ÚvodAktualityCesty za uměním: nejznámější a nejhezčí malované zdi, mural art a street art
Památky

Cesty za uměním: nejznámější a nejhezčí malované zdi, mural art a street art

Poslechněte si audio verzi článku
Články, kde hrají hlavní roli pokreslené a pomalované zdi, většinou provází spousta rad, jak nevítané čmáranice odstranit. Na Kudy z nudy to ale funguje jinak: ukážeme vám zdi, které rozhodně důkladnou očistu nepotřebují. Jsou krásné, zajímavé a stojí za bližší seznámení. Vydejte se s námi na toulky kolem nejkrásnějších malovaných zdí v České republice!
Zdí, které připomínají galerie pod širým nebem, u nás najdete celou řadu. K nejznámějším patří Lennonova zeď v Praze, ale na Kudy z nudy tentokrát začneme u té nejstarší: v jižních Čechách, na kapličkovém hřbitově v Albrechticích nad Vltavou.
 

Kapličkový hřbitov s malovanou zdí v Albrechticích nad Vltavou

Tak zvláštní a půvabný hřbitov, jaký mají v Albrechticích nad Vltavou, totiž nikde jinde v Česku nenajdete. V letech 1819–1854 působil v Albrechticích farář Vít Cíza, který přišel s myšlenkou vybudovat hřbitovní arkádové kapličky s malbami na památku zesnulých. První vznikly roku 1841 a za pět let již lemovaly celou zeď. Dnes jich na kapličkovém hřbitově napočítáte 108 a zdobí je nejenom malby a veršované náhrobní nápisy (většinu mimochodem složil farář Cíza), ale také železné křížky a obrazy patronů a patronek zemřelých. Nápaditého faráře a další albrechtické duchovní připomíná památník na východní straně kostela sv. Petra a Pavla uprostřed hřbitova. I ten stojí za vidění: není pouhou dominantou obce, ale také skvostem románské architektury. V jeho interiéru se navíc ukrývá jeden z nejvýznamnějších jihočeských souborů románské malby, monumentální kompozice s námětem Posledního soudu.
 

Lunety Maxe Švabinského v Kroměříži

Kdo se při toulkách Kroměříží dostane do areálu bývalého františkánského kláštera, nynějšího hotelu Octárna, čeká ho skutečný umělecký zážitek: jednu ze zdí hotelové zahrady zdobí lunety malíře Maxe Švabinského. Původně byly určeny pro Národní divadlo v Praze, nakonec se pro ně ale nenašlo využití. Zůstaly v Kroměříži, několikrát se stěhovaly, a dnes zdobí místo, kde kroměřížský rodák Max Švabinský (1873–1962) prožil své dětství.
 

Lennonova zeď v Praze

Jak se stalo, že se kdysi docela obyčejná oprýskaná zeď, ukrytá mezi malostranskými uličkami, náměstíčky a Čertovkou, zařadila k hlavním turistickým památkám Prahy s mezinárodním věhlasem? K dětským čmáranicím se od 60. let připojovaly vzkazy pro Jana Wericha, který bydlel nedaleko na Kampě, a potom křídou psané básně. V sedmdesátých letech se místu říkalo Zeď nářků, zásadně se ale proměnilo několik dní po smrti Johna Lennona, který se 8. prosince 1980 v New Yorku stal obětí atentátu. V nice obecního vodovodu ve zdi Maltézské zahrady vznikl prostý symbolický náhrobek a na zdi se objevily první barevné obrázky, inspirované písňovými texty kapely Beatles. Tak vznikla Lennonova zeď. Ve výroční den Lennonovy smrti se tu konala pietní shromáždění, která v osmdesátých letech přerůstala v demonstrace proti totalitnímu režimu. Několikrát zabílená a přetřená zeď vždy znovu povstala ve své psychedelické barevné podobě, a nejen to: dokonale naplnila své mírové poselství a inspirovala zrození dalších Lennonových zdí, namátkou v Hong Kongu, Torontu, Soulu, Tokiu, Berlíně, Londýně, Sydney, Manchesteru či Aucklandu. Lennonova zeď má zkrátka stejně pestrou minulost jako malby, které ji pokrývají.

Kde najdete další malované zdi?

Na Kudy z nudy jsme pro vás nachystali přehlídku toho nej ze světa českého mural a street artu. Ty největší, nejzajímavější a nejlepší malované a výtvarně pojaté zdi najdete tady:
 
Zámek Troja Kultura

Zámek Troja

Trojský zámek je stavba pozoruhodná a výjimečná. Spíše než zámkem by se vlastně měl nazývat vilou, je totiž ozvěnou honosných římských předměstských vil, které na své dlouhé cestě viděl její stavebník, Václav Vojtěch hrabě ze Šternberka. Během sezóny zde Galerie hlavního města Prahy pořádá výstavy.

Murál Vesmír Medúz v Karlíně Památky

Murál Vesmír Medúz v Karlíně

Velkoformátová malba s názvem Vesmír Medúz vznikla v Křížíkově ulici a zdobí celou boční fasádu domu č. 61. V roce 2022 mural namaloval street artový umělec Michal Škapa.

