ÚvodAktualityUž jste viděli na vlastní oči mamuta? Nahlédněte do pravěku v moderních expozicích!
Pavilon Anthropos Brno
Zážitky

Už jste viděli na vlastní oči mamuta? Nahlédněte do pravěku v moderních expozicích!

Mamuta v životní velikosti, kostry pralidí nebo zuby staré několik set tisíc můžete obdivovat v muzejních expozicích, které jsou zasvěceny životu v pravěku a době ledové. Vydejte se do brněnského Anthroposu, pražského Národního muzea, Archeoparku v Pavlově a na další místa. Navštívit můžete i vyhlášená archeologická naleziště.

Mamut podle Karla Absolona

MamutBrněnský mamut je legendou mezi exponáty již téměř sto let. S nápadem, jak "oživit" pravěk v podobě modelu mamuta v životní velikosti přišel Karel Absolon – objevitel Věstonické venuše a také jeskyní v Moravském krasu už v roce 1928. Původně jej chtěl vystavit na Výstavě soudobé kultury na brněnském výstavišti, což se ale nelíbilo tehdejší "vrchnosti". Absolon proto oslovil největšího podnikatele v tehdejším Československu, Tomáše Baťu, který už s nápadem souhlasil. Původní model ale nepřežil rok 1945, kdy jej poškodili vojáci Rudé armády a poté i samotní obyvatelé města, kteří si kusy mamuta odnášeli domů. Model chátral a později bylo nutné jej zlikvidovat. Současný čtyřmetrový mamut byl postaven v roce 1962 a první návštěvníci jej mohli obdivovat spolu s otevřením nového Pavilonu Anthropos v Pisárkách.

pavilon anthroposBrněnská expozice Anthropos o nejstarších dějinách osídlení Moravy i celého evropského kontinentu je tvořena třemi základními celky na jejichž tvorbě se podíleli naši přední vědečtí odborníci: Morava lovců a sběračů a Nejstarší umění Evropy a Paleolitické technologie. V druhé části pak divák nalezne aktuální poznatky z výzkumu evoluce člověka a počátků jeho kultury: Genetika ve vývoji člověka, Příběh lidského rodu, doplněné navíc představením chování a života člověku nejbližších tvorů – primátů, prezentované v části Primáti naše rodina. Interaktivní expozice přibližují aktuální poznatky z výzkumů archeologie, antropologie, genetiky a oživuje je díky moderní audiovizuální technice. Těšit se můžete na řadu dioramat a rekonstrukcí prostředí i života paleolitických lovců a sběračů.
 

Mamut Lenka z Prahy v Národním muzeu

okna do pravěkuPamětníci si jistě vzpomenou, že když v 80. letech chodili do Národního muzea, visela na schodišti do expozice ve druhém patře hlava mamuta s kly a chobotem v životní velikosti. Dnes už jí v muzeu nenajdete, je na odpočinku v hornopočernickém depozitáři. První velký model mamuta "z Václaváku", tedy exponát Historické budovy Národního muzea byl vyroben až v roce 2006 pro úspěšnou výstavu Lovci mamutů. I když nedosahoval váhy skutečných vyhynulých gigantů, která se pohybovala okolo 9 tun, nebyl to žádný drobeček. Byl 4 metry vysoký, 7,5 metrů dlouhý a vážil 400 kg. Jeho výroba trvala asi 4 měsíce a nejnákladnější ze všech součástí modelu byly oči, vyrobené ze speciálního materiálu. Ten se přirozeně leskne a oči díky tomu vypadaly opravdu živě. Jeho autor Radek Labuťa, který jej tehdy vyrobil, mu dal jméno Lenka podle dnes už neexistujícího podniku Lenka Kácov, ze kterého pořídil materiál na osrstění. Návštěvníci si ho natolik oblíbili, že následně v expozici zůstal. V roce 2013 pak prošel rekonstrukcí, díky které zeštíhlel, protože měl podle paleontologů příliš "vypasené" rozměry.

okna do pravěkuI dnes najdete v Národním muzeum ikonického mamuta, nachází se v moderní expozici Okna do pravěku.   Seznámíte se zde s prvohorními živočichy prvně popsanými Joachimem Barrandem nebo uvidíte vzácnou nejstarší suchozemskou rostlinu světa Cooksonia barrandei. Je zde ztvárněn také sugestivní model jediného českého dinosaura Burianosaura augustai nebo realistický boj o život lichokopytníka rodu phyllotillon a jeho mláďat, které se zrovna chystá napadnout smečka medvědopsů. Oblíbeného chobotnatce najdete až v poslední části Oken do pravěku, a není tu sám. Spolu se samicí Lenkou tu uvidíte i její mládě. Těm, kdo by v muzeu hledali fascinující "velrybí kostru" respektive plejtváka myšoka prozradíme, že ji najdou v expozici Zázraky evoluce.
 

