Pískovcový lom Seč v Moravském krasu láká všechny milovníky přírody, jelikož doslova hraje desítkami barev. Původně se zde těžily keramické písky. Okolo lomu vede naučná stezka Rudické doly.
Lom Seč připomíná svým zbarvením Duhové hory na jihu Islandu. O
pestré barvy písku se postaral
kaolin – v lomu probíhala těžba sklářských a slévárenských písků. Lidé ze širokého okolí si do něj jezdili pro jemný písek na výrobu omítek.
Jeho šířka je kolem 300 m a
hloubka asi
70 m. Býval celý vyplněn pestrými pískovci a jíly. Jedná se o jediný zachovalý profil svrchní pestré polohy rudických vrstev na území
Moravského krasu.
Vstup do lomu je
volný, platí zde však
zákaz rozdělávání ohně,
táboření, kopání velkých jam a těžby nerostů.
Pískovcový lom Seč je přírodní lokalita nacházející se v Moravském krasu, která láká milovníky přírody díky své barevné rozmanitosti. Původně se zde těžily keramické písky.
Lom Seč připomíná svým zbarvením Duhové hory na jihu Islandu a je bohatý na pestrobarevné kaolinové písky, které zde byly těženy.
Lom Seč má šířku přibližně 300 metrů a hloubku asi 70 metrů.
V lomu Seč byly těženy především sklářské a slévárenské písky. Dříve se zde také těžily keramické písky.
Při návštěvě lomu Seč je nutné dodržovat pravidla jako je zákaz rozdělávání ohně, táboření, kopání velkých jam a těžba nerostů.
Návštěvníci mohou procházet naučnou stezkou Rudické doly, která vede okolo lomu a seznámí je s místní přírodou a historií těžby.
Ne, vstup do lomu Seč je volný pro veřejnost.