ÚvodAktualityČesko ve filmu: Zlatovláska – nová i původní: která místa, z nejoblíbenější české pohádky znáte?
Zážitky

Česko ve filmu: Zlatovláska – nová i původní: která místa, z nejoblíbenější české pohádky znáte?

Poslechněte si audio verzi článku
Zlatovláska patří mezi nejoblíbenější české pohádky v knižní i filmové podobě. Starší verze Zlatovlásky s Petrem Štěpánkem a Jorgou Kotrbovou se natáčela v roce 1973, na začátku roku 2025 pak vstoupí do kin nová Zlatovláska. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kdo se objeví v hlavních rolích a kde se klasická pohádka natáčela?

Zlatovláska (2025)

Oblíbená pohádka Karla Jaromíra Erbena Zlatovláska, kterou do nového filmového hávu oblékl režisér Jan Těšitel. V hlavní roli Jiříka diváci uvidí Tomáše Webera, jenž vystřídal Petra Štěpánka z televizní pohádky z roku 1973. Ten si v této verzi zahraje krále, tedy otce Zlatovlásky, kterou ztvární Jasmína Houf. V dalších rolích se objeví například Marek Lambora, Ján Jackuliak, Marián Mitaš, Martin Myšička, Tomáš Matonoha či Jan Budař. Herce doplní celý zástup zvířat, jejich řeči Jiřík porozumí a bude s nimi komunikovat. 

Královský panoš Jiřík ochutná sousto z magického hada a porozumí řeči zvířat. Proviní se tím však proti příkazu svého krále, a tak jej čeká buď trest smrti, nebo nejistá a nebezpečná cesta za Zlatovláskou, princeznou z tajemné říše uprostřed jezera. Vydá se proto na cestu v doprovodu Štěpána, se kterým vyrůstal od dětství, a malého psíka Štístka, jemuž Jiřík zachránil život. Jiříka čeká po cestě celá řada dobrodružství i překvapení. Netuší, že Štěpánem cloumá závist a není to tak upřímný kamarád, jakým se zdál být. Naštěstí má Jiřík statečné spojence, zvířátka, kterým pomohl.

Zlatovláska v kinech od 23. ledna 2025
O nové Zlatovlásce režiséra Jana Těšitele se mluví jako o pohádce, která zboří česká kina. Na klasický příběh Karla Jaromíra Erbena se totiž čeká už hodně dlouho: příběh o zlatovlasé princezně připravoval už Václav Vorlíček (1930–2019), režisér slavných Tří oříšků pro Popelku, a dokonce už byl hotový scénář. Předlohu napsala úspěšná scenáristka Lucie Konášová, autorka scénáře k pohádce Anděl páně režiséra Jiřího Stracha. Pohádka měla jít do kin v roce 2015, kdy Vorlíček slavil pětaosmdesátiny. Jenže bohužel i když bylo všechno připravené, k natáčení nakonec už nedošlo.
 

Moderní Zlatovláska

Po deseti letech se Zlatovláska vrací: v nové podobě, s novým obsazením a přizpůsobená vkusu současného diváka. Z původně hudební pohádky, jakou znáte ze starší filmové verze z roku 1973, je dobrodružná podívaná s velkým důrazem na zvířata.



Těmi se Zlatovláska jen hemží: připomeňme, že královský panoš Jiřík porozumí řeči zvířat, protože ochutná sousto z kouzelného hada. Jenže se tím proviní proti příkazu svého krále, a tak jej čeká buď trest smrti, nebo nejistá a nebezpečná cesta za zlatovlasou princeznou z tajemné říše uprostřed jezera. Jiřík si vybere cestu do neznáma, na níž ho doprovází jeho kamarád Štěpán a také malý pejsek Štístko, jemuž Jiřík zachránil život. Po cestě je čeká řada dobrodružství i překvapení. Jiřík totiž netuší, že Štěpán není tak upřímný kamarád, jakým se zdál být. Naštěstí má Jiřík statečné spojence, tedy zvířátka, kterým pomohl.

Pojítkem mezi verzí pohádky z roku 1973 a současnou se stal herec Petr Štěpánek (*1948). Před více než padesáti lety hrál Jiříka, dnes se v pohádce vrací jako král a otec Zlatovlásky. „Tento scénář je samozřejmě trochu jiný a moc se mi na něm líbí, že počítá s velkým množstvím zvířat, která navíc mluví. I tady si jde Jiřík pro Zlatovlásku, ale doprovází ho zvířátka,“ říká oblíbený herec.

