ÚvodAktualitySoutěž muzeí Gloria musaealis 2020 zná vítěze
Kultura

Soutěž muzeí Gloria musaealis 2020 zná vítěze

  • 17. června 2021
Od 1. ledna 2020 do 28. února 2021 probíhal XIX. ročník Národní soutěže muzeí Gloria musaealis, do které se přihlásilo 56 muzeí a galerií s celkem 98 projekty. Nejpočetnější kategorií se stala Muzejní výstava roku 2020 (40 projektů), následovaná kategoriemi Muzejní publikace roku 2020 (33 projektů) a Muzejní počin (25 projektů). Některé oceněné výstavy už sice dávno skončily, ale vítězná muzea můžete zahrnout do svých tipů na výlet.

Vítězem v kategorii Muzejní výstava je Městské muzeum v Ústí nad Labem

Písečné skályPrvní cenu Gloria musaealis v kategorii Muzejní výstava roku 2020 získalo Muzeum města Ústí nad Labem za výstavu Písky známé i neznámé aneb Fascinující svět obyčejného písku. Ukazovala písky z celého světa a z různých pohledů, návštěvníci na ní mohli vidět fotografie zrnek písku pod mikroskopem, část rozsáhlé sbírky písků německého sběratele či otisky zvířat v písku. Expozice ukazovala i krajinu Labských pískovců a Národního parku České Švýcarsko.

Druhé místo v kategorii muzejní výstava obsadilo Východočeské muzeum v Pardubicích za stálou expozici českého ateliérového skla 20. a 21. století. Třetí cenu dostalo Muzeum a Pojizerská galerie Semily za výstavu Bílá místa konce války, která se věnovala málo známému a dosud systematicky nezpracovanému tématu nucených prací a nacistické válečné výroby na Semilsku.
 

Muzejní publikace roku

publikace Umění v nouziJako nejlepší publikaci porota vyhodnotila titul Umění v nouzi editorky Bohuslavy Chleborádové, kterou vydalo Regionální muzeum v Teplicích, a která představuje Teplice jako jedno z důležitých uměleckých center meziválečného období.

Mimo vítěznou publikaci byly nominovány například publikace Blanensko a Moravský kras v pravěku z Muzea Blanenska či Praha průmyslová: Rozvoj pražské průmyslové aglomerace do zániku Rakouska-Uherska Muzea hlavního města Prahy.
 

Kategorii Muzejní počin roku 2020 ovládly Pustevny

PustevnyPrvní příčku této kategorie bezpečně obsadily Pustevny, a to projektem Libušín znovuzrozený: Obnova Národní kulturní památky po požáru. Stavba patřila od roku 1899 do souboru nejznámějších beskydských secesních staveb. Vědecká rekonstrukce, na níž se podílelo přes 300 řemeslníků, trvala šest let a stála téměř 112 milionů korun. V dobrovolné sbírce se v Česku vybralo téměř 11 milionů korun. Nový Libušín byl otevřen 30. července 2020.

Hrad HelfštýnI na druhém místě v kategorii se umístila instituce z Moravy. Jedná se o Muzeum Těšínska, které jej obdrželo za rekonstrukci své výstavní budovy a novou expozici Příběh Těšínského Slezska. Součástí je nová knihovna, přednáškový sál či amfiteátr s lapidáriem. Třetí místo v téže kategorii obdrželo Muzeum Komenského v Přerově za rekonstrukci renesančního hradního paláce na Helfštýně.

Jedno ze zvláštních ocenění dostalo Národní zemědělské muzeum, které na Kačině založilo genofondový sad starých odrůd jablek, hrušek, švestek a třešní.
 

Slovo o soutěži Gloria musaealis

MuzeumSoutěž si klade za cíl upozornit veřejnost na přínos muzeí a galerií k zpřístupňování a využívání kulturního dědictví i k jeho ochraně a na špičkové výkony institucí i jednotlivých pracovníků v oboru muzejnictví.

Soutěž je vyhlašována ve třech hlavních kategoriích – Muzejní výstava roku, Muzejní publikace roku a Muzejní počin roku. Nejvyšším oceněním v každé soutěžní kategorii je Cena Gloria musaealis, která se skládá z trofeje, diplomu a finančního ocenění. Zvláštní kategorií je Cena Českého výboru ICOM, která byla udělena jednomu z 87 soutěžních projektů, zejména na základě jeho významného přínosu k mezinárodní spolupráci.

