Tachov

Hradby s jednadvaceti věžemi, Muzeum Českého lesa, několik kostelů, památník husitského vítězství nad křižáky, hrobka rodu Windischgrätzů, mohyla obětem pochodů smrti a moderní kulturní dům – to všechno je Tachov. Roli pověstné třešničky na dortu pak hraje jedinečná novogotická jízdárna ve Světcích.

Co musíte vidět z tachovských památek

I když budete Tachovem jenom projíždět, už zdálky spatříte mohutnou věž chrámu Nanebevzetí Panny Marie a bašty městských hradeb z přelomu 13. a 14. století, které patří k nejzachovalejším v Čechách. Muzeum v bývalém františkánském klášteře s řadou interaktivních prvků pro děti i dospělé připomíná, že město je považováno za bránu Českého lesa, chráněné krajinné oblasti s kouzelnou přírodou a desítkami opuštěných vesnic. Za vidění stojí i barokní Husmannův mlýn s obnoveným mlýnským kolem.
 

Koho byste měli znát z historie Tachova

Říká se, že tachovské maminky kdysi strašívaly neposlušné děti výhružkou: „Husmann jde!“ Měly na mysli Johanna Filipa Husmanna z Namedy (+1651), císařského plukovníka, který získal zdejší panství po bitvě na Bílé hoře a Tachovské utiskoval coby odbojné poddané. Tachovští se mu za to pomstili tím, že z něj udělali strašidlo. Dodnes za temných nocí, prý obvykle o Vánocích, projíždí Husmann kolem rozvalin lesní kaple v ohnivém voze taženém čtyřmi vraníky a provází jej smečka zlých černých psů.
 

Cestovatelská potěšení Tachova a okolí

Možná vás zláká bohatá nabídka tachovských sportovišť, od plaveckého bazénu přes sjezdovku a zimní stadion až po skatepark, ale určitě si naplánujte pěší výlet Knížecí alejí do Aglajina údolí, na jehož konci leží skvostná novogotická jízdárna. V polovině 19. století ji ve Světcích západně od Tachova nechal postavit Alfréd Windischgrätz. Po vídeňské jízdárně druhá největší budova svého druhu v Evropě už sice neslouží původnímu účelu, ale konají se tu koncerty a různé společenské akce.

Turistická informační centra


Putování po projektech – Jízdárna Světce u Tachova

Zveme vás na komentovanou prohlídku Jízdárny Světce u Tachova, druhé největší historické jízdárny ve střední Evropě a národní kulturní památky s fascinující historií. Objevte tento skvost z 19. století, jehož záchrana byla možná díky rozsáhlé rekonstrukci, spolufinancované z fondů EU.
Tachov, Plzeňský kraj

Nominujte Alej roku 2024

Oblíbenou alej můžete ocenit různými způsoby. Jedním z nich je anketa Alej roku, kterou už po čtrnácté vyhlašuje spolek Arnika. Hlavním cílem ankety je vyzdvihnout přírodní a kulturní význam alejí pro krajinu a člověka.
Tachov, Plzeňský kraj

Aktivity ve městě Tachov

Historický park Bärnau-Tachov – zažijte středověk všemi smysly

Muzeum v přírodě pár kilometrů od Tachova zachycuje dějiny všedního dne ve středověku. Můžete zde zažít středověk tak, jak ho prožívali naši předkové v 8. až 14. století. Při různých akcích a o víkendech středověké budovy ožívají řemesly a postavami, které vás poutavým způsobem vtáhnou do minulosti.
Tachov, Plzeňský kraj

Windischgrätzova jízdárna ve Světcích u Tachova

Nedaleko Tachova leží jízdárna Světce, oblíbené místo pěších i cyklovýletů, kde kromě kláštera a ruin bývalého kostela přestavěného na zámek, můžete vidět monumentální stavbu jízdárny z 2. poloviny 19. stol. Jízdárna je po vídeňské jízdárně druhou největší v Evropě.
Tachov, Plzeňský kraj

Rozhledna Vysoká u Tachova

Atraktivní pohled na město Tachov a okolí nabízí rozhledna Vysoká, která byla vybudována na 564 metrů vysokém vrchu Vysoká nad Tachovem. Z kryté plošiny si užijete kruhový výhled na Tachov, Přimdu, Vlčí horu i Panský vrch.
Tachov, Plzeňský kraj

