ÚvodAktualityDeset šachet, dolů a muzeí, kde se svezete důlním vláčkem
Zážitky

Deset šachet, dolů a muzeí, kde se svezete důlním vláčkem

  • 29. srpna 2021
Nejpopulárnější hornická muzea, staré doly a technické expozice jsou takové, kde se dá svézt důlním vláčkem. Zavedeme vás tam, kde se skutečně jezdí tmou a starými důlními chodbami i do areálů, kde se úzkorozchodná železnice proplétá mezi stroji a budovami pod širým nebem.

Vláčkem do dolu i na povrchu zemském

Nedávno jsme vám představili hornická muzea, kde si užijete skutečné fárání do podzemí. Dvě největší, tedy Hornické muzeumPříbrami a Hornické muzeum Landek ParkOstravě, k tomu nabízejí další atrakci, a sice jízdy důlním vláčkem.

Zatímco v Ostravě se svezete vláčkem po okruhu dlouhém 167 metrů na povrchu, v Příbrami zažijete podobné pocity jako dávní horníci. Musíte si ale vybrat prohlídku dolu Anna, kde se od roku 1789 těžilo stříbro a olovo. Důlní vláček vás proveze 260 m dlouhou Prokopskou štolou; tady vystoupíte, nahlédnete do 1 600 metrů hluboké jámy Prokop (až na dno vidět není, spodní patra jsou zaplavená) a zase se vrátíte na nádvoří. Hornický vláček ale jezdí i pod širým nebem, a to z nádvoří Ševčinského dolu po 230 metrů dlouhé trase směrem k dolu Vojtěch. Dnešní atrakce pro děti i dospělé existovala už v roce 1884 a přepravovala se tudy stříbrná a olověná ruda z areálu Ševčinského dolu na vojtěšskou úpravnu.
 

Tři jízdenky do podzemí

Víc než kilometr dlouhá cesta důlním vlakem čeká na ty, co se vydají na prohlídku Grafitového doluČeském Krumlově. Zážitky jsou tu ještě autentičtější než v Příbrami, protože před cestou nafasujete speciální oblečení, helmy a důlní lampy. Prohlídková trasa měří dva kilometry, z toho vás 1 200 metrů sveze důlní vlak. Ovšem pozor, v podzemí strávíte přibližně hodinu a půl, takže se vám bude hodit teplejší oblečení, v dole je jen 10°C!

Podobná zima vás čeká i v Chrustenické šachtě, kde se železná ruda těžila od roku 1861. Z několika desítek kilometrů chodeb je většina zaplavená, ve zpřístupněné části dolu ale uvidíte funkční exponáty a hlavně se tu svezete důlním vláčkem, ba dokonce si můžete vyzkoušet jízdu s naloženým huntem, důlním vozíkem. Protože kromě zimy je tu kluzko a vlhko, vyplatí se vám i pevná obuv, pro menší děti gumáky.

Totéž platí pro bývalý železnorudný důl Skalka v Mníšku pod Brdy; důlním vláčkem projedete asi tři kilometry, pěšky projdete přibližně kilometr, prohlídka trvá asi dvě hodiny. Mimochodem, mají tu originální strašidlo: kdysi tu prý zemřel jeden horník a v důlních chodbách prý dodnes straší jeho bloudící nohy. Návštěvu dolu Skalka je nutné se předem objednat a domluvit termín.
 

Kde se jezdí na povrchu?

Když se do poloviny září vydáte na prohlídku národní přírodní rezervace Soos nedaleko Františkových Lázní, můžete se svézt důlní úzkorozchodnou dráhou Kateřina. Vagony, které dřív vozily vytěžený jíl, dnes slouží jako turistická atrakce.

Důlní vláček v Kateřině poprvé vyjel v roce 2012, tehdy ještě vagony vypůjčenými z Hornického muzea v Krásně. To je další tip, kde se s důlním vláčkem projedete po areálu muzea. Pozor, otevřeno je rovněž jen v hlavní sezoně, tj. do konce října.

Důlní vláčky jezdí i areálem skanzenu Solvayovy lomybývalém vápencovém lomu ParapleČeském krasu. Skanzen leží mezi obcemi Svatý Jan pod Skalou, Bubovice a Loděnice, nedaleko se můžete podívat do lomů na Americe.
 

Do dolu Skalka na objednání

důl skalkaŽeleznorudný důl Skalka se nachází v Mníšku pod Brdy, asi 20 kilometrů jihozápadně od Prahy. V poměrně rozsáhlých prostorách bývalého dolu objevíte Muzeum hornické historie a těžby železné rudy. Labyrint chodeb, kde se až do roku 1966 těžily železné rudy, vás zavede až 150 metrů pod zemský povrch. Prohlídka začíná jízdou důlním vláčekem, který vás zaveze 1,5 kilometru do podzemí. Pro návštěvu dolu je však nutné se předem objednat a domluvit termín.