Do role Jiříka byl obsazen mladý začínající herec Tomáš Weber. Když se ale původního Jiříka ptal, jak k této roli přistoupit, Štěpánek mu řekl jen „Chlapče, na to si musíš přijít sám“.
 

Zlatovláska 1973

Pro první Zlatovlásku napsala scénář a televizní pohádku sama režírovala Vlasta Janečková. V hlavní roli Zlatovlásky se představila Jorga Kotrbová, kterou ve zpěvu zastoupila Jitka Molavcová, Jiříka si zahrál Petr Štěpánek. Ten se díky pohádce stal idolem mnoha žen a dívek. Jeho příběh ale pokračoval jinak: v pohádce se sice oženil se Zlatovláskou, ve skutečnosti se ale jeho ženou o rok později stala režisérka Janečková. Ta byla sice o čtrnáct let starší než on, ale jejich dlouholeté manželství rozdělila až režisérčina smrt v roce 2012.

Pohádka plná písniček se tehdy natáčela na zámcích Sychrov a Červená Lhota, kde mimo jiné vznikly také filmy Svatby pana Voka (1970), Pan Vok odchází (1979), O štěstí a kráse (1986) nebo O zatoulané princezně (1987). A zajímavost? Zlatovláska se u nás několik let nesměla vysílat kvůli Janu Třískovi, který v ní měl malou roli rybáře. Herec v roce 1977 emigroval do Kanady, a Zlatovláska se tak společně s ním ocitla na černé listině.
 

Zlatovláska2025

V novější verzi filmaři chtějí zdůraznit rozdíl světů Zlatovlásky a Jiříka: prý asi jako kdybyste se z temného českého středověku plného loupeživých rytířů dostali do světa italské renesance. Svět Jiříka, ponurý, syrový a s gotickou atmosférou, filmaři natáčeli na hradě Sovinec a v Jeseníkách, zatímco za Zlatovláskou se vydali do krásných a romantických míst, a to do Martinického paláce v Praze a zámku Lednice v Lednicko-valtickém areálu. Další záběry vznikaly na Slovensku a v Itálii na Sicílii.

Důležitou roli v příběhu hraje Jiříkův kamarád Štěpán, kterého hraje Marek Lambora. „Z nejbližšího přítele se stane tak trochu parchant, a to je pro herce vždycky velká výzva,“ vysvětlil představitel prince Jana z fantasy pohádky Princezna zakletá v čase. „Opět jsem si tak musel oprášit jízdu na koni, taky tam máme velkou bojovou scénu, takže i šerm, a sžíváme se i se zvířecími kolegy, což není úplně jednoduché. Zatím jsou ale stateční,“ dodal s úsměvem Lambora.



V dalších rolích se ve filmu objeví například Jasmína Houf, Ján Jackuliak, Marián Mitaš nebo psík Štístko, kterého „hraje“ Parson Russel teriér jménem Boreggo. Samozřejmě uvidíte dalších více než padesát zvířat nejrůznějších druhů a uslyšíte i variaci oblíbené písně z původní verze Zlatovlásko, krásko…

Premiéra Zlatovlásky proběhla 23. ledna 2025, kdy ji do kin vyslala distribuční společnost Bioscop.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku Památky

Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku

Vodní zámek Červená Lhota se řadí k nejkrásnějším „pohádkovým“ zámkům v České republice. Červená Lhota drží prim v počtu pohádek a filmů zde natočených, jako např. Zlatovláska, O zatoulané princezně, O kráse a štěstí či Princezna na hrášku.

Česko ve filmu: nejočekávanější filmy roku 2025

Česko ve filmu: nejočekávanější filmy roku 2025

Nová Zlatovláska a biografický film o Franzi Kafkovi, třetí pokračování Avatara, hvězdně obsazené drama z prostředí F1 anebo osmý díl slavné filmové série Mission: Impossible: to jsou jen ve zkratce ty nejlepší filmy, na které byste se měli vypravit do kin. Podívejte se s Kudy z nudy na přehled nejočekávanějších filmů, seriálů, filmových výročí a filmových festivalů roku 2025!

