ÚvodCo chcete dělat?KulturaMuzeum obce Ostrožská Lhota
Zdroj foto: FB Ostrožská Lhota
Kultura

Muzeum obce Ostrožská Lhota

Obecní muzeum s výstavou archeologických nálezů ze starší doby kamenné až po novověk, dále také repliky pravěkých nádob nebo model obce zachycující stav k roku 1827. Velkou atrakcí je reinstalovaný ženský kostrový hrob z pozdní doby kamenné.
Obecní muzeum s archeologickými nálezy v Ostrožské Lhotě je součástí Víceúčelového domu v ulici Řádek čp. 220 a bylo zpřístupněno 17. června 2011, kdy si obec připomněla 640 let od první písemné zmínky. Na území Ostrožské Lhoty se ale podle odborníků pohybovali už lovci mamutů a není vyloučeno, že osídlení tamní lokality sahá až do období téměř nepředstavitelných 38 tisíc let před Kristem.

přízemí je umístěna stálá expozice, která má návštěvníka provézt dějinami obce. Obdivovat zde můžete nálezy od starší doby kamenné až po novověk umístěné chronologicky v jednotlivých vitrínách. Prohlídka začíná u modelu obce z roku 1827. Jednotlivé vitríny jsou pak chronologicky řazené jakoby cestou zpět do minulosti. Uvidíte zde artefakty z raného středověku, doby římské, železné, bronzové i ty, připomínající mladší a starší dobu kamennou. Nejstarší exponáty jsou z katastru obce a nejbližšího okolí. Jedná se o pazourky, různé škrabky, čepele. Nechybí ale ani sobí parohy nebo části mamutích klů. Spousta dnešních exponátů byla nalezena při těžbě štěrkopísku – našlo se mnoho pozůstatků zvířat z toho období, z mamutů, nosorožců. Časová linka končí jeskyní s fosilními nálezy. Mohou pocházet z doby 30 až 50 tisíc let před Kristem.

Prostoru v přízemí dominují repliky umístěné na dřevěném sloupu ve spirále. Spatříte zde keramické nádoby od hrnčířů ze Zlechova. Vitríny ve stěně pak mají tvar charakteristické nádoby z určitého období. Například u keramiky nejstarších zemědělců měly nádobky kulovitý tvar a teprve v pozdějším období se začala profilace nádobek členit a ony získávaly složitější tvary. Prohlídka přízemí je zakončena modelem kostrového hrobu ženy z doby bronzové 2000 let před Kristem.

Exponáty v podkroví muzea jsou umístěny spíše tematicky (šperky z doby bronzové, sada vinařských nožů apod). Archeologickou kolekci tvoří kromě zapůjčených nebo zakoupených předmětů také nálezy získané povrchovými sběry z katastru obce a blízkého okolí. Její významnou součástí jsou rovněž artefakty ze sbírky předčasně zesnulého Libora Ježka (1967–2008) z Dolního Němčí. Během řady let intenzivních povrchových průzkumů nashromáždil pan Libor Ježek kolekce artefaktů z paleolitu (starší doby kamenné).

Alej roku 2024

Oblíbenou alej můžete ocenit různými způsoby. Jedním z nich je anketa Alej roku, kterou už po čtrnácté vyhlašuje spolek Arnika. Hlavním cílem ankety je vyzdvihnout přírodní a kulturní význam alejí pro krajinu a člověka.
Blatnice pod Svatým Antonínkem, Jihomoravský kraj

Jízda králů Hluk 2025 a Dolňácké slavnosti písní a tanců

Velká sláva vypukne v Hluku – během prvního červencového víkendu se zde uskuteční Dolňácké slavnosti písní a tanců s tradiční jízdou králů. Jejich součástí bude i další ročník slováckého festivalu dechových hudeb.
Hluk, Zlínský kraj

Krojový ples s představením krále a jeho družiny v Hluku

Město Hluk pořádá 22. února 2025 Krojový ples s představením krále a jeho družiny.
Hluk, Zlínský kraj