V dole pak navštívíte místa, kde se nacházela ložiska železné rudy, kde probíhala těžba. Uvidíte ale i modernější prostory z 50. let, kde jsou větrací šachty, těžní jáma, trafostanice, strojovny atp. Prohlídka probíhá hlavně na 16. patře, celkem jich je v dole 36, ale dolní jsou zatopená a horní vytěžená a vyplněná materiálem. K vidění je i strojovna těžního vrátku, který fungoval už za druhé světové války. Obsluhoval těžbu ze spodních pater do 16. patra, kde se ruda překládala a druhou svážnicí se tahala na povrch.
 

Závěsná důlní drážka Podkrušnohorského muzea

závěsná důlní drážkaZachráněná havířská lokomotiva s vagóny jezdí v Podkrušnohorském technickém muzeu v Mostě, na stropní kolejnici v uměle vytvořeném tunelu, který simuluje autentické podmínky v hlubinné šachtě. Dráha je dlouhá 300 metrů a vznikla svépomocí na venkovním prostranství muzea. Vlak uveze najednou až 24 návštěvníků, kteří po výstupu procházejí dalšími výstavními prostory s ukázkami hornictví.

Závěsnou drážku darovala muzeu skupina Sev.en Energy, která na Mostecku těží povrchově hnědé uhlí a v roce 2016 ukončila hlubinné dolování na dole Centrum a v roce 2020 v bočních svazích lomu ČSA.
Důl Skalka v Mníšku pod Brdy Památky

Důl Skalka v Mníšku pod Brdy

Železnorudný důl Skalka se nachází v Mníšku pod Brdy, asi 20 kilometrů jihozápadně od Prahy. V poměrně rozsáhlých prostorách bývalého dolu objevíte Muzeum hornické historie a těžby železné rudy. Komentované prohlídky dolu jsou možné po předchozím objednání.

Grafitový důl pod Českým Krumlovem Památky

Grafitový důl pod Českým Krumlovem

Prohlídka grafitového dolu v hloubce 70 m pod povrchem nabízí ukázku těžby i svezení důlním vláčkem. Před tím, než se vydáte na prohlídku, vás vybaví ochranou přilbou, důlní lampou a holinami. Následně vás do podzemí zaveze důlní vlak, kterým dříve jezdili horníci na šichtu.

Jízda hornickým vláčkem mezi Ševčinským a Vojtěšským dolem v Příbrami Zážitky

Jízda hornickým vláčkem mezi Ševčinským a Vojtěšským dolem v Příbrami

Jedná se o obnovenou historickou dráhu, vybudovanou po roce 1884 pro dopravu stříbrné a olověné rudy. Hornické muzeum Příbram zprovoznilo tuto ojedinělou technickou zajímavost a atrakci pro děti i dospělé na trase v areálu Ševčinského dolu na Březových Horách.

Úzkorozchodná dráha Kateřina v rezervaci Soos Památky

Úzkorozchodná dráha Kateřina v rezervaci Soos

Patříte-li k milovníkům vláčků, přijdete si na své v Národní přírodní rezervaci Soos nedaleko Františkových Lázní. Čeká tu na vás jízda důlní úzkorozchodnou dráhou Kateřina. Vagony, které dřív vozily vytěžený jíl, dnes slouží turistům.

Podkrušnohorské technické muzeum Most – poznejte, jak dříve žili a pracovali horníci Památky

Podkrušnohorské technické muzeum Most – poznejte, jak dříve žili a pracovali horníci

Unikátní muzeum, nacházející se v bývalém dole v Kopistech, bylo založeno za účelem provozování jedinečného hornického skanzenu. Jak se cítili muži hluboko pod zemí? Jak se uhlí v hlubině těžilo a dosud ještě na několika málo místech těží?

Důlní expozice Chrustenická šachta Památky

Důlní expozice Chrustenická šachta

Chrustenická šachta je expozice důlní techniky. Důl patřil ve své době k největším a nejvýznamnějším dolům Barrandienu (západně od Prahy). Měl 84 podzemních pater zasahujících až do hloubky 426 m, tj. 120 m pod hladinu moře. Za sto let usilovné práce se z něho vytěžilo bezmála 8 milionů tun rudy.

Skanzen Solvayovy lomy v Českém krasu Památky

Skanzen Solvayovy lomy v Českém krasu

Muzeum těžby a dopravy vápence v Českém krasu je koncipováno jako skanzen ve volné přírodě, který tvoří několik objektů – bývalých provozních a technologických budov a rekonstruovaná úzkorozchodná dráha.

Hornický skanzen Žacléř – důl Jan Šverma Památky

Hornický skanzen Žacléř – důl Jan Šverma

Areál dolu Jan Šverma je poslední dochovalou památkou na hlubinné uhelné hornictví ve východních Čechách, které je písemně dokumentováno již od 16. století. Důl je přístupný veřejnosti jako hornický skanzen.