Hrad Kost v Českém ráji Památky

Hrad Kost v Českém ráji

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

50 tipů, kam na výlety na hrady a zámky po celý rok

50 tipů, kam na výlety na hrady a zámky po celý rok

Téměř každý ví, že hrad či zámek otevřený po celý rok, je Pražský hrad, Hluboká nebo Špilberk. Ale zajímavé tipy na výlet najdete i jinde! Podívejte se na naši nabídku celoročně otevřených hradů a zámků a udělejte si s celou rodinou pěkný výlet! Vždyť objevovat honosné interiéry zámků a pohádkové hradní paláce můžete po celý rok! A jaké památky mají dveře dokořán? Portál Kudy z nudy vám poradí!

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?

Tři pohádky, bez kterých se žádné Vánoce neobejdou

Tři pohádky, bez kterých se žádné Vánoce neobejdou

Přestože vždy o Vánocích nabízejí televizní stanice několik nových filmových pohádek, pořád je tu pár starších kousků, bez kterých by vánoční svátky byly o něco chudší. Vydejte se s portálem Kudy z nudy po stopách Popelky, Pyšné princezny a Anděla páně.

Červené zimní výlety: víte, kde najdete Červené jezírko, rašeliniště nebo bránu?

Červené zimní výlety: víte, kde najdete Červené jezírko, rašeliniště nebo bránu?

Oblečte si červenou péřovku, zachumlejte se do červené šály, nasaďte červenou čepici, červené rukavice a vydejte se s portálem Kudy z nudy na barevné zimní výlety. Tentokrát budeme cestovat v odstínech červené: třeba na Červené blato, k Červenému jezírku anebo na zámek Červené Poříčí.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok Památky

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Hrad Sovinec – víkendové historické akce po celou sezonu Památky

Hrad Sovinec – víkendové historické akce po celou sezonu

Nejrozsáhlejší moravský hradní komplex v Nízkém Jeseníku založili začátkem 14. stol. páni ze Sovince. Na hradě jsou pořádány kulturní akce, zejména vystoupení šermířských skupin, divadelních souborů a hudebníků, jsou prezentována tradiční řemesla.

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami Památky

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů.

Lednicko-valtický areál – památky a příroda Příroda

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál na jižní Moravě zpřístupňuje turistům kromě rozlehlého parku několik památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb.

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem Památky

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Pohádková a filmová putování po jižních Čechách

Pohádková a filmová putování po jižních Čechách

Malebné rybníky a louky, hrady, zámky nebo tvrze, to všechno láká filmové štáby z domova i ze zahraničí do Jihočeského kraje. Pojďte se s námi na chvíli toulat místy, kde vznikaly poklady české kinematografie. Vydáme se třeba s Milošem Kopeckým na Červenou Lhotu za Petrem Vokem z Rožmberka anebo na výlet po stopách Homolkových. Babi jistě i vám ochotně ukáže, kde se jako mladá topila.

Česko ve filmu: znáte nejpohádkovější místa v Česku?

Česko ve filmu: znáte nejpohádkovější místa v Česku?

Zámky Červená Lhota, Hluboká a Lednice, hrady Švihov, Bouzov a Pernštejn, a k tomu ještě Pekelné doly nebo skalní město Adršpach: to jsou ta nejpohádkovější místa v Česku. Není divu, že je vedle nadšených turistů a výletníků vyhledávají také filmaři. Podívejte se s Kudy z nudy na ta nejkrásnější a nejpohádkovější místa, která hrála hlavní roli ve filmových pohádkách!

Martinický palác v Praze Památky

Martinický palác v Praze

Martinický palác na Hradčanském náměstí v Praze patří mezi nejkrásnější renesanční stavby druhé poloviny 16. století. Kuriozitou je prostorové uspořádání domu, které se shoduje s uspořádáním Královského paláce na Pražském hradě, avšak v polovičním měřítku.

Zámecký palmový skleník v Lednici – užijte si teplo po celý rok Příroda

Zámecký palmový skleník v Lednici – užijte si teplo po celý rok

Nemusíte být zanícený biolog, ani vlastnit vysvědčení s jedničkou z přírodopisu, aby vás návštěva zámeckého skleníku Lednice nadchla. Expozice vás dostane svou bezprostředností, originalitou a autentičností.

