ÚvodCo chcete dělat?KulturaMuzeum Českého lesa v Tachově
Kultura

Muzeum Českého lesa v Tachově

Muzeum se nachází v areálu bývalého františkánského kláštera, stranou od centra města. Bývalému klášternímu refektáři je také věnována nejpůsobivější část expozice. Zaujmou ale i historické a národopisné expozice a Příroda Českého lesa s Interaktivní zelenou stezkou.

Historie Tachovska do roku 1945

Moderní expozice z roku 2022 zachycuje nejzajímavější místa a události Tachovska. Nejstarší osídlení prezentuje na dvou archeologických národních kulturních památkách – hradišti z doby bronzové v Okrouhlém Hradišti a na slovanském hradišti v Bezemíně. Středověk připomíná osobnost Karla IV. a zlatou cestu i husitství, dále expozice pokračuje tématy jako je třicetiletá válka, rozmach průmyslu či první a druhá světová válka. Nechybí ani informace o Chodech či německy mluvícím obyvatelstvu. Dále se zájemci dozví o židovském osídlení i o těžběsklářství v příhraničí Českého lesa.

K vidění je stříbrný šlikovský tolar ze 17. století, boží muka vyrobená kolem roku 1400, kamenné koule do husitských děl, repliky zbroje, zbraně či truhlice na žold z třicetileté války. Dále se dochoval pás z amerického transportéru nebo trojrozměrný obraz z řezaného skla z počátku 20. století, v němž jsou při pohledu z různých úhlů vidět tři různé náboženské výjevy. Unikátem, jakým se může pyšnit jen pár muzeí, je dřevěná socha rytíře. Vztahuje se k první světové válce a ke sbírce na válečné výdaje. Když lidé přispěli na válku, dostali podle štědrosti svého daru hřebík a ten potom zatloukli do sochy rytíře stojícího na náměstí.

V infopointech si můžete zahrát pexeso, podívat se na animaci bitvy u Rozvadova v roce 1621, na záznam z kamery spuštěné do krypty bývalého františkánského kláštera, kde muzeum sídlí, nebo na virtuální prohlídky tachovské synagogy, kterou nacisté vypálili za Křišťálové noci v listopadu 1938.
 

Příroda Českého lesa a jeho dávní obyvatelé

V přírodopisné expozici naleznete Tachovsko rozdělené do několika rostlině-zeměpisných celků. Dozvíte se zajímavosti z geologie, zdejší fauně a flóře, chráněných územích a případně také o jejich ochraně. Kouzelný svět přírody se podařilo zdařile přenést mezi chladné klášterní zdi. Mimo klasických preparátů tu objevíte několik krajinných modelů akvaterárií se zvířaty a rostlinami.
 

Národopis Českého lesa

Expozice v patře využívá prostor bývalých klášterních cel. Je členěna do devíti pokojů – devíti oblastí znázorňujících život městského, ale především venkovského obyvatelstva v minulosti. Jedna místnost představuje měšťanský interiér z přelomu 19. a 20. století. Vystaven je nábytek, sklo, porcelán, panenka i řada zajímavých drobností. Protipól tvoří místnost s lidovým malovaným nábytkem, který se v dané době používal ve venkovských domácnostech. Návštěvníky rovněž zaujme část zabývající se kovářstvím. Je zde instalován velký kovářský měch, řada výrobků i ukázka kovářského náčiní. Výrobu oděvů v minulosti přibližují kolovraty, motovidla, hachle, drhlice a tkalcovský stav. Pro malé děti je výstava na požádání doplněna vyprávěním pohádky Jak krteček ke kalhotkám přišel. V další části uvidíte, jak a na čem se v minulosti vařilo. Je zde vystaveno několik máselnic různých typů, lis na tvaroh, různé nádobí a náčiní. Unikátní výstavou jsou hrací mechanismy – objevíte zde hrající orchestrion a hrací skříňka.
 

Tachovsko v 2. polovině 20. století

Expozice je z velké části virtuální, jen mírně doplněná autentickými předměty. Využívá dotykové obrazovky a zařízení pro velkoplošnou projekci. Seznámíte se se železnou oponou, zaniklými obcemi i jejich obyvateli a každodenním životem. Do historie vás vtáhne řada fotografií z let 1945–1989 a filmové materiály, které pochází také z let 1968 a 1989.
 

