubistická kavárna Grand Café Orient – jediná kubistická kavárna na světě Gurmánská turistika

Kubistická kavárna Grand Café Orient – jediná kubistická kavárna na světě

Kubismus v architektuře a užitém umění je ryze český fenomén. K jeho nejslavnějším a nejdůležitějším představitelům patří Dům U Černé Matky Boží. Jeho výjimečnost nespočívá pouze v jeho fasádě, ale i v kubistickém půdorysu a hlavně v průniku kubismu i do interiéru domu.

Za Gočárem do Hradce – příběh talentovaného architekta a Salonu republiky

Za Gočárem do Hradce – příběh talentovaného architekta a Salonu republiky

V anketě o největší osobnost české architektury 20. století zvítězil Josef Gočár, stavitel kubismu a funkcionalismu. Jeho díla zdobí řadu měst, ale nejvýrazněji ovlivnil Hradec Králové. Díky promyšlenému regulačnímu plánu se městu v první polovině 20. století začalo říkat Salon republiky.

Bauerova vila – Muzeum Josefa Gočára v Libodřicích u Kolína Kultura

Bauerova vila – Muzeum Josefa Gočára v Libodřicích u Kolína

Muzeum Josefa Gočára a galerie kubistického designu v Bauerově vile v Libodřicích u Kolína nabízí návštěvníkům dobovou atmosféru počátku 20. století. Rekonstrukce uvedla vilu do její původní podoby. Od 1.1.2018 je muzeum z technických důvodů uzavřeno.

Ďáblický hřbitov Památky

Ďáblický hřbitov

Počátkem 20. století přestala Praze stačit kapacita městských hřbitovů nacházejících se na území Žižkova a Vinohrad. Zvažovalo se založení nového velkého obecního hřbitova v Hostivaři a souběžně s ním se projektovalo mnohem menší městské pohřebiště v Ďáblicích.

Kubistická synagoga v Milevsku Památky

Kubistická synagoga v Milevsku

Synagoga byla postavena za 1. světové války jako náhrada za starou synagogu. Od roku 1950 je budova využívána jako křesťanský kostel Církve československé husitské.

Obecní dům v Bučovicích – první kubistická stavba na Moravě Památky

Obecní dům v Bučovicích – první kubistická stavba na Moravě

Dnes Nová radnice od architekta Jaroslava Syřiště z let 1913 – 1914.

Kubistický Pavilon Gočár v Lázních Bohdaneč Památky

Kubistický Pavilon Gočár v Lázních Bohdaneč

Významnou stavbou kubistického období je lázeňská budova v Bohdanči. Pavilon byl otevřen v květnu 1913 a dodnes nese Gočárovo jméno.

Činžovní dům Diamant Památky

Činžovní dům Diamant

Kubistický činžovní dům z let 1912–913 byl postaven pravděpodobně podle návrhu Emila Králíčka. Majitelem domu byl malíř, diplomat a spisovatel Adolf Hoffmeister, který zde také žil.

Činžovní dům v Neklanově ulici Památky

Činžovní dům v Neklanově ulici

Dům v Neklanově ulici pod Vyšehradem představuje vrcholné dílo české kubistické architektury zachované ve hmotě, dispozici i detailu. Výrazná je krystalicky prolamovaná fasáda. Dům se zachoval včetně detailů, jako jsou dekorace vstupních dveří.

Fárův dům v Pelhřimově Památky

Fárův dům v Pelhřimově

Ve Fárově domě, původně s barokní fasádou a mansardovou střechou, býval hostinec „U zlatého soudku“. V letech 1913–1914 byl, podle návrhu významného pražského architekta Pavla Janáka, přestavěn v kubistickém slohu.

Škodův palác v Jungmannově ulici Památky

Škodův palác v Jungmannově ulici

Pozdně kubistická budova byla postavena na přelomu 20. a 30. let 20. století pro generální ředitelství Škodových závodů v Plzni. Návrh vytvořil profesor Pavel Janák. Dnes se v budově nachází úřad Magistrátu hlavního města Prahy.

Jediná funkční kubistická lampa na světě – lucerna na Jungmannově náměstí v Praze

Jediná funkční kubistická lampa na světě – lucerna na Jungmannově náměstí v Praze

Je jediná na světě, navíc stojí na zvláštním místě. Přímo vedle gotické brány, nedaleko kostela Panny Marie Sněžné.

Kubismus v pražské architektuře – styl, který se zrodil v Praze

Kubismus v pražské architektuře – styl, který se zrodil v Praze

Ostré hrany, průniky ploch, krystalické struktury – typické prvky českého kubismu, světově unikátního hnutí, které se zrodilo v Praze okolo roku 1910. Avantgardní malířský směr z počátku 20. století, proslavený Pablem Picassem, se v Čechách kreativním způsobem projevil i v architektuře.