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka Gurmánská turistika

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, po dlouhé rekonstrukci se otevřel v červenci 2020. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.

Muzeum Těšínska Kultura

Muzeum Těšínska

Muzeum Těšínska sídlí v Českém Těšíně a v regionu české části Těšínského Slezska provozuje celkem 5 poboček. Pobočka na Hlavní ulici v Českém Těšíně prošla rozsáhlou rekonstrukcí a nabízí mimo jiné novou expozici Příběh Těšínského Slezska.

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze Kultura

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze

Hlavní budova Národního zemědělského muzea na Letné nabízí unikátní pohled na zemědělství a fenomény s ním spojené. Zabývá se lesnictvím, rybářstvím, gastronomií, myslivostí, zemědělskou technikou a dalšími obory. Na střeše je vyhlídková terasa a příjemný trávník na posezení.

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě Příroda

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1. 1. 2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

Zámek Blansko – Muzeum Blanenska Památky

Zámek Blansko – Muzeum Blanenska

Víte, že na blanenském zámku sídlí Muzeum Blanenska, které láká na výpravy do nejen do zámeckých komnat, ale také do historie regionu? Pojďte se ponořit do historie a společně tak strávit chvíle na cestě proti proudu času!

Zámek Přerov – Muzeum Komenského Kultura

Zámek Přerov – Muzeum Komenského

Většinu sálů přerovského zámku, který se tyčí nad zbytky městských hradeb, využívá Muzeum Komenského pro své dlouhodobě instalované expozice už od roku 1906. Dnešní podobu vtiskl budově rod Žerotínů, kteří jej v 17. století několikrát přestavěli.

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány Kultura

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn je od Lipníka nad Bečvou vzdálen pouhé 4 km. Je přirozeným kulturním centrem regionu a známým místem mezinárodních setkání uměleckých kovářů "Hefaiston" se stálou expozicí. Po dlouhé rekonstrukci je hrad s torzem renesančního hradního paláce opět zpřístupněn.

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce Příroda

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce

CHKO Labské pískovce je tvořena řadou soutěsek a kaňonů, které jsou obklopené věžemi a masivy místy tvořícími skalní města. Vznikla v roce 1972 na ploše 324 km² s cílem ochrany pískovcové krajiny, rozsáhlých přirozených lesů i kulturních památek, zejména lidové architektury.

Zámek Teplice – Regionální muzeum v Teplicích Kultura

Zámek Teplice – Regionální muzeum v Teplicích

Zámek Teplice je od roku 1947 sídlem muzea, které navazuje na tradici sahající k roku 1894, kdy se zde ustavila Muzejní společnost. Nachází se v nejstarší části lázeňského města Teplice, obklopený rozsáhlou zahradou, na místě, kde ve 2. pol. 12. stol. založila královna Judita klášter benediktinek.

Hlavní budova Muzea Prahy na Florenci Kultura

Hlavní budova Muzea Prahy na Florenci

Muzeum Prahy je od června 2020 do jara 2025 uzavřeno z důvodu generální rekonstrukce objektu. Po 120 letech fungování muzea je nezbytné komplexně obnovit interiéry, a to i s technickým a bezpečnostním zařízením. Ostatní budovy muzea jsou pro veřejnost otevřeny.

Zámek Pardubice – Východočeské muzeum – perla města perníku Kultura

Zámek Pardubice – Východočeské muzeum – perla města perníku

Zámek Pardubice najdete v samém srdci města za mohutnými obrannými valy. Ty jsou samy o sobě výletním cílem – v jejich bujné zeleni najdete kromě odpočinkových zón nejrůznější zámeckou zvěř – pávy, kozy i veverky. Ujít si nenechte zámeckou hlásku, ze které je za dobrého počasí krásný výhled.

Muzeum a Pojizerská galerie Semily Kultura

Muzeum a Pojizerská galerie Semily

V rodném domě Ivana Olbrachta v Semilech, který leží v centru městečka Semily v bezprostřední blízkosti Riegrova náměstí, najdete Muzeum a Pojizerskou galerii. Dům patří k nejstarším ve městě (r. 1760).