Bývalý klášterní refektář

Prostor s původní nástěnnou a nástropní výmalbou je nejpůsobivější částí expozice. Jednotlivé výjevy zobrazují jednak františkánské světce a jednak známé biblické příběhy. Je zde možno spatřit i velkoformátový obraz bitvy křižáků s Turky u Bělehradu. Františkánský světec Jan Kapitsrán (+ 1456) měl v této bitvě učinit zázrak. V místnosti jsou dále gotické sbírky – madony, oltářní křídla a oltářní skříň. Nejvíce obdivované je sousoší z lipového dřeva v životní velikostiPoslední večeře Páně.
 

Interaktivní zelená stezka

Především pro dětské návštěvníky byla vytvořena tzv. zelená stezka. Po celém muzeu jsou u vybraných exponátů či zastavení zelené popisky, které návštěvníky vyzývají, aby se dotýkal, zkoušel, hrál si.
 

Klášterní zahrada

Jako bonus na vás čeká bývalá klášterní jídelna neboli refektář a prostorná nově zrekonstruovaná klášterní zahrada.

Aktuality

Den vědy a techniky se ZČU v Tachově

Přijďte se bavit na Dny vědy a techniky se Západočeskou univerzitou v Plzni. Letos se akce koná v Tachově.
Tachov, Plzeňský kraj

Nominujte Alej roku 2024

Oblíbenou alej můžete ocenit různými způsoby. Jedním z nich je anketa Alej roku, kterou už po čtrnácté vyhlašuje spolek Arnika. Hlavním cílem ankety je vyzdvihnout přírodní a kulturní význam alejí pro krajinu a člověka.
Tachov, Plzeňský kraj

Festival ptactva na Anenských rybnících

Vycházka do polí, luk a k rybníkům v okolí Plané za poznáním a určováním zejména vodních a mokřadních ptáků v době podzimního tahu. Možnost vyzkoušet si pozorování ptáků stativovým dalekohledem a vidět ukázku odchytu a kroužkování ptáků (za vhodného počasí).
Chodová Planá, Plzeňský kraj

Slavnosti jablek a medu na zámku v Boru 2024

Dožínková akce na nádvoří zámku s oblíbenou soutěží pro veřejnost o nejlepší jablečnou a medovou pochoutku. Těšit se můžete na hudební program, jarmark a pro děti jsou připravené výtvarné tvůrčí dílny a pohádka.
Bor, Plzeňský kraj

Lázeňský food festival v Mariánských Lázních

Festival jídla, pití a skvělé zábavy pro malé i velké se koná o víkendu na kolonádě v Mariánských Lázních. Víkend plný skvělého jídla, výtečného vína, milých setkání a v rytmu houpání.
Mariánské Lázně, Karlovarský kraj

Mariánský podzim – mezinárodní folklorní festival

Mezinárodní folklorní festival v barvách babího léta. Dny 19. – 22. září budou v Mariánských Lázních ve znamení zpěvu, tance, dobrého jídla, pití a zábavy. Město se během čtyř dnů promění v kulisu pro 19. ročník festivalu, na kterém se představí české, moravské skupiny a soubor ze Slovenska.
Mariánské Lázně, Karlovarský kraj

Lázeňský festival jablek v Mariánských Lázních

Sklizeň jablek a konec sezóny si Mariánské Lázně připomínají Lázeňským festivalem jablek, letos spojeným s oslavou výročí 50. let CHKO Slavkovský les. Vůně skořice zaplní kolonádu a účastníci mohou ochutnat jablečné speciality a dozvědět se zajímavosti z ovocnářství.
Mariánské Lázně, Karlovarský kraj

Slunce, seno, Mariánky

Beseda s režisérem Zdeňkem Troškou a herci z kultovní české komedie Slunce, seno, jahody.
Mariánské Lázně, Karlovarský kraj

Tachov – brána Českého lesa

Branou Českého lesa je označováno město Tachov v Plzeňském kraji nedaleko hranic s Německem, které dodnes obklopují hradby ze 14. století. Tachovské památky lákají na prohlídku jak v letní turistické sezóně, tak v průběhu celého roku.
Tachov, Plzeňský kraj

Městské opevnění v Tachově – jeden z nejzachovalejších hradebních systémů v ČR

K významným památkám města Tachova patří městské hradby a věže. Tachovský městský hradební systém patří k nejzachovalejším hradebním systémům v rámci České republiky.
Tachov, Plzeňský kraj

Husmannův mlýn s obnoveným mlýnským kolem

Barokní mlýn byl založený majitelem Tachova Janem Filipem Husmannem z Namédy. Rekonstruovaný objekt je dnes využíván městským kulturním střediskem a v objektu je umístěno také zázemí a zkušebny Tachovského dětského sboru.
Tachov, Plzeňský kraj

