Komplex budov obklopující bývalý Michnův palác s malou kašnou a atriem slouží v současné době nejen tělesné výchově, ale je také pronajímán k pořádání konferencí, školení, reprezentačních a společenských akcí.
Barokní Michnův palác se nachází v centru Prahy na
Malé straně. Historie paláce sahá až do roku 1579, kdy byl majetkem
Jana Vchynského z Vchynic.
Nejdůležitějším z majitelů však byl
Pavel Michna z Vacínova, který budovu koupil v roce
1623 a přestavěl ji do dnešní podoby. Interiéry nechal okrášlit bohatou
štukovou výzdobou, která se těší obdivu i dnes. Později, roku
1767, získala palác státní správa, která zde zřídila
vojenskou zbrojnici. Město
Praha získalo palác v roce 1914 a o 7 let později jej prodalo
Československé obci sokolské, která budovu na základě návrhu architekta
Františka Krásného upravila tak, aby sloužila tělovýchově a přejmenovala ji na
Tyršův dům. Krásnému se podařilo jednak citlivě zrestaurovat historický palác, ale především se
zasloužil o dostavbu nového objektu s velkou tělocvičnou zdobenou reliéfy se sokolskou tematikou. V nově přistavěné části se nacházely rovněž kuchyně, jídelna, výstavní síň, ubytovací prostory a ve sklepních prostorách byl zbudován dvacet metrů dlouhý plavecký bazén, nejstarší v Praze. Někdejší zahrada a dvůr pak byly proměněny na lehkoatletické cvičiště. Slavnostního otevření Tyršova domu, jak byl areál po spoluzakladateli Sokola Miroslavu Tyršovi nově pojmenován, se v květnu 1925 zúčastnil i prezident T. G. Masaryk. Během okupace se stal Tyršův dům sídlem
Kuratoria a Hitlerjugend.
V období socialismu využívala objekt Fakulta tělesné výchovy a sportu
Univerzity Karlovy a v roce 1990 byl celý areál navrácen České obci sokolské.
Proměna domu z rukou Josefa Pleskota
Sjezd České obce sokolské připravuje projekt na udržitelné využití Tyršova domu, včetně jeho celkové rekonstrukce. Studie obnovy Tyršova domu byla svěřena do rukou Josefa Pleskota. Ten navrhl to, že hala bude napojena na kavárnu, multifunkční sál, výstavní galerii, hudební klub, taneční tělocvičnu a komplex lázní. Nejvýraznějším prvkem revitalizace se stane centrální vstup na nádvoří – dostane formu homolovité věže z oceli a skla porostlé břečťanem . Zároveň poslouží jako akrobatická tělocvična s přístupem veřejnosti na představení tzv. nového cirkusu. Projekt by se mohl uskutečnit do roku 2030.
Osobně se můžete přijít podívat v rámci
komentovaných prohlídek, které se konají až do září každou třetí středu v měsíci.
Objevte Tyršův dům, proměnný od barokních začátků po moderní centrum kultury. Prohlédněte si unikátní interiéry a zúčastněte se kulturních akcí.
Historie Michnova paláce sahá do roku 1579, kdy byl majetkem Jana Vchynského z Vchynic. V roce 1623 jej koupil Pavel Michna z Vacínova a přestavěl do dnešní podoby.
V roce 1914 město Praha získalo palác a v roce 1921 jej prodalo Československé obci sokolské, která jej přejmenovala na Tyršův dům a přestavěla pro tělovýchovné účely.
V Tyršově domě se nachází historické interiéry s bohatou štukovou výzdobou, velká tělocvična zdobená sokolskou tématikou a nejstarší plavecký bazén v Praze.
Tyršův dům slouží nejen tělesné výchově, ale také se zde konají konference, školení, reprezentační a společenské akce.
Plány zahrnují celkovou rekonstrukci a přeměnu Tyršova domu na multifunkční centrum s kavárnou, výstavní galerií a hudebním klubem, s dokončením do roku 2030.
Komentované prohlídky Tyršova domu se konají každou třetí středu v měsíci až do září.
Nový projekt zahrnuje vytvoření centrálního vstupu v podobě věže porostlé břečťanem, který bude sloužit také jako akrobatická tělocvična pro nový cirkus.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.