ÚvodAktualityCesty za uměním: nejznámější a nejhezčí malované zdi, mural art a street art
Památky

Cesty za uměním: nejznámější a nejhezčí malované zdi, mural art a street art

Poslechněte si audio verzi článku
Články, kde hrají hlavní roli pokreslené a pomalované zdi, většinou provází spousta rad, jak nevítané čmáranice odstranit. Na Kudy z nudy to ale funguje jinak: ukážeme vám zdi, které rozhodně důkladnou očistu nepotřebují. Jsou krásné, zajímavé a stojí za bližší seznámení. Vydejte se s námi na toulky kolem nejkrásnějších malovaných zdí v České republice!
Zdí, které připomínají galerie pod širým nebem, u nás najdete celou řadu. K nejznámějším patří Lennonova zeď v Praze, ale na Kudy z nudy tentokrát začneme u té nejstarší: v jižních Čechách, na kapličkovém hřbitově v Albrechticích nad Vltavou.
 

Kapličkový hřbitov s malovanou zdí v Albrechticích nad Vltavou

Tak zvláštní a půvabný hřbitov, jaký mají v Albrechticích nad Vltavou, totiž nikde jinde v Česku nenajdete. V letech 1819–1854 působil v Albrechticích farář Vít Cíza, který přišel s myšlenkou vybudovat hřbitovní arkádové kapličky s malbami na památku zesnulých. První vznikly roku 1841 a za pět let již lemovaly celou zeď. Dnes jich na kapličkovém hřbitově napočítáte 108 a zdobí je nejenom malby a veršované náhrobní nápisy (většinu mimochodem složil farář Cíza), ale také železné křížky a obrazy patronů a patronek zemřelých. Nápaditého faráře a další albrechtické duchovní připomíná památník na východní straně kostela sv. Petra a Pavla uprostřed hřbitova. I ten stojí za vidění: není pouhou dominantou obce, ale také skvostem románské architektury. V jeho interiéru se navíc ukrývá jeden z nejvýznamnějších jihočeských souborů románské malby, monumentální kompozice s námětem Posledního soudu.
 

Lunety Maxe Švabinského v Kroměříži

Kdo se při toulkách Kroměříží dostane do areálu bývalého františkánského kláštera, nynějšího hotelu Octárna, čeká ho skutečný umělecký zážitek: jednu ze zdí hotelové zahrady zdobí lunety malíře Maxe Švabinského. Původně byly určeny pro Národní divadlo v Praze, nakonec se pro ně ale nenašlo využití. Zůstaly v Kroměříži, několikrát se stěhovaly, a dnes zdobí místo, kde kroměřížský rodák Max Švabinský (1873–1962) prožil své dětství.
 

Lennonova zeď v Praze

Jak se stalo, že se kdysi docela obyčejná oprýskaná zeď, ukrytá mezi malostranskými uličkami, náměstíčky a Čertovkou, zařadila k hlavním turistickým památkám Prahy s mezinárodním věhlasem? K dětským čmáranicím se od 60. let připojovaly vzkazy pro Jana Wericha, který bydlel nedaleko na Kampě, a potom křídou psané básně. V sedmdesátých letech se místu říkalo Zeď nářků, zásadně se ale proměnilo několik dní po smrti Johna Lennona, který se 8. prosince 1980 v New Yorku stal obětí atentátu. V nice obecního vodovodu ve zdi Maltézské zahrady vznikl prostý symbolický náhrobek a na zdi se objevily první barevné obrázky, inspirované písňovými texty kapely Beatles. Tak vznikla Lennonova zeď. Ve výroční den Lennonovy smrti se tu konala pietní shromáždění, která v osmdesátých letech přerůstala v demonstrace proti totalitnímu režimu. Několikrát zabílená a přetřená zeď vždy znovu povstala ve své psychedelické barevné podobě, a nejen to: dokonale naplnila své mírové poselství a inspirovala zrození dalších Lennonových zdí, namátkou v Hong Kongu, Torontu, Soulu, Tokiu, Berlíně, Londýně, Sydney, Manchesteru či Aucklandu. Lennonova zeď má zkrátka stejně pestrou minulost jako malby, které ji pokrývají.