Alej roku 2024

Oblíbenou alej můžete ocenit různými způsoby. Jedním z nich je anketa Alej roku, kterou už po čtrnácté vyhlašuje spolek Arnika. Hlavním cílem ankety je vyzdvihnout přírodní a kulturní význam alejí pro krajinu a člověka.
Ostrožská Nová Ves, Zlínský kraj

Ostroh Fest

Další ročník festivalu Ostroh Fest je tu, koná se 6. června 2025 od 18 hodin na střelnici.
Uherský Ostroh, Zlínský kraj

Komentované procházky hrušňovými a třešňovými sady Farma Blatnička

Kolem Blatničky se rozprostírají hrušňové a třešňové sady plné rozmanitých chutí. Cílem je vytvořit největší a nejucelenější sbírku odrůd hrušní a třešní z celého světa na jednom místě. Nyní roste kolem Blatničky 160 odrůd hrušní a 129 odrůd třešní. Přijeďte se podívat!
Blatnička, Jihomoravský kraj

Hradišťan & Jiří Pavlica ve Veselí nad Moravou

Hradišťan & Jiří Pavlica – Veselí nad Moravou.
Veselí nad Moravou, Jihomoravský kraj

Mikulášská saunová noc

Zveme všechny milovníky saunování a wellness na Mikulášskou saunovou noc. Těšit se můžete na sadu saunových rituálů, drink zdarma a další.
Veselí nad Moravou, Jihomoravský kraj

Kostel sv. Jakuba Staršího v Ostrožské Lhotě

Kostel sv. Jakuba staršího v Ostrožské Lhotě pochází z roku 1908, postaven byl v pozdně barokním stylu. Stojí na místě zbořeného kostela z roku 1832, jehož věž pocházela z předchozího kostela, který se v roce 1830 zhroutil.
Ostrožská Lhota, Zlínský kraj

Přírodní památka Údolí Okluky

Křovinatá stráň se starým ovocným sadem se nachází u Ostrožské Lhoty. Hlavním předmětem ochrany je populace ohroženého motýla bourovce trnkového, vázaného na porosty hlohu a trnky obecné (housenky bourovce se živí listy těchto dvou keřů).
Uherský Ostroh, Zlínský kraj

Armádní bunkr pod sv. Antonínkem

Nedaleko známého poutního místa na sv. Antonínku nedaleko Uherského Hradiště objevíte armádní bunkr, který v 50. letech minulého století sloužil nedaleké posádce. Armáda ho ale později opustila a nyní jej zpřístupnili místní turisté.
Ostrožská Lhota, Zlínský kraj

Kaple svatého Antonína Paduánského – Svatý Antonínek v Blatnici

Svatý Antonínek patří mezi nejznámější poutních místa Moravského Slovácka. Nachází se na Blatnické hoře, nejzápadnějším výběžku Bílých Karpat. Kopec samotný dle předpokladu a archeologických nálezů sloužil v pradávné době jako pohanské pohřebiště.
Blatnice pod Svatým Antonínkem, Jihomoravský kraj

Strážnická vinařská stezka

Trasa vede částečně Dolnomoravským úvalem, směrem na východ dosahuje k podhůří Bílých Karpat. Nejdelší úsek prochází zvlněnou Hluckou pahorkatinou. Klikatá, více než stokilometrová trasa pokrývá rozsáhlé území, jehož západní hranici tvoří Bzenec a Rohatec, na východě dosahuje až k Boršicím a Hluku.
Blatnice pod Svatým Antonínkem, Jihomoravský kraj

Vinařství i poutní slavnosti v Blatnici pod Svatým Antonínkem

Významnou obcí Moravského Slovácka je Blatnice pod Svatým Antonínkem s památkovou rezervací vinných sklepů. Leží na úpatí Bílých Karpat pod kopci Svatý Antonínek, Střečkův kopec a Roháč. Kostel s poutní kaplí sv. Antonína Paduánského (lidově nazývaného Antonínek) je jedním z nejznámějších poutních míst na Moravě.
Blatnice pod Svatým Antonínkem, Jihomoravský kraj

