ÚvodAktualityČesko ve filmu: Zlatovláska – nová i původní: která místa, z nejoblíbenější české pohádky znáte?
Zážitky

Česko ve filmu: Zlatovláska – nová i původní: která místa, z nejoblíbenější české pohádky znáte?

Poslechněte si audio verzi článku
Zlatovláska patří mezi nejoblíbenější české pohádky v knižní i filmové podobě. Starší verze Zlatovlásky s Petrem Štěpánkem a Jorgou Kotrbovou se natáčela v roce 1973, na začátku roku 2025 pak vstoupí do kin nová Zlatovláska. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kdo se objeví v hlavních rolích a kde se klasická pohádka natáčela?
O nové Zlatovlásce režiséra Jana Těšitele se mluví jako o pohádce, která zboří česká kina. Na klasický příběh Karla Jaromíra Erbena se totiž čeká už hodně dlouho: příběh o zlatovlasé princezně připravoval už Václav Vorlíček (1930–2019), režisér slavných Tří oříšků pro Popelku, a dokonce už byl hotový scénář. Předlohu napsala úspěšná scenáristka Lucie Konášová, autorka scénáře k pohádce Anděl páně režiséra Jiřího Stracha. Pohádka měla jít do kin v roce 2015, kdy Vorlíček slavil pětaosmdesátiny. Jenže bohužel i když bylo všechno připravené, k natáčení nakonec už nedošlo.
 

Moderní Zlatovláska

Po deseti letech se Zlatovláska vrací: v nové podobě, s novým obsazením a přizpůsobená vkusu současného diváka. Z původně hudební pohádky, jakou znáte ze starší filmové verze z roku 1973, je dobrodružná podívaná s velkým důrazem na zvířata.Těmi se Zlatovláska jen hemží: připomeňme, že královský panoš Jiřík porozumí řeči zvířat, protože ochutná sousto z kouzelného hada. Jenže se tím proviní proti příkazu svého krále, a tak jej čeká buď trest smrti, nebo nejistá a nebezpečná cesta za zlatovlasou princeznou z tajemné říše uprostřed jezera. Jiřík si vybere cestu do neznáma, na níž ho doprovází jeho kamarád Štěpán a také malý pejsek Štístko, jemuž Jiřík zachránil život. Po cestě je čeká řada dobrodružství i překvapení. Jiřík totiž netuší, že Štěpán není tak upřímný kamarád, jakým se zdál být. Naštěstí má Jiřík statečné spojence, tedy zvířátka, kterým pomohl.

Pojítkem mezi verzí pohádky z roku 1973 a současnou se stal herec Petr Štěpánek (*1948). Před více než padesáti lety hrál Jiříka, dnes se v pohádce vrací jako král a otec Zlatovlásky. „Tento scénář je samozřejmě trochu jiný a moc se mi na něm líbí, že počítá s velkým množstvím zvířat, která navíc mluví. I tady si jde Jiřík pro Zlatovlásku, ale doprovází ho zvířátka,“ říká oblíbený herec.

Do role Jiříka byl obsazen mladý začínající herec Tomáš Weber. Když se ale původního Jiříka ptal, jak k této roli přistoupit, Štěpánek mu řekl jen „Chlapče, na to si musíš přijít sám“.
 

Zlatovláska 1973

Pro první Zlatovlásku napsala scénář a televizní pohádku sama režírovala Vlasta Janečková. V hlavní roli Zlatovlásky se představila Jorga Kotrbová, kterou ve zpěvu zastoupila Jitka Molavcová, Jiříka si zahrál Petr Štěpánek. Ten se díky pohádce stal idolem mnoha žen a dívek. Jeho příběh ale pokračoval jinak: v pohádce se sice oženil se Zlatovláskou, ve skutečnosti se ale jeho ženou o rok později stala režisérka Janečková. Ta byla sice o čtrnáct let starší než on, ale jejich dlouholeté manželství rozdělila až režisérčina smrt v roce 2012.

Pohádka plná písniček se tehdy natáčela na zámcích Sychrov a Červená Lhota, kde mimo jiné vznikly také filmy Svatby pana Voka (1970), Pan Vok odchází (1979), O štěstí a kráse (1986) nebo O zatoulané princezně (1987). A zajímavost? Zlatovláska se u nás několik let nesměla vysílat kvůli Janu Třískovi, který v ní měl malou roli rybáře. Herec v roce 1977 emigroval do Kanady, a Zlatovláska se tak společně s ním ocitla na černé listině.
 

Zlatovláska 2024

V novější verzi filmaři chtějí zdůraznit rozdíl světů Zlatovlásky a Jiříka: prý asi jako kdybyste se z temného českého středověku plného loupeživých rytířů dostali do světa italské renesance. Svět Jiříka, ponurý, syrový a s gotickou atmosférou, filmaři natáčeli na hradě Sovinec a v Jeseníkách, zatímco za Zlatovláskou se vydali do krásných a romantických míst, a to do Martinického paláce v Praze a zámku Lednice v Lednicko-valtickém areálu. Další záběry vznikaly na Slovensku a v Itálii na Sicílii.