Hurá do mamuta na Dolní Moravu!

Mamut Dolní MoravaDoslova do mamutích útrob se dostanete na Dolní Moravě, kde na zájemce čeká obří mamut. Interaktivní atrakce pro děti v podobě 13 metrů vysokého a 31,5 metrů dlouhého mamuta, je ojedinělou dominantou Dolní Moravy a zároveň největší replikou mamuta na světě! Mamut nejenže skvěle vypadá, ale i vzdělává a baví ve dvou patrech. První naučné patro hravou a originální formou předává malým návštěvníkům perličky ze života mamutů, o kterých dosud nevěděli. Druhé hrací patro zve do skutečného “hracího pralesa” s popadanými dřevěnými kůly, tunely, lanovými liánami, a dokonce i jeskyní, ze které hřmotně zní autentický řev mamuta. Nejrychlejší a nejzábavnější cestou zpátky na zem je 24 metrů dlouhý tobogán ukrytý přímo v chobotu tohoto mamutího obra.
 

Mamutí kosti a kly v Archeoparku Pavlov

mamut archeopark pavlovPravěk na dotek je název expozice v Archeoparku Pavlov, která vznikla společně společně s Archeologickým ústavem AV ČR Brno, v.v.i. Odhalíte zde tajemství ze života pravěkých lovců mamutů skrze rekonstrukce artefaktů a interaktivní technologie. Sáhne si tak na předměty, na které běžně může nahlížet jen přes sklo. Pohladit si bude moci třeba kožešinu soba nebo bizona, zjistí, jak velký byl zub mamuta, nebo jak ostrý může být pazourek. Najdete zde i moderní dotykové obrazovky s aktivitami a hrami. V dalších částech archeoparku uvidíte například kosti mamutů nebo mamutí kly zdobené rytinami pravěkých lidí.
 

Další mamuti, jejich pozůstatky a zajímavosti

  • Muzeum Komenského PřerovModel kostry mamuta v životní velikosti objevíte v areálu ostravské zoologické zahrady.
  • Originální mamutí kosti si lze prohlédnout v Malém školním muzeu lovců mamutů v Přerově.
  • Nedaleko břehu řeky Sázavy u Hamrů nad Sázavou se nachází socha mamuta Michala Olšiaka.
  • Mezi nedávno objevené tábořiště lovců mamutů patří archeologické naleziště v Ústí nad Labem. Při zemních pracích zde bylo nalezeno místo, které pokrývaly tisíce kostí a jejich části z desítek ulovených zvířat. Mezi nimi bylo minimálně 13 jedinců mamuta srstnatého a dalších zástupců pleistocenní fauny.
  • Pravěk UherskohradišťskaSlovácké muzeum v Uherském hradišti zve do expozice Pravěk Uherskohradišťska. Z šera dávnověku tu vystupují obrysy pradávných předmětů a zní charakteristické zvuky dané doby. Výstava multimediálními prostředky, ale i skutečnými nálezy z archeologických výzkumů vypráví mimo jiné o dávné krajině dnešního Uherskohradišťska sužované chladem žili ještě mamuti, srstnatí nosorožci, divocí koně, sobi, polární lišky a sněžní zajíci, které naši předci lovili kamennými nástroji. 
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Naučná stezka Po stopách lovců mamutů v Boršicích Příroda

Naučná stezka Po stopách lovců mamutů v Boršicích

Lesík Chrástka v Boršicích je místem nálezů paleolitického osídlení a projít si zde můžete nově naučnou stezku. Stezka je pouze 1 km dlouhá a seznamuje návštěvníky s životem lovců mamutů.

Zámek Přerov – Muzeum Komenského Kultura

Zámek Přerov – Muzeum Komenského

Většinu sálů přerovského zámku, který se tyčí nad zbytky městských hradeb, využívá Muzeum Komenského pro své dlouhodobě instalované expozice už od roku 1906. Dnešní podobu vtiskl budově rod Žerotínů, kteří jej v 17. století několikrát přestavěli.

Obří mamut v resortu Dolní Morava Zážitky

Obří mamut v resortu Dolní Morava

Obří interaktivní atrakce pro děti v podobě 13 metrů vysokého mamuta je novou dominantou Dolní Moravy a zároveň největším modelem mamuta na světě!

Malé školní muzeum lovců mamutů v Přerově Kultura

Malé školní muzeum lovců mamutů v Přerově

Malé školní muzeum v nově upravených prostorách staré budovy ZŠ J. A. Komenského láká na postavy pravěkých lovců, ukázky replik dobových ztvárnění Venuše, typy pěstních klínů, pravěkých nožů nebo je srovnání mamutí stoličky mláděte se zubem dospělého jedince.