Murál Operace Anthropoid nad Vychovatelnou Památky

Murál Operace Anthropoid nad Vychovatelnou

Na 80 metrů dlouhé zdi u zastávky tramvaje Vychovatelna v Praze 8 vzniklo graffiti připomínající operaci Anthropoid. Jde o graffitový komiks, který zobrazuje tuto historickou událost od seskoku parašutistů, přes atentát, až po boj v kryptě kostela v Resslově ulici.

Max Švabinský – zakladatel moderního výtvarného umění 20. století

Max Švabinský – zakladatel moderního výtvarného umění 20. století

Max Švabinský (17. září 1873, Kroměříž – 10. února 1962, Praha) patřil společně s Janem Preislerem, Antonínem Slavíčkem a Milošem Jiránkem ke generaci umělců, kteří stáli u zrodu moderního výtvarného umění 20. století. Byl zakládajícím členem Sdružení českých grafických umělců Hollar a členem výtvarného spolku Mánes, osmkrát byl zvolen rektorem Akademie umění v Praze.

Portréty slavných zlínských osobností – street art v podjezdu na Dlouhé ulici Památky

Portréty slavných zlínských osobností – street art v podjezdu na Dlouhé ulici

Zeď v podjezdu na ulici Dlouhá zdobí úžasné street artové dílo Michala Filáka, který tento prostor v červnu 2023 vymaloval plejádou portrétů významných osobností Zlína.

Mural na fasádě Moravského divadla v Olomouci Kultura

Mural na fasádě Moravského divadla v Olomouci

Výtvarník s uměleckým jménem DREZ vytvořil na fasádě Moravského divadla obří mural. Použitím barev a formou tvorby odkazuje na modernismus a op-art a propojuje známé postupy současného umění s veřejným graffiti.

Královna Alžběta II. na nástěnné malbě – murál v Brně Kultura

Královna Alžběta II. na nástěnné malbě – murál v Brně

Královna Alžběta na balkóně, ale i portýr u výtahu, anebo uzavřený vstup do brněnského metra. Novými malbami ožila trafostanice distribuční společnosti EG.D, která patří do skupiny E.ON, v ulici Valtická na brněnském sídlišti Vinohrady.

Murál Ukrajinská holčička v pražských Nuslích Kultura

Murál Ukrajinská holčička v pražských Nuslích

V Mojmírově ulici v pražských Nuslích se skrývá emotivní mural. Je na něm zobrazena holčička s ukrajinskou vlajkou, obklopená plyšáky v podobě pohádkových postaviček, které reprezentují západní kulturu.

Kam v Praze právě teď za kulturou? Vybrali jsme pro vás deset galerií moderního umění

Kam v Praze právě teď za kulturou? Vybrali jsme pro vás deset galerií moderního umění

Hledáte zajímavé tipy, co dělat v Praze, když počasí výletům nepřeje? Vydejte se do galerií! Tentokrát uděláme radost těm, kteří mají rádi moderní a současné umění: čekají na vás nejenom rozsáhlé a často neobvyklé výstavní prostory, ale i kavárny, galerijní obchody a pozoruhodné instalace.

Kapličkový hřbitov v Albrechticích nad Vltavou Památky

Kapličkový hřbitov v Albrechticích nad Vltavou

Kolem kostela sv. Petra a Pavla v Albrechticích se rozprostírá vesnický hřbitov, který je zdoben jednotně řešenými kapličkami s lidovými malbami a veršovanými náhrobními nápisy. Celkem u hřbitovní zdi stojí 108 kapliček.

Lennonova zeď na pražské Kampě Památky

Lennonova zeď na pražské Kampě

Na pražské Kampě nedaleko Karlova mostu stojí pestrobarevně pomalovaná zeď, symbolizující hrob slavného frontmana legendární hudební skupiny The Beatles, ale je také místem, kde lidé vyjadřovali své názory a protesty proti komunistickému režimu.

Mural labyrint na Spořilově Kultura

Mural labyrint na Spořilově

Při čekání na autobus se mohou cestující na zastávce MHD Spořilov nechat vtáhnout do hry. Očima či prstem se mohou zaplést do zdejšího labyrintu, který vznikl na zdi jako „sgrafito mural“, tedy umělecké dílo vyškrabané do omítky.

Mural Seifertova Kultura

Mural Seifertova

Žižkovský mural z projektu Umění pro město se nachází pod vlakovou tratí v ulici Seifertova. Autory nástěnné malby je dvojice streetartistů známých pod uměleckými pseudonymy Obras a Akrobad.

Mural Nové Butovice u autobusového nástupiště Kultura

Mural Nové Butovice u autobusového nástupiště

Prostor autobusového mini terminálu v Nových Butovicích ozdobil roku 2020 mural malíře ZebOne, který se zabývá graffiti.

Murál Pater noster v Brně Památky

Murál Pater noster v Brně

V brněnské Staré ulici si kolemjdoucí prohlédnou Pater noster podle návrhu Milivoje Husáka.