Oblastní muzeum v Ústí nad Labem Kultura

Oblastní muzeum v Ústí nad Labem

Muzeum v centru města Ústí nad Labem vlastní rozsáhlé sbírky z oblasti přírodních věd, archeologie, historie a umění. K největším souborům patří sbírky přírodovědné, které vznikaly již od konce 19. století.

Další aktuality

Festival muzejních nocí 2025: Jaké zážitky nabídne?

Festival muzejních nocí slaví už 21. ročník! Od 16. května do 14. června 2025 se po celé republice otevřou muzea a galerie v netradičních časech a nabídnou návštěvníkům nejen prohlídky svých expozic, ale i pestrý doprovodný program. Muzejní noci, které mají tradici i ve velkých evropských městech, se u nás staly oblíbenou příležitostí zažít kulturu jinak – v atmosféře večera a noci, plné překvapení, zážitků a setkávání. Festival volně navazuje na Mezinárodní den muzeí, který se každoročně slaví 18. května už od roku 1977.
16. květen 2025 15:00
Kultura

Soutěž muzeí Gloria musaealis 2024 zná své vítěze

Od 1. ledna do 28. února 2025 probíhal již XXIII. ročník Národní soutěže muzeí Gloria musaealis, do které se přihlásilo 110 projektů od 72 institucí z celé České republiky. Nejvíce projektů bylo přihlášeno v kategorii Muzejní výstava roku 2024 (51 projektů), následovaly kategorie Muzejní publikace roku 2024 (38 projektů) a Muzejní počin roku 2024 (21 projektů). Některé oceněné výstavy už sice dávno skončily, ale vítězná muzea můžete zahrnout do svých tipů na výlet.
16. květen 2025 14:00
Kultura

Lesní scény ve skalách a pod korunami stromů: divadla, kde příroda tančí s múzami

Kulisy z mechu, strop z nebe a herci, kterým občas fouká do replik vítr – to jsou lesní divadla. Malá, schovaná a často opomíjená místa, kde se nehraje každý den, a přesto dokážou okouzlit víc než barokní zlaté lóže. Vydejte se s Kudy z nudy na divadelní procházku po lesních scénách, které připomínají pohádková kouzla a čekají, až si jich někdo všimne.
13. květen 2025 13:12
Kultura

Hurá za kulturou! Máme pro vás tipy na výstavy, které by vám neměly uniknout...

Kam se aktuálně vypravit na zajímavou výstavu? Vyberte si z nabídky tipů pro muzea, galerie, památky a další kulturní objekty. Máme pro vás přehled zajímavých kulturních tipů z celého Česka.
11. květen 2025 18:05
Kultura

Muzejní noc 2025: jaká muzea budou otevřena během května a června?

Kdo říká, že muzea jsou nudná? Festival muzejních nocí ve dnech 16. května až 14. června 2025 přinese řadu speciálních programů pro malé i velké návštěvníky. Letošní 21. ročník Festivalu muzejních nocí, jehož organizace se každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií České republiky ve spolupráci s Ministerstvem kultury a dalšími subjekty, představí přes 700 institucí a 200 měst Česka! Národní zahájení 21. ročníku Festivalu muzejních nocí proběhne v pátek 16. května 2025 od 14.00 hodin v Luhačovicích. Vždy v pátek a sobotu večer budou otevřena jiná muzea. Muzea během Muzejní noci většinou otevírají své brány zdarma, nebo za symbolické vstupné. Známkou úspěšnosti Muzejní noci není vždy jen vysoký počet návštěvníků, ale zejména jejich spokojenost, jejich zájem o dění v kulturních institucích a přínos z osobního setkání s pracovníky muzeí a galerií. Velký přehled nejzajímavějších akcí vám přináší Kudy z nudy.
5. květen 2025 16:47
Kultura

Kalendář 2025: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
2. květen 2025 12:41
Kultura

Milujete klasiku? Užijte si ji během turistické sezony 2025 naplno!

Co Čech, to muzikant – v České republice se narodila či v ní ráda pobývala celá řada významných skladatelů jako Leoš Janáček, Antonín Dvořák, Gustav Mahler nebo Wolfgang Amadeus Mozart. Vydejte se po jejich stopách a zaposlouchejte se do těch nejlepších skladeb vážné hudby v honosných koncertních sálech, na hradech či zámcích nebo přímo pod širým nebem.
30. duben 2025 18:47
Kultura

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
24. duben 2025 7:59
Kultura