Blatnické muzeum

Obecní muzeum v Blatnici pod Svatým Antonínkem zahájilo provoz v roce 2006 a po přestávce, kdy bylo uzavřeno kvůli stavebním úpravám, je od začátku května 2016 opět otevřeno.
Blatnice pod Svatým Antonínkem, Jihomoravský kraj

Kostel sv. Václava v Ostrožské Nové Vsi

Kostel z roku 1770 je barokní s protilehlou atypickou zvonicí ve znamení kříže.
Ostrožská Nová Ves, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hospůdka Na Obecním

Příjemná hospůdka v Ostrožské Lhotě na nachází v srdci obce, ve stejné budově jako obecní úřad. Za hezkého počasí můžete posedět a vychutnat si pivo, limonádu a dobré jídlo na zahrádce.
Ostrožská Lhota, Zlínský kraj

Víno Blatel v Blatnici pod Svatým Antonínkem

Společnost Víno Blatel byla založena v roce 1990 a ve své činnosti se zaměřuje na zpracování hroznů a výrobu a prodej vína. Sídlo společnosti je v obci Blatnice pod Svatým Antonínkem, v kraji s mimořádně příznivými podmínkami pro pěstování vinné révy.
Blatnice pod Svatým Antonínkem, Jihomoravský kraj

Vinařství Těthal

Menší vinařství z Blatnice pod Svatým Antonínkem, které můžete navštívit v autentické, více než tři sta let staré búdě Pod Lipou (vinný sklep) v památkové rezervaci "Vinné búdy Pod Starou horou". Búda slouží jako degustační místnost pro menší skupiny a můžete zde ochutnat či koupit vynikající víno.
Blatnice pod Svatým Antonínkem, Jihomoravský kraj

Mladé vinařství v Blatnici pod Svatým Antonínkem

Mladé vinařství bylo založeno v roce 2010. Obhospodařuje 3 hektary vlastních vinic ve Slovácké vinařské podoblasti v okolí obce Blatnice pod Svatým Antonínkem, kde také sídlí. Mladé v tomto případě neznamená jen nedávno vzniklé, ale také charakterizuje jeho zakladatele Tomáše Rumíška a Jana Polehňu.
Blatnice pod Svatým Antonínkem, Jihomoravský kraj

Ochutnávka vína u sudů se sklepmistrem v Blatnici pod Svatým Antonínkem

Cyklistická vinařská stezka s možností návštěv snadno dostupných blízkých vinařskému městečku Blatnice v podhůří Bílých Karpat. V památkově chráněné viniční oblasti Staré Hory můžete ochutnet skvělá místní vína.
Blatnice pod Svatým Antonínkem, Jihomoravský kraj

Vinařství Staňkovi – rodinné vinařství s tradicí

Vinařství se nachází v malebné vesničce Blatnice pod Sv. Antonínkem. Kopec Svatý Antonínek je významné poutní místo na Jižní Moravě, který je součástí Cyrilometodějské cesty Svatý Antonínek – Velehrad. Počátky vinařské tradice rodiny Staňků sahají až do konce 19. století.
Blatnice pod Svatým Antonínkem, Jihomoravský kraj

Kemp Slovácký dvůr v Ostrožské Nové Vsi

Kemp Slovácký dvůr v Ostrožské Nové Vsi je situován v nížině toku řeky Moravy pod hřebenem Bílých Karpat u hranice se Slovenskem a Rakouskem. Areál je plný staveb podobných vinařským búdám a apartmány získaly názvy podle odrůd vína, jež u každé rostou. Rybáře potěší chatky s rákosovou střechou.
Ostrožská Nová Ves, Zlínský kraj

Rybářská chata Hluk

Volně stojící útulná chata, poskytuje možnost ubytování až pro 12 osob v celkem 3 pokojích.
Hluk, Zlínský kraj