Lázně Lednice – lázně pohádkového kraje Lázně a wellness

Lázně Lednice – lázně pohádkového kraje

Místo přírodních krás a pohádkových zámků pro vás otevřelo nový lázeňský areál. Lázeňský dům Perla je moderní rehabilitační zařízení v těsné blízkosti zámecké zahrady poskytuje komplexní léčebné a rehabilitační služby. Na jaře 2017 získala Lednice oficiální status lázeňského místa.

Kam na výlet v sychravém počasí? Přece na Sychrov!

Kam na výlet v sychravém počasí? Přece na Sychrov!

Přemýšlíte-li o námětu na výlet a zároveň chcete poznat historický objekt jinak než v hlavní sezóně, přijeďte se podívat na zámek Sychrov, který je milovníkům hradů a zámků otevřen po celý rok. A to i v sychravém počasí na přelomu zimy a jara (anebo naopak na hraně podzimu a zimy) se můžete podívat do zámeckých komnat denně od 10:00 do 14:00 hodin.

Zamilovaná červená: který červený zámek je nejkrásnější?

Zamilovaná červená: který červený zámek je nejkrásnější?

Nejznámější červený zámek je bezesporu Červená Lhota, ale kromě ní existuje spousta dalších zámků, hrádků a zámečků s červenými fasádami. Některé ji mají už řadu let, jiné se přebarvily až v poslední době. Který z nich se vám líbí nejvíc?

Pohádková a filmová putování Českým rájem

Pohádková a filmová putování Českým rájem

Český ráj je doslova rájem i pro natáčecí štáby. Celá oblast patří vůbec k nejfrekventovanějším filmovým destinacím v Čechách. Velmi oblíbenou lokací filmařů je malebná víska Vesec u Sobotky, Hruboskalské skalní město a řada hradů a zámků, jako je například Sychrov, Valečov, Kost i Trosky. Vydejte se za hrdiny svých oblíbených filmů do kraje skal a roubenek.

#světovéČesko a filmově pohádkové Vánoce: Tři oříšky pro Popelku a další skvělé hity

#světovéČesko a filmově pohádkové Vánoce: Tři oříšky pro Popelku a další skvělé hity

Slavná filmová pohádka Tři oříšky pro Popelku režiséra Václava Vorlíčka měla premiéru 1. listopadu 1973. Popelku dodnes milují celé generace malých i velkých diváků a právem patří mezi nejoblíbenější vánoční pohádky.

Sychrov

Sychrov

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence francouzskému šlechtickému rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Patří k nejnavštěvovanějším památkám Českého ráje a malá vesnička v podzámčí má díky němu o popularitu postaráno.

#světovéČesko a zamilovaná červená: který červený zámek je nejkrásnější?

#světovéČesko a zamilovaná červená: který červený zámek je nejkrásnější?

Žádný český zámek nemůže být červenější než Červená Lhota, Červený Újezd, Červené Poříčí nebo Červený Hrádek, ale kromě nich existuje spousta dalších zámků, hrádků a zámečků s červenými fasádami. Některé ji mají už řadu let, jiné se přebarvily až v poslední době. Který z nich se vám líbí nejvíc?

Zažijte naše zámky trochu jinak

Zažijte naše zámky trochu jinak

Romantika našich zámků je dvojí. Buď se jedná o zámek, který vznikl přestavbou původního hradu, nebo o zámek, který vyrostl na takzvané "zelené louce". V obou případech si ale zámek uchoval svou osobitou atmosféru. Není jen mauzoleem majitelů, kteří ho v průběhu staletí vlastnili, nebo pouhou ukázkou panského života v tom kterém období. Je ukázkou různých stavebních slohů, parkové architektury i součástí historie jako takové.

Karel Jaromír Erben – sběratel českých lidových písní a pohádek

Karel Jaromír Erben – sběratel českých lidových písní a pohádek

Známý sběratel lidové slovesnosti a básník, ale také historik, právník, archivář a překladatel: Karel Jaromír Erben (7. listopadu 1811 Miletín – 21. listopadu 1870 Praha) byl muž mnoha řemesel. Zná ho každý, kdo u tabule musel recitovat dejme tomu Polednici, někdy viděl film Kytice anebo jel přes Miletín, městečko v Podkrkonoší. Básníkův pomník s výjevy z jeho díla a národních pověstí stojí přímo na hlavním náměstí.