Husova cesta – dálková pěší poutní stezka

Husova cesta je poutní stezka z Prahy do Kostnice o celkové délce 800 km. Trasa začíná v Praze, pokračuje přes hrad Krakovec, dále prochází venkovskou krajinou západních Čech až na česko-německou hranici. Od prvního německého města Bärnau pak stezka pokračuje přes Norimberk a Ulm až do Kostnice.
Tachov, Plzeňský kraj

Lovecký zámeček Diana u Rozvadova

Lovecký zámeček v klasicistním stylu pochází z roku 1742 a byl vybudován rodem Kolowratů údajně dle návrhu světově proslulého českého architekta italského původu Jana Blažeje Santiniho. Zámeček je pojmenová po řecké bohyni lovu, Dianě.
Tachov, Plzeňský kraj

Bývalý Paulánský klášter ve Světcích

Klášterní kostel paulánských mnichů ve Světcích u Tachova byl vybudován v letech 1671–1674 za Jana Filipa, hraběte Losyho z Losinthalu. Kostel se dvěma věžemi byl patrně dílem italského stavitele Giovanniho Domenika Orsiho. Areál kláštera se měl stát základem sídla rodu Windischgrätzů.
Tachov, Plzeňský kraj

Zřícenina zámku Světce

Zámek byl stavěn v letech 1856-1862. Součástí zámeckého komplexu měl být i částečně pobořený kostel Čtrnácti svatých pomocníků. Po smrti majitele roku 1862 stavební práce na zámku skončily a zámek už nebyl nikdy dokončen.
Tachov, Plzeňský kraj

Arnoštova leštírna v Českém lese

Zbytky Arnoštovy leštírny na ploché sklo, která se jako jediná dochovala na našem území, se nachází v hlubinách Českého lesa, nedaleko Huťského rybníka. Pohon leštírny zajišťovalo původně vodní kolo a po roce 1910 jej poháněla elektrická energie z vodní turbíny.
Tachov, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Tachov

Restaurant Baileys v Tachově

Restaurace Baileys byla otevřena v roce 1998. Do roku 2006 byl objekt dvakrát dostavován a rozšířen o dvě části: stylovou stodolu a část pro hosty upřednostňující moderní vzhled interiéru.
Tachov, Plzeňský kraj

Garni Hotel Tachov

Hotel Garni Tachov se nachází v Tachově – nabízí přímý přístup na sjezdovku, restauraci a nepřetržitě otevřenou recepci.
Tachov, Plzeňský kraj

Chalupa Nora

Přijeďte zažít pobyt v Českém lese s ubytováním v pěkné chalupě nedaleko Tachova. Těšit se můžete na vycházky a vyjížďky do přírody, koupání, houbaření nebo posezení u grilu či u táboráku. Vhodné pro rodinnou dovolenou.
Tachov, Plzeňský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Český les – Chodsko


Poutní trasy: z Poběžovic do Hostouně ke Svatojakubské cestě

Vzít si pár dní volna a vydat se na cestu, jen tak s batohem a sám se sebou. To je sen mnoha lidí, kteří se vydají třeba po Svatojakubské poutní stezce na španělské pobřeží do Santiaga de Compostela. S Kudy z nudy se tentokrát podíváme do Plzeňského kraje, do míst, kudy prochází jedna ze svatojakubských tras.
z Poběžovic do Hostouně, Cesty pro zdraví

Výlet Českým lesem do kraje zaniklých vsí

Český les připomíná starou Šumavu – takovou, jakou už nezažijete. Šumavu, jak vypadala kdysi, po pádu železné opony, a místy takovou, jak ji měl rád Josef Váchal. Je to kraj zaniklých vesnic a sklářských hutí, hlubokých lesů a prosluněných pasek. V nejzápadnějším cípu, kam se vůbec můžete dostat, objevíte v lesích zámek, o kousek dál rozhlednu a také legendární místo zdejších sklářů.

Výlet okolo Tachova

Západně od Tachova se táhne Aglajino údolí s alejí tří set dubů, javorů, kaštanu a lip, kolem níž se vine řeka Mže. Dovede vás k překrásné novogotické jízdárně ve Světcích a také k jedné strašidelné zřícenině, k rozhledně a zajímavému památníku. Výlet si dokonce můžete ještě o kousek prodloužit!

Výlet na Chodsko za Jindřichem Šimonem Baarem

Román Jan Cimbura, kronikářsky pojatá trilogie Paní komisarka, Osmačtyřicátníci a Lusy, půvabné vyprávění Hanýžka a Martínek nebo Chodské povídky a pohádky – to jsou nejznámější díla spisovatele Jindřicha Šimona Baara. Vypravte se po jeho stopách na Chodsko!
Klenčí pod Čerchovem, Výlety s příběhem