ÚvodAktualityUž jste viděli na vlastní oči mamuta?
Zážitky

Už jste viděli na vlastní oči mamuta?

  • 26. dubna 2018
Mamuta v životní velikosti, kostry pralidí, zuby staré několik set tisíc můžete obdivovat v prostorech brněnského pavilonu Antropos. Expozice, která se věnuje vývoji člověka, jeho životu na Moravě, ale i evropskému pravěkému umění, je jednou z největších a nejmodernějších v Evropě. Brněnský mamut navíc v květnu oslaví již 90. narozeniny!
Expozice o nejstarších dějinách osídlení Moravy i celého evropského kontinentu je tvořena 3 základními celky na jejichž tvorbě se podíleli naši přední vědečtí odborníci: Morava lovců a sběračů a Nejstarší umění Evropy a Paleolitické technologie. V druhé části pak divák nalezne aktuální poznatky z výzkumu evoluce člověka a počátků jeho kultury: Genetika ve vývoji člověka, Příběh lidského rodu, doplněné navíc představením chování a života člověku nejbližších tvorů – primátů, prezentované v části Primáti naše rodina.

Expozice nepřiblíží jen aktuální poznatky z výzkumů archeologie, antropologie, genetiky apod., ale přináší i interaktivní prezentace díky moderní audiovizuální technice a je obohacena řadou dioramat a rekonstrukcí prostředí i života paleolitických lovců a sběračů.

Pavilon Anthropos je otevřen celoročně od úterý do pátku 9 – 18 hodin, o víkendech 10 – 18 hodin. Vstupné stojí 90 Kč, snížené 45 Kč a rodinné 225 Kč.
 
 

Mamut letos slaví 90. narozeniny!

Pravěcí lovciDominantou expozice je model mamuta v životní velikosti a jeho mláděte. Dvojice je zasazena do prostředí připomínajícího pravěkou tundru. Právě letos v květnu oslaví 90 let. Poprvé ho návštěvníci mohli spatřit na Výstavě soudobé kultury na brněnském výstavišti v roce 1928, kde byl součástí pavilonu Člověk a jeho rod věnovaného světoznámým nálezům ze starší doby kamenné z Moravy.

První květnový den pavilon Anthropos připravil v rámci oslav "mamutích narozenin" bohatý program pro děti i dospělé: ti nejmenší se mohou těšit na výtvarné dílny, tvorbu pravěkého umění, rozdělávání ohně pomocí magneziové tyčinky a mechu nebo lov na mamuta oštěpem a lukem. Zajímavé bude také vzpírání originálu mamutí kosti.

MamutDále budou vystaveny mamutí stoličky a fragmenty klů a nebude chybět ani odborný komentář k růstu zubů, určování věku zvířete a ukázky práce restaurátora. Zamilovaní si mohou dát prvomájový polibek pod chobotem mamuta, kde se budou moci dát vyfotit. Program půjde opravdu do hloubky a odpoví na otázku, zda zanechali původní tvůrci mamuta na počátku 60. let 20. století v jeho nitru poselství příštím generacím. Část programu s názvem "Cesta do nitra mamuta" odhalí, jak vypadá pravěké zvíře zevnitř. Za asistence diváků pronikne kamera do nitra mamuta a prozkoumá ho. Nebude chybět ani možnost uložení zpráv a přání na jednoduchých origami, které muzejníci zanechají uvnitř mamuta jako vzkaz do budoucnosti. A na své si přijdou také milovníci geocachingu - uvnitř muzea bude připravena hra poodkrývající příběh Pavilonu Anthropos. Součástí oslav bude také gratulace mamutovi v 18 hodin, hudební vystoupení a světelná show ve 20:50 hodin.
 

Výstava Vítejte u neandrtálců je prodloužena

Vítejte u neandrtálcůA další dobrou zprávou je i to, že muzeum pro velký zájem prodloužilo výstavu Vítejte u neandrtálců. Za pravěkými prapředky se můžete vydat až do 1. července 2018. Dlouholeté výzkumy středního paleolitu v Evropě jednoznačně ukazují, že obraz myšlenkově omezeného neandertálce každodenně bojujícího o holý život je nesprávný a že musíme náš postoj zásadně přehodnotit.

Výstava pomocí nejdůležitějších nálezů, získaných především z území Moravy, představuje běžný život neandertálců i jejich fascinující schopnost přežít v drsných podmínkách pleistocenní Evropy. Protože materiální kultura neandertálců byla velice jednoduchá a až na výjimky neobsahuje prezentačně zajímavé kusy, je výstava postavena především na modelech, rekonstrukcích a audiovizuálních prvcích, které demonstrují dynamickým a interaktivním způsobem chování neandertálců.

V rámci mamutích oslav 1. května proběhne v expozici u neandrtálců animační program s názvem „pazourek a řeč“.
Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta Kultura

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Ojedinělé muzeum dokumentuje nejstarší dějiny osídlení Moravy a celého evropského kontinentu. Značnou pozornost dětí i dospělých přitahuje zejména 3,5 m vysoký model mamuta v životní velikosti, provázený mládětem. Rozsáhlá muzejní expozice patří k největším a nejmodernějším svého druhu v Evropě.