Další aktuality

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (5.7. – 6.7.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Bezděkovský Levandulový festival 2025, Meruňkobraní ve Velkých Pavlovicích 2025, Zašovská pouť 2025, Aperol Spritz Festival 2025 – Plzeň, Telčský jarmark 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
4. červenec 2025 6:01
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (5.7. – 6.7.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Renesanční slavnosti Gladius na hradě Točník 2025, Národní technické muzeum za 80 Kč – Výročí založení Národního technického muzea, Středověké slavnosti na hradu Orlík nad Humpolcem 2025, Den lidových řemesel v Žacléři 2025, Narozeniny Stezky korunami stromů Krkonoše . Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
4. červenec 2025 6:00
Zážitky

Věda a historie není nuda: 4. červenec, americký Den nezávislosti a další významné historické události

Každý důvod k oslavě je dobrý, a když náhodou nemáme žádný významný den u nás, můžeme se porozhlédnout jinde ve světě. Společně s Američany můžeme například slavit Den svatého Patrika, Halloween nebo Den díkůvzdání. Tím vůbec největším svátkem roku v USA ale je Den nezávislosti 4. července. Co se ten den odehrálo a jak jsou události 4. července propojené s dějinami České republiky?
3. červenec 2025 22:40
Zážitky

Země za ostnatým drátem: Tankový prapor, Černí baroni, Král Šumavy a další filmy

Jsou to filmy, na které se skvěle dívá — plné humoru, dobrodružství nebo absurdních historek z vojenského života. Jenže za jejich příběhy se skrývá realita temná jako bažina z Kachyňova Krále Šumavy. Povinná vojna, ostnaté dráty, politické čistky, pomocné technické prapory i strach ze systému. Česká kinematografie se k těmto tématům vrací znovu a znovu — někdy s černým humorem, jindy s mrazivou vážností. Připomeňte si je s námi na Kudy z nudy!
3. červenec 2025 15:33
Zážitky

Významné dny naší historie: co se stalo v červenci?

Červenec je měsícem plného léta, prázdnin, dovolených, malin a koupání. Ale také obdobím, kdy si připomínáme klíčové momenty české historie – dny hrdinství, odporu, kulturního rozkvětu i technického pokroku. Od upálení Mistra Jana Husa přes vznik Národního parku Podyjí až po objev Věstonické venuše. Pojďte se s Kudy z nudy začíst do červencového kalendáře událostí, které utvářely naši historii.
1. červenec 2025 16:51
Zážitky

Stejná jména, různá místa aneb popletené Česko

Kdo si někdy popletl Žebrák s Točníkem, může mluvit o štěstí: oba hrady jsou od sebe jen pár set metrů a chyba se dá snadno napravit. Horší je to s místy, která se jmenují úplně stejně, ale leží docela jinde. Své o tom ví ti, kteří hledají Dívčí hrady nebo Kozí hrádky, Šternberky, Sázavy, Kamenice nebo Helfenburky.
29. červen 2025 10:09
Zážitky

Co dělat o prázdninách? Máme pro vás stovky skvělých tipů na slunečné i deštivé prázdninové dny

Máte před sebou dovolenou a už se těšíte na sladké dny nicnedělání? Na portálu Kudy z nudy máme vždy zásobu skvělých tipů pro slunečné počasí i pro dny, kdy se slunce schová za mraky. Řady inspirativních nápadů a míst, kde si můžete s dětmi užít společné zážitky a kde se skvěle zabaví celá rodina, najdete i na následujících řádcích.
28. červen 2025 10:40
Zážitky

50 tipů na výlety pro milovníky pohádek

Vydejte se s námi do říše princezen, draků, strašidel a dalších pohádkových bytostí, kde se určitě nebudete nudit. Vyberte si z nabídky pohádkových výletů a jedinečných zážitků. Na své si tentokrát přijdou rodiny s dětmi i ti, kteří touží po romantice. Znáte místa, kde se natáčely známé pohádky? Zveme všechny milovníky pohádek, strašidel a pohádkových bytostí na výstavy, pohádkové expozice i místa natáčení. Zažijte atmosféru výjimečných pohádkových míst v Česku!
28. červen 2025 9:25
Zážitky