Tábořiště lovců mamutů v Ústí nad Labem – naleziště ze starší doby kamenné

Tábořiště lovců mamutů v Ústí nad Labem – naleziště ze starší doby kamenné

Na místě budoucího justičního paláce nalezli archeologové prastaré tábořiště lovců mamutů. Pokrývali ho tisíce kostí a jejich části z desítek ulovených zvířat. Mezi nimi bylo minimálně 13 jedinců mamuta srstnatého a dalších zástupců pleistocenní fauny.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Interaktivní muzeum pravěku Trilopark v Praze Zážitky

Interaktivní muzeum pravěku Trilopark v Praze

Objevujte pravěk v Triloparku! Děti si sáhnou na skutečné dinosauří zuby a pravé fosilie. V interaktivních dílnách odhalí tajemství práce paleontologa prostřednictvím zábavných aktivit. A co je nejlepší? Každý si odnese vlastnoručně vytvořený suvenýr a reálnou fosilii! Perfektní pro školy i rodiny.

Socha Mamuta Michala Olšiaka Památky

Socha Mamuta Michala Olšiaka

Betonová socha hlavy mamuta se nachází nedaleko břehu řeky Sázavy, naproti přírodní památce Rozštípená skála. Roku 2006 ji zde vytvořil ji žďárský rodák, sochař Michal Olšiak.

Archeopark Pavlov Kultura

Archeopark Pavlov

Moderní interaktivní archeologická expozice věnovaná lovcům mamutů, s jedinečnou architekturou a geniem loci na svahu Pavlovských vrchů.

Muzeum Eduarda Štorcha a Karla Zemana v Ostroměři Kultura

Muzeum Eduarda Štorcha a Karla Zemana v Ostroměři

V muzeu v Ostroměři nahlédnete do filmově a knižně zpracovaných pravěkých scenerií, jež se staly společným prvkem života a díla Eduarda Štorcha i Karla Zemana. Dále zde najdete expozici věnovanou pravěku Ostroměřska.

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti Kultura

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti zaujímá v síti českých a moravských muzeí významné postavení. A to nejen svou historií píšící se od roku 1914 či množstvím sbírkových předmětů, ale především zaměřením a pracovními výstupy upoutává zájem odborné i laické veřejnosti.

Model mamuta v životní velikosti v Zoo Ostrava Zážitky

Model mamuta v životní velikosti v Zoo Ostrava

V posledním roce bylo v areálu ostravské zoologické zahrady nainstalováno několik kosterních modelů v životní velikosti. Nejnovějším přírůstkem je kosterní model mamuta srstnatého, jehož vznik finančně podpořil Moravskoslezský kraj.

Muzeum fosilií v Roseči Kultura

Muzeum fosilií v Roseči

Přijďte a nechte se unést příběhem, který se začal psát před miliony let! Navštivte muzeum a objevte unikátní sbírku zkamenělin, kterou během 40 let sběratelské práce vytvořili Henk a Nolly Blaas z Nizozemska. Tato expozice vás provede historií planety Země od pradávných časů až po současnost.

Okna do pravěku – nová expozice Národního muzea Zážitky

Okna do pravěku – nová expozice Národního muzea

Historická budova Národního muzea zve na jednu z nejmodernějších přírodovědeckých expozic v Evropě s exponáty, které vás zavedou na dlouhou, ale velmi zajímavou cestu pravěkem od prvohor do čtvrtohor. Čeká vás na dva tisíce exponátů především z oblasti paleontologie, ale i mineralogie.

Předmostím až do pravěku – naučná stezka v Přerově  Příroda

Předmostím až do pravěku – naučná stezka v Přerově

Světoznámé archeologické naleziště představuje důkazy prehistorického života na Zemi svým návštěvníkům. Naučná stezka Předmostím až do pravěku je součástí stejnojmenného projektu, který je postupně realizován společně s Dinoparkem Krasiejów nedaleko polského Ozimku.

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta Kultura

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Ojedinělé muzeum dokumentuje nejstarší dějiny osídlení Moravy a celého evropského kontinentu. Značnou pozornost dětí i dospělých přitahuje zejména 3,5 m vysoký model mamuta v životní velikosti, provázený mládětem. Rozsáhlá muzejní expozice patří k největším a nejmodernějším svého druhu v Evropě.

Muzeum Eduarda Štorcha Lobeč Kultura

Muzeum Eduarda Štorcha Lobeč

Navštivte muzeum jenž je věnované významnému spisovateli, novináři a archeologovi. Nachází se v malé obci Lobeč nedaleko Mšena.

