Muzeum barokních soch v bývalém kapucínském kostele svatého Josefa nabízí unikátní tři desítky dřevěných a kamenných soch, které pocházejí ze 17. a z první poloviny 18. století.
Unikátní muzeum, věnované východočeskému baroknímu sochařství se nachází v bývalém kapucínském kostele svatého Josefa na Školním náměstí. Kapucíni kostel užívali do roku 1948. Později kostel využívalo město jako skladiště školního nábytku či nepotřebných rekvizit z divadla.
V bezbariérovém prostoru je k vidění dvaatřicet zachráněných barokních soch a dřevěných plastik z východních Čech, které pocházejí ze 17. a 18. století. Návštěvníci tak nahlédnou například do dílny Jana Pavla Čechpauera (Apoteóza sv. Jana Nepomuckého), Ignáce Rohrbacha (Panna Maria Bolestná, sv. Jan Evangelista, sv. Karel Boromejský), Jana Alberta Devotyho (Archanděl Gabriel, Panna Marie a řezbářské práce v kněžišti) či Jiřího Františka Pacáka. Sochařská huť, kterou provozoval Jan Pavel Čechpauer a později žák Matyáše Bernarda Brauna Ignáz Rohrbach významně ovlivňovala kvalitu sochařských prací v celých východních Čechách. Sv. Petr a sousoší Panny Marie, Máří Magdaleny a sv. Jana Evangelisty od Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa dotváří triumfální závěr chrámu a reprezentují vrcholné jméno na poli českého barokního umění.
Expozici doplňuje "Kamenný příběh", krátký film o historii města, baroku a chrudimských sochařích. Prostory muzea slouží také k pořádání hudebních koncertů a v objektu je i moderní digitální kino.
Další film, který si užijte při vaší návštěvě je animovaný příběh "O třech ztracených hlavách kapucína Fortunáta".
Labyrint chrudimských pověstí
V roce 2024 vznikla nová expozice pro nebojácné děti. Navštivte podzemní labyrint a posviťte si na tajemství starých chrudimských pověstí, získejte indicie k odhalení bájného pokladu. Labyrint je přístupný v rámci vstupného do muzea.
Malí, případně i větší, návštěvníci budou mít tu čest seznámit se s zakladatelem města Chrudem, nezbedným šprýmařem Kacafírkem i kapucínem Fortunátem, jehož jméno znamená Štěstím obdařený. Trochu štěstí budou potřebovat i děti při plnění několika úkolů a sběru indícií, aby odhalily správné heslo a dostaly se až ke schovanému chrudimskému pokladu. Hra nazvaná Labyrintem příběhů a pověstí staré Chrudimě je navržena tak, aby nejen zabavila, ale také vzdělávala a přiblížila dětem historii a pověsti Chrudimi.
Prozkoumejte unikátní sbírku barokních soch, zúčastněte se koncertů a odhalte staré chrudimské pověsti v muzeu se zábavnými aktivitami pro celou rodinu.
V muzeu lze vidět dřevěné a kamenné sochy z 17. a 18. století.
Mezi sochaře patří Jan Pavel Čechpauer, Ignác Rohrbach, Jan Albert Devoty a Jiří František Pacák.
Muzeum nabízí hudební koncerty, moderní digitální kino a krátké filmy o historii města a baroku.
Jsou to krátké filmy, první pojednává o historii města a druhý je animovaný příběh.
Děti mohou prozkoumat podzemní labyrint, hledat tajemství starých pověstí a získat indicie k odhalení bájného pokladu.
Ano, muzeum je přizpůsobeno pro bezbariérový přístup.
Sochy pocházející ze východočeského barokního sochařství tvoří hlavní část muzejní kolekce.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.