Důležitou roli v příběhu hraje Jiříkův kamarád Štěpán, kterého hraje Marek Lambora. „Z nejbližšího přítele se stane tak trochu parchant, a to je pro herce vždycky velká výzva,“ vysvětlil představitel prince Jana z fantasy pohádky Princezna zakletá v čase. „Opět jsem si tak musel oprášit jízdu na koni, taky tam máme velkou bojovou scénu, takže i šerm, a sžíváme se i se zvířecími kolegy, což není úplně jednoduché. Zatím jsou ale stateční,“ dodal s úsměvem Lambora.V dalších rolích se ve filmu objeví například Jasmína Houf, Ján Jackuliak, Marián Mitaš nebo psík Štístko, kterého „hraje“ Parson Russel teriér jménem Boreggo. Samozřejmě uvidíte dalších více než padesát zvířat nejrůznějších druhů a uslyšíte i variaci oblíbené písně z původní verze Zlatovlásko, krásko…

Premiéra Zlatovlásky je naplánována na leden 2025, kdy ji do kin vyšle distribuční společnost Bioscop.
Hrad Kost v Českém ráji Památky

Hrad Kost v Českém ráji

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok Památky

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami Památky

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů.

Kam na výlet v sychravém počasí? Přece na Sychrov!

Kam na výlet v sychravém počasí? Přece na Sychrov!

Přemýšlíte-li o námětu na výlet a zároveň chcete poznat historický objekt jinak než v hlavní sezóně, přijeďte se podívat na zámek Sychrov, který je milovníkům hradů a zámků otevřen po celý rok. I nyní v sychravém počasí na přelomu zimy a jara se můžete podívat do zámeckých komnat denně od 10:00 do 14:00 hodin.

Lednicko-valtický areál – památky a příroda Příroda

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál na jižní Moravě zpřístupňuje turistům kromě rozlehlého parku několik památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb.

Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku Památky

Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku

Vodní zámek Červená Lhota se řadí k nejkrásnějším „pohádkovým“ zámkům v České republice. Červená Lhota drží prim v počtu pohádek a filmů zde natočených, jako např. Zlatovláska, O zatoulané princezně, O kráse a štěstí či Princezna na hrášku.

Pohádková a filmová putování po jižních Čechách

Pohádková a filmová putování po jižních Čechách

Malebné rybníky a louky, hrady, zámky nebo tvrze, to všechno láká filmové štáby z domova i ze zahraničí do Jihočeského kraje. Pojďte se s námi na chvíli toulat místy, kde vznikaly poklady české kinematografie. Vydáme se třeba s Milošem Kopeckým na Červenou Lhotu za Petrem Vokem z Rožmberka anebo na výlet po stopách Homolkových. Babi jistě i vám ochotně ukáže, kde se jako mladá topila.

Pohádková a filmová putování Českým rájem

Pohádková a filmová putování Českým rájem

Český ráj je doslova rájem i pro natáčecí štáby. Celá oblast patří vůbec k nejfrekventovanějším filmovým destinacím v Čechách. Velmi oblíbenou lokací filmařů je malebná víska Vesec u Sobotky, Hruboskalské skalní město a řada hradů a zámků, jako je například Sychrov, Valečov, Kost i Trosky. Vydejte se za hrdiny svých oblíbených filmů do kraje skal a roubenek.

#světovéČesko a filmově pohádkové Vánoce: Tři oříšky pro Popelku a další skvělé hity

#světovéČesko a filmově pohádkové Vánoce: Tři oříšky pro Popelku a další skvělé hity

Slavná filmová pohádka Tři oříšky pro Popelku režiséra Václava Vorlíčka měla premiéru 1. listopadu 1973. Popelku dodnes milují celé generace malých i velkých diváků a právem patří mezi nejoblíbenější vánoční pohádky.

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?

Zámecký palmový skleník v Lednici – užijte si teplo po celý rok Příroda

Zámecký palmový skleník v Lednici – užijte si teplo po celý rok

Nemusíte být zanícený biolog, ani vlastnit vysvědčení s jedničkou z přírodopisu, aby vás návštěva zámeckého skleníku Lednice nadchla. Expozice vás dostane svou bezprostředností, originalitou a autentičností.

Lázně Lednice – lázně pohádkového kraje Lázně a wellness

Lázně Lednice – lázně pohádkového kraje

Místo přírodních krás a pohádkových zámků pro vás otevřelo nový lázeňský areál. Lázeňský dům Perla je moderní rehabilitační zařízení v těsné blízkosti zámecké zahrady poskytuje komplexní léčebné a rehabilitační služby. Na jaře 2017 získala Lednice oficiální status lázeňského místa.