Hornické muzeum OKD pod Landekem Památky

Hornické muzeum OKD pod Landekem

Landek Park – dříve Důl Anselm, dnes historie hornictví. Na nejstarší ostravské šachtě, Dole Anselm, bylo před více než 30 lety založeno Hornické muzeum, které je dnes největší v ČR. Čtvrt kilometru dlouhé chodby v podzemí krok po kroku odhalují tajemství hornických pracovišť.

Důl Svornost v Jáchymově Památky

Důl Svornost v Jáchymově

Důl Svornost pochází z roku 1518 a od roku 1530 je nejdéle pracujícím dolem ve střední Evropě. Nejprve se zde těžilo stříbro, později smutně proslul těžbou uranu politickými vězni. Důl je aktuálně uzavřen.

Další aktuality

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (5.7. – 6.7.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Bezděkovský Levandulový festival 2025, Meruňkobraní ve Velkých Pavlovicích 2025, Zašovská pouť 2025, Aperol Spritz Festival 2025 – Plzeň, Telčský jarmark 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
4. červenec 2025 6:01
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (5.7. – 6.7.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Renesanční slavnosti Gladius na hradě Točník 2025, Národní technické muzeum za 80 Kč – Výročí založení Národního technického muzea, Středověké slavnosti na hradu Orlík nad Humpolcem 2025, Den lidových řemesel v Žacléři 2025, Narozeniny Stezky korunami stromů Krkonoše . Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
4. červenec 2025 6:00
Zážitky

Věda a historie není nuda: 4. červenec, americký Den nezávislosti a další významné historické události

Každý důvod k oslavě je dobrý, a když náhodou nemáme žádný významný den u nás, můžeme se porozhlédnout jinde ve světě. Společně s Američany můžeme například slavit Den svatého Patrika, Halloween nebo Den díkůvzdání. Tím vůbec největším svátkem roku v USA ale je Den nezávislosti 4. července. Co se ten den odehrálo a jak jsou události 4. července propojené s dějinami České republiky?
3. červenec 2025 22:40
Zážitky

Země za ostnatým drátem: Tankový prapor, Černí baroni, Král Šumavy a další filmy

Jsou to filmy, na které se skvěle dívá — plné humoru, dobrodružství nebo absurdních historek z vojenského života. Jenže za jejich příběhy se skrývá realita temná jako bažina z Kachyňova Krále Šumavy. Povinná vojna, ostnaté dráty, politické čistky, pomocné technické prapory i strach ze systému. Česká kinematografie se k těmto tématům vrací znovu a znovu — někdy s černým humorem, jindy s mrazivou vážností. Připomeňte si je s námi na Kudy z nudy!
3. červenec 2025 15:33
Zážitky

Významné dny naší historie: co se stalo v červenci?

Červenec je měsícem plného léta, prázdnin, dovolených, malin a koupání. Ale také obdobím, kdy si připomínáme klíčové momenty české historie – dny hrdinství, odporu, kulturního rozkvětu i technického pokroku. Od upálení Mistra Jana Husa přes vznik Národního parku Podyjí až po objev Věstonické venuše. Pojďte se s Kudy z nudy začíst do červencového kalendáře událostí, které utvářely naši historii.
1. červenec 2025 16:51
Zážitky

Stejná jména, různá místa aneb popletené Česko

Kdo si někdy popletl Žebrák s Točníkem, může mluvit o štěstí: oba hrady jsou od sebe jen pár set metrů a chyba se dá snadno napravit. Horší je to s místy, která se jmenují úplně stejně, ale leží docela jinde. Své o tom ví ti, kteří hledají Dívčí hrady nebo Kozí hrádky, Šternberky, Sázavy, Kamenice nebo Helfenburky.
29. červen 2025 10:09
Zážitky

Co dělat o prázdninách? Máme pro vás stovky skvělých tipů na slunečné i deštivé prázdninové dny

Máte před sebou dovolenou a už se těšíte na sladké dny nicnedělání? Na portálu Kudy z nudy máme vždy zásobu skvělých tipů pro slunečné počasí i pro dny, kdy se slunce schová za mraky. Řady inspirativních nápadů a míst, kde si můžete s dětmi užít společné zážitky a kde se skvěle zabaví celá rodina, najdete i na následujících řádcích.
28. červen 2025 10:40
Zážitky

50 tipů na výlety pro milovníky pohádek

Vydejte se s námi do říše princezen, draků, strašidel a dalších pohádkových bytostí, kde se určitě nebudete nudit. Vyberte si z nabídky pohádkových výletů a jedinečných zážitků. Na své si tentokrát přijdou rodiny s dětmi i ti, kteří touží po romantice. Znáte místa, kde se natáčely známé pohádky? Zveme všechny milovníky pohádek, strašidel a pohádkových bytostí na výstavy, pohádkové expozice i místa natáčení. Zažijte atmosféru výjimečných pohádkových míst v Česku!
28. červen 2025 9:25
Zážitky