Kde najdete další malované zdi?

Na Kudy z nudy jsme pro vás nachystali přehlídku toho nej ze světa českého mural a street artu. Ty největší, nejzajímavější a nejlepší malované a výtvarně pojaté zdi najdete tady:
 
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Zámek Troja Kultura

Zámek Troja

Zámek Troja je stavba pozoruhodná a výjimečná. Spíše než zámkem by se vlastně měl nazývat vilou, je totiž ozvěnou honosných římských předměstských vil, které na své dlouhé cestě viděl její stavebník, Václav Vojtěch hrabě ze Šternberka. Během sezóny zde Galerie hlavního města Prahy pořádá výstavy.

Murál Vesmír Medúz v Karlíně Památky

Murál Vesmír Medúz v Karlíně

Velkoformátová malba s názvem Vesmír Medúz vznikla v Křížíkově ulici a zdobí celou boční fasádu domu č. 61. V roce 2022 mural namaloval street artový umělec Michal Škapa.

Murál Operace Anthropoid nad Vychovatelnou Památky

Murál Operace Anthropoid nad Vychovatelnou

Na 80 metrů dlouhé zdi u zastávky tramvaje Vychovatelna v Praze 8 vzniklo graffiti připomínající operaci Anthropoid. Jde o graffitový komiks, který zobrazuje tuto historickou událost od seskoku parašutistů, přes atentát, až po boj v kryptě kostela v Resslově ulici.

Max Švabinský – zakladatel moderního výtvarného umění 20. století

Max Švabinský – zakladatel moderního výtvarného umění 20. století

Max Švabinský (17. září 1873, Kroměříž – 10. února 1962, Praha) patřil společně s Janem Preislerem, Antonínem Slavíčkem a Milošem Jiránkem ke generaci umělců, kteří stáli u zrodu moderního výtvarného umění 20. století. Byl zakládajícím členem Sdružení českých grafických umělců Hollar a členem výtvarného spolku Mánes, osmkrát byl zvolen rektorem Akademie umění v Praze.

Portréty slavných zlínských osobností – street art v podjezdu na Dlouhé ulici Památky

Portréty slavných zlínských osobností – street art v podjezdu na Dlouhé ulici

Zeď v podjezdu na ulici Dlouhá zdobí úžasné street artové dílo Michala Filáka, který tento prostor v červnu 2023 vymaloval plejádou portrétů významných osobností Zlína.

Mural na fasádě Moravského divadla v Olomouci Kultura

Mural na fasádě Moravského divadla v Olomouci

Výtvarník s uměleckým jménem DREZ vytvořil na fasádě Moravského divadla obří mural. Použitím barev a formou tvorby odkazuje na modernismus a op-art a propojuje známé postupy současného umění s veřejným graffiti.

Královna Alžběta II. na nástěnné malbě – murál v Brně Kultura

Královna Alžběta II. na nástěnné malbě – murál v Brně

Královna Alžběta na balkóně, ale i portýr u výtahu, anebo uzavřený vstup do brněnského metra. Novými malbami ožila trafostanice distribuční společnosti EG.D, která patří do skupiny E.ON, v ulici Valtická na brněnském sídlišti Vinohrady.

Murál Ukrajinská holčička v pražských Nuslích Kultura

Murál Ukrajinská holčička v pražských Nuslích

V Mojmírově ulici v pražských Nuslích se skrývá emotivní mural. Je na něm zobrazena holčička s ukrajinskou vlajkou, obklopená plyšáky v podobě pohádkových postaviček, které reprezentují západní kulturu.

Kam v Praze právě teď za kulturou? Vybrali jsme pro vás deset galerií moderního umění

Kam v Praze právě teď za kulturou? Vybrali jsme pro vás deset galerií moderního umění

Hledáte zajímavé tipy, co dělat v Praze, když počasí výletům nepřeje? Vydejte se do galerií! Tentokrát uděláme radost těm, kteří mají rádi moderní a současné umění: čekají na vás nejenom rozsáhlé a často neobvyklé výstavní prostory, ale i kavárny, galerijní obchody a pozoruhodné instalace.