Murál Tep města v Brně Památky

Murál Tep města v Brně

Na budově IBC na Příkopě v Brně vznikla velkoplošná malba Tep města. Jedná se o dílo ruského výtvarníka Marata Danilyana, které zobrazuje mladé lidi, jak se baví a popíjejí v centru. Autora inspirovala návštěva Brna.

Murál čertovská tramvaj v Čertově rokli Památky

Murál čertovská tramvaj v Čertově rokli

Krásné a nápadité graffiti naleznete v Brně na konečné tramvají Čertova rokle na sídlišti Lesná. Velkoformátová malba v sobě ukrývá hned několik přísloví a pořekadel.

Lunety Maxe Švabinského v Kroměříži Kultura

Lunety Maxe Švabinského v Kroměříži

Pět mozaikových lunet, původně určených pro výzdobu Národního divadla v Praze původně zdobilo Colloredovu kolonádu v Podzámecké zahradě, v roce 1999 byly přeneseny do bývalého františkánského kláštera, do míst, kde Max Švabinský strávil dětství.

Další aktuality

Slůně, Nazgûl, Malý Marťan nebo značkující voříšek: sochy kolem nás, které rozveselí a pobaví

Lebka, neviditelná socha pod vodou, jezdecký pomník vzhůru nohama, muži čurající do fontány, odvážný zajíc anebo slůně – takové a další sochy můžete objevit při toulání Českem. Portál Kudy z nudy pro vás sestavil inspirativní žebříček těch nejpodivnějších kousků.
2. prosinec 2024 4:13
Památky

10 jedinečných staveb a interiérů architekta Adolfa Loose

Adolf Loos (10. 12. 1870 – 23. 8. 1933) byl světově proslulý architekt moderny a purismu. Názor, že architektura není umění, od Loose převzala celá generace funkcionalistů. Podobně jako jim záleželo i Loosovi na funkčním rozvrhu prostoru – jeho koncept takzvaného raumplanu spočíval v uspořádání jednotlivých prostorů v různých výškových úrovních. Loos věřil, že účel stavby by měl určovat způsob, jakým bude stavba zpracována a postavena, a důrazně oponoval všem dekorativním slohům.
1. prosinec 2024 9:20
Památky

Kam se vydat v zimě na výlet? Tipy na hrady, zámky, kláštery i jeskyně

Dávno již neplatí, že po památkách lze cestovat jen v průběhu letní turistické sezóny a jeskyně se na zimu uzavírají. Mnohé hrady a zámky nejen ve správě Národního památkového ústavu mají otevřeno i v zimních měsících. Velkou výhodou zimních návštěv je komornější atmosféra prohlídek i větší časový prostor si ji pořádně užít. Návštěva podzemí je příjemná i tím, že se z mrazivého počasí dostanete do míst se stálou teplotou v plusových hodnotách.
1. prosinec 2024 8:39
Památky

Šlechtické Vánoce: nahlédněte do historie minulých i současných majitelů hradů a zámků

Hrad Křivoklát a zámky Hluboká, Sychrov, Loučeň nebo Lednice si pro adventní období, ale i na vánoční svátky, připravily bohatý program. V nabídce jsou vánoční prohlídky, které seznámí nejenom s tradicemi daného místa, ale provedou vás nazdobenými komnatami se stromečky, dárky i cukrovím. Vypravte se za šlechtickými rody i v zimě a poznejte, jak trávily v minulosti vánoční čas.
30. listopad 2024 9:00
Památky

Advent na památkách zve k mimořádným prohlídkám

Téměř všechny hrady a zámky, které otevřou své brány v předvánočním čase, nabízí tematicky laděné prohlídkové okruhy připomínající, jak byl čas adventu chápán a oslavován v dobách již skoro zapomenutých. Na speciální prohlídky láká například Grabštejn, Křivoklát, Opočno anebo zámek Raduň.
29. listopad 2024 16:00
Památky

Znáte tajemné postavy adventu? Kde se objevuje krvelačná Perchta a Žber?

Dlouhé prosincové noci daly vzniknout mnoha lidovým tradicím v období adventu a někdy se jednalo až o hororové výstupy s tajemnými postavami, které jsou dnes již minulostí. Čas obchůzek Barborek, Mikulášů a Lucek byl pevně zakotven v kalendáři, ale po Lucii až do Štědrého dne se kdykoliv mohla objevit ve stavení Perchta či Žber, ze kterých děti mívaly veliký strach. Věřilo se totiž, že nehodným a zpupným dětem tito démoni rozpářou břicho.
29. listopad 2024 11:15
Památky

10 měst a památek UNESCO, kam se vyplatí jet i v zimní sezóně

Na zimní sezónu zavírá řada památek, ale naštěstí české zápisy historických center několika měst na Seznam světového dědictví UNESCO nabízejí i v tomto období docela zajímavou přehlídku galerií, muzeí, výstav a akcí. Zimní výlety se navíc obejdou bez sezonních tlačenic a front. Kde tedy nezůstanete stát před zavřenými dveřmi?
27. listopad 2024 12:17
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
25. listopad 2024 11:00
Památky