Další aktuality

Titul Vinař roku České republiky 2024 patří Vinařství Jiří Uherek

Na základě hodnocení mezinárodních komisí, které posuzovaly výhradně kvalitu vín byl koncem srpna vyhlášen na Žofíně vítěz soutěže Vinař roku České republiky, kterým se pro rok 2024 stal Jiří Uherek ze Sudoměřic. Ten navíc získal i ocenění za Nejlepší rodinné vinařství v soutěži a dokonce i Titul Národního Šampiona bílých vín!
16. září 2024 18:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Tour de burčák se pojede po vinařských stezkách Kyjovska

Seriál výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách protíná cílovou pásku. Poslední zářijovou sobotu 28. 9. 2024 čeká sportovně laděné turisty "Tour de burčák po vinařských stezkách Kyjovska". Na výlet mohou vyrazit jak cyklisté, koloběžkáři i pěší. Připraveny jsou tři trasy různých délek a obtížností, na všech najdete řadu zastávek na zajímavých místech Moravského Toskánska.
15. září 2024 15:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Dny židovské kultury v Mikulově budou plné kulturních i gastronomických specialit

Dějiny hebrejského obyvatelstva v Mikulově, jejich osudy i rozmanitost kultury a gastronomie, život v současném Izraeli, to vše připomene již čtrnáctý ročník festivalu Dny židovské kultury. Ten se na různých místech v Mikulově uskuteční ve dnech 19. do 22. září 2024.
11. září 2024 6:47
Památky, Jihomoravský kraj

Amatérská jeskyně v Moravském krasu zve na prohlídky – slaví letos 55 let

Před pětapadesáti lety, začátkem roku 1969, objevili speleologové v Moravském krasu Amatérskou jeskyni, nejdelší jeskynní systém České republiky. Měří přes 40 km a řadí se do první stovky nejdelších jeskynní světa. Při této unikátní příležitosti letos speleologové mimořádně otevřou část jeskyně veřejnosti k nahlédnutí. Amatérskou jeskyni zpřístupňují ochranáři jen při mimořádných příležitostech.
11. září 2024 6:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Znojemské vinobraní, největší svátek vína v zemi, láká na historický program – pro rok 2024 zrušeno

Ve dnech 13. až 15. září 2024 se Znojmo opět stane hlavním městem vína, letos již počtyřicáté. Pořadatelé město Znojmo a Znojemská Beseda hlásí plnou připravenost. Na všechny věkové kategorie čeká pestrý program na celkem 14 scénách, který návštěvníky nenechá za celé tři dny konání vydechnout. Znojemské historické vinobraní je jedinečné hlavně tím, že stále klade největší důraz na historii. O tom svědčí několik historických scén a hlavně dominanta celého vinobraní – průvod krále Jana Lucemburského s družinou čítající na 500 dobových postav.
10. září 2024 10:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Velkopavlovické vinobraní slibuje dobré víno i zábavu – pro rok 2024 program omezen

Slavnost vinobraní se starým tradičním obřadem „zaražením hory“ je významným folklórním svátkem a vrcholnou společenskou událostí vinařského roku ve Velkých Pavlovicích. Navazuje na jednu z historicky nejstarších oslav tohoto charakteru na Moravě. Letošní Velkopavlovické vinobraní můžete navštívit od 14. do 14. září 2024. Z důvodu nepříznivého počasí ale bude akce omezena.
10. září 2024 8:26
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Do Kunštátu se vydejte o víkendu na největší tržiště s keramikou – přesunuto na říjen

Město Kunštát stane Mekkou keramikářů z celého Česka. Ve dnech 5. a 6. října 2024 zaplaví náměstí Krále Jiřího stánky s keramikou od výrobců z celé ČR i zahraničí. Vše doplní ukázka výpalu keramiky, točení na hrnčířskému kruhu a dílny pro děti.
10. září 2024 8:00
Kultura, Jihomoravský kraj

V Oslavanech můžete s dětmi navštívit ráj permoníků i historické slavnosti

Víte, jak vypadají a kde žijí permoníci? Že nevěříte, že takové bytosti existují? Tak se vydejte na výlet do Oslavan. Zasvěcení totiž ví, že toto město je rájem malých skřítků. V areálu bývalého dolu Kukla v Oslavanech najdete zábavní park inspirovaný pevností Boyard. Soutěžící při svém průchodu parkem plní nejrůznější úkoly spjaté s hornictvím. O víkendu se v Oslavanech navíc konají tradiční slavnosti. 14. a 15. září 2024 do města přijede král Přemysl Otakar I. s královnou Konstancií, na jejich počest se koná rytířský turnaj, k prohlídce zve dobové tržiště s historickými řemesly, své umění předvádějí kejklíři a muzikanti.
10. září 2024 6:00
Zážitky, Jihomoravský kraj