Židovský hřbitov v Tachově

Tachovský židovský hřbitov byl založen v roce 1615 a je dochován ve zbytcích poblíž dnešní Chodské ulice. Byl demolován nejen za nacistické okupace, ale i později, když probíhala okolní výstavba ve městě. Dnes se zde nalézá 190 náhrobků, nejstarší je z roku 1700.
Tachov, Plzeňský kraj

Kostel sv. Václava v Tachově – hrobka rodu Windischgrätzů

V Tachově se od založení města nacházel kostel sv. Václava, který byl umístěn vně bývalého městského příkopu při severovýchodním okraji hrazeného města. Začátkem 19. století byl upraven jako rodinná hrobka rodu Windischgrätzů.
Tachov, Plzeňský kraj

Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Tachově

Dominantou Tachova je kostel Nanebevzetí panny Marie, který je přístupný pouze příležitostně. Byl původně vystavěn v raně gotickém stylu, v polovině 14. stol. byl rozšířen. Vnitřní zařízení kostela pochází převážně ze 17. století.
Tachov, Plzeňský kraj

Zámek Tachov – nové expozice rodu Windischgrätzů

Zámek v Tachově prošel rozsáhlou rekonstrukcí. K vidění je sloupový vestibul s jednoramenným schodištěm a nahlédnout lze do prostoru bývalé hradní věže. Od roku 2014 je zde nově otevřena prohlídková trasa s exponáty, která připomene rod Windischgrätzů.
Tachov, Plzeňský kraj

Po stopách Karla IV. na Zlaté cestě

Z Tachova do Německa můžou turisté vyrazit přímo po trase, kterou jezdil Karel IV. Jedná se o tzv. Zlatou cestu, která je osázená prvními milníky, věnovanými sv. Vojtěchovi, Janu Lucemburskému, Karlu IV. a Janu Husovi.
Tachov, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Garni Hotel Tachov

Hotel Garni Tachov se nachází v Tachově – nabízí přímý přístup na sjezdovku, restauraci a nepřetržitě otevřenou recepci.
Tachov, Plzeňský kraj

Restaurant Baileys v Tachově

Restaurace Baileys byla otevřena v roce 1998. Do roku 2006 byl objekt dvakrát dostavován a rozšířen o dvě části: stylovou stodolu a část pro hosty upřednostňující moderní vzhled interiéru.
Tachov, Plzeňský kraj

Chalupa Nora

Přijeďte zažít pobyt v Českém lese s ubytováním v pěkné chalupě nedaleko Tachova. Těšit se můžete na vycházky a vyjížďky do přírody, koupání, houbaření nebo posezení u grilu či u táboráku. Vhodné pro rodinnou dovolenou.
Tachov, Plzeňský kraj

Camp Karolina u Tachova

Camp Karolina je moderní, menší rodinný kemp evropské úrovně v krásném, tichém, přírodním prostředí. Poskytuje ubytování ve vybavených chatách, mobilních domech, v apartmánech a na místech pro stany, či karavany s elektrickými přípojkami.
Brod nad Tichou, Plzeňský kraj

Nouzová nocležiště v Českém lese – ve výstavbě

Správa Chráněné krajinné oblasti Český les připraví zhruba deset nouzových nocležišť. Turisté by zde směli přespat přespat jednu noc a rozdělat si oheň.
Přimda, Plzeňský kraj

Penzion Lido – Rodinné ubytování u koupaliště v Mariánských lázních

Příjemné místo, kde strávit letní čas, nabízí Penzion Lido. V okolí penzionu naleznete krásnou přírodu a lázeňské ovzduší. Z areálu je možnost navštívit například koupaliště, které se nachází ve vzdálenosti 300m od penzionu.
Mariánské Lázně, Karlovarský kraj

Kemp La Provence u Mariánských Lázní

Kemp La Provence v obci Velká Hleďsebe nabízí ubytování v kempu, chatkách, pod stanem či v karavanu. K dispozici je elektrická přípojka, sociální zařízení, kuchyňka s jídelním koutem a venkovní posezení.
Velká Hleďsebe, Karlovarský kraj

Kavárna Na Merisce

Jsme kulturní kavárna a bistro v karavanu na úpatí Českého lesa, kde naleznete nejen přírodu, domácí dezerty, sandwiche a mnoho dalšího, ale také výběrovou kávu z Lázeňské pražírny IVO coffee praženou přímo pro nás.
Tři Sekery, Karlovarský kraj