V areálu bývalého kapucínského kláštera v Rumburku se nachází loretánská kaple, která patří k architektonickým skvostům severních Čech. Loreta Rumburk je významným poutním místem Českého Švýcarska. V Loretě Rumburk se celoročně pořádají netradiční prohlídky, výstavy, koncerty a mše svaté.
Loreta Rumburk je
barokním klenotem severních Čech, spojeným se jménem vynikajícího architekta Johanna Lucase Hildebrandta a sochaře Franze Bienera. Celoročně přístupná
kulturní památka nabízí rodinám s dětmi netradiční prohlídky, výstavy a koncerty. V tři sta let starém
mariánském poutním místě se konají mše svaté, pobožnosti křížové cesty a pobožnosti Svatých schodů. Za stavbou Lorety stálo
splněné přání šlechtice Antona Floriana knížete z Liechtensteinu přenést z Itálie na sever Čech sacrum posvátného místa.
Postupně
restaurovaný areál zahrnuje loretánskou kapli, ambit a kostel sv. Vavřince. Slouží jako
učebnice architektury pod širým nebem, v níž zanechalo stopy umění 17. a 18. století. Je tichým
ostrovem klidu, v němž čas plyne podle vlastních pravidel. Do roku 1950 byla Loreta
součástí kapucínského kláštera u sv. Vavřince, dnes je ve správě Římskokatolické farnosti – děkanství Rumburk. Návštěvníci mají na výběr, zda v Loretě Rumburk stráví čas prohlídkou, zážitkem nebo ztišením.
Loreta v Rumburku patří svou
reliéfní a sochařskou výzdobou mezi nejhodnotnější loretánské kaple v České republice. Rozsáhlá malířská a sochařská výzdoba přibližuje
scény ze života dívky Marie. Původní domek, v němž žila Maria s Josefem a Ježíšem, stával v Nazaretu. Podle legendy prý domek zázračně přemístili andělé do Itálie. K zázračnému Mariinu domku putovali lidé z celého světa, aby poprosili o uzdravení. Za čas se z něj stala kaple. Nad ní byl vybudován velký kostel a kolem vyrostlo městečko Loreto. Mariin domek byl jako vzácný klenot uschován v krásné klenotnici zdobené sochami a obrazy. Na mnoha místech světa byly v 17. a 18. století postaveny stejné loretánské kaple.
Loretánskou poutní kapli Panny Marie v Rumburku (1704-1707) obklopil
ambit (1743-1755) a posléze byla přistavěna kaple Svatých schodů (1767-1770).
V ambitu a vstupní budově Lorety Rumburk se nachází
stálé výstavy o historii rumburské Lorety, dějinách kapucínského kláštera u sv. Vavřince v Rumburku a loretánském podzemí. Ve vstupní budově je přístupná
Expozice církevního umění Šluknovska, nabízející zážitek pro všechny smysly.
Objevte loretánskou kapli v Rumburku, architektonický a poutní skvost severních Čech, nabízející celoroční kulturní akce.
Loretánská kaple s ambitem v Rumburku je architektonický skvost a významné poutní místo nacházející se v areálu bývalého kapucínského kláštera.
Na architektuře Lorety Rumburk se podílel Johann Lucas Hildebrandt a sochař Franz Biener.
V Loretě Rumburk se celoročně pořádají prohlídky, výstavy, koncerty a mše svaté.
V Loretě Rumburk lze najít rozsáhlou malířskou a sochařskou výzdobu, která přibližuje scény ze života Panny Marie.
Historie Lorety Rumburk sahá do 18. století a kaple byla založena k přenesení sacrum posvátného místa z Itálie na sever Čech.
Expozice církevního umění Šluknovska nabízí umělecký zážitek pomocí exponátů souvisejících s církevním uměním regionu.
Ano, Loreta Rumburk je celoročně přístupná kulturní památka.
Původně byla Loreta Rumburk součástí kapucínského kláštera.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.