Muzeum obce Ostrožská Lhota Kultura

Muzeum obce Ostrožská Lhota

Obecní muzeum s výstavou archeologických nálezů ze starší doby kamenné až po novověk, dále také repliky pravěkých nádob nebo model obce zachycující stav k roku 1827. Velkou atrakcí je reinstalovaný ženský kostrový hrob z pozdní doby kamenné.

Další aktuality

Bezbariérová trasa i pro kočárky: Jeskyně Výpustek nabízí novou krátkou trasu

Jeskyně Výpustek u Křtin v Moravském krasu připravila pro návštěvníky od léta 2025 novinku v podobě zkrácené prohlídkové trasy. Ta je navržena především s ohledem na rodiny s dětmi, seniory a osoby s omezenou pohyblivostí. Vede výhradně přírodními jeskynními prostorami a nezahrnuje vojenský kryt, jak je tomu u klasické Dlouhé prohlídkové trasy.
3. červenec 2025 16:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Zámek Vranov nad Dyjí zve do nové zahrady

Státní zámek Vranov nad Dyjí, který patří k nejpozoruhodnějším světským stavbám středoevropského baroka, letos láká na atraktivní nové zážitky, které návštěvníkům přinesou možnost objevovat areál včetně zpřístupněné terasovité zahrady, opravené vyhlídky či využít virtuálního průvodce.
3. červenec 2025 10:00
Památky, Jihomoravský kraj

Milovníci dobrého vína míří na Den otevřených sklepů v Mikulově

Již posedmé se otevře veřejnosti sedmadvacet mikulovských sklepů najednou. Všichni zájemci o víno a vinařství mohou v sobotu 5. července 2025 nahlédnout do míst, kde vína vznikají a zrají. Vstupenka na místě stojí 1150 Kč a během akce je s ní možné ochutnat více než 150 vzorků bílých, růžových a červených vín. Navíc zahrnuje kupon ve výši 600 Kč na nákup vína.
3. červenec 2025 6:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Pernštejnské slavnosti zvou nejen na rytířský turnaj

Tradiční Slavnosti Pernštejnského panství na hradě Pernštejně se uskuteční o víkendu 5. až 6. července 2025. Již po pětadvacáté se na nádvořích hradu Pernštejna sejdou rytíři, kejklíři, doboví muzikanti a řemeslníci. Při procházce po areálu hradu se tak ocitnete v době největší slávy rodu pánů z Pernštejna.
2. červenec 2025 14:00
Památky, Jihomoravský kraj

Velké Pavlovice se o víkendu stanou městem meruněk

Velké Pavlovice jsou městem vína a meruněk, proto se tu v sobotu 5. července 2025 koná další ročník Velkopavlovického meruňkobraní s ochutnávkou meruňkových specialit i soutěží v pojídání meruňkových belešů. Od večera do půlnoci pak můžete ochutnávat místní vína v rámci Otevřených nočních sklepů. Přijďte si užít pestrého programu!
1. červenec 2025 12:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Kde to letos lítá? Aneb sokolnické dny a programy na hradech a zámcích

Sokolníky, leteckou akrobacii dravých ptáků a k tomu výklad o historii a současnosti sokolnictví u nás i ve světě si během letošního roku můžete dopřát na celé řadě míst. Pokud chcete vědět, na kterých hradech a zámcích sokolníci předvádí své svěřence pravidelně, jejich přehled najdete právě tady – a na závěr připojíme i pár akcí, kde ukázky dravců v letu představují jeden z oblíbených bodů programu.
1. červenec 2025 8:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Jeskyně Výpustek zve děti na prohlídku s medvědem Brunem

Medvěd Bruno bude i letos v létě provádět děti od čtyř do deseti let jeskyní Výpustek u Křtin v Moravském krasu na Blanensku. Třičtvrtěhodinovou interaktivní zábavně-vzdělávací prohlídku jeskyně, kterou se prohnalo čtyřicet tisíc let historie, připravil divadelní režisér Jiří Liška. Skupinka dětí s průvodcem prochází Výpustkem a přitom cestují v dávných časech a plní úkoly z těchto období historie jeskyně. Cílem hry je nalézt kolečka do pokaženého stroje času a vrátit se zpět do současnosti. Prohlídky se konají v pondělí a ve čtvrtek od 3. července do 28. srpna 2025.
30. červen 2025 14:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Léto v Mikulově láká na prohlídky i projekt výtvarná Dílna

Léto je v regionálním muzeu v Mikulově ve znamení nočních kostýmovaných prohlídek i unikátního výtvarného projektu "Dílna", který se tradičně koná v rámci festivalu Křehký Mikulov. K návštěvě láká také Horní synagoga, Dietrichsteinská hrobka nebo zřícenina Kozí hrádek.
30. červen 2025 9:25
Památky, Jihomoravský kraj