Sychrov

Sychrov

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence francouzskému šlechtickému rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Patří k nejnavštěvovanějším památkám Českého ráje a malá vesnička v podzámčí má díky němu o popularitu postaráno.

#světovéČesko a zamilovaná červená: který červený zámek je nejkrásnější?

#světovéČesko a zamilovaná červená: který červený zámek je nejkrásnější?

Žádný český zámek nemůže být červenější než Červená Lhota, Červený Újezd, Červené Poříčí nebo Červený Hrádek, ale kromě nich existuje spousta dalších zámků, hrádků a zámečků s červenými fasádami. Některé ji mají už řadu let, jiné se přebarvily až v poslední době. Který z nich se vám líbí nejvíc?

Zažijte naše zámky trochu jinak

Zažijte naše zámky trochu jinak

Romantika našich zámků je dvojí. Buď se jedná o zámek, který vznikl přestavbou původního hradu, nebo o zámek, který vyrostl na takzvané "zelené louce". V obou případech si ale zámek uchoval svou osobitou atmosféru. Není jen mauzoleem majitelů, kteří ho v průběhu staletí vlastnili, nebo pouhou ukázkou panského života v tom kterém období. Je ukázkou různých stavebních slohů, parkové architektury i součástí historie jako takové.

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (25.5. – 26.5.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Den starokladrubského koně, Mezi ploty 2024 – hudební a divadelní festival v Bohnicích, Bitva Lipany – historická bitva husitů u Lipan, Narozeniny Maxipsa Fíka v Kadani 2024, 2. Středověké slavnosti na Hradčanech. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
20. květen 2024 7:01
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (25.5. – 26.5.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Author Král Šumavy – maraton horských kol 2024, Den starokladrubského koně, Otevírání lázeňské sezóny v Léčebných lázních Bohdaneč, Festival vojenské historie Helfštýn 2024, Food Day Festival Bechyně. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
20. květen 2024 7:00
Zážitky

Užijte si originální neobvyklé prohlídky

Nudí vás "obyčejné" prohlídkové trasy památek a rádi byste si dopřáli něco opravdu neobvyklého? Pak vyzkoušejte originální exkurze do nejrůznějších nevšedních míst – například do nitra historické lékárny, technického zázemí Tančícího domu, do krovů chebských domů, do skláren nebo si objednejte průvodce, který vám zážitek připraví přímo na míru.
19. květen 2024 10:34
Zážitky

Kam vyrazit na výlet po České republice? Kde prožít něco zajímavého... 100 tipů pro zážitky

Česká republika – to je nepřeberné množství možností, kam vyrazit na výlet. Vybrat si můžete mezi sportovními výlety, výlety do přírody, kulturou, památkami, starobylými městy, která jsou plná života a kultury nebo výlety za poznáním či zábavou. Poradíme vám, kam se vydat a kde si užít i odpočinout!
19. květen 2024 9:44
Zážitky

100 prázdninových tipů na výlety nejen pro děti – naplánujte si skvělé výlety na léto

Léto, sluníčko, prázdniny a spousta dobrodružství... Hledáte inspiraci a nápady na prázdninové výlety? Návštěvy hradů a zámků k prázdninám neodmyslitelně patří, provázet vás budou pohádkové a historické postavy. Kromě prohlídek expozic na vás ale čeká spousta dalších zážitků. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy a naplánujte si letošní léto, určitě si vyberete!
12. květen 2024 8:12
Zážitky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: přehlídka velkých letních festivalů 2024, na kterých nesmíte chybět

Léto 2024 je plné velkých letních festivalů s jedinečnou atmosférou. Procestujte s portálem Kudy z nudy Česko kraj po kraji a poznamenejte si do kalendářů termíny skvělých letních akcí. V Praze běží celé léto Prague Open Air, Plzeň patří Létu v Prazdroji, Karlovarský kraj je plný filmu a Vysočina folku. Stálicemi jsou Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově, Vizovické Trnkobraní či Colours of Ostrava. Brno bude plné zábavy, během které si užijete i festival ohňostrojů.
7. květen 2024 11:20
Zážitky

50 tipů na zajímavé akce na státní svátek 8. května

Na státní svátek 8. května se můžete vypravit na mimořádné prohlídky, prohlédnout si zpřístupněné památky anebo nahlédnout do historie při speciálních akcích. V tento den si v České republice připomínáme konec 2. světové války, za který se z pohledu historických pramenů považuje kapitulace německých vojsk, vstoupivší v platnost 8. května, ve 23:01 hodin středoevropského času.
6. květen 2024 19:16
Zážitky

Výletní plavby na řekách a přehradách: 20 tipů, kam vyrazit na palubu lodi

Plavba na výletní lodi je vždy vítaným zpestřením každého výletu. Někdy je výletem samotná cesta, někdy vás loď může přiblížit vašemu cíli. Nechejte se inspirovat našimi tipy na plavby po přehradách, řekách a kanálech! Příjemnou plavbu vám přeje Kudy z nudy.
5. květen 2024 9:00
Zážitky