Kapličkový hřbitov v Albrechticích nad Vltavou Památky

Kapličkový hřbitov v Albrechticích nad Vltavou

Kolem kostela sv. Petra a Pavla v Albrechticích se rozprostírá vesnický hřbitov, který je zdoben jednotně řešenými kapličkami s lidovými malbami a veršovanými náhrobními nápisy. Celkem u hřbitovní zdi stojí 108 kapliček.

Lennonova zeď na pražské Kampě Památky

Lennonova zeď na pražské Kampě

Na pražské Kampě nedaleko Karlova mostu stojí pestrobarevně pomalovaná zeď, symbolizující hrob slavného frontmana legendární hudební skupiny The Beatles, ale je také místem, kde lidé vyjadřovali své názory a protesty proti komunistickému režimu.

Mural labyrint na Spořilově Kultura

Mural labyrint na Spořilově

Při čekání na autobus se mohou cestující na zastávce MHD Spořilov nechat vtáhnout do hry. Očima či prstem se mohou zaplést do zdejšího labyrintu, který vznikl na zdi jako „sgrafito mural“, tedy umělecké dílo vyškrabané do omítky.

Mural Seifertova Kultura

Mural Seifertova

Žižkovský mural z projektu Umění pro město se nachází pod vlakovou tratí v ulici Seifertova. Autory nástěnné malby je dvojice streetartistů známých pod uměleckými pseudonymy Obras a Akrobad.

Mural Nové Butovice u autobusového nástupiště Kultura

Mural Nové Butovice u autobusového nástupiště

Prostor autobusového mini terminálu v Nových Butovicích ozdobil roku 2020 mural malíře ZebOne, který se zabývá graffiti.

Murál Pater noster v Brně Památky

Murál Pater noster v Brně

V brněnské Staré ulici si kolemjdoucí prohlédnou Pater noster podle návrhu Milivoje Husáka.

Murál Tep města v Brně Památky

Murál Tep města v Brně

Na budově IBC na Příkopě v Brně vznikla velkoplošná malba Tep města. Jedná se o dílo ruského výtvarníka Marata Danilyana, které zobrazuje mladé lidi, jak se baví a popíjejí v centru. Autora inspirovala návštěva Brna.

Murál čertovská tramvaj v Čertově rokli Památky

Murál čertovská tramvaj v Čertově rokli

Krásné a nápadité graffiti naleznete v Brně na konečné tramvají Čertova rokle na sídlišti Lesná. Velkoformátová malba v sobě ukrývá hned několik přísloví a pořekadel.

Lunety Maxe Švabinského v Kroměříži Kultura

Lunety Maxe Švabinského v Kroměříži

Pět mozaikových lunet, původně určených pro výzdobu Národního divadla v Praze původně zdobilo Colloredovu kolonádu v Podzámecké zahradě, v roce 1999 byly přeneseny do bývalého františkánského kláštera, do míst, kde Max Švabinský strávil dětství.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: nový život starých kostelů aneb muzea, galerie a svatební místa

Vydejte se s Kudy z nudy prozkoumat bývalé, zrušené i takzvaně odsvěcené kostely! I když už neslouží pro církve a církevní obřady, stále jsou to místa s krásnou architekturou a jedinečným geniem loci. A také se spoustou překvapení: ukážeme vám například jediný kostel na světě, kde najdete Spidermana nebo Barta Simpsona vedle Jana Nepomuckého.
18. květen 2025 17:10
Památky

10 tipů na výlet za stavbami architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna

Architekt Vojtěch Ignác Ullmann (23. 4. 1822, Praha – 17. 9. 1897, Příbram) patří k předním představitelům novorenesance v Čechách. Studoval nejprve na pražské Polytechnice a poté na akademii výtvarných umění ve Vídni. Společně s Josefem Zítkem patřil k prvním českým vyznavačům italské novorenesance, nazývané palladianismus (podle inspirace vzorníky Andrey Palladia). Jeho reprezentativní stavby v historizujícím slohu slouží dodnes jako budovy úřadů, bank, škol, hotelů nebo nádraží. Poté, co neuspěl v soutěži na výstavbu Národního divadla a Rudolfina, odešel z veřejného života na Příbramsko, nejdříve do Dubence (vlastnil zde zámek) a později do Příbrami, kde je také pochován.
18. květen 2025 17:06
Památky

Věda a historie není nuda: pět hradů v Evropě, které kdysi patřily českým králům

Kdysi se říkalo, že český král může v jeden den snídat v Praze, obědvat v Alpách a povečeřet u moře. Ač to zní jako nadsázka, ve 14. století byly země Koruny české opravdovou velmocí střední Evropy. Braniborsko, Lužice ani Dolní Slezsko už součástí České republiky sice nejsou, ale stopy po českých králích tam zůstaly. Poznejte s Kudy z nudy pět hradů, které dnes leží v cizině, ale kdysi patřily k českým zemím: čeká na vás Norimberk, Oybin, Slawenburg, Grodno a Lauf!
16. květen 2025 8:36
Památky

Zámecká divadla v Česku: nejkrásnější historické scény, které můžete navštívit

Zámecká divadla jsou jako malé šperkovnice ukryté v zámeckých křídlech – nenápadné zvenčí, okouzlující uvnitř. Navíc většina z nich je součástí běžných prohlídkových tras, takže stačí jen vstupenka a trocha zvědavosti. Vydejte se s Kudy z nudy na zámecké scény, kde si šlechtici na jevišti hráli na Romea a dámy v hledišti omdlévaly touhou. Tady je náš výběr těch nejkouzelnějších.
13. květen 2025 12:04
Památky

25 tipů, kam se vydat na výlet k méně známým zříceninám hradů na víkendový výlet

V krásných dnech, ale i když počasí není zrovna slunečné, se milovníci pěší turistiky poohlížejí po tom, kam vyrazit na výlet. Tak co třeba navštívit snadno dostupné hradní zříceniny, které jsou pěkným cílem v jakékoliv roční době? Některé byly přes zimu uzavřeny, ale se příchozí novou sezónou opět otevírají. Kam se za nimi vydat vám poradí portál Kudy z nudy. Každá zřícenina hradu má nějaké tajemství!
11. květen 2025 9:17
Památky

Ora et labora: Nahlédněte do historie řádu Benediktinů

Nejstarší řeholní řád s heslem "Ora et labora – Modli se a pracuj", založen v 6. století sv. Beneditkem z Nursie, vstoupil na naše území již konce 10. století, kdy byl na Pražském hradě založen klášter sv. Jiří. V průběhu staletí vybudovali Benediktini řadu klášterů, které můžeme dodnes obdivovat.
10. květen 2025 12:00
Památky

100 tipů na výlet na zámek – pohádková místa i neobjevené skvosty, známá i neznámá místa

Kudy z nudy přináší obsáhlý přehled zámeckých tipů na výlet v Čechách, na Moravě i ve Slezsku, které si zaslouží naši pozornost. Některé zámky nabízejí také speciální prohlídkové okruhy pro děti. Přehledná mapa hradů a zámků vám usnadní výběr cíle. Kromě prohlídky expozic na vás čeká spousta dalších zážitků. Vyberte si tip na výlet po Česku.
10. květen 2025 8:35
Památky

100 tipů, kam se vydat za opevněnými městy v Česku

Cimbuří, podsebití, bastiony, kasematy – součásti středověkých opevnění. Valy, hradby a palisády měly v minulosti obranný charakter. Svou mohutností a neprostupností měly odrazovat případné útočníky. Dnes právě naopak lákají návštěvníky. Objevte díky tipům redakce Kudy z nudy zbytky a pozůstatky historie ve městech.
9. květen 2025 15:01
Památky