Libeňský most v Praze Památky

Libeňský most v Praze

Pražský Libeňský most v sedmé městské části spojuje Holešovice s Libní. Byl postaven v letech 1924 až 1928. V té době šlo o nejdelší silniční most v Praze. Po proudu řeky je v Praze patnáctým mostem, vede po něm i tramvajová trať.

Kovařovicova vila pod Vyšehradem Památky

Kovařovicova vila pod Vyšehradem

Třípodlažní Kovařovicova vila byla postavena na místě zbořené schwarzenberské cihelny. Autorem projektu je architekt Josef Chochol, který využil půdorysně zvláštní, nepravidelnou parcelu a dům zasadil do kubisticky projektované zahrady. Majitelem byl stavitel Bedřich Kovařovic.

Další aktuality

Velikonoce na hradech a zámcích aneb vejce desetkrát jinak

Pro letošní Velikonoce, které proběhnou od 18. do 21. dubna 2025 nabízí portál Kudy z nudy nespočet zajímavých akcí. Za zážitky a dobrým jídlem se můžete vypravit třeba na hrady a zámky. Jako bonus si užijete i svátečně vyzdobené interiéry, předvádění typických velikonočních zvyků a také ochutnávky pochoutek ze šlechtických kuchyní.
2. duben 2025 18:15
Památky

Mezinárodní den památek 2025: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
1. duben 2025 13:17
Památky

Po stopách šlechtických rodů 2025: ve znamení italské šlechty

Patnáctý ročník projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů: Rok italské šlechty představí v roce 2025 kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území od 16. do 18. století pronikaly spolu s významnými šlechtickými rody ze země pod Alpami. Tento projekt je věnovaný bohaté a rozmanité historii, kterou italští šlechtici přinášeli do českých zemí, a jejich vlivu na kulturní dědictví. Těšit se můžete na mnoho výstav, přednášek a dalších kulturních akcí, které nám přiblíží bohaté dědictví italské šlechty v českých zemích.
31. březen 2025 8:55
Památky

100 tipů na hrady a zámky, které mají od dubna dveře dokořán

Hrady, zámky a další památky nejen ve správě Národního památkového ústavu se od 1. dubna opět naplno otevírají návštěvníkům. Kudy z nudy vám přináší tipy na pár desítek z nich – schválně, najdete mezi nimi alespoň tři, na kterých jste dosud nebyli? Pokud ano, zkuste je letos navštívit. Turistická sezóna trvá na většině památek až do konce října.
31. březen 2025 8:15
Památky

Věda a historie není nuda: šlechtické rody coby úspěšní průmyslníci

Jaké byly příběhy průmyslníků ze známých šlechtických rodů? Co založili Thurn-Taxisové a co Harrachové, ve které oblasti vynikli Larisch-Mönnichové a se kterým městem jsou spojené osudy rodu Salm-Reifferscheidtů? Jedinečné příběhy nejznámějších českých průmyslníků ze šlechtických rodů vám představíme na Kudy z nudy.
30. březen 2025 15:42
Památky

Archeologie a její objevy: Lucy, Ötzi, Juka a Věstonická venuše

Archeologie je detektivka minulosti, jen místo lupy a otisků prstů vědci používají štětce, lopatky a spoustu trpělivosti. Někdy se jim podaří vykopat takovou pecku, že se o ní mluví po celém světě. Vydejte se s Kudy z nudy po stopách nejslavnějších archeologických objevů – jak světových, tak těch, které můžete vidět u nás v Česku.
29. březen 2025 12:48
Památky

Máte rádi lidové zvyky? Národní muzeum v přírodě zve na velikonoční program

Národní muzeum v přírodě ožije v nadcházejících týdnech pestrými velikonočními pořady. Jednotlivá muzea představí nejen obecně známé velikonoční zvyky a tradice, ale zároveň i specifika svých regionů. Návštěvníkům navíc umožní nahlédnout i do církevní symboliky velikonočních svátků. Všichni milovníci tradiční lidové kultury jsou zváni do Zubrnic, na Veselý Kopec, do Betléma u Hlinska, Rožnova pod Radhoštěm anebo hanáckých Příkaz.
28. březen 2025 9:16
Památky

Prohlídky u hradních a zámeckých pánů: Soukromé hrady a zámky se již otevírají turistům

O více než 70 památkových objektů, hradů a zámků, ale i tvrzí, paláců či o vodárenskou věž, pečují v naší zemi soukromí majitelé. Jejich cílem je, aby toto kulturní dědictví bylo zachováno nejen pro současníky, ale i pro generace budoucí. A s jarem otevírají interiéry svých objektů pro zvídavé návštěvníky. Jedná se nejen o památky, které jsou známé a populární, ale také o ty, které dosud nikdo neznal. Poprvé v historii se letos chystá zpřístupnění zámku Neustupov na Benešovsku.
26. březen 2025 16:00
Památky